İçeriğe Yönlendir

Kaybolma Durumunda İhtiyacımız Olan GSM Neredeyim ve Acil Servisi

Recep Demirci

Recommended Posts

Gökhan Tuna

Numaraların farklı olması operatörlerde saçma olmuş, regülasyon aynı olmasını sağlamalıydı.

Bu arada, acil çağrı yaptığınızda, operatör sizin konumunuzu otomatik olarak bularak acil çağrı operatörüyle paylaşıyor zaten.

Operatör konumunuzu, baz istasyonlarından gelen bir takım şebeke ölçümlerine göre yapar. Bu yüzden belirli noktalar haricinde hassas konum bulmak operatör açısından oldukça zordur.

Ancak 4G ile gelen bazı teknolojiler ile cihazınızdaki GNSS (Halk ağzıyla GPS ) aktifleştirerek (konum servisinizi kapatsanız bile) konumunuzu hassas bir şekilde bulabilir. Bütün mobil cihazlar için bu firmware olarak var (IOS dahil); ancak üreticiler çeşitli sebeplerden bunu aktifleştirmiyorlar. Merak eden için protokolün adı LPP (Lte Positioning Protocol), detayları burada: https://www.etsi.org/deliver/etsi_ts/136300_136399/136355/10.00.00_60/ts_136355v100000p.pdf

Ayrıca AML (Advanced Mobile Location) denilen bir teknoloji de var; bu bütün telefonlarda var. Acil çağrı yaptığınızda telefon GNSS çipinizi aktifleştirerek konumunuzu operatörün belirlediği bir numaraya gönderiyor (Operatörde bu bilgiyi acil çağrı operatörüyle paylaştırıyor). Ancak operatörlerin bunu aktifleştirmesi gerekiyor, bildiğim kadarıyla Türkiye'de yapılmıyor, regülasyon bunu isteyecek operatörlerden diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Metin Uzunoğlu yazdı:

Her hangi bir gsm kapsama alanı yoksa 112 arayamazsınız. 112 arayabilmek için mutlaka bir gsm firmasının kapsama alanı içinde olmanız lazım.

nasıl yani örneğin tür telekom çekmiyorsa turkcelin istasyonundan mı faydalanıyor onu anlamadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Turkcell’de denedim. Çok güzel çalışıyor.

Türk telekom şu şekilde imiş.

3ab3d73de9c79ca3044cc2187fe15c3d.jpg

Vodafone’da ise daha değişik bi basit sistem var.

4ebf6188d08134562802f799de6de572.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Ümit Türk yazdı:

nasıl yani örneğin tür telekom çekmiyorsa turkcelin istasyonundan mı faydalanıyor onu anlamadım. 

Evet; ek olarak telefonunuzda sim kart olmasa bile 112 gibi acil numaraları arayabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna yazdı:

Evet; ek olarak telefonunuzda sim kart olmasa bile 112 gibi acil numaraları arayabilirsiniz.

Gökhan bey 3 operatörün baz istasyonuda yoksa çevrede 112 aranabilir mi? Sadece 112 için geliştirilen bir sistem(baz istasyonu) var mı ülkemizde?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Evet ümit bey benim bildiğim öyle ama arkadaşlar hiçbir baz istasyonu olmasada 112 aranır diyorlar araştıracağım.

Ümit Türk yazdı:

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu yazdı:

Evet ümit bey benim bildiğim öyle ama arkadaşlar hiçbir baz istasyonu olmasada 112 aranır diyorlar araştıracağım.

Cevabı bende merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Pehh şunu yükleyin, hangi koordinatı istiyorsanız öğrenin, şebekeye gerek yok, şebeke yoksa zaten yardımda yok.... eğer 112 aranıyorsa o zaman yırttınız demektir :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kocaman&hl=tr

oprt. para mara yok....  olacaksa bu hizmet parazıs olmalı, acil durumdayım kontör yok aha öldüm, yerim öyle oprt. rü...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Servet Aydın yazdı:

Hayır. Sadece acil durumlar için ülkenin kör noktalarına ulaşan alıcılar var. Bunlar aynı zamanda telsizler tarafından da kullanılır. 

Her hangi bir operatör ihtiyacı yoktur telefonun 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Eren Sağ yazdı:

Gökhan bey 3 operatörün baz istasyonuda yoksa çevrede 112 aranabilir mi? Sadece 112 için geliştirilen bir sistem(baz istasyonu) var mı ülkemizde?

Yukarıda Servet abinin yazdıkları var, ek olarak benim de bildiğim kadarıyla sadece acil çağrılarda kullanılabilecek geniş kapsama alanlı hücreler (cell, kabaca baz istasyonu, anten vs) kurulabiliyor. Türkiye'de var mı bilmiyorum; ancak açık alanda 2g çok uzun bir kapsamı alanı sunabiliyor mesela.

