İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Metin Akbal

Fatura geleli 14 gün oldu en üst kat kuzeybatı güney doğu cephe çatı katı ev şu an 96 metreküp bütün petekler açık termostat var. Havalar bu sene iyi gidiyor desem iyi gitmiyor böyle.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kombini üstündeki termostatı 40 yapmak ne kadar sıkıntı yaratır. Birisi bişey demişti. Düşük ısıda kombi kullanmak zararlı imiş. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Orda ideal olan içişlerinin ne dediği. Standardın bir önemi yok. Sen yeni evliydin dimi abeyy emoji16.png

Çocuklar üstünü açıyor üşürler gibi geliyor emin olamıyoruz. İçişleri kendinle bizi bir tutma diyor :)

Evet, ben önceden 19-20 derecede yatardım ama şimdi kız üstünü açıyor diye 21,8'e ayarlı.  Emir geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Evet, ben önceden 19-20 derecede yatardım ama şimdi kız üstünü açıyor diye 21,8'e ayarlı.  Emir geldi. 

Kombidenmi ayarlıyorsun. Yoksa termostatmı var. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

20 dereceler termostattan ayarlanır. Kombim 60 a ayarlı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Termostat

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Mert Gulkokan yazdı:

evet kombiden yine gol yedik bu sefer sensor arızası ama arıza yok ekranda

245 metreküp 434 tl fatura gelince anladım enayiliği normalde kombi balkonda

Hep seviye 1 de ama ev bayağı ısınıyor ama bire göre petekler alev gibi sanki 3 4 de yanıyor gibi

anakart control edilecek hemen araştırdım arkadaş müdahele edecek 

kiracı olmakta zor kombi ise bosch classic plus yani tırt tek eşanjörlü adı bosch gerisi tırt 

2 sene önce ev sahibi bozulan 20 yıllık kombiyi bana yaptırdı ben saglam teslim ettim size diye evide saglam verdin deprem olsa yıkılsa bizmi ödeyecegiz demiştim o ayrı o ayrı demişti pezo oglu.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Son bir ayın faturası 155 TL, 81 m3 tüketim var.

Kombi demirdöküm (yoğuşmasız) genelde 45-46 seçili olur. Oda termostatı yok.

Gece kombiyi kapatırız. Gündüz odalar 24 gece 20 civarı olur. Odalarda ve dışarıda max-min hafızalı termometrelerim var. 
Ev güney cephe, 72 m2, 2+1 

Evvelki hafta ılık geçtiğinden nerdeyse tüm hafta öğleden sonra ertesi sabaha kadar kombiyi tamamen kapattık, ondan fatura az geldi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

Kombini üstündeki termostatı 40 yapmak ne kadar sıkıntı yaratır. Birisi bişey demişti. Düşük ısıda kombi kullanmak zararlı imiş. 

Petekleri ısıtamıyorsa kombi boşa gaz yakıyor demektir.  Rölantideki motor gibi.

Ben 42’den aşağıda ısı verebilen normal kombi görmedim. Sadece yoğuşmalı kombi ısıtabiliyor gördüğüm.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mert Gulkokan yazdı:
Selçuk Keleş yazdı:
Son bir ayın faturası 155 TL, 81 m3 tüketim var.
Kombi demirdöküm (yoğuşmasız) genelde 45-46 seçili olur. Oda termostatı yok.
Gece kombiyi kapatırız. Gündüz odalar 24 gece 20 civarı olur. Odalarda ve dışarıda max-min hafızalı termometrelerim var. 
Ev güney cephe, 72 m2, 2+1 
Evvelki hafta ılık geçtiğinden nerdeyse tüm hafta öğleden sonra ertesi sabaha kadar kombiyi tamamen kapattık, ondan fatura az geldi.

Sabah uyandığında evin soğukluğu rahatsız etmiyor mu

Soğukluk biraz göreceli. Gece 18’den yukarısı aslında gereksiz, buna alışmak lazım sıcakta uyumak sağlıklı değil. Sen sporcusun üşümemen lazım :) 
Sabah hazırlanıp çıkana kadar üşüdüğümü pek hissetmiyorum. Zaten 20’den aşağıya da pek düşmüyor.

