İçeriğe Yönlendir

Kombi Ateşlemiyor.

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Azad Mirzade

Armut'ta iyi bir kombici düşürdüm, İstanbul içi gidebileceği yerlere gidiyor.

Sıcak su geliyor, petekler ısınmıyordu. Dedim su devirdaim pompası bozuldu kesin. 3 yollunun kanal değiştiren mekanizması bozulmuş, paslanmış. Onu değiştirdi çocuk, bir de termostat taktırdım canavar gibi şimdi. 250 tl termostat kalan malzemeler ve işçilik için 850 tl. Hava tankı, baca vs temizlikler dahil. Bu arada basınç değerlerim değişip duruyordu, hava tankı havayı yiyince basınç hiç kımıldamaz oldu. Yıllarca su ısınınca genleşiyor bu normal ya diyordum, değilmiş :)  

Değişen parça da şu.

https://www.hepsiburada.com/eca-proteus-uc-yollu-vana-tamir-takimi-pm-HB000004D5XB

Eliniz yatkınsa bunu değiştirmek de kolay bir şey aslında, ben girmedim ama o işe, bir de bunun üstünde motoru var. O da değişti.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

elimde iki adet grundfos marka sağlam pompa var. biri önceki kombi için alınmıştı. ilki 3 aylık ikincisi 2 senelik. kafamı öpeyim... ihtiyacı olan mesaj atsın.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Mert Gülkokan yazdı:
Serkan Toker yazdı:
Hermetik kombilerde baca fanı çok kirlenirse baca hattında bulunan sensörü çalıştıramıyor bu da kombinin ateşlemesini engelleyebiliyor. İçeride gaz zehirlenmesine yol açmasın diye yani.. Bakımlarda fanlarda temizleniyor mu bilmiyorum çünkü ben kendim bakım yapardım ve temizlemezdim.. Sorun çıkarınca temizledim ama..

Bakımda baca fanı trmzilenmesi gerekir ama bugüne kadar bu işi yapan tek ustaua denk geldim

Başka bir konuda bahsetmişsin, gördüm.. Hatta ben bunu görüp mü yazdım diye düşündüm.. :) ama ben yaşayıp öğrenmiştim.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

kendin yap, annemlerdekinin herşeyini gittiğimde ben yaparım :)   çok basittir, kombici var yutub da onu izle...

buarada kombiler uçmuş gitmiş, fiyatlar fena ve aldın aldın durumu var benden söylemesi...

Yutuptaki tamirci Angaralı, arada eğlence amaçlı bakarım. Her dediği de teknik olarak doğru değil gibi geliyor bana biraz alaylı yetişmiş bir usta..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Serkan Toker yazdı:

Başka bir konuda bahsetmişsin, gördüm.. Hatta ben bunu görüp mü yazdım diye düşündüm.. :) ama ben yaşayıp öğrenmiştim.

Yutuptaki tamirci Angaralı, arada eğlence amaçlı bakarım. Her dediği de teknik olarak doğru değil gibi geliyor bana biraz alaylı yetişmiş bir usta..

bende izlerdim, soru sordum birkaç kez cevap alamadım, hafızadan sildim gitti... basit alet kombi, biraz inceleme yeter kendin halledersin...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

basit alet kombi,

bu yayılırsa tüm oyunu bozarsın aman diyeyim, gaz işi sakattır hükümet devirir

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bende izlerdim, soru sordum birkaç kez cevap alamadım, hafızadan sildim gitti... basit alet kombi, biraz inceleme yeter kendin halledersin...

Sen benim tamir bakım yaptığım makineleri görsen bir yerden sonra hayat boş geliyor.. O kadar yani..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

az önce yetkili servise 980 tl ateşledim kombi de ateşledi. teşhis yine TV yi bozan, gibi yüksek voltaj...  kart tamir oldu, doğal gazı ayarlayan fan ve vana gibi bir bütün olan parça değişti. yüksek voltaj kaynaklı arıza diye rapor tuttular. tüketici hakem heyetinin yolu gözüktü yine sanırım.

özel servis olsa belki 500 600 tl ye bitecekti. oof of.

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektrik İdaresi olsam sie derim. Kart girişinde yüksek voltaj koruma var. Niye işe yaramamış?

Kart üstündeki minik sigorta attıysa ateşleme bobini yanık olabilir. Hemen attıysa varistör kısa devre olmuştur. Kopar gitsin

Burada da demişim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

mal dandik hocam... artık adım gibi biliiyorum. alarko pişmanlıktır uzak durunuz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

az önce yetkili servise 980 tl ateşledim kombi de ateşledi. teşhis yine TV yi bozan, gibi yüksek voltaj...  kart tamir oldu, doğal gazı ayarlayan fan ve vana gibi bir bütün olan parça değişti. yüksek voltaj kaynaklı arıza diye rapor tuttular. tüketici hakem heyetinin yolu gözüktü yine sanırım.

