İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mustafa Karahan
M. Asım Kahraman yazdı:

Düşük derecede yakmak oda termostatının mantığına aykırı, burada hedef evin içinde istediğiniz sıcaklığa en kısa sürede ulaşıp bir an önce yanma eylemini durdurmaktır. Oda termostatı alıp 35 derecede yakmaya devam ederseniz termostatsız günlerden pek de farklı bir iş yapmış olmazsınız. Kombinin devrede olduğu sürede pek bir değişiklik olacağını sanmam.

Ben evde 35 38 arası yakınca uzun kollu üzerine bir yelek ayakta çorap olunca üşümüyorum. Bu şekilde olunca diyelim ki gaz ve elektriğe 2 TL veriyorum ama gazı yükseltirsem elektrik azalır yine 2 tlye daha iyi ısınır mıyım? Bu işi sanırım termostat yapıyor. 

Arif Aykın yazdı:

Bende en üst katta oturuyorum. Bende batı cephesi ve benim evin önü açık tepede kalıyor rüzgar alıyor yani evim. Benimle aynı cepheyi paylaşan ve benim 2 alt katımda oturan termostat olmayan komşumda benimle aynı parayı ödedi ve ısınamadı. Ben evimde kısakollu otururken kendileri uzun kollu ve kazakla oturuyorlar.

Sizden altta oturan kişi orta kat olmasına rağmen ısınamıyorsa bu termostat mucize bir şeymiş 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mustafa Karaca yazdı:

Ben evde 35 38 arası yakınca uzun kollu üzerine bir yelek ayakta çorap olunca üşümüyorum. Bu şekilde olunca diyelim ki gaz ve elektriğe 2 TL veriyorum ama gazı yükseltirsem elektrik azalır yine 2 tlye daha iyi ısınır mıyım? Bu işi sanırım termostat yapıyor. 

Termostat olmadığı için şu an sabit 35 derece ayarla yaktığınızda evinizin içi kaç dereceye ulaşıyor onu bilmek lazım. Örneğin şu anki yakış şekliyle eviniz 22 derece civarında tutunuyor diyelim. Kombiniz günde kaç saat aktifse o süre boyunca sürekli pompa çalıştırıyor bunun yanında sürekli dolaşım suyu sıcaklığını 35 derecede tutmak için devreye girip çıkarak gaz harcıyor.

Oda termostatı alıp evin içini 22 derece olacak şekilde kurup kombi çalışma sıcaklığını 50 dereceye çıkarırsanız evin içini hızlı bir şekilde 22 dereceye getirip kombi devreden çıkacak ta ki evin sıcaklığı istenilen sıcaklık eşiğinin altına düşene dek. 

Ben eve ilk taşındığımda termostat yoktu ilk aylar sizinki gibi kombim sürekli çalışıyordu, tetmostattan sonra çok net bir şekilde tasarruflu çalıştığına şahit oldum. 

Burada tek dezavantaj elinizi attığınızda alıştığınız sürekli sıcak bir petek hissine veda etmek olacak. Termostat yanmayı durdurunca bizde yaklaşık 3-4 saat kombi tekrar devreye girmiyor petekler soğuk oluyor haliyle.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Arif Aykın yazdı:

Aynı apartmanda oturduğum komşumda oda termostatı takmaya karar verdi. Durum şöyle gerçekleşti. Geçen gün oturmaya geldiler bizim ev sıcaklığı sabah 7 gece 11 arası 22 derece gece 11 sabah 7 arası 21 derece ayarlı. Geldiler oturmaya ev çok sıcak dediler bende hayır 22 derece dedim. Kombi 55 de yanıyor demirdöküm nitromix yoğuşmalı. Onlarda da aynı kombi var 38 de yakıyorlar ama ısınamıyorlar. Daha 9 aylık çocukları var.  Ben apartmanın son katında oturuyorum onlar 3. Katta oturuyor ve benim sıramda oturuyorlar. Yani ev büyüklüğü cam yapıları vs herşey aynı. Ben evimde rahatlıkla ısınıp keyifle uyurken onlar kendi evinde üşüyorlar ve aynı parayı ödüyoruz. Bana 240 tl geldi onlara da 235 tl geldi. Oda termostat farkı böylelikle kanıtlanmış oluyor.