Bizde genelde erken kalkan birileri mutlaka olur kombiyi açar herkes kalkana kadar ev ısınmış olur. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Evin nem değeri önemli. 18 derece %30 nem üşütmezken, 18 derece %80 nem titretir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Kombiyi Demirdöküm kendi sitesinde yoğuşmalı için 50 derece altında olsun demiş bende 48 ayarladım. Fatura 360 geldi yazmıştım buradan. Geçen sene aynı dönem daha az fatura gelmiş 240 TL. Geçen sene kombi 55 derecede yanıyordu bu kadar farkettirirmi anlamadım. Bir de şu anda akşam 11 sabah 7 arası 21.5 derece diğer saatler 22 derece ayarlı termostat.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Metin Akbal yazdı:

Orda ideal olan içişlerinin ne dediği. Standardın bir önemi yok. Sen yeni evliydin dimi abeyy emoji16.png

Çocuklar üstünü açıyor üşürler gibi geliyor emin olamıyoruz. İçişleri kendinle bizi bir tutma diyor :)

Aynen.. 😊

Arif Aykın yazdı:

Kombiyi Demirdöküm kendi sitesinde yoğuşmalı için 50 derece altında olsun demiş bende 48 ayarladım. Fatura 360 geldi yazmıştım buradan. Geçen sene aynı dönem daha az fatura gelmiş 240 TL. Geçen sene kombi 55 derecede yanıyordu bu kadar farkettirirmi anlamadım. Bir de şu anda akşam 11 sabah 7 arası 21.5 derece diğer saatler 22 derece ayarlı termostat.

Arif bey m3 zam oranına göre kıyasladınız mı? Zam geldi sonuçta. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

kâğıt kalem çıkarın sınav yapıcam

1) evde tüm peteklerde  termostatik vana varsa oda termostatıyla beraber kullanılır mı?, vanaların son sıcaklık konumuna  getirilmesi gibi çalışma prensiplerini maddeler halinde sıralayınız.

2) devir daim olan su sıcaklığı ayarlanan sıcaklıktan 5 derece düştüğünde mi kombinin devreye girmesi tasarrufludur yoksa mesela 10 derece düştüğünde mi?

3) Bosch condence 2000 yoğuşmalı kombinin petek ısıtma sıcaklığı 38 dereceden başlıyor ve bu sıcaklık şu ana kadar evin 23.5- 24 derecelerde ısınmasına yetiyor. pekii  sıcaklığı artırsak ,örneğin 45 yapsak daha az mı yakarız yoksa daha fazla mı.?

istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz 🙃🙂

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

1-) oda termostati olan odanız sizin referans odanız. Kombi bu odanin sıcaklığına göre yanar veya soner. Dolayısıyla bu odadaki termostatik vana daima en üst kademede açık olmalıki kombiyi yaniltmasin. Diğer odalardaki ısınma durumuna göre ayar yapabilirsiniz.

Islak ve nemli ortamlarda termostatik vanaları en üst kademede açık olması gerektiği kullanma kataloglarında yazıyor. Ama ben banyoda tavan izolasyonunu da yaptıktan sonra 3. Seviyede calistiriyorum yeterli oluyor.

2.) ???

3) Sabit 38 c de 23-24 derece sıcaklığı yakaliyorsaniz bence çok iyi değer. Ama kombinizin minimum gidiş suyu sıcaklığı 38 c ise kombi muhtemelen istediğiniz sıcaklığa ulaşana kadar daha yüksek sıcaklıkta suyu gönderip ısınma durumuna göre yavaş yavaş su sıcaklığını 38 c ye kadar düşürüyor. 45 c ye almanız durumunda evin daha hızlı ısınmasını sağlayacaksınız ve termostatik vanalarla oda sicakliklarini istediğiniz ayarda sabit tutabilirsiniz. Ama yakıtınızda bir miktar artacaktır tahminimce.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

1) evde tüm peteklerde  termostatik vana varsa oda termostatıyla beraber kullanılır mı?, vanaların son sıcaklık konumuna  getirilmesi gibi çalışma prensiplerini maddeler halinde sıralayınız.
2) devir daim olan su sıcaklığı ayarlanan sıcaklıktan 5 derece düştüğünde mi kombinin devreye girmesi tasarrufludur yoksa mesela 10 derece düştüğünde mi?
3) Bosch condence 2000 yoğuşmalı kombinin petek ısıtma sıcaklığı 38 dereceden başlıyor ve bu sıcaklık şu ana kadar evin 23.5- 24 derecelerde ısınmasına yetiyor. pekii  sıcaklığı artırsak ,örneğin 45 yapsak daha az mı yakarız yoksa daha fazla mı.?

istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz [emoji854][emoji846]

1-Oda termostatı da kullanılır farketmez oda termostatı kombiye müdahale ediyor termostatik vana ise oda sıcaklığına göre açılıp kapanarak suyun diğer peteklere giderek devirdaim su sıcaklığının daha geç soğumasını sağlıyor.

