İçeriğe Yönlendir

Salon Aydınlatması İçin Şerit Led

Emre Şimşek

Recommended Posts

Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Murat Atagenç yazdı:

Bu şeffaf camlı duşları folyo ile buzlu yapsak olur mu acaba?

Su lekesini çok belli ediyor

Olur, ancak sıcak veya buharın etkisi ile uçlardan bırakmaması için üs kısımdan köşelerden ince bir şeffaf silikon katmanı ile desteklerseniz olur. Parmağınızla sürerseniz temiz işçilik olur.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Ersen Tapan yazdı:

Bu şerit ledler dimmer ile ayarlanabiliyormu ?

Ledler 12 volt ise sorunsuz oluyor. Adaptör çıkışına bağlantı yapılıyor 

Servet Aydın yazdı:

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sürücü öncesine klasik dimmer anahtar bağlarsanız dim edilmez. Servet abinin dediği gibi sürücü çıkışına yani 12V dimmer ile dim edebilirsiniz. Ancak onun içinde kumandalı tip bir dimmer almanız gerek. Piyasada farklı tipte ürünler bulmak mümkün.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben de düşünüyorum. Bu uygulamayı, forumdan Mehmet KAYA'nın evinde görmüştüm. Mutfağa mavi, salona beyaz dı yanlış hatırlamıyorsam. Çok da şık olmuştu. Ancak ne kadar elektrik tüketir bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Rgb den ışık alamazsınız.

Aynen, beyazı tam beyaz olmuyor, maviye kayıyor. Ben yapmısken RGB olsun dedim ama hiç kullanmıyorum. Sadece dim olayı güzel, en kısıkta dizi izliyoruz..

Ekleme: ufakta inleme yapıyor kısıkta pwm frekansından sanırım ama TV açıkken duyulmuyor, gece lambası niyetine kullanmaya kalkarsam kafayı yedirir.

763924566b57706eab563ecb88fc4308.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dimmer 100hz olursa sıkıntı olmuyor. Geneli 1 veya 2 khz kullanıyor. Onlar ses yapar kablolar uzun olursa 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ersen Tapan yazdı:

Duvardaki düğmelerin yerine bu tarz birşey takıp kullanmak en güzeli olacak. Hem ledler kesintisiz döşenecek hem aydınlatma istenildiği kadar ayarlanmış olacak. 

Mustafa Arıkan yazdı:

Sürücü öncesine klasik dimmer anahtar bağlarsanız dim edilmez. Servet abinin dediği gibi sürücü çıkışına yani 12V dimmer ile dim edebilirsiniz. Ancak onun içinde kumandalı tip bir dimmer almanız gerek. Piyasada farklı tipte ürünler bulmak mümkün.

Malesef düğmeyle ayarlamak için anahtara doğru geri gelen bir kablo daha çekip aonra o kabloyu bir daha lambalara ulaştırmak gerekecek ki bu da benim için imkansız gibi bir şey.

üç çipli yapıp sadece misafir geldiğinde açmaya karar verdim ben abi. Tahmini 270 watt enerji çekecek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

@Mustafa Arıkan

İki tane bundan: Lamptime 150w 12,5a trafo

20 metre de bundan: LAMPTİME ECO ÜÇÇIP 60 LED IÇ ORTAM AMBER SERIT LED Ürün Kodu : L113002

LL113003 gün ışığı da olur aslında ama bu sitede yoktu sanırım.

Bunları almayı planlıyorum. Yaklaşık 300 kağıt tutacak galiba. Sitenin düzgün bir kargo anlaşması yok. 20 lira da kargo ekliyor ama 5 taksit yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Site hakkında hiç bir fikrim yok. 
Markanın ithalatçısı Konya’da. Arayıp Muğla’daki satıcısını öğrenebilirsin. Oradan görerek elden almak da bir seçenek senin için. 
Bir de amber turuncuya kaçan bir renk. Mutlaka gün ışığı almalısın.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Arıkan yazdı:

Tek ledli şerit ledlerin metresi 5W, 3çipli şerit ledlerin metresi 14W. Hesabını ona göre yapabilirsin. 
Sürücüyü 2 veya 3 tane kullanıp bölebilirsin toplam gücü. Zaten tek parça büyük bir sürücü tavandaki boşluğa sığmayacaktır. 
Şerit ledi silikonsuz iç ortam için olanlardan alacaksınız. Bir de ledleri zemine değil alçıpanın karşı kenar kısmına yaparsanız daha iyi ve homojen bir ışık elde edersin.

