İçeriğe Yönlendir

Jetta - Klima Devreye Girmiyor

Uğur Kamil

Recommended Posts

Uğur Kamil

Aracımda çift bölgeli dijital klima mevcut. Dün akşam sorunsuz çalışan klima bu sabah çalışmadı.

Tam soğuk veya herhangi bir derecede klima devreye girmiyor(soğutmuyor). Normalde 22 derecede sabit kullanırım ve soğutması gayet güzel kısa sürede soğuk üflüyordu. Sigortası atmış olabilir dedim ama araç üzerinde hangi sigorta neyin diye yazmadığı için bakamadım ve işe geç kaldığım içinde fazla kurcalamadım. Yarın bakıcam sigortalara tek tek. Başka neden olabilir fikri olan varmı?

Normalde rölantide anlık tüketim 0.6 lt klima açıkkende 1.2 lt oluyordu şuan klimayı açıncada anlık tüketim 0.6 lt olarak sabit kalıyor yani klima hiç devreye girmiyor. Klima devreye girse farklı nedenlerden dolayı soğutmasa anlık tüketimin artması gerekir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

gazı kaçmış olmasın? gaz olmayınca da devir değişmez sıkışacak gaz olmadığı için.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kompresör soketini kontrol edin sigortası atmadi ise. Ki bir kaç sigorta olacaktır. Klima gazını kontrol edin. Cihaza bağlayınca da buyuk ihtimalle hata kodu verecektir zaten ona da bakın orjinal bı yazılım la

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Aynı benimkide böyle gitti sade fan çalışıyordu kompresör değişti, ilk önce gazın durumuna baktır bizim arabalarda gaz bitince kompresör kendini devre dışı bırakıyormuş diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Işıkları aydınlatmaları yanıyor mu. Dijital klimalar her düğmesinden çalışmaya başlar, kullandığın düğme bozulmuş olmasın, diğer düğmeleri denedin  mi

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
Önder Özcan yazdı:

Işıkları aydınlatmaları yanıyor mu. Dijital klimalar her düğmesinden çalışmaya başlar, kullandığın düğme bozulmuş olmasın, diğer düğmeleri denedin  mi

Ben direk auto'ya tıklayarak açarım klimayı ve 22 derecede kullanırım. 
Klima kontrol ünitesinde herşey normal şekilde çalışıyor(ışıklar, yönlendirmeleri, fan vs), normalde AC tuşuna basınca anlık tüketim 1.2 lt çıkıp 2-3 snde soğuk üflemeye başlardı. Şuanda AC tuşuna basınca sadece ışığı yanıyor ama ne anlık tüketim artıyor nede soğuk üflüyor.

Dogan Arsiray yazdı:

gazı kaçmış olmasın? gaz olmayınca da devir değişmez sıkışacak gaz olmadığı için.

Yarın bir kontrol ederim ama durduk yere neden kaçak olsunki?

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kompresör soketini kontrol edin sigortası atmadi ise. Ki bir kaç sigorta olacaktır. Klima gazını kontrol edin. Cihaza bağlayınca da buyuk ihtimalle hata kodu verecektir zaten ona da bakın orjinal bı yazılım la

Sigorta ve klima gazında sorun yoksa bir ustaya baktırırım.

Ebrar Tüfek yazdı:

Aynı benimkide böyle gitti sade fan çalışıyordu kompresör değişti, ilk önce gazın durumuna baktır bizim arabalarda gaz bitince kompresör kendini devre dışı bırakıyormuş diye biliyorum

İnşallah kompresör değildir, fiyatları oldukça tuzlu çünkü.

