İçeriğe Yönlendir

Duran Arabama Çarptılar. Nasıl İlerlemem Lazım?

Macit Aliyev

Recommended Posts

Macit Aliyev

Merhaba arkadaşlar. C.ertesi başıma böyle bir olay geldi. Market önünde yol kenarına arabamı parkettim ve dörtlüleri yaktım çıktım. Marketten çıkarken adamın biri dedi arabanı görmedim tıklattım. bi baktım harbiden vurmuş. Dıştan görebildiğim kadarıyla Tampon tırnakları kırılmış, Farın altında küçük bir kırık/çatlak var, tampona gelen darbeden dolayı Sağ ön çamurluğun ucu biraz dışarıya çıkmış ve arka tarafları kasmış sağ ön kapı açarken sürtüyor. Adamla tutanak tuttuk geri geri gelirken çarptım yazdı imzaladı. Sadece sigorta bilgilerini bilmiyordu. Bugun göndereceğini söyledi. Şimdi sormak istediğim şey şu:

Sigortam ve kaskom (ikame araç dahil değil) var. Dosyayı kaskodan mı açtırmam lazım ya sigortadan mı? Değer kaybı alabilecek miyim? Ve yetkili serviste mi yaptırmam lazım yoksa Autoking gibi özel servislerde mi? Hasar çok mu çıkar az mı? Şimdiden teşekkürler.

odjyJX.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Önce bi evrakları tamamlayın da, gerisi kolaydır. Umarım tamamlanır o bilgiler.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Sani Gerşon yazdı:

Önce bi evrakları tamamlayın da, gerisi kolaydır. Umarım tamamlanır o bilgiler.

Bugün göndereceğini söyledi. Çarpan araç Range rover sport. Ona tabi hiç bişey olmadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun. 

Nerede yaptırabileceğine kasko poliçenin şartları cevap verecek.

Farın da ayağı kırık olabilir. 

Önce hasar tespiti yaptır, parça gerekecek ise kaskondan dosya açtır. 

Parça gerekmez ise karşının trafik sigortasından yaptırabilirsin. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Geçmiş olsun. Bir an önce eksik evrakları isteyin. Olayın üzerinden zaman geçince karşı taraf çamura yatıyor. Arkadaşımın başına geldi. Kazadan sonra bir iki evrak gönderdi. Bir kaç gün sonra diğerlerini de gönderecekti. Bir iki gün sonra telefonları açmamaya başladı. Daha sonra zorla evrak aldık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Mais geçmiş olsun. Eksik olan evrak nedir? Ehliyet, ruhsat, kaza tutanağı, sigorta poliçsi ve fotoğraf yeterli. Sanırım sigorta poliçesi eksik. Resmini çekip atsın, sen kendi kaskondan başlat işlemi. (suçlu kesin karşı taraf ise)

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Çok geçmiş olsun kardeşim. Evrakları tamamlayın hemen, çünkü aradan zaman geçince vatandaşlar malesef umursamıyorlar....

Yorum bağlantısı

Şöyle bir bilgi vereyim, 3 yaşın üstündeki araçlarda trafik sigortası orjinal parça temin etmiyor. Far büyük ihtimalle değişecek, trafikten dosya açtırmanız normalde sizin lehinize(%100 karşıya kusur verildiğini varsayıyorum muhtemelen öyle olacak) fakat orjinal tedarik yapmazsa problem. Kaskodan açtırmanız en mantıklı normalde ama kasko masrafın tamamını karşıdan temin edemezse(rücu) seneye primleriniz artıyor. Sigorta konusunda uzman forumdaşlardan gereken cevaplar gelecektir

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun. 

Önce yetkili serviste, daha sonra da özel serviste hasar tespiti yaptırabilir miyim? Aradakı fark çok mu az mı bakayım diye.

Serkan Karadağ yazdı:

Geçmiş olsun. Bir an önce eksik evrakları isteyin. Olayın üzerinden zaman geçince karşı taraf çamura yatıyor. Arkadaşımın başına geldi. Kazadan sonra bir iki evrak gönderdi. Bir kaç gün sonra diğerlerini de gönderecekti. Bir iki gün sonra telefonları açmamaya başladı. Daha sonra zorla evrak aldık.

Metin Akbal yazdı:

Eksik evraklar gelsin. Kaskodan acarim sorun olmaz.

