İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Metin Akbal
Abi bu durumda termostat kullanmana gerek yok ki [emoji23] ayarla 35 dereceye durmadan çalışsın.
Öyle deme şu an dışarıdayız evde kimse yok ev sıcak hava güneşli kombi çalışmıyor [emoji16]

Termostat en büyük tasarrufu evde kimse yokken yapıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Öyle deme şu an dışarıdayız evde kimse yok ev sıcak hava güneşli kombi çalışmıyor emoji16.png

Termostat en büyük tasarrufu evde kimse yokken yapıyor.

Orası öyle tabi ona diyecek bir şeyim yok abi.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Modülasyon kombinin alev boyuna müdahale etmesi demek bildiğim kadarıyla, bende düz termostat var ama fark ediyorum kombi alev boyu değişken. Bu tek başına modülasyon anlamına gelmiyor demek ki. (?)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
M. Asım Kahraman yazdı:

Modülasyon kombinin alev boyuna müdahale etmesi demek bildiğim kadarıyla, bende düz termostat var ama fark ediyorum kombi alev boyu değişken. Bu tek başına modülasyon anlamına gelmiyor demek ki. (?)

Sen sıcaklığı arttırsan alev boyu büyüyor, 40 derecede falan az az yakıyor sanırım. Modülasyonlu termostat olsa bir noktadan sonra alevi kısar diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tahir İlter yazdı:

Düzeltilmiş tüketim 74 metreküp 150 lira tutarlı fatura geldi 2 gün önce. Sanki zam yapılmış gibi yine 

Kuruş kuruş zam gelmiş inceden inceden :) dün baktım.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Benim nitromixde de durum o şekilde alevi direkt vermiyor yavaş yavaş veriyor kapatırken de yavaş yavaş kapatıyor. Birde mesela benim kombi 50 dereceye ayarlı oda ise 22 derece. Evin içerisi 21.5 dereceye gelince kombi çalış komutu gidiyor fakat 22.5 derecede stop etmesi lazım 22 derecede kombi alev boyunu kısıyor ve o şekilde çalışmaya devam ediyor 22.5 dereceye gelince de tamamen kapanıyor. 

Sanırım durum şu şekilde gerçekleşiyor, oda termostatı kombi içerisindeki köprü sökülüp bağlanıyor. Köprü varken geri dönüş su sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa geldiyse kombi kendisini yavaş yavaş kısarak sonrasında söndürüyor ve geri dönüş sıcaklığı düşünce tekrar ateşliyor. Termostat da bir nevi kombi içerisinden sökülen köprü ye tetikleme göndererek çalışmasını sağlıyor ve orayı köprülemiş oluyor. Bir nevi modülasyonlu gibi çalışıyor gibi gözlemledim.

Metin Akbal yazdı:

Kuruş kuruş zam gelmiş inceden inceden :) ün baktım.

Ben arabama hep 50 tl yakıt alıyorum misali inceden inceden dokunduruyorlar hissettirmiyorlar bile :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

F5 hatasını sıcak suda da yaşıyorum, petek ısıtmada da yaşıyorum. Demek ki ısı sensörü veya türbinde sorun yok. Fan çalışmasına rağmen kombi önce f5 hatası veriyor. Bir süre sonra ateşliyor ve düzgün çalışıyor. Prosestatı değişmiştim. Fan prosestat arası Serum hortuma ve fan türbinine tekrar bakacağım. Eğer kombi kapağını açarak ateşlemede f5 hatası vermiyorsa sorun fanda. Eğer kombi kapağı açıkken de f5 hatası veriyorsa sorun bence kartta

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Metin Akbal yazdı:

Kuruş kuruş zam gelmiş inceden inceden :) dün baktım.

Guncelleme :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Servet Aydın yazdı:

Araba petekleri bakır olanlar büyük araçlar ve kaliteli otomobillerdir. Sıfır sistemde sorun olmaz. 10 yıl el değmeyen kombiye antifiriz konmaz. 

Makale yazanlara bayılıyorum. Biraz araştırma yapsalar keşke. 

Hepi topu 3 litre var bendeki sistemde. Sanırım 8 metre petekler

abi yaklaşık 13-14 senedir kullandığımız kombi pompası sorun yaratınca, tahliye vanasını açıp 7-8 kere toplamda devir daim ettik temiz su gelene kadar ancak petekleri tek tek kapatıp açamadım, pompa sorunu halloldu, kombi çalıştı sorum şu ki sisteme eser miktarda antifriz koyarak başlasam olur mu

kombi Eca Eurostar modeli 15 senelik makina tık dememişti bugüne kadar pompa yazın kullanılmamaktan hafif kitlemişti oymuş sorun, peteklerde termostatik vana yok

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

abi yaklaşık 13-14 senedir kullandığımız kombi pompası sorun yaratınca, tahliye vanasını açıp 7-8 kere toplamda devir daim ettik temiz su gelene kadar ancak petekleri tek tek kapatıp açamadım, pompa sorunu halloldu, kombi çalıştı sorum şu ki sisteme eser miktarda antifriz koyarak başlasam olur mu

kombi Eca Eurostar modeli 15 senelik makina tık dememişti bugüne kadar pompa yazın kullanılmamaktan hafif kitlemişti oymuş sorun, peteklerde termostatik vana yok
Mono propilen glikol koyun. Gıda antifriz i diyeyim.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
ilk etapta ne kadar ilave etmeli sisteme sizce kaç lt gibi
Valla yorum yapamam ben 10 litre aldım sistemi komple temizleyip boşaltıp havlupandan seyrelterek boşaltmayı planlıyorum. Oranına bakacagim ama sistemde olsun kafi. Saf antifriz koymam.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
komple temizlemeyi petekleri tek tek sökerek mi yaptınız 
Yoo. Tüm petekleri kapatıp sırayla teker teker açıp içini devirdaim edip boşaltıp kapatacağım. Kombiden basacağım suyu tahliye edeceğim her petegi. Banyoda tahliye var. Oradan çıkış olacak.
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