özel servis olsa belki 500 600 tl ye bitecekti. oof of.

Ya su damlatsaydı :) 

O zaman 4000 diyeceklerdi :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ya su damlatsaydı :) 

O zaman 4000 diyeceklerdi :)

onu yaptırmıştım zaten. üç yollu vana ve motoru değişmişti eylülde. dün adam gitti, giderken petekler sıcaktı. banyo yaptım bir geldim petekler soğuk ve ısınmıyor. alet 60 derecede olduğunu sanıyor. devirdaim edemiyor. suy u boşalttm tekrar bastım. 30 dereceden başladı 20 sn de 60 derece oldu kapandı. geçen sene olanın aynısı. adamı yine çağırdım.

daha ne yapayım yani. yetkili servislerin de özellerden bir farkı yok görüldüğü gibi. anca form var hakem heyetine gidersem. lanet olsun alarkoya.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:
Doğan Arşiray yazdı:
onu yaptırmıştım zaten. üç yollu vana ve motoru değişmişti eylülde. dün adam gitti, giderken petekler sıcaktı. banyo yaptım bir geldim petekler soğuk ve ısınmıyor. alet 60 derecede olduğunu sanıyor. devirdaim edemiyor. suy u boşalttm tekrar bastım. 30 dereceden başladı 20 sn de 60 derece oldu kapandı. geçen sene olanın aynısı. adamı yine çağırdım.
daha ne yapayım yani. yetkili servislerin de özellerden bir farkı yok görüldüğü gibi. anca form var hakem heyetine gidersem. lanet olsun alarkoya.

20 sn de 30 dan 60 a çıkıyorsa geri dönüş borusundaki metal filtre tıkalıdır bence

filtre yokki. söktüm baktım. hiç olmamış.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

Bence olması lazım tesisattaki pisliğin kombi içine ulaşmaması lazım
Tesisat temizliği ve filtre takılmasını tavsiye ederim

bencede olması lazım da yok işte. yetkili servisten başke gelen olmadı kapak var filtre yok içince. yürütmüştür atmıştır birisi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

Mert Gülkokan yazdı:
Doğan Arşiray yazdı:

20 sn de 30 dan 60 a çıkıyorsa geri dönüş borusundaki metal filtre tıkalıdır bence

Geçen sene aynısı başıma geldi, pompayı sökecektim ki önce filtreye bakayım dedim. Filtre tıkalı olduğu için devir daim yapmayan su, kombi yanında çok ısındığı için kombi kapanıyordu. Filtre temizliği sonrası her şey normale döndü.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

pompa bozuk değildir inşallah. zaten yeni kombiden tek farkı eşanjörün kendisi kalmış olur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Devirdaim olmadığı için sistem aşırı ısıya geçiyor hemen.

Olaya iyi tarafından bak.. İki gündür doğalgaz az tüketiliyor

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Pompanın çalıştığını test etmeden ateşlemez bence kombi. Tesisat yada filtre tıkanıklığı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Pompanın çalıştığını test etmeden ateşlemez bence kombi. Tesisat yada filtre tıkanıklığı olabilir. 

Onu ölçen sistem yok. Su akış sensörü kullanmıyor kombilerin çoğu.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Onu ölçen sistem yok. Su akış sensörü kullanmıyor kombilerin çoğu.

ısıya bakıyor zaten.  60 olunca tık kesiyor ateşi. bir önceki alarko markalı eski kombide eşanjör tıkalıydı ,yedeği olayınca bu yeni alarkoyu almıştım en iyisiydi. şimdi bile vaillant dan pahalı mesela.  önceki kombi de aynı şekilde davranıyordu. bunda da zaten birtek değişmeyen pompa ve eşanjör var. olurda eşanjör filan tıkalıysa valla gidip vaillant filan alacağım. milletin 20 senelik kombileri canavar gibi çalışıyor hala. tesisat desen aynı zaten. allahbelanıversinalarko.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

Dediğim gibi eski kombi girişinde de filtre olmadığı için peteklerdeki tüm kir zamanla kombiyi tıkıyor
Acil olarak birini bulun tesisatı temizlesin ve ucuna filtre taksın

Zamanında boşuna kombi değişmiş

boşuna değil eşanjör delikti onda.  filtreyi kendim takarım yuvası var metali yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

mal dandik hocam... artık adım gibi biliiyorum. alarko pişmanlıktır uzak durunuz.

Amanın, hangi modeldi sendeki, bizimkide Alarko Seradens Super Plus ssp, buda mı tırt yoksa...

seradens serisine iyi diyorlar ama bilemedim şimdi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Amanın, hangi modeldi sendeki, bizimkide Alarko Seradens Super Plus ssp, buda mı tırt yoksa...

seradens serisine iyi diyorlar ama bilemedim şimdi...

ta kendisi... şu anda vaillant dan bile pahalı satılıyor!? içi komple italyan malı ile dayalı döşeli. yerli hiçbirşey yok iyimi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...