Teorik olarak sadece telefonun sinyalini kabul edip taşıyacak bir alt yapı lazım, acil çağrılarda da bu, simkart olup olmadığına bakmaksızın bütün mobil cihazlara açıktır ve evrenseldir. Ancak çağrınızz bir gsm operatörünün şebekesinden geliyorsa, yerinizin belirlenmesi hususunda bir miktar daha avantajlı olursunuz; çünkü gsm operatörü sizin yerinizi resmi istek mevcutsa sorgulayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bir bilgi daha geldi. 

Sadece acil çağrılar yazıyor ise x baz istasyonu ile irtibat var demektir ve telefonlar 112 911 gibi acil çağrılar yaparken ölümüne gücünü arttırıyor. Sar filan hak getire o anda. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
Servet Aydın yazdı:

Bir bilgi daha geldi. 

Sadece acil çağrılar yazıyor ise x baz istasyonu ile irtibat var demektir ve telefonlar 112 911 gibi acil çağrılar yaparken ölümüne gücünü arttırıyor. Sar filan hak getire o anda. 

Ben geldim kusura bakmayın geç geldim. Hemde dersime çalışarak. 

Mevcut kullandığımız baz istasyonları harici telefonlarımızın başka bağlanacağı bir şey kesinlikle ülkemizde yok.

Telefonda hangi hat olursa olsun ve hat olmasa bile 112 arar. Bunu karşılayan istasyon önceliği bu aramaya verir ancak herhangi bir güç aşımı yapmaz.

Lakin 3 farklı telde şebeke yokken bu arama nasıl gerçekleşti sorusun cevabı hala yok. 30 yıldır işin her ayağında çalışmış şimdi yöneticimiz olan ustamıza sorduğumda olay yerini incelemek gerektiğini söylüyor.

Bana göre de telefonlar bu tip aramalarda güç artımı yapıyor ama bununla ilgili kesin bir bilgimiz yok.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oğuzhan Demir yazdı:

Ben geldim kusura bakmayın geç geldim. Hemde dersime çalışarak. 

Mevcut kullandığımız baz istasyonları harici telefonlarımızın başka bağlanacağı bir şey kesinlikle ülkemizde yok.

Telefonda hangi hat olursa olsun ve hat olmasa bile 112 arar. Bunu karşılayan istasyon önceliği bu aramaya verir ancak herhangi bir güç aşımı yapmaz.

Lakin 3 farklı telde şebeke yokken bu arama nasıl gerçekleşti sorusun cevabı hala yok. 30 yıldır işin her ayağında çalışmış şimdi yöneticimiz olan ustamıza sorduğumda olay yerini incelemek gerektiğini söylüyor.

Bana göre de telefonlar bu tip aramalarda güç artımı yapıyor ama bununla ilgili kesin bir bilgimiz yok.

Bende bu şekilde biliyordum, doğru bildiğimi teyit ettim. Herhangi bir operatörün kapsama alanında değilsek 112 iptal

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Yazının sonunda küçük istasyon var diyor ama öyle bir şey yok. 

Muhtelemen evrensel dediğimiz istasyonlardan bahsediyor ancak. Onlarda normal baz istasyonlarıdır, tek fark 3 oparatörü ortak çalıştırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

O makale aynen dediklerimizi doğruluyor mutlaka baz istasyonuna bağlanılması gerekir diyor. Artı olarak yurtdışında gsm firmalarından bağımsız olsn baz istasyonları varmış. Şimdi Turkcell müşteri hizmetlerini aradım cevap veremediler. Bu konu hakkında ekstra bilgilere ulaşmamız lazım.

Servet Aydın yazdı:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
Metin Uzunoğlu yazdı:

O makale aynen dediklerimizi doğruluyor mutlaka baz istasyonuna bağlanılması gerekir diyor. Artı olarak yurtdışında gsm firmalarından bağımsız olsn baz istasyonları varmış. Şimdi Turkcell müşteri hizmetlerini aradım cevap veremediler. Bu konu hakkında ekstra bilgilere ulaşmamız lazım.

Kendi çalıştığım firmanın Erzurum bölge yönetimi ile görüştüm ben. Dediklerim kesin bilgi. Hatta geçen ay AFAD tatbikatı yaptık. Biz mobil araç kurmaz isek onlarında gsm kesik kalıyor. Sadece telsiz için kurulumları var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Mobil cihazların acil çağrı esnasında gücü arttırdığını düşünmüyorum. Mobil cihazlar güçlerini kapsamanın çok düşük olduğu yerlerde şebeke bulmak için arttırırlar ki bu da pili amiyane tabirle içer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...