bi abim varda eskiden kombi serviş işide yapmıştı, ben dedi boya işi falan olunca evde tek tek söküp ters çevirip yıkıyorum içini dedi, bizim mahalde 2006 senesinden beri temizlenmediği için peteklerin içi yarısına kadar doludur diye düşünüyorum, akan suyun içinde siyah siyah kurum parçaları vardı, çamur gibi akmadı su yani hafif geldi ara ara 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
bi abim varda eskiden kombi serviş işide yapmıştı, ben dedi boya işi falan olunca evde tek tek söküp ters çevirip yıkıyorum içini dedi, bizim mahalde 2006 senesinden beri temizlenmediği için peteklerin içi yarısına kadar doludur diye düşünüyorum, akan suyun içinde siyah siyah kurum parçaları vardı, çamur gibi akmadı su yani hafif geldi ara ara 
O çok uzun iş hem de öyle olursa borulardaki kirli su nasıl gidecek?
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
F5 hatasını sıcak suda da yaşıyorum, petek ısıtmada da yaşıyorum. Demek ki ısı sensörü veya türbinde sorun yok. Fan çalışmasına rağmen kombi önce f5 hatası veriyor. Bir süre sonra ateşliyor ve düzgün çalışıyor. Prosestatı değişmiştim. Fan prosestat arası Serum hortuma ve fan türbinine tekrar bakacağım. Eğer kombi kapağını açarak ateşlemede f5 hatası vermiyorsa sorun fanda. Eğer kombi kapağı açıkken de f5 hatası veriyorsa sorun bence kartta
Yanma odasına yeterli oksijen alamıyor olabilir mi?

Annemlerin analog tip vitopend 100 kombisinde bahsettiğiniz serum şeklinde hortum çıkmıştı. Kombi ateşleme yapıyor ama oksijen hemen bittiğinden sönüyor sonra tekrar ateşliyor vs

Yerine takınca düzelmişti
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

ben 7-8 kere genel tesisatta basıncı doldur boşalt yaptım sanmıyorum borularda kalmamıştır artık inşallah yani  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Barış AÇIL yazdı:

Yanma odasına yeterli oksijen alamıyor olabilir mi?

Annemlerin analog tip vitopend 100 kombisinde bahsettiğiniz serum şeklinde hortum çıkmıştı. Kombi ateşleme yapıyor ama oksijen hemen bittiğinden sönüyor sonra tekrar ateşliyor vs

Yerine takınca düzelmişti

Hortum çıkmamış. Geçen söküp takmıştım. Bu akşam fan çalışınca prosestattan ne zaman çıt sesi geliyor onu da dinleyeceğim. Yanma odasına hava gelmediği için ateşleme yapmıyor desek, bunun için makinenin bunu anlıyor olması lazım. İçeride oksijen sensörü yok. Ama fanın yeterli düzeyde çalışıp çalışmadığını anlayan prosestat var. Fan yeterli vakumu oluşturuyorsa prosestat tamam ateşle diye işaret veriyor. baca da hermatik. Geliba yanma odasının havasını fan bacadan çekiyor. 

Yakıt ölçümü yine m3 üstünden yapılmış @Ali Darbaz

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Metin Akbal yazdı:

O çok uzun iş hem de öyle olursa borulardaki kirli su nasıl gidecek?

Ben ŞU ürünleri kullanarak geçen sene temizlik yapmıştım. Geçenlerde hava alırken içerden çıkan suya baktım hala temiz :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:
Bahadır Taşpolat yazdı:
ilk etapta ne kadar ilave etmeli sisteme sizce kaç lt gibi

Valla yorum yapamam ben 10 litre aldım sistemi komple temizleyip boşaltıp havlupandan seyrelterek boşaltmayı planlıyorum. Oranına bakacagim ama sistemde olsun kafi. Saf antifriz koymam.

Abi ne yapıyorsun 10lt bizim eleman 2 lt koydu kombi ilacı Alman markası. Antifriz koyarsan 3 lt koymamız lazım demişti.

Metin Akbal yazdı:
Bahadır Taşpolat yazdı:
komple temizlemeyi petekleri tek tek sökerek mi yaptınız 

Yoo. Tüm petekleri kapatıp sırayla teker teker açıp içini devirdaim edip boşaltıp kapatacağım. Kombiden basacağım suyu tahliye edeceğim her petegi. Banyoda tahliye var. Oradan çıkış olacak.

3 gün önce annemlerin peteklerini temizledim altındaki sıcak soğuk su kollektörlerinde 1 er adet boş vardı. Taktım dönüş tarafına hortumu verdim gidere direk temiz işçilik oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Abi ne yapıyorsun 10lt bizim eleman 2 lt koydu kombi ilacı Alman markası. Antifriz koyarsan 3 lt koymamız lazım demişti.

İlçedeki evimize de aynı işlem yapılacak :)
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

İlçedeki evimize de aynı işlem yapılacak :)

Peki öyleyse 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Fana takılı serum boruyu söküp taktım. Fanı da yıkadım. Aslında kirli de değildi ama tozluydu içi. F5 sorunu çözüldü. Artık anında ateşliyor

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...