İçeriğe Yönlendir

Multivan Lastik Basıncı Garipliği

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Bugün tekerlere hava basmam gerekti, kapı içerisinde bu bilgiler mevcut, lastiğim 215/65/R16C yüksüz 44 psi, yüklü 49-51 psi yazıyor. Tekerlerin hepsini 40 psi yaptım, bu değerler bana biraz garip geldi. Normal otomobil olmadığı için mi böyle. 44-49-51 psi çok fazla değilmi. 40 psi bastım tekerlerde bi yumuşaklık yada iniklik hissetmedim. Açıkcası fabrika değeri bile olsa 44 psi basmak fazla geldi bana. Ayrıca yüklü 49-51 psi diyor, memlekete giderken bagaj ağzına kadar dolu + 7 yolcu varken (7 yolcu 480 kg yapıyor) Bu lastik 49-51 psi basınçla nasıl dayanacak. C lastik hafif ticari lastiği oluyor ama, araba 2300 kg, 480+ tesisat ile beraber 100 kg bagaj yüküm olsa 2880 kg civarı ağırlık 49-51 psi ile, dağ taş köy yollarında nasıl dayanacak. Ben galiba otomobil lastik basıncına alışkınım, bundan dolayı garipsedim. 32 psi yapardım corollayı. 016eb25259b04c908076bb3b6e9f361a.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

yüksüz 44 psi, yüklü 49-51 psi yazıyor. Tekerlerin hepsini 40 psi yaptım

lastikler dış kenarlardan hızla aşınır, kitaoçıktaki değerler esastır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

lastikler dış kenarlardan hızla aşınır, kitaoçıktaki değerler esastır.

Yarın hemen 44 e çıkarayım ozaman. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Yarın hemen 44 e çıkarayım ozaman. 

Cruze bile 39 psi. Multivan için 44 normal 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Cruze bile 39 psi. Multivan için 44 normal 

Corollada 32 basıyorduk, otomobil kafasından çıkamadım hala

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yanaktan yerde daha riskli. Düşük lastik basıncına yönelik test videosu vardı bulursam atayım.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ahmet Ekici yazdı:

205*65*16 lastiklere yazın 52psi, kışın 45 psi basıyor lastikçi

Yarın bende 46 basayım ozaman 

Araba şuan çok yumuşak 40 psi. 46 48 de sertleşir heralde biraz daha 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Evren Erakçora yazdı:

Yüksek basınçtan korkma düşükten kork.

Yüksek basınç sertleştirdiği için korkuyordum salınım yaparken zıplarmı yada virajda arkası atarmı diye düşünüyordum ama yanlış bildiğim çok şeyin doğrusunu öğrendim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

binek ile van tipi farklılığında konu açılmışken, rot ayarı bunlarda binketen daha çok önemli, ağırlık farkı ile yıpranan parça çok. Kaldı ki bizde periyodik olarak rot ayarına girme alışkanlığımız da yoktur, onu da ihmal etme. Hem yol tutuşa inanılmaz katkısı olur hem de cüzdana

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

binek ile van tipi farklılığında konu açılmışken, rot ayarı bunlarda binketen daha çok önemli, ağırlık farkı ile yıpranan parça çok. Kaldı ki bizde periyodik olarak rot ayarına girme alışkanlığımız da yoktur, onu da ihmal etme. Hem yol tutuşa inanılmaz katkısı olur hem de cüzdana

140 160 civarı titreme başlıyordu 2 hafta önce balans ayarı yaptırdım, bir sorun hissetmedikçe rot balansa gitmiyorum ama tabi doğru değil. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

rot başka ama arabasını seven ihmal etmemeli

Lastikçilerdeki nitrojen ne oluyor ? Lastiğe mi basıyorlar. Bildiğimiz tüp içerisindeki nos değildir heralde değilmi. Saf oksijen.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Lastikçilerdeki nitrojen ne oluyor ? Lastiğe mi basıyorlar. Bildiğimiz tüp içerisindeki nos değildir heralde değilmi. Saf oksijen.

