İçeriğe Yönlendir

Geleceğe Nefes

Furkan Sumer

Recommended Posts

Servet Aydın

Yazdığın meyveler boğazında kala. İnsan bi yardıma gelin der. Gençlik ne hale gelmiş ağlıyorum 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Meyve agacının ömrü çok kısa

çam ve türevlerini dikmek doğru olanı . Yapılan işte hata yok bence

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Gök yazdı:

Meyve agacının ömrü çok kısa

çam ve türevlerini dikmek doğru olanı . Yapılan işte hata yok bence

Şehir merkezinden 30 km ötede çam dik, şehir içine meyve ağacı. Ömrü kısa denen erik ağacı benden fazla yaşıyor, kiraz incir ceviz vs gider 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ne güzel değil mi, ağaç dikme etkinliği var ama yorumların yarısı olumsuz. 

Fidanların parasını eleştiren mi dersin, çam yerine meyve dik diyen mi dersin, kasım ayında dikilir mi diyen mi dersin hepsi var. 

Fidanlar beleş, bakanlık karşılıyor

Meyve ağacı olmaz, kışın da dayanabilen ve en çok oksijen üreten çam ağacı doğrudur. 

Fidan dikimi için en iyi ay kasımdır. Ha martta, nisanda da dikilir ama kasım ayında dikilen fidan hem daha iyi tutar hem de 4-5 ay erken dikilmesine rağmen 1 yıl önce dikilmiş gibi olgunlaşır. 

Neden meyve fidanı dikilmedi diyen arkadaşlar meyve fidanı alıp dikmek isterseniz tam zamanı. Şimdi dikeceğiniz fidan, 4 ay sonra martta dikeceğiniz fidandan 1 yıl önce meyve bile verir. Ha bir de şunu unutmayın aşılı fidanın aşılı yapılan kısmı güneye bakacak ve toprak altında kalmayacak. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mahmut Yıldız yazdı:

Ne güzel değil mi, ağaç dikme etkinliği var ama yorumların yarısı olumsuz. 

Fidanların parasını eleştiren mi dersin, çam yerine meyve dik diyen mi dersin, kasım ayında dikilir mi diyen mi dersin hepsi var. 

Fidanlar beleş, bakanlık karşılıyor

Meyve ağacı olmaz, kışın da dayanabilen ve en çok oksijen üreten çam ağacı doğrudur. 

Fidan dikimi için en iyi ay kasımdır. Ha martta, nisanda da dikilir ama kasım ayında dikilen fidan hem daha iyi tutar hem de 4-5 ay erken dikilmesine rağmen 1 yıl önce dikilmiş gibi olgunlaşır. 

Neden meyve fidanı dikilmedi diyen arkadaşlar meyve fidanı alıp dikmek isterseniz tam zamanı. Şimdi dikeceğiniz fidan, 4 ay sonra martta dikeceğiniz fidandan 1 yıl önce meyve bile verir. Ha bir de şunu unutmayın aşılı fidanın aşılı yapılan kısmı güneye bakacak ve toprak altında kalmayacak. 

Eline sağlık.

Maksat üzüm yemek değil çünkü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Servet Aydın yazdı:

Şehir merkezinden 30 km ötede çam dik, şehir içine meyve ağacı. Ömrü kısa denen erik ağacı benden fazla yaşıyor, kiraz incir ceviz vs gider 

rotayı genişlet genişlet.  200 sene yaşayacak ağaç lazım dünyaya

meyve ağacını haddinden fazla ekiyor çifçi milleti zaten :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Burada amaç orman kazanmak. Meyve ağacı ormanı duyan var mı, hiç olur mu? Meyve ağacı sürekli bakım ister, bağa bahçeye tarlaya ekilir, ismi de orman değil bahçe olur.

Gurur duyulması gereken organizasyon yerin dibine sokulmaya çalışılıyor.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ağaç dikimine elbette lafımız yok da, Kazdağları vb birçok yerde doğa katliamı yapanlar tövbekar mı oldular? İnanalım mı?

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Ağaç dikimine elbette lafımız yok da, Kazdağları vb birçok yerde doğa katliamı yapanlar tövbekar mı oldular? İnanalım mı?

Tövbekar oldular mı bilmem, doğruya doğru, yanlışa yanlış demek lazım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ebrar Tüfek yazdı:

Dikilsin tabi, yangın çıkarıp saray avm yapılacak orman lazım. 

Bu nasıl bir yorum? AVM yapacak adam manyak mı niye ağaç diksin?