3014 diye bir çip var. incecik bir led çipi. tanesi 0.1 watt çekiyor.  bu tip olan led şeritlerden alıp uygulamak lazım. aliexpress ten almıştım zamanında. en verimli çipler bunlar şu sıra. bir de daha parlak 7020 ler var ama onlar yarım watt her bir çip te. araba park ampullerinde kullanıyorlar bunları bu sıralar.

https://www.ledavm.net/3014-serit-hortum-led-metrede-120-ledli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mustafa Arıkan yazdı:

Site hakkında hiç bir fikrim yok. 
Markanın ithalatçısı Konya’da. Arayıp Muğla’daki satıcısını öğrenebilirsin. Oradan görerek elden almak da bir seçenek senin için. 
Bir de amber turuncuya kaçan bir renk. Mutlaka gün ışığı almalısın.

Evet aslında günışığı alacaktım ama arkadaş sivrisinek çekmez diye aklıma girdi akşam akşam. Ben yine de gün ışığı alayım 👍🏼

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

3014 diye bir çip var. incecik bir led çipi. tanesi 0.1 watt çekiyor.  bu tip olan led şeritlerden alıp uygulamak lazım. aliexpress ten almıştım zamanında. en verimli çipler bunlar şu sıra. bir de daha parlak 7020 ler var ama onlar yarım watt her bir çip te. araba park ampullerinde kullanıyorlar bunları bu sıralar.

https://www.ledavm.net/3014-serit-hortum-led-metrede-120-ledli

mt olarak kesilenilir diyor, her mt ayrı ayrı 220 V ile çalışıyor mu yani didrekt?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

20 mt 12v şerit led kaç watt elektrik tüketir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:

20 mt 12v şerit led kaç watt elektrik tüketir?

üstte linktekine göre 220 V ta 4.5 w falan çıkıyor

edit: mt seçiminde veri değişmiyor, mt si 10.8 W 220V ta oa zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
üstte linktekine göre 220 V ta 4.5 w falan çıkıyor
Bu hesaba göre ben biran önce gün ışığı lede döneyim tavanda, 2 adet lambader ile sıcak ortam yapıyorum 2x20w ampul ile. Evde hipermil zamanı :D
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

koctaş ın "diall" marka yeni seri gün ışığı led ampulleri çok başarılı tavsiye ederim.

Çağlar Bayur yazdı:

mt olarak kesilenilir diyor, her mt ayrı ayrı 220 V ile çalışıyor mu yani didrekt?

benim aldıklarım 12 votl idi. bunları incelemedim. ama ledler çok başarılı. ısınmıyorlarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:

Bu hesaba göre ben biran önce gün ışığı lede döneyim tavanda, 2 adet lambader ile sıcak ortam yapıyorum 2x20w ampul ile. Evde hipermil zamanı :D

sonra editledim linkteki veri her mt başına 10.8 w 220 V sanırım

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Abi o zaman 20 mt şerit led 216 watt mı yakacak?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mt de 120 led, beheri 0.1 w. .12watt/mt . = 12V ta 1 A. .

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Köksal Yılmaz yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Abi o zaman 20 mt şerit led 216 watt mı yakacak?

Evet şerit led sanıldığının aksine pek de az yakmıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Emre Şimşek yazdı:

Evet şerit led sanıldığının aksine pek de az yakmıyor.

216w e27 led kullansanız tüm ev aydınlanır valla.

İyi tüketimmiş.

16w e27 led'ler, 100w halojen aydınlığına geliyor. Bu durumda 13 tane e27 ile tüm ev gerçekten aydınlanır sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mt de 120 led, beheri 0.1 w. .12watt/mt . = 12V ta 1 A. .

Metrede 60 led olur genelde ve kabaca metreyi 20 watt kabul etmek gerek.

Evet şerit şu an Ekonomik değil. Ekonomi için şu an en uygunu E27 led ampuller. 15-20 watt ile koca salon aydınlayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

E27 LED ampul ile şerit LED gibi dolaylı bir aydınlatma elde etmek isterseniz yine toplam güç şerit LED ile aynıya gelir. Doğrudan aydınlatma ile aydınlatmak isterseniz en az 3 adet E27 ampul gerekir. Doğrudan aydınlatma ile dolaylı aydınlatma arasında aslında dünyalar kadar fark vardır. Bunu ancak gözünüz dolaylı aydınlatmaya alıştıktan sonra anlayabilirsiniz. Evde bazen yanlışlıkla sadece ortadaki avizeyi açıyorum ve gözlerim o an resmen bi tuhaf oluyor :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...