İçeriğe Yönlendir

İlk Aracım, Ne Kadar Trafik Sigortası Öderim?

Deniz Arı

Recommended Posts

Deniz Arı

Arkadaşlar, hayatımda ilk aracımı almak için ikinci el 2007 model bir Kia Picanto almaya karar verdim fakat az önce Zorunlu Trafik Sigortası diye bir şeyin de olduğunu ve yorum yapan arkadaşların da sayesinde 15 gün içinde bunu yaptırmak zorunda olduğumu da öğrendim. Fakat sizlere sormak istediğim, ben ne kadar trafik sigortası öderim?

Dediğim gibi ilk arabam olacak.

10 yıldır ehliyet sahibiyim.

Daha önce ehliyetime kayıtlı hiç kazam yok.

Daha önce hiç trafik cezası da almadım.

Yorum bağlantısı
Deniz Arı
Çağlar Bayur yazdı:

hemen değil, 15 gün içinde yapılacak

Hemen diye duydum ama şayet 15 gün içerisinde ise daha iyi olur tabii ki. Peki, ne kadar ödeyebileceğim konusunda bir fikriniz var mıdır?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Hemen yapılması gerekmiyor, aracı aldığınız kişinin sigortasından 15 gün faydalanabilirsiniz, süre dolmadan trafik sigortası kesilir herkes mutlu olur :) 

Yorum bağlantısı
Deniz Arı
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Hemen yapılması gerekmiyor, aracı aldığınız kişinin sigortasından 15 gün faydalanabilirsiniz, süre dolmadan trafik sigortası kesilir herkes mutlu olur :) 

Evet, dediğiniz gibiymiş. Fakat ne kadar öderim?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Deniz Arı yazdı:

Fakat ne kadar öderim

Onu sigortacınız bilir, çok çeşitli parametreleri var. 

@Mehmet Ozyurek müsait olduğunda yardımcı olur isterseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Benim de ilk aracım. 600-700 TL çıkması gereken sigorta bana 1.200 TL civarlarında çıkıyordu. Sebebini araştırdım, üzerine kayıtlı ilk arabanda fiyat böyle yüksek oluyormuş. Sonraki yıllar normale dönüyormuş. Bu arada en uygun fiyatları ben sigortam.net'te bulmuştum.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

2004 vw multivan aracım var, üzerime kayıtlı ilk arabam, yaşım 21, hiç kazam yok. 1630 tl sigorta ödüyorum :)

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)

Ben de ilk aracımı aldım. 32 yaşındayım. 1322TL trafik sigortası çıkıyor. 4. seviyeden yapılıyor sigorta. 15 gün eski sigortayı kullanabiliyorsunuz. Rakam sigorta şirketine göre 1300-1400 TL aralığında değişebilir. Ben Anadolu Sigorta aracılığı ile yaptırdım. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Aracınızın bağlı olacağı ildeki 4. seviyesi fiyatı neyse o civarda olacaktır.

Yorum bağlantısı
Deniz Arı

Tüm yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. An itibariyle araç almaktan vazgeçtim arkadaşlar. Siz nasıl dayanıyorsunuz buna bilmiyorum ama ben bu yükün altına giremeyeceğimi fark ettim. 1300 lira Sigorta, + 300 lira veri +yakıt gideri vs vs. bu tam bir saçmalık bana göre. Varsın aracım olmasın ama kafam rahat olsun! Allah sizlere de kolaylık versin inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Konuya bir ekleme yapayım. Artık o 15 gün geçerliliği olur dediğiniz eski sigorta poliçesi dönemi kalktı.Aracı alır almaz sigortasını yaptırmak zorundasınız.

Deniz Arı yazdı:

Tüm yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. An itibariyle araç almaktan vazgeçtim arkadaşlar. Siz nasıl dayanıyorsunuz buna bilmiyorum ama ben bu yükün altına giremeyeceğimi fark ettim. 1300 lira Sigorta, + 300 lira veri +yakıt gideri vs vs. bu tam bir saçmalık bana göre. Varsın aracım olmasın ama kafam rahat olsun! Allah sizlere de kolaylık versin inşallah.