Önder Özcan yazdı:

Eline sağlık.

Maksat üzüm yemek değil çünkü.

Çok acı, geleceğe nefes ol diye 11 milyon ağaç dikilecek kampanyaya gelip meyve ağacı neden dikmiyorlar demenin de hiç bir mantığı yok, yük taşımak için kamyonet alana git scooter al demek gibi bir şey.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Zamanında yapılanları biliyoruz. 546b16aba6ee97f32df53df7a48e3bcf.jpg

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ebrar Tüfek yazdı:

Zamanında yapılanları biliyoruz. 

Bununla ağaç dikme kampanyasının ne ilgisi var? O ormanı oteli yapanlar mı dikmiş?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

O kadar zeytin ağacının kesilip araziyi imara açma konusu vardı bir ara. Vatandaş ayağa kalkınca yasayı geri çektiler ?  Ağaç dikilmesini desteklemiyorum gibi falanmı gözüküyor uzaktan, anlamadım ?

Selim Bilgin yazdı:

Bununla ağaç dikme kampanyasının ne ilgisi var? O ormanı oteli yapanlar mı dikmiş?

Orman yangını çıkınca, boşalan araziye inşaat yapıyorlar, ben o ormanların kendi kendine yandığına inanmıyorum. Oteli yapanlar ağaç dikip orman yapmış gibi bir cümlem olmadı. O ormanda yangın çıkınca boşalan araziyi tekrar ağaçlandırmak yerine, 3 kuruş para için inşaat yapılması beni kızdıran şey. Konunun milyonlarca fidan dikilmesiyle alakası ise şu. Dikilsin diyorum 5 10 sene içinde çıkar bir yangın daha sonra yapılır bir otel hamam.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mesut Eyibil yazdı:

abi, istanbul çekmeköyde oturuyorum, bundan 5-10 sene önce bizim mahallelere imara fln açılınca şuanda belki mahallede 4-5 eksi kalan evlerden bizim evde, sokağa gir bahçesinde ağaç olan tek ev bizimki bahçesi küçük ama Allah razı olsun annem babamım bahçeye diktiği mevye ağaçlarını aşağıya bırakıyorum. hepside mevye veriyor.incir ve kış armudu hariç hepsinin tadları çok güzel. sırf bahçesi için ve müstakil bina rahatlığı için evi mütahhite vermek içimizden gelmiyor.önceden mor erikte vardı ama kuruduğu için kestik.bu bahsettiğim ağaçlar 30-40m2 içerisinde.bahçedeki çiçekleri saymıyorum bile.

siyah üzüm

beyaz üzüm

nar

kış armudu

vişne

mandalina

siyah dut

incir

Servet Aydın yazdı:

Yazdığın meyveler boğazında kala. İnsan bi yardıma gelin der. Gençlik ne hale gelmiş ağlıyorum 

Bizim ilçedeki müstakil evde ayva armut kiraz hünnap şeftali kara erik can eriği fındık vişne elma ağaçları var, hatta ayva ağaçları şu an çocukların saldırısına açık :D Buyur gel.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ebrar Tüfek yazdı:

O kadar zeytin ağacının kesilip araziyi imara açma konusu vardı bir ara. Vatandaş ayağa kalkınca yasayı geri çektiler ?  Ağaç dikilmesini desteklemiyorum gibi falanmı gözüküyor uzaktan, anlamadım ?

Orman yangını çıkınca, boşalan araziye inşaat yapıyorlar, ben o ormanların kendi kendine yandığına inanmıyorum. Oteli yapanlar ağaç dikip orman yapmış gibi bir cümlem olmadı. O ormanda yangın çıkınca boşalan araziyi tekrar ağaçlandırmak yerine, 3 kuruş para için inşaat yapılması beni kızdıran şey. Konunun milyonlarca fidan dikilmesiyle alakası ise şu. Dikilsin diyorum 5 10 sene içinde çıkar bir yangın daha sonra yapılır bir otel hamam.

Bunun adı kör muhalefet Ebrar, bu düşünceyle yapılan her şeye karşı çıkarsın. Rant bu ülkenin 10 yıllardır kanayan yarası, bu dümenin içinde olmayan yok. Orman dikim kampanyasıyla ilgili haberin altına girip kahvede zaman öldüren emekli amcalar gibi diksinler nasıl olsa kesip "saray" yaparlar demeyi 20 yaşında bir dimağa yakıştıramadım. Ne yapsınlar ağaç mı dikmesinler?