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Benzeri focusta olmuştu klima kompresörü gitmişti benim. O zaman garantiden değişti ama hatırladığım kadarıyla 4-4500 civarıydı 2013 te servis fiyatı.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Atan sigorta bulamadim. Gaz var gibide duruyor. Suan sanayideyim elektirikci arkadasa ugradim cihaza bagladik gaz kontrolü yapiyor gazda sorun yoksa diğer kisimlari kontrol edicek. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Aynı durum 2008 Honda civic da bir arkadaşımın başına geldi. Gaz bitmiş dediler, gaz basıldı. Değişen bir şey olmadı. O zaman kompresör bozuk dediler, çıkma kompresör ararken bir ustanın tavsiyesi ile kompresöre gelen elektrik hattını kontrol ettirdi. Kompresöre bağlı olan röle bozuk çıktı. Elli lira röle ve işçiliğe verdi. Klima mis gibi oldu.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Taş gelip peteği deler, gaz bana müsaade der gider 

Buji gelmisti bana... roket roket. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Klima gazidada sorun yok. Arkadas biraz yoğundu ve 2 de işe gideceğim için diğer aksamlari kontrol işini sali gününe biraktik. 

Kompresörun üstünde muşur var onlarda arizalanabiliyor dedi sali günü detayli bakicaz. Kompresörde sorun yoktur inşallah. Diğer parcalar o kadar aşırı pahali değil. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Klima resetlemeyi denedin mi Uğur. Belki işe yarayabilir. Youtube da bazı videolar var işe yarar belki.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Önder Özcan yazdı:

Klima resetlemeyi denedin mi Uğur. Belki işe yarayabilir. Youtube da bazı videolar var işe yarar belki.

Hic duymadim aksam bir bakiyim youtubeye. 

Diger ihtimalleri kolaydan zora dogru sirayla test edicez. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Vagcom var mı elinde?

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Vagcom var mı elinde?

Bende yok ama arkadasta var ne yapabilirizki onunla? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Uğur Kamil yazdı:

Bende yok ama arkadasta var ne yapabilirizki onunla? 

Vagcom ile hata koduna bakın, sonra rosstech’teki çözüm önerilerine göre hareket edin. Bir de resetlemeyi vagcom ile de yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Vagcom ile hata koduna bakın, sonra rosstech’teki çözüm önerilerine göre hareket edin. Bir de resetlemeyi vagcom ile de yapabilirsiniz.

Bir bakarız herhangi bir hata kodu veriyormu araç diye.

Resetleme yaptım herhangi bir fark olmadı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Mutlaka veriyordur hata kodu. Diğer cihazlara görünmese bile vagcomda kesin görünür.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Benim de arızalandı, Ebrar'ın da arızalanmıştı geçenlerde. Dalga gibi yayılıyor bazen ne zaman arıza olsa :)

Ben de kompresör değişmeden halletmeye çalışıyorum. Kompresörün arkasında vana varmış o arıza yapabilirmiş dendi, ucuz kurtuluruz öyle ise dedi usta. İşi uzunmuş ama benim aracın, kompresör için 1.5 gün dendi.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mustafa Arıkan yazdı:

Kac gundur çalışmayan klima az önce calisti(sabahta calismiyordu) ve gayette güzel soğutuyor calistiktan sonra farkli saatlerde tekrar kullandim çalışıyor ilerleyen günlerde ne olacak bakalim. Basınç musuru arizali olabilirmi acaba bazen gorevini yapmiyordur. 

Arac daha önce hata vermisse suan çalıştığı halde eski hatayi gösterimi. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Uğur Kamil yazdı:

Kac gundur çalışmayan klima az önce calisti(sabahta calismiyordu) ve gayette güzel soğutuyor calistiktan sonra farkli saatlerde tekrar kullandim çalışıyor ilerleyen günlerde ne olacak bakalim. Basınç musuru arizali olabilirmi acaba bazen gorevini yapmiyordur. 

Arac daha önce hata vermisse suan çalıştığı halde eski hatayi gösterimi. 

Kod kalır. Kutup başı söküp takmadığınız sürece bir şey olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Birdaha çalışmazsa o zaman bakarız hata koduna. Akşam üstü arkadaşın yanına gidicektim klima çalışınca vazgeçtim :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...