Önder Özcan yazdı:

Mais geçmiş olsun. Eksik olan evrak nedir? Ehliyet, ruhsat, kaza tutanağı, sigorta poliçsi ve fotoğraf yeterli. Sanırım sigorta poliçesi eksik. Resmini çekip atsın, sen kendi kaskondan başlat işlemi. (suçlu kesin karşı taraf ise)

Sadece karşı tarafın sigorta bilgileri eksik. Karşı taraf tutanakta şu şekilde yazdı. " geri geri gelirken arkadakı aracın sağ ön tarafından tampona ve farına çarptım" yazdı. Suçun onda olduğunu ve kabul ettiğini göstermez mi bu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun. 

Mehmet abi şunu sorayım bende sana. Karşı taraf tamamen kusurlu, yani trafikten yapılacak diyelim. Fakat trafik parça değişiminde kanunen 3 yaş üstüne muadil parça kullanıyor. Bu durumda mağdur aracın sahibi kaskodan dosya açmak istedi. Kaskoda masrafı üstlendi ve sonra trafiğe rücuya gitti. Trafik kaskonun orjinalle değiştiği parçasının muadil fiyatını verecek. Bu durumda kasko rakamın tamamını trafikten alamayınca benim hasarsızlığım vs vs primlerime doğal olarak yansıyacak diye düşünüyorum doğrumudur

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Ayhan Asil yazdı:

Çok geçmiş olsun kardeşim. Evrakları tamamlayın hemen, çünkü aradan zaman geçince vatandaşlar malesef umursamıyorlar....

Aynen abi ya. Adamı arıyorum diyorum sigorta poliçenin resmini gönderecektin bugun bana. Haaaa evet tamam gönderirim bugun diyor. Adam çarptığını unutmuş bile))

Eren Sağ yazdı:

Şöyle bir bilgi vereyim, 3 yaşın üstündeki araçlarda trafik sigortası orjinal parça temin etmiyor. Far büyük ihtimalle değişecek, trafikten dosya açtırmanız normalde sizin lehinize(%100 karşıya kusur verildiğini varsayıyorum muhtemelen öyle olacak) fakat orjinal tedarik yapmazsa problem. Kaskodan açtırmanız en mantıklı normalde ama kasko masrafın tamamını karşıdan temin edemezse(rücu) seneye primleriniz artıyor. Sigorta konusunda uzman forumdaşlardan gereken cevaplar gelecektir

Benim araç 2016. Benim içinde geçerlimidir bu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Mais Jannataliyev yazdı:

Aynen abi ya. Adamı arıyorum diyorum sigorta poliçenin resmini gönderecektin bugun bana. Haaaa evet tamam gönderirim bugun diyor. Adam çarptığını unutmuş bile))

Benim araç 2016. Benim içinde geçerlimidir bu?

"Bu arada Hazine Müsteşarlığı genelgesi ile 1 Haziran 2015'ten itibaren eşdeğer parça uygulaması başlamış ama burada da mutlaka TSE belgesi şartı konmuştu. Ayrıca bu eşdeğer parçalar aracın yürür aksamıyla ilgili değil, 20 maddeden oluşan tampon, far gibi tamamen dışıyla ilgili ürünlerden oluşuyor. Araçlarda TSE belgeli eşdeğer parça (tampon, far gibi) kullanılması da 3 yaşın altındaki araçlarda kesinlikle uygulanamıyor. Yürür aksamındaki parçalar ise orijinal olmak zorunda. Sürücünün can güvenliğini tehlikeye sokacak yan sanayi parçaların kullanılmaması gerekiyor. Burada 3 yaş sınırı da bulunmuyor. Tüm araçlarda bu kural geçerli oluyor."

2017'de kanunlaştı tamamen bu durum. Danıştay durdurmuştu sonra yine geldi.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eren Sağ yazdı:

Kaskodan açtırmanız en mantıklı normalde ama kasko masrafın tamamını karşıdan temin edemezse(rücu) seneye primleriniz artıyor. 

Bu bilgi yanlış.. 

Sigortalıda kusur yoksa, Kasko şirketi hiç rücu edemese bile hasarsızlık bozulmaz. 