Zeytin ağacı olayı ise Kaz Dağları milli parkına 40 km uzaklıkta bir noktada altın madeni için 13.400 ağaç kesilip yakın bir yerde yerine 14.000 ağacın geri dikilmesi olayıydı, bir anda farklı sebeplerle parlatıldı, sonra olayın aslı ortaya çıkınca birden sona erdi eylemler. Merak eden varsa o haberleri ilk yapan internet sitelerinin hangi ülkeler tarafından kurulduğuna ve altın madeni ihalesine bakıp kimsenin derdinin ağaç filan olmadığını görebilir. Eyleme katılan bir çok ünlünün de orman arazisine yapılmış villası olduğu ortaya çıktı hatırlarsanız. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Forum yine gereğini yapıp, muhalefet şerhini koymuş :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Yapılan işi tebrik ediyorum, gayet güzel ve özendirici. Bence apartmanın bahçesinde 2-3 yer tespit ettim oralara fidan dikeceğim.

Zeytin ağaçları konusu bence farklı bir konu , onun mazisi çok eskiye dayanıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Selim Bilgin yazdı:

Bunun adı kör muhalefet Ebrar, bu düşünceyle yapılan her şeye karşı çıkarsın. Rant bu ülkenin 10 yıllardır kanayan yarası, bu dümenin içinde olmayan yok. Orman dikim kampanyasıyla ilgili haberin altına girip kahvede zaman öldüren emekli amcalar gibi diksinler nasıl olsa kesip "saray" yaparlar demeyi 20 yaşında bir dimağa yakıştıramadım. Ne yapsınlar ağaç mı dikmesinler?

Zeytin ağacı olayı ise Kaz Dağları milli parkına 40 km uzaklıkta bir noktada altın madeni için 13.400 ağaç kesilip yakın bir yerde yerine 14.000 ağacın geri dikilmesi olayıydı, bir anda farklı sebeplerle parlatıldı, sonra olayın aslı ortaya çıkınca birden sona erdi eylemler. Merak eden varsa o haberleri ilk yapan internet sitelerinin hangi ülkeler tarafından kurulduğuna ve altın madeni ihalesine bakıp kimsenin derdinin ağaç filan olmadığını görebilir. Eyleme katılan bir çok ünlünün de orman arazisine yapılmış villası olduğu ortaya çıktı hatırlarsanız. 

Ben ağaç dikilmesin demedim ki canım abim. Sadece fotoğrafta paylaştığım şeyi eleştirmek istedim. Bunda ne gibi bir sorun olabilir ki ? Birşeye karşı çıktığım yok bu konu altından "bu dümenin içindekilere" eleştiri yaptım. Beni çok yanlış anladınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Forum yine gereğini yapıp, muhalefet şerhini koymuş :)

Gereği fidan dikme etkinliği yapmak olsaymış keşke

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Şerh koymak mı gerekiyormuş? Alkışlanması gereken bir olaya tek elden bravo denemiyor muymuş?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gereği fidan dikme etkinliği yapmak olsaymış keşke

Yapalım.
Hatıra ormanımız olsun.
Şerh koymak mı gerekiyormuş? Alkışlanması gereken bir olaya tek elden bravo denemiyor muymuş?

Hayır tabiki.
Çok beğendiğim bir etkinlik oldu.

Sadece forumun genel yapısına dikkat çekmiştim.

Hem
Beğenen de olacak beğenmeyen de. Çok sesli bir ortamız.
Yorum bağlantısı
Metehan Şahin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hem
Beğenen de olacak beğenmeyen de. Çok sesli bir ortamız.

Mehmet bey insanlar ağaç dikmek için etkinlik yapıyor. Bunun beğenilmeyen tarafı neresi olabilir ki? "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" diye bir hadis ortadayken çok anlam veremiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet bey insanlar ağaç dikmek için etkinlik yapıyor. Bunun beğenilmeyen tarafı neresi olabilir ki? "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" diye bir hadis ortadayken çok anlam veremiyorum. 

Ya görüyorsunuz işte.
Biri neden meyve değil demiş.
Öbürü gelip izah etmiş.
Bir başkası bu mevsimde tutar mı ağaç demiş.

Geçen gün Ali Darbaz bir konuda dedi ki.
Herkes aynı şeyi söyleyecekse. Konuşmanın ne anlamı var.
Değişik sesler olacaktır. Fikir alışverişi olacaktır.
Destekliyorum ben. Forum bunun için var.

Ağaç dikmeye karşı değiliz.
Daha iyisini bulma çabasındayız.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...