Mustafa Karaca yazdı:

Sizden altta oturan kişi orta kat olmasına rağmen ısınamıyorsa bu termostat mucize bir şeymiş 

Eski sayfalarda yazdığım yazı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
M. Asım Kahraman yazdı:

Evin içi genelde dışarı nın durumuna bağlı olarak 20-17 arasında değişiyor. Genel itibariyle 19 derece civarında oluyor. Çocuk olmadığı için yetiyor hayliyle. Termostat mantığı odayı ölçüyor istenen sıcaklıktaysa vanayı kısıyor kapatıyor sanırım. Ama kombi bunu nasıl algılıyor ve çalışmayı bırakıyor ya da devam ediyor? 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Karaca yazdı:

Evin içi genelde dışarı nın durumuna bağlı olarak 20-17 arasında değişiyor. Genel itibariyle 19 derece civarında oluyor. Çocuk olmadığı için yetiyor hayliyle. Termostat mantığı odayı ölçüyor istenen sıcaklıktaysa vanayı kısıyor kapatıyor sanırım. Ama kombi bunu nasıl algılıyor ve çalışmayı bırakıyor ya da devam ediyor? 

Kombi çalışma durma zamanını oda termostatsız evde şu şekilde anlıyor. Kombiniz 35 ayarladığınızda tüm petekleri dolaşan su sıcaklığı ger dönüşte 35 veya kombinin kendi iç parametresi kaçsa oraya gelince yanma olayı duruyor. Kombiniz sirkülasyon pompasını çalıştırmaya devam ediyor ve kombinize gelen su mesela 30 dereceye düştüğünde tekrar yanmaya geçiyor. Evin içindeki ortam soğuksa peteklerin arasından geçen hava akımıyla petekler soğuyor ve suda soğuduğundan sürekli gir-çık gerçekleştiriyor. Evin sıcaklık durumu iyiyse Petek geç soğuyacağından kombi devreye gir-çık geç yapacaktır.

Termostatlı evde ise termostat kablosuzsa eğer kombi yakınına alıcı cihazı montaj edip kombiye kontak uçlarını bağlıyorsunuz. Oda termostatının vermiş olduğu kontak bilgisine göre kombi devreye girip çıkıyor. Kombi çalışmıyorken sirkülasyon pompası stop ediyor elektrikten ve doğalgazdan tasarruf etmiş oluyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mustafa Karaca yazdı:

Evet yukarıda Arif Beyin açıkladığı gibi termostat kablolu veya kablosuz iletişim şekliyle kombide bulunan kontakları açıp kapatıyor, böylece vana kısma mantığıyla değil de kombi önce gaz akışını sonra da sirkülasyon pompasını durdurarak tamamen devreden çıkıyor.

Aynı şekilde tetmostattan gelen oda sıcaklığının düştüğü bilgisiyle kombiye "çalış" komutu gönderiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Aklımı karıştıran bir durum vardı bu konuda şoyleki
Devirdaim pompasını sürekli çalışıp çalışmadığı ( kombiyi sürekli kışlık modda birakiyorun da
*Bugün usunmedim gözlemledim
Termostattan kombiyi acik kodu gidince kombi ateşliyor pompa çalışıyor ve kombi üzerindeki derceye gelince ateşleme kesiliyor pompa çalışmaya devam ediyor.
* termostat kapan kodu gönderince kombi ateşlemeyi kesiyor devirdaim çalışmaya devam ediyor kombinin peteklerde ki şu derecesi 35 altına düşünce devirdaim pompasida duruyor.
Benim çıkarın termostat varken kombinin modları ile değişikliğe gerek yok devirdaimin boşa çalışma gibi bir durumu yok

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Levent Güzelkalp yazdı:

Devirdaim pompasını sürekli çalışıp çalışmadığı ( kombiyi sürekli kışlık modda birakiyorun da
Termostattan kombiyi acik kodu gidince kombi ateşliyor pompa çalışıyor ve kombi üzerindeki derceye gelince ateşleme kesiliyor pompa çalışmaya devam ediyor.
* termostat kapan kodu gönderince kombi ateşlemeyi kesiyor devirdaim çalışmaya devam ediyor kombinin peteklerde ki şu derecesi 35 altına düşünce devirdaim pompasida duruyor.
Benim çıkarın termostat varken kombinin modları ile değişikliğe gerek yok devirdaimin boşa çalışma gibi bir durumu yok

Evet ateşleme kesildikten sonra bir müddet daha pompa çalışıyor hemen durmuyor. Tahmin ederim bunun bir sebebi de gaz kesilse bile brülörün aşırı sıcak olması sebebiyle üzerinde bulunan eşanjör içindeki suyun sabit kalıp aşırı ısınmasını engellemek olsa gerek, devirdaim bir süre daha suya akış verip eşanjör sıcaklığını dengeleyip öyle duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Arif Aykın yazdı:

M. Asım Kahraman yazdı:

Teşekkür ediyorum cevaplarınız için 😊 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Levent Güzelkalp yazdı:

Bunun sebebi peteklerden sıcak suyu daha dolandırmaya devam ederek odayı birazdaha ısıtmak. Yani suyu kendi ataletiyle soğuyarak sıcaklık boşa gideceğine devirdaim yaptırarak ısıtmaya devam ediyor mesela 10 dk sonra durduruyor pompayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Dışarda feci fırtına var. Rüzgar kapıyı bacayı dövüyor. Kombi kapalı. Kombinin egzozu evi basmasın diye böyle yapmadık tabi. Sadece aklıma geldi hatırlatayım dedim. 

