İçeriğe Yönlendir

"Kış/Yaz Lastiği Gerekli mi?" Adlı Kadim Soruna Karşın Analitik Çözüm Buldum

Levent Yağmur

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

İşte ne güzel anlatmışsınız, trafiğe çıkmayın olsun bitsin. Hiç riske derek yok. 

Zaten sordum bu sabah servis şöförüme. Arabasında Kış lastiği vardı. :) 

Saat gece 3, dışarı karlı, babanız aradı "oğlum yetiş, koş ...." dedi, ne yapacaksınız? 

Bunu cidden soruyorum çünkü her şeyi hesap-kitapla ifade etmeye çalışıyorsunuz ama bu gibi durumda ne yapacağınızı merak ediyorum. Bu soruda servis şoförü joker hakkı yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Şu yaz lastiklerinin ıslakta en iyi tutan modellerinin formülüne öyle birşey yapacaksınki yazın 40 dercede kışın -40 derecede aynı yumuşaklıkta kalacak, aha bitti yaz-kış lastiği derdiniz :)

bu arada dediğim 4 mevsim lastik değil, onda hepsinden azıcık var farklı bir sınıf ve böyle lastiktende hepsinden azıcık beklentiniz olmalı zaten... :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Cem Dilmen yazdı:

Yani istatistik her şeyi söyler ama hiç bir zaman doğruyu söylemez. Tercihlerimiz kaderimizi belirler. 

Aynen doğru ama bir eksikle oda;

Kışlık lastik tercihimiz sade bizim değil, trafikte olanlarında kaderini belirler.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Şu yaz lastiklerinin ıslakta en iyi tutan modellerinin formülüne öyle birşey yapacaksınki yazın 40 dercede kışın -40 derecede aynı yumuşaklıkta kalacak, aha bitti yaz-kış lastiği derdiniz :)

bu arada dediğim 4 mevsim lastik değil, onda hepsinden azıcık var farklı bir sınıf ve böyle lastiktende hepsinden azıcık beklentiniz olmalı zaten... :)

Abi daha güzel bir fikrim var. Lastik lobisi, petrol lobisine kazanç payı verip, yakıt maliyetlerini aşaği çekerse kimse yola çıkmaktan korkmaz. bol bol km yapılır bol bol lastik değiştirilir. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
YAzlık LAssa ile 1 ocak sabahı, karlar içindeki abanata gitmiştimde, hiç bir sıkıntı yaşamamıştım. 
Tek sorun eşimin hasta olmasıydı [emoji4] 

ffgPTRqI1L-BSnQ1NwmFy68QIUHgBfB2PUt_2w1GUG2Wc6xwRNqm1THiyZTVw66TR7YPCtqRRzZvG5JOvKRbwGhrFhA9oIiEElDOKklu1vei3OMBzqti19sv1M5HrdrD740QiVGMbOt7H0eRBYWjyc0tIg17QTdC_OR-cgpW-CcDwy7IFLh-JIzKI2HsJWTBAF2x1G-zfmBlXdKQ-CPUiVnVVzBH0JL5TSArPXxmSl-sg2BJuklJSPt3QiJeFCptZ_Z1xs8Xgn4EudjiyxwxhxqqHK5CAgSVIGwEnCrbfe-0iYpd8i4kxnPUFOqzBWYir2MtwJ-beObAJuiPkSk2d3JlJltJAfvXQgDYlD5xvu2ERVrhbqlIFrMMD03OPUiNnEHmJWSkc2sNkXoRtBR1PteENNvYBIY-72V0TPfkaS-GUTFd5dlP_WqyLyofHeL0L5VRe8hsLjT4TbbD99XP_W39NKdcxdXFi3Ivvp034NsfxxrA6gzBxzY8vpEUAxB5Qnc4JbcEcFHJhNLTa-ZPZO4_9-FN8yxc5g39v9R--xc2CdB-gS1Zf4uBZh_D2V2D7h7ogr8MGWSY0sdc3qkyPYEVKrhrDv50jAB8336rxifSPhfqkMiYiJ1Nd1inpGaUM1CDTKikVBNeDq72B7Rr34d5Au5juht9Dwf7U_CLNtt0ig1yZESgpxn3_HiNxYHa0GfjHApaD1FYJGQdK_nh-DH-_oO7mx4N-JOkuNKeqzuEAp53=w1390-h782-no
Hani nerde kar? Yol kazinmis temizlenmis karla kapli yol demissin. Boyle olacak kar, gerektiginde 70 80 le gidebileceksin. Bu karda 50 60 la git gorurum kayma belirtisi neymis :)