Teşekkür ederiz de, araç almaya karar verince bunları araştırmadınız mı? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Arı
Mehmet Pınar yazdı:

Konuya bir ekleme yapayım. Artık o 15 gün geçerliliği olur dediğiniz eski sigorta poliçesi dönemi kalktı.Aracı alır almaz sigortasını yaptırmak zorundasınız.

Teşekkür ederiz de, araç almaya karar verince bunları araştırmadınız mı? 

Araba konusunda çok az bilgiye sahiptim ve şu 1 ay içerisinde resmen gece gündüz, hem arabalar hakkında bilgi edinip ve hem de piyasadaki dolandırıcı taktiklerini öğrenip, yöntemleri konusunda da bilgi edinmek çok yorucu bir sürece dönüştü ve öyle bir noktaya geldi ki, artık tüm bilgiler çorba olmuştu. Özetle maalesef ülkemiz de ikinci el araç piyasasıyla ilgili bilinmesi gereken o kadar çok şey varmış ki, sıra bu bilgiye en son geldi! Aslında yıllık vergi, yakıt vs. tüm giderleri göze almıştık ama en son şu zorunlu trafik sigortası muhabbeti çıkınca ve bana göre abartılı bir fiyat olarak karşıma da dikilince, zaten o 1 aylık sürecin verdiği bıkkınlıkla tamam dedik, bitti! Ve tamamen bitti :) Bir daha tövbe diyorum hatta şu anda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Pınar yazdı:

Yok Mehmet.. 

Medya bu haberi yanlış pompaladı.. 

15 gün süre kuralı hiç değişmedi. Devam ediyor. Değişen tek şey sıfır araç alımındaki 1 ay süre olayı.. Onlar artık aynı gün yapmak zorunda. 2. elde 15 gün süre devam ediyor. 

Dikkat edilmesi gereken şey, araca ait sigortanın devam ediyor olmasıdır. 

Yani bugün sigortası var ise, satış yapılır ve yeni sahibine teminat verilir. Ancak poliçe vadesi yarın dolarsa, dolduğu andan itibaren yeni sahibin poliçe yaptırması gerekir. Bu durumda 15 günden söz edilemez. Süre; poliçe vadesi veya 15 gün.. hangisi erken dolarsa şeklindedir. 

Deniz Arı yazdı:

Fakat sizlere sormak istediğim, ben ne kadar trafik sigortası öderim?

Daha önce ehliyetime kayıtlı hiç kazam yok.

Daha önce hiç trafik cezası da almadım.

Şu an için ehliyet ve kaza geçmişine bakılmıyor. Şu an ikamete de bakılmıyor. 

Şu an sadece aracın plakası ve araç sahibinin adına kayırlı araçları ile karıştığı kazaya yani hasarsızlık indirimi geçmişine bakılıyor. 

Trafik sigortası primleri 7 basamaktan oluşur.. 

ilk araç alındığında 4. basamaktan girilir... Kazasız geçirilen her yıl bir basamak yükselir. indirim artar, prim düşer. 

Kusurlu olarak kaza yapıldığında ise basamak geriye gider ve ödenecek prim artar.. 

4. basamak yani ilk giriş basamağı için 1100-1300 lira arasında bir fiyat bulunabilir.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok Mehmet.. 

Medya bu haberi yanlış pompaladı.. 

15 gün süre kuralı hiç değişmedi. Devam ediyor. Değişen tek şey sıfır araç alımındaki 1 ay süre olayı.. Onlar artık aynı gün yapmak zorunda. 2. elde 15 gün süre devam ediyor. 

Dikkat edilmesi gereken şey, araca ait sigortanın devam ediyor olmasıdır. 

Yani bugün sigortası var ise, satış yapılır ve yeni sahibine teminat verilir. Ancak poliçe vadesi yarın dolarsa, dolduğu andan itibaren yeni sahibin poliçe yaptırması gerekir. Bu durumda 15 günden söz edilemez. Süre; poliçe vadesi veya 15 gün.. hangisi erken dolarsa şeklindedir. 

Şu an için ehliyet ve kaza geçmişine bakılmıyor. Şu an ikamete de bakılmıyor. 

