İçeriğe Yönlendir

Kaybolma Durumunda İhtiyacımız Olan GSM Neredeyim ve Acil Servisi

Recep Demirci

Recommended Posts

Recep Demirci

CEPTEN KOORDİNAT.

Uludağ'da genç bir kayakçının ölümüyle sonuçlanan olayda Cep telefonu Şirketi, Telekomünikasyon Kurumu kurallarından olan; "konum bilgileri sadece savcılık talebi halinde verilebilir, şahıslara veya başka kurumlara verilemez" kuralı gereğince bilgi veremediği ve bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle genç kayakçının ölümü sonrasında suçlanmıştı.

Durumu değerlendiren Cep telefonu şirketleri, mevcut kuralı çiğnemeden duruma çözüm aramış ve aşağıdaki düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktadır.

Bütün cep telefonu aboneleri'nin bilmesi gerektiğini düşünerek paylaşıyorum...

Cep telefonu abonelerine bir servis yapıldı. Şu an aktif.

Herhangi bir şekilde kaybolan kişi; *ACIL* yada *NEREDEYIM* yazıp *7777* veya *2222* numarasına mesaj gönderirse, kendisine *BULUNDUGU YER GAYET AYDINLATICI BIR ŞEKİLDE* mesaj olarak gönderiliyor.

Normalde "2sms/4 kontör". Fakat kontörünüz olmasa da mesaj gönderiliyor.

Tüm cep telefonu abonelerinin bilmesinde fayda var. Lütfen mümkün olduğunca dağıtalım.

KAYBOLMAK veya en yakın polise, jandarmaya veya sağlık kuruluşuna acil ihtiyaç olabilir.

Bu hepimizin başına gelebilecek bir olaydır.
Cep telefonuna gelen cevap mesajı örneği;

*BULUNDUGUNUZ BOLGE:*
Istanbul,Kadikoy,Icerenkoy, Karaman Ciftlik Yolu caddesi

*COGRAFI KONUMUNUZ:*
(40 derece 58 dk 44 sn Kuzey, 29 derece 06 dk 22 sn Dogu)

*SIZE EN YAKIN NOKTALAR:*
Tem Polis Buro Amirligi 103 m (+902164104113),
Ozel Avicenna Hastanesi 225 m (+902165741000),
Infotech Bilisim ve Iletisim Teknolojileri .S. 32 m (+902165740505)
Polis Imdat 155, Alo Jandarma 156, Hizir Acil ! 112, Itfaiye 110

Tüm listenizdeki arkadaşlarınıza bu mesajı gönderin lütfen,hiçbir zaman ihtiyacınız olmaması dileğiyle...

Test ettim NEREDEYIM yazıp 7777'e yollayınca bulunduğum yerin adres konum koordinatları ve yakın köylerin isimleri geldi ayrıca haritada geldi.

ACIL yazıp 2222'e yollayınca Ambulans,Yangın,Jandarma,Polis,Karayolları,Sahil Güvenlik iletimi telefon numaraları geldi.

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

güzel ama uyanık firmalar bu işten nasıl para kazanırız ağırlıklı bir çözüm getirmişler gibi geldi bana.....

bunu yapacaklarına polis prosedürsüz direk acil durumda ulaşsın verilere, bir kanuna bakar, ama nerdeee para olacak ille...

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Akıllı telefon kullanıyorsanız. Bulunduğunuz konumu basılı tutup işaretleyin koordinatları veriyor. Ekran görüntüsünü alıp telefonda kolluk güçlerine okuyabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Fatih Evcin yazdı:

telefonun çekmediği bir bölgede kalırsak, işe yaramayacak değil mi

Normalde hiç çekmeyen telefon 112yi arayabiliyor.. Aynı şeklide mesaj gönderse şahane olur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Servet Aydın yazdı:

Normalde hiç çekmeyen telefon 112yi arayabiliyor.. Aynı şeklide mesaj gönderse şahane olur 

Uludağ'ın büyük bir kısımlarında telefon çekmiyor da . Yada benim telefon çekmiyor TT :)

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Servet Aydın yazdı:

Her yerde çeken hat veya telefon başa bela :ninja:

konusu gelmişken kışın Uludağ'da bir etkinlik düzenler misin abi :) 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

Her yerde çeken hat veya telefon başa bela :ninja:

Çok iyi bilirim bu durumu... :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Çok iyi bilirim bu durumu... :) 

Hiç sıkıntı olmaz. Telefonum 6 ay sinyal vermese bile sorun olmaz. Yumruk masaya. :D

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Önder Özcan yazdı:

Hiç sıkıntı olmaz.

