İçeriğe Yönlendir

Lubex Motor Yağları

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bilenler biliyordur zaten. Gebze’de üretim yapan yerli firma belgin motor yağları. 

2002 yılından bu yana da Türk Silahlı Kuvvetinin tüm yağ tedariğini sağlayıp şu an motorsporlarına merak salmış, modern labarotuarlarda ar-ge çalışmaları yapıp 5 kıtada 40 ülkeye ürün ihracatı mevcut. 2014 yılında EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) Mükemmellik ModeliKapsamında "Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız" seviyesine ulaşan ve bu belgeyi almaya hak kazanan Türkiye'nin ilk madeni yağ firması olduğunu , farklı OEM onay belgelerine sahip olduğunu ve  Belgin Madeni Yağlar A.Ş , 1999yılında Lubex markasını edinerek motor yağları ile otomotiv endüstrisine adım atmış, mineral, yarı sentetik ve tam sentetik olarak, değişik vizkösite sınıflarında uluslararası standarttaürünler çıkarmakta olduğunu okuduk. 

Alıp deneyen, kullanan var mıdır? Forumda

çalkalama yapmak için kullananlar var ama bilemedim şimdi. Yerli yağımızı kullansak kötü mü yapmış oluruz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sitesine baktım da yağların teknik özellikleri yok, ekleseler güzel olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Tansu lubex bilmiyorum ama, yeni yağ standartlarının sağladığı ekonomi oranını araştırıp yayınlamışlar. Ben şuan bir sonraki motor yağ değişiminde 0w20 kullanmayı düşünüyorum. %3 ekonomiden bahsediyior. 12 tane makale indirdim araştırıyorum. Arabama uygun olup olmadığını araştırıyorum. Chevrolet Corvette 5,5 beygir fazladan ekonomi kazanmışlar mesela. 

SmPSxQsPr8C4YRC_pUEKAun4on--abxwjrJV2-l3

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Burda Kappa motorun turbo direk enjeksiyon modelinde , azcık modifiye ve egr eklemlerine rağmen 0w20 yağ kullanarak 215 gram tüketimi yakaladıkları  yani benzinden %39 verim almayı başarmışlar. 

_UZbs5woVVPfZkLd5qPPzSLg8yC-jKBOnwL8yU3lGaesOw94yaoqQhzDC7HJoxVRhYNS7wmpr85hMI0s

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Gerekli şartları karşılıyor ise denenebilir Bolca sahte yağ piyasada varken en azından orijinal ürün kullanılmış olur piyasa Castrol ve bir nebzede mobil in elinde marka aligimiz yüzünden işleri zor ama güven oluşursa satışları artar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Sitesine baktım da yağların teknik özellikleri yok, ekleseler güzel olur.

O konuda mail attım ben de. Güvenilirlik vermiyor gibi ama adamlar ihracat da yapıyor ve amerika avrupa spec’lerini karşılayan onayları var. Ortada kalıyor insan

Ali Darbaz yazdı:

Burda Kappa motorun turbo direk enjeksiyon modelinde , azcık modifiye ve egr eklemlerine rağmen 0w20 yağ kullanarak 215 gram tüketimi yakaladıkları  yani benzinden %39 verim almayı başarmışlar. 

_UZbs5woVVPfZkLd5qPPzSLg8yC-jKBOnwL8yU3lGaesOw94yaoqQhzDC7HJoxVRhYNS7wmpr85hMI0s

0-20 yağ zaten yakıt tasarrufu sağlıyor. Diğer marka 0-20’ler ile durum nedir? Teknik özelliklerini yazmamışlar yağın

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O konuda mail attım ben de. Güvenilirlik vermiyor gibi ama adamlar ihracat da yapıyor ve amerika avrupa spec’lerini karşılayan onayları var. Ortada kalıyor insan

0-20 yağ zaten yakıt tasarrufu sağlıyor. Diğer marka 0-20’ler ile durum nedir? Teknik özelliklerini yazmamışlar yağın

Benim korkum 92000 km de olmasının zararı olurmu. Onu inceliyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

O kadar ucuza zeytinyagi bile olmaz deyip almadiydim

teknigi nedir bilmem

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Daha önce siteyi inceledim. Doğru düzgün spekler yazılmamış. 0w30 0w20 aracına uygun dexos 2 olmalı ama öyle bir spek onayı yok. Karambol kara düzen ve kurumsallığa önem veremeyen bir firmaya benziyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Benim korkum 92000 km de olmasının zararı olurmu. Onu inceliyorum. 

0 kısmı kışın iyi de 20 kısmı yazın hararetli çalışmada uçup gider 

Ekonomi yapacam diye sandık motor sahibi olmak var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

0 kısmı kışın iyi de 20 kısmı yazın hararetli çalışmada uçup gider 

Ekonomi yapacam diye sandık motor sahibi olmak var.

Honda tüm motorlarında 0w20 geçiş yapmış. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Selim Bilgin yazdı:

Her konu neden tüketime geliyor? 

Çok yakıyor ondan :) bak bize hiç yakıt konuşuyor muyum 😛 neden . Çünkü bizimki çok yakmıyor içiyor :)

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Focus 1 de kullaniyorum ben 10\40 benzin lpg tip lubex yag. aracimin yaşına cografi duruma uyuyor adanada. 5 ay civarı oldu peceteye sildigimde halen acik rengi mevcut arac sessiz performansı gayet güzel.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Çok yakıyor ondan :) bak bize hiç yakıt konuşuyor muyum 😛 neden . Çünkü bizimki çok yakmıyor içiyor :)

Ben hesaplamayı bıraktım, canım sıkılıyor hesaplayınca. :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Honda tüm motorlarında 0w20 geçiş yapmış. 

Bir çok araç 0-20’ye geçti. Çünkü emisyon/km değerini düşürüyor. Koruyuculuğu tartışılır. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Burda benzin 1.52 öyro, dağılın 😀

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ahmet Gül yazdı:

Burda benzin 1.52 öyro, dağılın 😀

9,54 liraymış yahu, hani biz en pahalıyı kullanıyorduk (!) :) 

Yorum bağlantısı
Selçuk Tutar
(düzenlendi)

1.4 benzin + LPG  aracımın 60.000 km bakımı için LUBEX 5w30 yağ kullandım, 1000 km oldu şuana kadar hiçbir olumsuzluk yaşamadım aksine motor yağı değiştikten sonra aracımın motor sesini içerden duymaz oldum bazen çalışmıyormuş gibi hissediyorum. Tavsiye etmek için çok erken ama şuan aramız iyi diyebilir.

tarihinde Selçuk Tutar tarafından düzenlendi
Yazım
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Benim araca ve ford spec’lerinin bazılarını karşılayan yağ için teknik veri olarak bunu gönderdiler. 

Bir sürü başka değerin olması gerekirdi. Epey eksik. Ama ilk gözüme takılan 100 derecedeki viskozite 9,3-12,5 aralığı. Bunun tek bir değeri yok mu anlamadım. Ayrıca ilk çalıştırma için soğuk yağ viskozitesi de belirtilmemiş

xB3RRU.jpeg

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Magnatec api sn, bu api sl, daha zayıf görünüyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Vallahi bunun bir yağı alıp koymam için teknik bilgi sahibi olmam lazım. O bilgi olmadığı için firmaların onay verdiği yağı kullanmak en güzeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...