İçeriğe Yönlendir

4 Mevsim Lastik Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Abi bu crossclimate adac testinde geçen sene sonuncu olmuştu dört mevsimler arasında. 

o teslere kriter seçerek bakmak lazım buzda ve kuruda en iyiler arasında, karda ortalarda, en az aşınan mesela, Nexen alırız o birinci ama 4 mevism lastiği vardır,

torba yasaya cezalarda  sigara ile birlikte dahil olursa daha da iyi netice alınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Karaca yazdı:

Merhabalar, kış geliyor artık yavaş yavaş. Kışlık lastiğim yok yazlık lastik de ömrünü doldurdu artık. Bu yüzden önümüzdeki dönemlerde kışlık ve yazlık lastik ihtiyacım olacak. Ankara da ikamet ediyorum. Sizce ayrı ayrı kışlık yazlık lastik mi alayım yoksa 4 mevsim lastik alıp her mevsim onu kullanmak benim işimi görür mü? Ya da daha doğrusu bu 4 mevsim lastikler karasal iklime mi daha uygun yoksa başka iklime mi? 

4 mevsim lastiğin avantajı benim için:

1. Maliyet, diğer türlü yazlık kışlık alsam 8 lastik parası vereceğim

2. Sök tak sakla zahmeti olmayacak. Sök tak sakla bunlar da maliyet tabiki. 

Kısacası Ankara mevsiminde 4 mevsim lastik iş görür mü yoksa ayrı ayrı yazlık kışlık lastik almak mı doğru olur? 

Hemşehrim, yokuş var ise güzergahınızda kesinlikle olmaz. arkaya hankook kinergy, goodyear vector gibi harbi 4 mevsim alıp, öne düzgün bir kış lastiği alabilirsiniz yaz gelince iki kinergy daha alırsınız. 6 lastikle olur bu iş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Az kullanılmış (~2000km civarı) çıkma lastik alın bence, en azından kafanız rahat olur. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Dogan Arsiray yazdı:

Hemşehrim, yokuş var ise güzergahınızda kesinlikle olmaz. arkaya hankook kinergy, goodyear vector gibi harbi 4 mevsim alıp, öne düzgün bir kış lastiği alabilirsiniz yaz gelince iki kinergy daha alırsınız. 6 lastikle olur bu iş.

Alırsam ya 4 mevsim ya da ayrı ayrı alırım. Diğer türlü karışır iyice boş verelim 😊

Yusuf Berke yazdı:

Az kullanılmış (~2000km civarı) çıkma lastik alın bence, en azından kafanız rahat olur. 

Çıkma da düşündüm ama nasıl kullanıldığını bilmeyince kışlık lastik için çıkmaya yanaşmadı. Yazlık için çıkma olabilir belki 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Muhittin Kaplan yazdı:

Bu da doğru bilinen yanlışlardan. Yeni lastik arkaya takılır.

Esprisi nedir ?

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Şunu da söyleyelim;

Yeni lastiklerin arkaya takılmasının, standart lastikler için geçerli olduğunu ve,

Kış lastiği takılması durumunda ise, yeni çift lastiğin her zaman çekiş aksına takılması gerektiğini de belirtelim.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benim durumum 2 kışlığa uygun olsaydı yahut 4 mevsim, öne takardım yavaş giderdim bilerek ne takılı olduğunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ben de kış lastiklerinde yeni lastiğin öne takılması taraftarıyım. Önden çekişli bir arabada arkadaki yeni lastik yokuş çıkarmaz. Frenlemede de yükün çoğu ön lastiklerde olur. Yani ön lastiklerin iyi olması yine avantaj. Virajlara da arkada eski lastikler olduğunu bilerek girersek bitti gitti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Michelin crossclimate kullanıyorum bir kar lastiği değil ama kesinlikle işe yarıyor25e0beda2275db63bc10e4c68e7d3a7b.jpg44e05a36fcba10259d6b4bf524a55e3b.jpg

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Malatya da önlere kış lastiği taktım. cam gibi buzun üstünde gittim.

viraj dönerkende arkaların attığını gördüm.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Ya eskiden kış lastiği mi vardı adam paten yapmayacak ki;)

o mevzuyu masaya yatırmak lazım hocam kauçuktan başlar brezilya kahvesinden çıkarız

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Coşkun Basan yazdı:

Michelin crossclimate kullanıyorum

Nerde kullanıyorsunuz peki 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Her 4 mevsim lastik konusunda yazıyorum goodyear 4 seasonın ilk bir yıldan sonra esprisi bitiyor. İlk yıl yazın yazlık kışın kışlık gibi çok memnundum (bursa) ama sonra yaz kış bol patinajlı günler başlıyor. sürekli abs devreye giriyor, virajlarda esp lambası yakıyor. Ön lastikler sürekli patinaj yaptığından kabuk kabuk döküldü arkalarda sorun yok. Arabayı sattım satacağım derken 2016 yılı lastiği kullandım şimdiye kadar. Kışa girerken değiştireceğiz lastikleri özellikle ıslak zeminde hiç güven vermiyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ankara gibi bir yerde hiç tehlikeye atmazdım kendimi. Ankara düz gibi görünsede güzel yokuşları olan bir başkentimiz. Bizim burasıda bu şekilde. Hatta Karabük’te yabancı biri merkeze nasıl giderim dese herkesin tek tarifi hep yokuş in düzlüğe gelince merkeze gelmişsindir tabiri vardır. Karabük sadece şehir merkezi düz bütün mahalleleri neredeyse yokuştur. O yüzden 4 mevsim kötü tercih olacaktır bence ayrı ayrı alınmalı. Sonuçta can taşıyoruz aile taşıyoruz. 2 bin tl fazla verecem diye daha fazla üzülmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Yüzbin verip lastikte cimrilik yapmayın millet. Canımız onun üzerinde 

Ayakkabımıza verdiğimiz önemi/fiyatı araçtaki kişi sayısı ile çarpıp lastik parasına versek yeter. Eminim ki bu forumdaki herkesin yazlık, kışlık, abiye  ve spor olmak  üzere en az 4 çift ayakkabısı var. Arabaya 5 kişi binerse ve bir ayakkabı vermezler ama 100 tl olsa 100x4x5=2000 tl . Bu fiyata rahatlıkla kışlık lastik alırız. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

böyle konuşuyoruz şimdi ama, kazın ayağı öyle değil. 10-15 bin liralık aracı zar zor almış, ayda birkaç yüz liralık benzin alabilen bakımı bile zor yaptırabilen insanların yaşadığı ülkedeyiz. O insanlar öyle her sene ayakkabı da almıyor. Cebinde para yok, kış gelmiş ne yapacan?

Ben 2001 de türkiyeye geldim kış lastiği nedir bilmeden bagajda zincirle 9 sene araç kullandım. ford ka da da  kış lastiği kullanmadım. Daha sonra fusion aldığımızda bir süre yenileri ikişer ikişer alır ama hızlı değiştirirdim. Zaten eskiden buzdolabı da yoktu memlekette.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ayakkabımıza verdiğimiz önemi/fiyatı araçtaki kişi sayısı ile çarpıp lastik parasına versek yeter. Eminim ki bu forumdaki herkesin yazlık, kışlık, abiye  ve spor olmak  üzere en az 4 çift ayakkabısı var. Arabaya 5 kişi binerse ve bir ayakkabı vermezler ama 100 tl olsa 100x4x5=2000 tl . Bu fiyata rahatlıkla kışlık lastik alırız. 
Ayakkabıyı nasıl alacağız o zaman ?
Ya lastik ya ayakkabı, zira 2000 bin var cebimizde.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...