Şu an sadece aracın plakası ve araç sahibinin adına kayırlı araçları ile karıştığı kazaya yani hasarsızlık indirimi geçmişine bakılıyor. 

Trafik sigortası primleri 7 basamaktan oluşur.. 

ilk araç alındığında 4. basamaktan girilir... Kazasız geçirilen her yıl bir basamak yükselir. indirim artar, prim düşer. 

Kusurlu olarak kaza yapıldığında ise basamak geriye gider ve ödenecek prim artar.. 

4. basamak yani ilk giriş basamağı için 1100-1300 lira arasında bir fiyat bulunabilir.. 

Abi ben aracı satarken de, alırken de noter bizi uyarmıştı.Sigorta hemen yapılmaz ise trafikte aracınız bağlanır diye.

Şimdi bir arkadaşımıza araç alacağız.Ehliyet yeni ve ilk aracı olacak.

Babasının üzerine bir araç var ve hiç kaza geçmişi yok.

Hangisinin üzerine almak daha mantıklı o zaman?

Ben plakaya bakılmıyor, yaşadığı il, yaş, mesleği ve eğitim durumu önemli diye biliyordum.Bildiğimiz bir çok şey yanlışmış o zaman.

Plaka farketmiyor diye değiştirmedim son aracımda mesela.

Deniz Arı yazdı:

Araba konusunda çok az bilgiye sahiptim ve şu 1 ay içerisinde resmen gece gündüz, hem arabalar hakkında bilgi edinip ve hem de piyasadaki dolandırıcı taktiklerini öğrenip, yöntemleri konusunda da bilgi edinmek çok yorucu bir sürece dönüştü ve öyle bir noktaya geldi ki, artık tüm bilgiler çorba olmuştu. Özetle maalesef ülkemiz de ikinci el araç piyasasıyla ilgili bilinmesi gereken o kadar çok şey varmış ki, sıra bu bilgiye en son geldi! Aslında yıllık vergi, yakıt vs. tüm giderleri göze almıştık ama en son şu zorunlu trafik sigortası muhabbeti çıkınca ve bana göre abartılı bir fiyat olarak karşıma da dikilince, zaten o 1 aylık sürecin verdiği bıkkınlıkla tamam dedik, bitti! Ve tamamen bitti :) Bir daha tövbe diyorum hatta şu anda.

Kontağı çevirmeden kapının önünde yatan araç aylık 400 tl masrafı var şu anda.

Lastiği

kasko

sigorta

bakım

muayene filan derken hiç binmeden başlı başına masraf.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Pınar yazdı:

Abi ben aracı satarken de, alırken de noter bizi uyarmıştı.Sigorta hemen yapılmaz ise trafikte aracınız bağlanır diye.

Şimdi bir arkadaşımıza araç alacağız.Ehliyet yeni ve ilk aracı olacak.

Babasının üzerine bir araç var ve hiç kaza geçmişi yok.

Hangisinin üzerine almak daha mantıklı o zaman?

Ben plakaya bakılmıyor, yaşadığı il, yaş, mesleği ve eğitim durumu önemli diye biliyordum.Bildiğimiz bir çok şey yanlışmış o zaman.

Plaka farketmiyor diye değiştirmedim son aracımda mesela.

Noter de yanlış biliyor.. 

Bu haberler Trt'nin kanalında bile yanlış okundu. Yanlış yorumlandı. ikinci elde 15 gün sürenin iptal edildiğine dair hiç bir resmi kaynak yok. 

Arkadaşın 30 yaşın altında ise sigorta şirketleri normal tarife fiyatından yapmak istemeyecek. Tarifeden yapanı arayacağız. 

Babasının yaşından dolayı bir avantajı var. 

Yaş dışında hiç bir avantajı yok babanın. 

Diğer aracın duruyor olmasının veya kazasız olmasının bir avantajı yok. 

Senin bildiklerin kasko için geçerli. 

Trafik sigortasında da çoğu şirket ikamet uygulamasına geçmişti ama devlet olaya el atınca bu da tersine döndü.. Artık sadece plaka ve sigortalının hasar geçmişi önemli. 

