İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Manuel Vites ve Şanzıman Problemleri

Tamer Cevher

Recommended Posts

Yılmaz Gökçe

Soğuk havada benim araçta da oluyor araba ısındıkca vites geçişleri rahatlıyor.

Hatta bundan önceki aracımda 1. vites yerine 3. vitese geçiyordu sonrasında düzeliyordu.

Bunlar sorunmu yoksa normal mi bende merakla verilecek cevapları bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Mert Hiçyılmaz
Yılmaz Gökçe yazdı:

Soğuk havada benim araçta da oluyor araba ısındıkca vites geçişleri rahatlıyor.

Hatta bundan önceki aracımda 1. vites yerine 3. vitese geçiyordu sonrasında düzeliyordu.

Bunlar sorunmu yoksa normal mi bende merakla verilecek cevapları bekliyorum :)

Baskı balata değişiminden önce böyle bir problemim yoktu sanki. Tamam 2.viteste cartlama sesi yapıyordu ama zor geçmiyordu. İlginç. Bekleyelim.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mert Hiçyılmaz yazdı:

Baskı balata değişiminden önce böyle bir problemim yoktu sanki. Tamam 2.viteste cartlama sesi yapıyordu ama zor geçmiyordu. İlginç. Bekleyelim.

Baskı balata değişmiş ve şanzımandaki sorun giderilmiş. Biraz beklenip sonuç görülebilir.

Yalnız bu tip işlemlerden bir müddet sonra şanzıman yağını mutlaka kontrol ettirmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzmına değil de vites kol bağlantısında sorun olabilir, motor çalışmazken vites geçişleri daha rahatlıyor mu yok sa aynı seert mi?

Yorum bağlantısı
Mert Hiçyılmaz
Çağlar Bayur yazdı:

şanzmına değil de vites kol bağlantısında sorun olabilir, motor çalışmazken vites geçişleri daha rahatlıyor mu yok sa aynı seert mi?

Evet hocam araç hareket halinde değilken vitesler çok rahat geçiyor.

Yorum bağlantısı
Mert Hiçyılmaz

Durumdan bilgilendirmek adına söyleyeyim. Baya bir düzelme var. Vites geçişleri de güzel bekleyelim bakalım neler olacak.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Aracı aldığımdan beri soğuk havalarda şanzıman ısınana kadar aynı problem benimkinde de var. Fiesta sahibi tanıdık bir ustaya sordum normal dedi üzerinde durmadım.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yasin Kapan

merhaba aracım 2005 fiesta  aracımın 3 vitesde 2000 devire kadar ses geliyor normal devirde sesi kesiyor .bu konuda ne yapabilirim. ankara civarında tavsiye edebileceğiniz usta varmı teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
merhaba aracım 2005 fiesta  aracımın 3 vitesde 2000 devire kadar ses geliyor normal devirde sesi kesiyor .bu konuda ne yapabilirim. ankara civarında tavsiye edebileceğiniz usta varmı teşekkürler.

Ses geldiği sırada devriyaja basar basmaz ses kesiliyor mu.
Bir de araç durur halde iken, devriyaja basınca ses değişiyor mu ?
Yorum bağlantısı
Yasin Kapan

Hareket halinde iken ses kesiliyor arac durdugu zaman ses yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2000 devire kadar dediğiniz. Araç durur halde iken mi.

Hareket halinde iken ses kesiliyor arac durdugu zaman ses yok

Anlamadım bu mesajı.

Benim ilk mesajdan anladığım şu.
Araç 3. Viteste ilerlerken 2000 devire kadar bir ses var.
Diğer viteslerde iken aynı hızlarda iken bu ses yok.
Dururken yok.
Böyle ise, şanzıman 3. Vites dişlisi.
O hızda her vitesse varsa diferansiyel.
Debriyaja basınca kesiliyorsa debriyaj bilyası.

Yorum bağlantısı
Yasin Kapan

Arac hareket halinde iken 2 vitesten 3 vitese gectigi zaman dusuk devirde ses var devir saati 2 bin deviri  gectigi zaman kesiyor hareket halinde iken arac diger viteste bu ses yok 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yasin Kapan yazdı:

Arac hareket halinde iken 2 vitesten 3 vitese gectigi zaman dusuk devirde ses var devir saati 2 bin deviri  gectigi zaman kesiyor hareket halinde iken arac diger viteste bu ses yok 

avans vurma sesini bilir misiniz? onun gibi mi? boş konserve kutusundaki bilya gibi?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
FUAT SİNİR
(düzenlendi)

Merhaba,

2005 model1.4dizel manuel aracımın baskı balatası bitikti. Alt merkez yap kaçırınca soluğu serviste aldım. Baskı balata değişti, volan tornalandı, alt merkez değişti, hidrolik yağı ve şanzıman yağı değişti.  Araç şu an çok dipten kavrıyor, ayrıca 4. ve 5. viteste dahi debriyajdan ayağımı yavaşça çektiğimde ara ileriye doğru hareket ediyor bu dipten kavrama ve yüksek viteste ilerleme normal midir?

tarihinde FUAT SİNİR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Volanin tornalanmasi yerine degisim olsa daha iyi olurdu..

Altta kavrama isi bana normal geldi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
FUAT SİNİR
(düzenlendi)
FUAT SİNİR yazdı:

Merhaba,

2005 model1.4dizel manuel aracımın baskı balatası bitikti. Alt merkez yap kaçırınca soluğu serviste aldım. Baskı balata değişti, volan tornalandı, alt merkez değişti, hidrolik yağı ve şanzıman yağı değişti.  Araç şu an çok dipten kavrıyor, ayrıca 4. ve 5. viteste dahi debriyajdan ayağımı yavaşça çektiğimde ara ileriye doğru hareket ediyor bu dipten kavrama ve yüksek viteste ilerleme normal midir?

merhabalar tekrardan,

geçen hafta aracı geri vitese taktım tam duracak iken debriyaj ve freni beraber ezdim fakat araba sarsılarak stop etti. araç altına eğilip baktığımda alt merkezin bir parçası yerde idi ve yerde hidrolik vardı. Tamiratı yapan özel servisi aradım ve sağolsun servisten 40km uzağa çekici gönderdi ve servise çekici ile aracı getirdim. kontrol ettiler ve alt merkez üretim hatalı dediler😊

alt merkezden düşen parçayı liftte takmaya çalıştılar fakat takamadılar ve şanzımanı sökmemiz gerekir dediler. aracı bıraktım tekrardan onarım yaptılar. fakat bu seferde  debriyaj yukarıda kavrıyor ve sertleşti ayrıca vites geçişlerinin tamamı kemikli ve geri vitese geçerken garç diye bir ses geliyor. senkromeçten dolayı 3 saniye beklemem gerektiğini söyleyen olacak fakat önceden hiç beklemedende geriye sorunsuz geçerdi. 

servis tekrar getir bakalım dedi fakat bende servise karşı bir soğukluk oluştu. sizce bu vites geçişi vb. ileride herhangibir problem oluşturur mu? 

tarihinde FUAT SİNİR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...