652af6595e0c5b14458a0f26864d88d2.jpg36acdcb3fb6e6f547744b1aae8e9df14.jpgb9b70cab538df76bc05b59f804ae402c.jpg49033c1e0de6ddc313ac786e38568383.jpgdad819c20f679a2f0e24525e0d76f436.jpg813618d9a76126dca3c7402753499348.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Hani nerde kar? Yol kazinmis temizlenmis karla kapli yol demissin. Boyle olacak kar, gerektiginde 70 80 le gidebileceksin. Bu karda 50 60 la git gorurum kayma belirtisi neymis :)

652af6595e0c5b14458a0f26864d88d2.jpg36acdcb3fb6e6f547744b1aae8e9df14.jpgb9b70cab538df76bc05b59f804ae402c.jpg49033c1e0de6ddc313ac786e38568383.jpgdad819c20f679a2f0e24525e0d76f436.jpg813618d9a76126dca3c7402753499348.jpg

Abi otoparkın önünde rampa var. Çıkamazsam ordan, otomatikman araba otoparkta kalıyor. 

Buyur kış lastiği ile çıkamadım o rampayı. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Abi otoparkın önünde rampa var. Çıkamazsam ordan, otomatikman araba otoparkta kalıyor. 

Keşke geçen seneki videolarımı atmasaydım, 225 45 17 gibi dezavantajlı bir ebatla patinaj bile çekmeden nasıl çıktığımı görürdün.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

O gün kar lastiği ile orda kalmanızın sebebi sizin gibi düşünen birinin yaz lastiği ile yola çıkması olabilir.

Ali Darbaz yazdı:

Valla dğerli dostlar, anlıyorum beni düşünüyorsunuz. Ama arabama kışlık lastik taktım. 2017 kışında cesaret edip işe arabayla gittim. DÖnüşde sağnak kar yağışına yakalandım. Trafik durdu , benim kışlıklar hiç bir işe yaramadı. Trafik akmaya bir şekilde başlayıncada araba kalakamadı. Eski usul sağ sol yapa yapa yolu bitirebildim. 

Kışlığım var diye sevinmenin, kışlığım var diye yol gitmenin anlamı yok. Söktüm attım , şimdi hava kötü ise arabayı garajdan çıkarmıyorum. :)

2017 kışını saymaz isek, 2009 yılından beri kışlık lastik kullanmadım. :) Sivasda yaşsaydım belki :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Keşke geçen seneki videolarımı atmasaydım, 225 45 17 gibi dezavantajlı bir ebatla patinaj bile çekmeden nasıl çıktığımı görürdün.

Sen çıkarsın ben çıkarım ama sonra gelir biri vurur. Onu geç trafij olur yollar kapanır. İstanbulda kar yağışı donradı trafiğe çıkmak akıl karı değil. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lastik patates demekki. Espli kış lastikli biberon torku araç tazı gibi çıkar normalde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Videoyu telefondan gordum. Bu lastigin kislik olduguna emin misin?

Donmus kar ve Ayder. Eski aracim Bora ve Nokian WRD3 Kisliklarim.

Lastik patates demekki. Espli kış lastikli biberon torku araç tazı gibi çıkar normalde 
Kislik degilmis lastik. Baktim simdi. 4 mevsim geciyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

vesile ile , üstüne alınma  da

kamuya açık bir videoda rampacıkta takılan bir lastik görüntüsü var, bunu seyreden vay lastikler işe yaramaz diyebilir mesela. ancak sorun kış lastiği değil, O lastiğin patatesliği. jeep ile petlasla fırının duvarına  dalıyordum nerdeyse, yukarıdan yandan da çöp kamyonu yokuş aşağı üstüme gelirken, müthiş 4x4 sistemi ile kurtuldum ağır hasardan, petlas idi lastik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
kamuya açık bir videoda rampacıkta takılan bir lastik görüntüsü var, bunu seyreden vay lastikler işe yaramaz diyebilir mesela. ancak sorun kış lastiği değil, O lastiğin patatesliği. jeep ile petlasla fırının duvarına  dalıyordum nerdeyse, yukarıdan yandan da çöp kamyonu yokuş aşağı üstüme gelirken, müthiş 4x4 sistemi ile kurtuldum ağır hasardan, petlas idi lastik.