Plakan güzel. Değiştirmeyerek iyi yapmışsın :) Bak doğru demiyorum.. iyi diyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Noterde ben ısrarla böyle bir yasa olmadığını söylemiştim.Siz yanlış biliyorsunuz, benden söylemesi trafik aracı bağlar filan dedi.Riske girmedik.Gerçi ben zaten öyle 10-15 gün bekleyemezdim :)

Yaşı 30 yaş altı bayan ilk araç.

Araca kasko olacak,babanın avantajı olabilir.

Bu arada citroende kasko şirketinde ikamet Ankara çıkmıştı.Bu sefer düzelmiş.

Son bir soru;

Ben sık sık araç değiştirdim.Neredeyse hasarsızlık indirimi hakkım dolmadan aracım değişti diyelim. Bir sonraki araç alımında son hasarsızlık oranına mı bakılıyor? Yoksa bu zamana kadar ki tüm hasar geçmişine mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son bir soru;
Ben sık sık araç değiştirdim.Neredeyse hasarsızlık indirimi hakkım dolmadan aracım değişti diyelim. Bir sonraki araç alımında son hasarsızlık oranına mı bakılıyor? Yoksa bu zamana kadar ki tüm hasar geçmişine mi?

Aynı sınıfta araç alırsan son poliçendeki kademeye bakar.
Farklı sınıf bir araç alırsan gider en kötüyü bulup ona bağlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada citroende kasko şirketinde ikamet Ankara çıkmıştı.Bu sefer düzelmiş.

Allianz galiba noter kayıtlarından çekiyor ikametgahı.
Yaşı 30 yaş altı bayan ilk araç.
Araca kasko olacak,babanın avantajı olabilir.

Kaskoda büyük yaş avantajdır
Yaş, meslek, ikamet belirleyici unsurlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mehmet Ozyurek yazdı:

Allianz galiba noter kayıtlarından çekiyor ikametgahı.
Kaskoda büyük yaş avantajdır
Yaş, meslek, ikamet belirleyici unsurlar.

Peki abi benim de bir sorum olacak sana, ben Ex'i tam 1 yıl önce trafikten düşürmüştüm, araç annemin üzerine, doğum 1957. En son 450 gibi birşey ödemiştik.

Tam tamına 1 yıl sonra yani 2 hafta önce tekrar trafiğe çıkardık. 1000 lira gibi bir sigorta çıktı. Bunun sebebi ney acaba? Araç halen annemin üzerinde. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki abi benim de bir sorum olacak sana, ben Ex'i tam 1 yıl önce trafikten düşürmüştüm, araç annemin üzerine, doğum 1957. En son 450 gibi birşey ödemiştik.
Tam tamına 1 yıl sonra yani 2 hafta önce tekrar trafiğe çıkardık. 1000 lira gibi bir sigorta çıktı. Bunun sebebi ney acaba? Araç halen annemin üzerinde. 

Sen aynı isim ve aynı araçla devam ettiğin için muhtemelen %50 gecikme zammı ile yapıldı poliçen.
Muayeneye giderken poliçe yaptırdınız ve muayeneden sonra ruhsat aldınız değil mi. ?
Evet ise.
Burası önemli.
Acenten işi biliyorsa gecikme zammını geri iade edebilir sana.
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sen aynı isim ve aynı araçla devam ettiğin için muhtemelen %50 gecikme zammı ile yapıldı poliçen.
Muayeneye giderken poliçe yaptırdınız ve muayeneden sonra ruhsat aldınız değil mi. ?
Evet ise.
Burası önemli.
Acenten işi biliyorsa gecikme zammını geri iade edebilir sana.

Aynen abi, öyle yapıldı. Gecikme zammı geri iade alma olayım var yani ? Bana da çok saçma geldi çünkü çıkan rakamlar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aynen abi, öyle yapıldı. Gecikme zammı geri iade alma olayım var yani ? Bana da çok saçma geldi çünkü çıkan rakamlar. 

Acenten işi biliyorsa gecikme zammını iade edebilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Mehmet Ozyurek yazdı:

Acenten işi biliyorsa gecikme zammını iade edebilir.

Sağolasın abi. Yıllardan beri muhasebecimiz, bi başına ekşiyeyim adamın :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...