azot. gazının belirli avantajları var. Onu lastikte kullanıyorlar az ısnınr homojen kalır nem tutmaz gibi, yararının çok fark edilebildği bir örneğe ben rastlamadım. Bir ara çok yaygındı , para da kazandırdı artık mülşteriye hizmet farkı gibi kaldı

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

azot. gazının belirli avantajları var. Onu lastikte kullanıyorlar az ısnınr homojen kalır nem tutmaz gibi, yararının çok fark edilebildği bir örneğe ben rastlamadım. Bir ara çok yaygındı , para da kazandırdı artık mülşteriye hizmet farkı gibi kaldı

O gazı yukarıda yazdığım gibi, haram beygirlere doping vermek için kullanabiliyormuyuz peki. Lastikçilerde olanı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

O gazı yukarıda yazdığım gibi, haram beygirlere doping vermek için kullanabiliyormuyuz peki. Lastikçilerde olanı

yok zaten azot yansa idi kızarmış tavuk olurduk hepmiz havanın %76 sı azot

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

yok zaten azot yansa idi kızarmış tavuk olurduk hepmiz havanın %76 sı azot

Bir anlık sevindim yahu, pekiiii emmeye delik açıp ince bir hortumu bir ucu manifolda takıp pedalların ordan arabanın içine alsak, ucunu basınçlı ilaçlama kabına takıp, araba giderken kolonya, etil, detailingci izopropil alkolü vs bilimum saçmalığı bassam, kaç saniyede atomlarıma ayrılırım 💀

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Bir anlık sevindim yahu, pekiiii emmeye delik açıp ince bir hortumu bir ucu manifolda takıp pedalların ordan arabanın içine alsak, ucunu basınçlı ilaçlama kabına takıp, araba giderken kolonya, etil, detailingci izopropil alkolü vs bilimum saçmalığı bassam, kaç saniyede atomlarıma ayrılırım [emoji88]
Dizelde bu şekilde bir işlem yapamazsın dizel motorlar direkt enjeksiyonludur.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:
Ebrar Tüfek yazdı:

Bir anlık sevindim yahu, pekiiii emmeye delik açıp ince bir hortumu bir ucu manifolda takıp pedalların ordan arabanın içine alsak, ucunu basınçlı ilaçlama kabına takıp, araba giderken kolonya, etil, detailingci izopropil alkolü vs bilimum saçmalığı bassam, kaç saniyede atomlarıma ayrılırım emoji88.png

Dizelde bu şekilde bir işlem yapamazsın dizel motorlar direkt enjeksiyonludur.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Sevdim bu taktiği, atmosferik benzinli de deneyeceğim lakin dediğim gibi turbo dizelde emmeyi delip yapamazsın çünkü turbo basıncı yüksek olduğu için hortumu çıkarır bu eleman turbodan önce koydu hortumu fakat kontrolsüz şekilde devir yükseltti çok sakat bence.Direkt enjeksiyon ile pek alakası yokmuş dizel motora kafam basmıyor [emoji846].
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:

Sevdim bu taktiği, atmosferik benzinli de deneyeceğim lakin dediğim gibi turbo dizelde emmeyi delip yapamazsın çünkü turbo basıncı yüksek olduğu için hortumu çıkarır bu eleman turbodan önce koydu hortumu fakat kontrolsüz şekilde devir yükseltti çok sakat bence.Direkt enjeksiyon ile pek alakası yokmuş dizel motora kafam basmıyor emoji846.png.

Yakıt ile bir alakası yok, motora giren havaya karışıyor yakıta değil, kontrolsüz şekilde devir yükselmiyor ki adamın parmağının ucunda tüm sistem. Düğmeye basınca, basınçlı kabın içinden gönderiyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...