İçeriğe Yönlendir

Jetta - Klima Devreye Girmiyor

Uğur Kamil

Recommended Posts

Uğur Kamil

Klima bugün yine calismadi. Ac tuşuna sürekli aç kapa yapinca çalıştı 2 3 dk sonra park halinde beklerken kendiliginden devreden cikti. Sonra birkackezdaha denedim calismadi

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)

Internette araştırdım klimayi devreye sokup cikartan elektirikle mıknatıs etkisi yapip baski balata gibi kavrama yapan bir sistem var oda ariza yapabiliyormus.

Disardan basit bir sitem gibi duruyor klima ama baya teferruatli bir sistemmis arastircikca öğrendim

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Uğur Kamil yazdı:

Internette araştırdım klimayi devreye sokup cikartan elektirikle mıknatıs etkisi yapip baski balata gibi kavrama yapan bir sistem var oda ariza yapabiliyormus.

Disardan basit bir sitem gibi duruyor klima ama baya teferruatli bir sistemmis arastircikca öğrendim

Magnetic clutch dedikleri sistem sanırım. VW'lerin çoğunda varmış. Sizin araca ETKA'dan bir bakayım magnetic clutch sistemi var mı.

Baktım, benim araçtaki kompresörün içini de gösterirken sizinkinde sadece vidaları ve kompresörün parça kodunu göstermiş.

Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Araç kompresörlerinde mag.kavrama mutlaka vardır.
Dış volan v kayışına bağlıdır. Motor döndükçe o hep döner. Klima açılınca kavrama iç mili yani kompresör rotorunu dönderir. Bazılarında devir sabitleyici de vardır.
Bu kavramayı magnetik olarak yapar ama iki metal disk arasında veya volanın iç kısmında balata benzeri bir yapı da olabilir.
Bazıları sökülüp tamir edilebiliyor. Bazı araçlarda kavrama ayrı komp.ayrı satılıyor.
Kavramanın zarar görmemesi için klimayı rölantide açmak en iyisi.3e79cab7b15b443c0ea04909dc386d84.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bu akşam üzeride klima 22 derecede devreye girmedi, dereceyi 20 ve altına alınca klima devreye girdi. Normalde sıcak konumda bile AC tuşuna bassam klima kompresörü devre girerdi(anlık tüketimden durumu takip ediyorum) nasıl bir arıza çözemedim.

Bir kaç gün bu şekilde kullanıp ne şartlarda çalışıyor veya çalışmıyor test edip ona göre sonuç odaklı araştırma yapıcam. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bugün klima sorununu çözdük. 

Araci biraktim arkadaş büyük ihtimal klimanin uzerinde olan musur arizalidir diyordu encok o ariza yapiyor bu araclarda dedi ama ben yinede en basit seylerle kontrol ederek bakiyim dedi. Direk musuru sokersek arizali degilse bosa birdaha klima gazi masrafi cikmasin dedi. 

Sonuc okarak arizali parca klima motorunun üstündeki musurdu. Musur klima gazi dolumu ve iscilik 350 tl tuttu. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...