@Servet Aydın abi bunun için demedi, Önder arar, Hasan arar, telefon ulaşılamıyor olsun ki rahatsız olmayım diye :) 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Fatih Evcin yazdı:

konusu gelmişken kışın Uludağ'da bir etkinlik düzenler misin abi :) 

Forumcu landa binmiş ya nasip demiş 😁

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mustafa Arıkan yazdı:

Denedim ama konum çok da doğru değil. Hemen hemen 1,5-2km sapma var.

Telefon gpsi aktif olmalı. 5 metre filan olur sapma. Senin makina baz istasyonunu referans almış 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Servet Aydın yazdı:

Telefon gpsi aktif olmalı. 5 metre filan olur sapma. Senin makina baz istasyonunu referans almış 

Operatörler zaten baz istanyonunu baz alıp konum veriyor sanırım. Yoksa gps’de sorun yok nokta atışı veriyor

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Her hangi bir gsm kapsama alanı yoksa 112 arayamazsınız. 112 arayabilmek için mutlaka bir gsm firmasının kapsama alanı içinde olmanız lazım.

Servet Aydın yazdı:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Böyle bir yazı gördüm. Deneyen var mı ?

Arabanızı kilitlediniz, anahtarları içeride bıraktınız ya da arabanın anahtarlarını kaybettiniz, evinizden de uzaktasınız.. 
Cebinizle evinizi arayın, cevap veren kişiye yedek anahtarınızı alıp, telefona yaklaştırmasını isteyin. 
Siz de aynı anda cebinizi arabanın kapısına yaklaştırın. 
Hayret! Kapı açılıyor! 
Aynısı port bagaj için de geçerli!

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

Arabanızı kilitlediniz, anahtarları içeride bıraktınız ya da arabanın anahtarlarını kaybettiniz, evinizden de uzaktasınız.. 
Cebinizle evinizi arayın, cevap veren kişiye yedek anahtarınızı alıp, telefona yaklaştırmasını isteyin. 
Hayret! Kapı açılıyor! 

abim biz ocakbaşına gidelim sonra seni arayalım , küfür de yer miyiz?

Metin Uzunoğlu yazdı:

Her hangi bir gsm kapsama alanı yoksa 112 arayamazsınız. 112 arayabilmek için mutlaka bir gsm firmasının kapsama alanı içinde olmanız lazım.

sim card olmayanlar olabilir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Metin Uzunoğlu yazdı:

Denedi arkadaşım. Hiçbir operatör yok. 112yi aradı. Dağ başına uygun bahane ile görüşür iken tamam bir araç gördüm bize doğru geliyor dedi 

Haşmet Güngör yazdı:

Hayret! Kapı açılıyor! 

Oluyor. 433 mhz değil ise. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Denedi arkadaşım. Hiçbir operatör yok. 112yi aradı. Dağ başına uygun bahane ile görüşür iken tamam bir araç gördüm bize doğru geliyor dedi 

Gsm frekanslarından başka bir frekans üzerinden mi hizmet veriyor acaba?

Haşmet Güngör yazdı:

Hayret! Kapı açılıyor! 

Ben bunu denedim olmadı ford uzaktan kumandaları ile.

Servet Aydın yazdı:

Gsm frekanslarından başka bir frekans üzerinden mi hizmet veriyor acaba?

Haşmet Güngör yazdı:

Hayret! Kapı açılıyor! 

Ben bunu denedim olmadı ford uzaktan kumandaları ile.

Çağlar Bayur yazdı:

sim card olmayanlar olabilir ?

112 sim kart olmadan aranabiliyor.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Cep telefonları iletişimlerini baz istasyonundan yapar, 112 arandığında eğer 3 operatörden hiçbirinden sinyal alınmıyorsa görüşme yapamazsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Denedim ama konum çok da doğru değil. Hemen hemen 1,5-2km sapma var.

Ben denediğimde 300 metre sapmış.
Ofis içinde idim. Uydu görmüyordu. Ancak uydu görmesede çok yakın konum atardı.
Bu sistem tamamen baz istasyonlarını kullanıyor.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Eren Sağ yazdı:

Cep telefonları iletişimlerini baz istasyonundan yapar, 112 arandığında eğer 3 operatörden hiçbirinden sinyal alınmıyorsa görüşme yapamazsınız.

Hayır. Sadece acil durumlar için ülkenin kör noktalarına ulaşan alıcılar var. Bunlar aynı zamanda telsizler tarafından da kullanılır. 

Her hangi bir operatör ihtiyacı yoktur telefonun 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...