2- Bu konuda kombiye müdahale edecek tek şey oda termostatıdır. Ayarlı sıcaklıktan 0.1 düşse hemen kombiye tetiği yollar. Lakin ev sıcaksa kombi su sıcaklığı 30 a kadar hatta daha da fazla düşebiliyor. O yüzden 5 veya 10 derece olayına yorum yapamam çünkü benim kombi 55 e ayarlı.

3- 38 derece su sıcaklığında 24 derece oda sıcaklığı oluyorsa bence size oda termostatı lazım :) Belki alt kat çok yakıyordur da senin kombinin çalışmasına gerek kalmaz [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Evim çok aydınlık. Gündüz epey güneş alıyor. Bu nedenle ailecek terledik kombiyi kapattık. 8 saatir kombi kapalı. 17:00 itibari ile açmayı planlıyorum. 50 derecede kullanıyorum. Abonman ücreti son taksidi kaldı.  Aralık ayına denk gelmesi çok kötü oldu. Malum bordolu çalışanın en düşük aldığı aylardan biridir Aralık. Gelir vergisine tabi olunca mecbur kesiyorlar. 

Bende maalesef tekrar maksimum ekonomi moduna girdik. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Ali Darbaz yazdı:

Kombi bizde 45 derecede yanıyor. Sizin kombi kaç derecede çalışıyor. 

Metin Akbal yazdı:

24 çok fazla değil mi :) 22-23 arası iyidir. Bende 22 gün boyu, yatarken 21.7 derece.

Minimumda yakiyorum valla 24 oluyor ev. Herhangi bir ayar yapamiyorum termostatim yok, kapatinca da olmuyor oyle minimumda acik hep. Minimumun derecesini de bilmiyorum ama petekler sicak oluyor hayli. Ozellikle bakim yaptiktan sonra ates gibi oldular.

Bi alet edevat alip takayim desem verdigim parayi amorti etmem en az 3 sene. He gabii bir de kiraciyim zaten hic luzumu yok veririm 200 300 devam ederim modundayim 😁

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Minimumda yakiyorum valla 24 oluyor ev. Herhangi bir ayar yapamiyorum termostatim yok, kapatinca da olmuyor oyle minimumda acik hep. Minimumun derecesini de bilmiyorum ama petekler sicak oluyor hayli. Ozellikle bakim yaptiktan sonra ates gibi oldular.

Bi alet edevat alip takayim desem verdigim parayi amorti etmem en az 3 sene. He gabii bir de kiraciyim zaten hic luzumu yok veririm 200 300 devam ederim modundayim [emoji16]
1 kış geçmeden telafi eder :) Hatta bu şartlarda 1 ay diyorum.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Korhan Şenörer yazdı:

Aynen.. 😊

Arif bey m3 zam oranına göre kıyasladınız mı? Zam geldi sonuçta. 

Yok onu kıyaslamadım çünkü eski faturamı saklamıyorum 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Azad Mirzade yazdı:

Bi alet edevat alip takayim desem verdigim parayi amorti etmem en az 3 sene. He gabii bir de kiraciyim zaten hic luzumu yok veririm 200 300 devam ederim modundayim 😁

Ev sıcak oluyorsa kısa sürede telafi eder.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Darbaz yazdı:Malum bordolu çalışanın en düşük aldığı aylardan biridir Aralık. Gelir vergisine tabi olunca mecbur kesiyorlar. 

Bende maalesef tekrar maksimum ekonomi moduna girdik. 

Çalıştığım yerde mavi yaka çalışana uygulanıyor çok üzülüyorum. Arkadaşlar Ocak ayında maaş olarak en yüksek 16. Kademe olan personel 6500 alırken ben 7500 alıyorum pozisyonum gereği ama aynı çalışan Aralık ayında 4500 lere kadar düşüyor 😞

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Arif Aykın yazdı:

Çalıştığım yerde mavi yaka çalışana uygulanıyor çok üzülüyorum. Arkadaşlar Ocak ayında maaş olarak en yüksek 16. Kademe olan personel 6500 alırken ben 7500 alıyorum pozisyonum gereği ama aynı çalışan Aralık ayında 4500 lere kadar düşüyor 😞

O nasıl bir rakam. Brüt mü? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...