İçeriğe Yönlendir

ZF 8HP30 Şanzıman Sorunu ve Çözümü

Sinan Akgöl

Recommended Posts

Erkan Işık
R.Bahadır Irmak yazdı:

Ben de 3.20ied’de zf kullanıyorum muhtemelen aynı şanzıman. Aracım 44 bin de henüz. Şanzıman yağı için yetkili servislerde bile farklı görüşler var, çok performanslı kullanılmadığı sürece değişmesinin gerekli olmadığını söyleyen de var, belirli bir km de değişmesini gerektiğini söyleyen de. Çok geçmiş olsun.

Vag grubunda 2013 ikinci yarısından itibaren mekatronik  kartlar ısınmasın diye farklı bir yaga geçmişlerdi sordugumda pclerde kullanılan mineral bir yag denmişdi  hatta aracım 10 bınde olmasına ragmen benim aracıda  jetta idi geri çagırıp vw yagı degişim yapmışdı ,  otür acaba bir güncel yag Bmw gurubundada  oluşduda degişim yapılıyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

otomatik araç alırken ve kullanırken şanzımanın yağ rengi kontrol edilir, edilmelidir. yağ çubuğu filan yoksa serviste bakılır. siyah yağ zaten yanık balataya işaret eder. metal partükülleri de aynı şekilde masrafa işaret eder. bu şanzımanda yağ kontrolü mümkün değilmi?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Dogan Arsiray yazdı:

otomatik araç alırken ve kullanırken şanzımanın yağ rengi kontrol edilir, edilmelidir. yağ çubuğu filan yoksa serviste bakılır. siyah yağ zaten yanık balataya işaret eder. metal partükülleri de aynı şekilde masrafa işaret eder. bu şanzımanda yağ kontrolü mümkün değilmi?

Yandan yağ tıpası  yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz, dediğiniz metal aksam partüküleleri için altındakı filtresini sökülmesi gerekiyor. Söküm işlemi sonrası yağ komple boşaltıldıktan sonra bakılıyor. 

Bmw yetkili servislerinin şanzıman kontrol işlemi sırayla.

1- Bilgisayara bağlanma ve arıza kodları kontrol

2- Yağ seviyesi ve kalitesi

3- Filtre sökümü ve metal aksamdan gelen partükülleri filtre içinde kontrol etmek

4- Direk şanzıman içi kontrol ve değişim kararı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...