Önemli olan kaza tutanağı olması ve tutanağa göre kusur olmamasıdır. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Kaza raporunun evraklarını al kasko dan yaptırcaksan alkol raporu da istiyordu sanırım sonra servıse cek kaskomdan yaptırcam de kasko halleder kusur zaten karsıda 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eren Sağ yazdı:

Trafik kaskonun orjinalle değiştiği parçasının muadil fiyatını verecek. 

Yok.. muadil fiyatını vermeyecek. Kasko ne isterse onu verecek.

Yani ben bunu öderim şunu ödemem diyemez. 

Mais Jannataliyev yazdı:

Adamın hangi bilgileri var sende.. 

Bilgilerini göndersene bana.. bakayım ben bi poliçesine. 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu bilgi yanlış.. 

Sigortalıda kusur yoksa, Kasko şirketi hiç rücu edemese bile hasarsızlık bozulmaz. 

Önemli olan kaza tutanağı olması ve tutanağa göre kusur olmamasıdır. 

Kasko  poliçesinde  hasarsızlığı bozmayacak durumlar kısmında "%100 rüculu kazalar" şeklinde yazar. Rücü edemediği masraf müşterinin hanesine yazılır, primine yansır. Benim bilgim bu şekilde, siz tam tersini söylediniz. Hmmm

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erkan Işık yazdı:

Kaza raporunun evraklarını al kasko dan yaptırcaksan alkol raporu da istiyordu sanırım 

Anlaşmalı tutanak olursa alkol raporu istemez.. Polis tutanağı olursa istenir alkol raporu. 

Eren Sağ yazdı:

Kasko  poliçesinde  hasarsızlığı bozmayacak durumlar kısmında "%100 rüculu kazalar" şeklinde yazar. Rücü edemediği masraf müşterinin hanesine yazılır, primine yansır. Benim bilgim bu şekilde, siz tam tersini söylediniz. Hmmm

% 100 rücu edilebilir demektir o.. Rücu edilmiş tahsil edilmiş şartı yoktur. 

Öyle kazalar vardır ki, rücusu yıllar alır. zaten çoğu şirketin rücu talebi bile aylar alır.. 

Kesin bilgi : Rücu edilmiş olma şartı yoktur. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok.. muadil fiyatını vermeyecek. Kasko ne isterse onu verecek.

Yani ben bunu öderim şunu ödemem diyemez. 

Adamın hangi bilgileri var sende.. 

Bilgilerini göndersene bana.. bakayım ben bi poliçesine. 

Abi tutanakta sigortalı bilgilerine kadar her yer yazılı şasi numara, plaka ve diğerleri. Sadece sigorta poliçesinin bilgileri yok.

Sani Gerşon yazdı:

Geldi mi evrak, onun merağı içindeyim.

Daha gelmedi😆

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Geçmiş olsun. Sigorta bilgi merkezi (SBMOBİL) uygulaması var. Aracın plakası ve araç sahibinin TCKN'si ile sigorta sorgulaması yapılabilir. Sigortanın tramer nosu yeterli, fotosuna gerek yok diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mais Jannataliyev yazdı:

Abi tutanakta sigortalı bilgilerine kadar her yer yazılı şasi numara, plaka ve diğerleri. Sadece sigorta poliçesinin bilgileri yok.

Ver şasiyi bana :) 

Bakayım ben.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok şükür korktuğumuz gibi değil.
Sigortası var.
Gerekli belgeyi Mais’e yolladım.

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok şükür korktuğumuz gibi değil.
Sigortası var.
Gerekli belgeyi Mais’e yolladım.

Mehmet abiye teşekkür ederim poliçeyi gönderdi bana. 

Dün hasar tespiti için kaportacıya gittim acaba tramere işletmeden halledebilirmiyim diye. Far kırık dedi. Bunun değişmesi lazım dedi. Tamir ederim ama pek sağlam olmaz dedi. Sağ ön çamurluğu ben ayarlarım dedi boyasız. Servise gidersen ya değiştirirler ya da boyarlar dedi. Tampona tamir yapar yarısını boyarım dedi. Kaskodan açtırırız dosyayı dedi. Yaklaşık 4000 tl çıkar dedi. Bunun da %30 u gibi bir miktarı hasar kaybı olarak alabiliriz dedi. 

Hasar kaybı gerçekten alabilecek mi yoksa beni mi kekliyo?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...