Abi kis lastigi bile degilmis. Petlasin kisligiyla bile olsa bu rampayi cikar o araba. 4 mevsim Petlasmis ondan cikamamis.
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lastik gerçek kış lastiği değil ki, çakma çin malı olmayan herhangi bir lastik çıkar oradan. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Demekki bu devirde lastiğede güvenmşyecen. En iyisi kış vakti giy botunu montunu yallah servisle işe git. 

Hem kalbimizde çalışır kardiyo puanı kasarız. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yani sayin Darbaz lastikte de hipermil seysi yapmis ozetle. Hipermil yaramamis.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Yani sayin Darbaz lastikte de hipermil seysi yapmis ozetle. Hipermil yaramamis.

ben lastiği denemek için 168 km yol yapmışım. Ne hypermili :) her türlü takımla edevatla çekimler yaptım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Abi kis lastigi bile degilmis. Petlasin kisligiyla bile olsa bu rampayi cikar o araba. 4 mevsim Petlasmis ondan cikamamis.

bir anda herşey netleşti bende.... sağolun

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

ben lastiği denemek için 168 km yol yapmışım. Ne hypermili [emoji4] her türlü takımla edevatla çekimler yaptım. 
Yani hipermili yolda yapmamissin :) Yoksa istersen 10 bin km yap bak yine yaramamis.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

desene duman olduk :) aha Pazara büyük ihtmal dusterla Ankara yapacağım, 700 km yol, lastikler yazlık ve Petlas Pt515 4mevsimle gideceğime yazlıkla giderim tepesinden atlarım 4 mevsimin :D don buz (bunlar olursa zaten kış lastiğide hikaye, çivili olacak) ve (-) sıcaklık olmadıkça sorun yok, gidince tutturabilirsem kaparım kışlık bir takım artık, hemen kaçmam lazım ama Angaradan, yallah Ege ye...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Petlasın kışlıklar kangooda 3.kışını yaşayacak, karlı yolda bikaç kez denedim işini güzel yaptı(ilk senesinde), 2.kışta zaten kış olmadı pek. Bakalım bu sene neler olacak

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Continental, michelin, Nokian, kumho ve pirelli. Paraya kıyınca araba zamk gibi yapışır yere. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Saat gece 3, dışarı karlı, babanız aradı "oğlum yetiş, koş ...." dedi, ne yapacaksınız? 

Bunu cidden soruyorum çünkü her şeyi hesap-kitapla ifade etmeye çalışıyorsunuz ama bu gibi durumda ne yapacağınızı merak ediyorum. Bu soruda servis şoförü joker hakkı yok. 

İstanbul için taksi. Zibil gibi. Gece ara durağı, 1dk ya kapının önünde. Hem arabada ailenizle ilgilenirsiniz hem de o panikle kaza yapma riskini azaltırsınız. 

Ahmet Gül yazdı:

Katılıyorum olabiliyor. Peki sizce hangisi şartları zorlamak? Ocak ayında yaz lastiğiyle mi gezmek, Ocak ayında havanın hasbel kader 20 derece olması mı? Taktir sizin.

toplasan 1 hafta karlı ve buzlu olur yollar. Ama bir haftadan çok daha fazla 10-15 derecenin üstünde seyrediyor hava. 

2 derecenin altında Senede birkaç gün için taksi kullanmak çok daha mantıklı. Çünkü trafikte yaz lastikli birinin gelip arabamıza çarpma olasılığı da var. 

istanbul ve kıyı şeritli iller için konuşuyorum. Karasal iklimde yaşayanlar kesinlikle kış lastiği kullanmalı tabi. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İstanbul için taksi. Zibil gibi. Gece ara durağı, 1dk ya kapının önünde. Hem arabada ailenizle ilgilenirsiniz hem de o panikle kaza yapma riskini azaltırsınız. 

Tamam, siz İstanbul'dakiler kullanmayın, sabah normal havada işe gidip, akşam kar yağınca eve dönemeyenleri izlerken sadece kış lastiği olanlara üzülüyorum.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mahmut Yıldız yazdı:

Tamam, siz İstanbul'dakiler kullanmayın, sabah normal havada işe gidip, akşam kar yağınca eve dönemeyenleri izlerken sadece kış lastiği olanlara üzülüyorum.

4bin tl lastiğe para ver, yolda milyonluk 4x4 aracı ile yolu kapatan az gelişmiş biri yüzünden bekle. 

• Beğen 5
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...