Kombi bacası önemli. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Serhat Işık yazdı:

https://youtu.be/ia0AGMIedtw. Arkadaşlar yukardaki videoda petek leri kendimizin kolayca temizleyebileceğimizi söylüyor. Ne dersiniz yapabilrmiyiz ve verimli olur mu?

Ben yaptım gayet verimli çalışıyor, peteklerdeki suyu boşaltacaksınız bir de sıcak su girişindeki filtreyi temizleyeceksiniz, o kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Arif Aykın yazdı:

Bunun sebebi peteklerden sıcak suyu daha dolandırmaya devam ederek odayı birazdaha ısıtmak. Yani suyu kendi ataletiyle soğuyarak sıcaklık boşa gideceğine devirdaim yaptırarak ısıtmaya devam ediyor mesela 10 dk sonra durduruyor pompayı.

Ben de bunu şöyle gözlemledim, termostat 23 dereceye ayarlı, oda 23 derece olunca anında kombiyi kapatmıyor(alev işareti sönmüyor), kapanana kadar termostatın gösterdiği oda sıcaklığı 23.5 a kadar çıkabiliyor.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Abiler,

Elektrik de çok zamanlı tarifeye geçmenin avantajı olur mu?

Şu anda mesken tek zamanlıyım.

Çok zamanlıda t1 t2 t3 oluyor

Birim Fiyat (TL/kWh) Gündüz Puant Gece
Tarife Grubu : Üç Zamanlı 06.00-17.00 17.00-22.00 22.00-06.00
Mesken 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL
Ticarethane 0,9523 TL 1,3982 TL 0,5975 TL

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben de bunu şöyle gözlemledim, termostat 23 dereceye ayarlı, oda 23 derece olunca anında kombiyi kapatmıyor(alev işareti sönmüyor), kapanana kadar termostatın gösterdiği oda sıcaklığı 23.5 a kadar çıkabiliyor.
Belki calisma araligi vardir.

005f66adf342e76c8c75c1a5dfad52b8.jpg
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Normal
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Köksal Yılmaz yazdı:

Aslında dediğin olayı bende gözlemlemiştim ama modülasyonlu olmadığı halde Alevi ayarlıyor olabilmesi enteresan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Belki calisma araligi vardir.

Öyle telefonla kumanda etmeli janjanlı olanlardan değil dümdüz kablosuz termostat :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Azad Mirzade yazdı:

Abiler,

Elektrik de çok zamanlı tarifeye geçmenin avantajı olur mu?

Şu anda mesken tek zamanlıyım.

Çok zamanlıda t1 t2 t3 oluyor

Birim Fiyat (TL/kWh) Gündüz Puant Gece
Tarife Grubu : Üç Zamanlı 06.00-17.00 17.00-22.00 22.00-06.00
Mesken 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL
Ticarethane 0,9523 TL 1,3982 TL 0,5975 TL

Bence çok farklı olmayacaktır. Şöyle eğer ki kullanımınızın çoğunu T3 de kullanıyorsanız faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Öyle telefonla kumanda etmeli janjanlı olanlardan değil dümdüz kablosuz termostat default_smile.png
Ele dumduuuk olanlardan mi [emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Ben yaptım gayet verimli çalışıyor, peteklerdeki suyu boşaltacaksınız bir de sıcak su girişindeki filtreyi temizleyeceksiniz, o kadar.

Teşekkür ederim
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Birkaç gündür sıcak su 2 dk sonra soğuyordu. F5 hatası veriyor. Ama kalorifer de sıkıntı yok. 

baca üflüyor. Fan çalışıyor. Fan pervanesi boşta rahat dönüyor. Prosestat’ı söktüm üfledim taktım. Şimdilik düzeldi. Umarım kart arızası değildir 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Birkaç gündür sıcak su 2 dk sonra soğuyordu. F5 hatası veriyor. Ama kalorifer de sıkıntı yok. 

baca üflüyor. Fan çalışıyor. Fan pervanesi boşta rahat dönüyor. Prosestat’ı söktüm üfledim taktım. Şimdilik düzeldi. Umarım kart arızası değildir 

Isi sensoru olabilir. Benzer problem yasadim isi sensoru bozulmus dediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Isi sensoru olabilir. Benzer problem yasadim isi sensoru bozulmus dediler.

Evet olabilir ama öyle olsa su sıcaklığını ayarladığım dereceye kadar gelip suyu da bir süre o sıcaklıkta tutar mı? Bir iki dk sonra f5 arızası veriyor. F5 de fan grubu veya kart arızası demekmiş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...