İçeriğe Yönlendir

Az Yakanlar Kulübü

Ali Darbaz

Recommended Posts

Selim Bilgin

Bende de 1lt artıyor gibi. Bilimsel bir ölçüm değil. Genel olarak soğukken çok yakıyor zaten, geç ısınınca kısa mesafede çok yakıyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

1-1.5lt artış oldu kış ile. 9ları aştı.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

34c93d91edc7163efe65a1185d7a867a.jpg

Simdi fakettimde benzin galiba ucuzmus o zamanlar [emoji23]

Yolda sabit hızla gider vaziyette sıfırlanmış bu değer sonra hafif yokuş aşağı yolda gitmiş yoksa imkânı yok , gerçek ölçümde 5-6 litrenin altı yok bu arabada.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yolda sabit hızla gider vaziyette sıfırlanmış bu değer sonra hafif yokuş aşağı yolda gitmiş yoksa imkânı yok , gerçek ölçümde 5-6 litrenin altı yok bu arabada.

Yanimda miydin?
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Aynı ben :) 7.7 yazıyor ortalama... 350 km gitmişim yarım deponun altında ibre.

Allah başka dert vermesin 😂 
Yolda bırakmıyor ya az yakmasada olur diye teselli ediyorum kendimi...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Aynı ben :) 7.7 yazıyor ortalama... 350 km gitmişim yarım deponun altında ibre.

Benim focus sw otomatik o kadar hiç görmedim. Manuel focusumda da görmedim, bu işte bi iş olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Ünal

eylül ayında bodrumdan havalimanına 3 km kala lpg full depo yapılır. ankara-polatlı ya 20 km kala lpg biter. km sayacı 587 km 40 litre lpg. araçta tek kişi seyahat bagaj artı arka koltuk yüklü şekilde yolculuk yapılmıştır. (dönüş yolunda denizlispor - konyaspor maç bitişine denk gelinmiş ve konyaspor kafilesi ile 10 15 dakika civarı 150 160 km hızlarla seyahat edilmiştir. onun dışında 80-90 km hızla devam edilmiştir.)

araç 2005 model focus 1. ankaradan bodruma gidiş orada çevre ilçe ve ören yerleri gezileri sonra ankaraya dönüş yol bilgisayarı ortalama yakıt değeri 5,3. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Benim focus sw otomatik o kadar hiç görmedim. Manuel focusumda da görmedim, bu işte bi iş olabilir.

Enjektör bakımı yapıldı, baskı balata, ısıtma bujisi değişti, yakıtı etkileyecek aklama gelen herşey yapıldı Köksal bey, değişmeyen bir benm sürüş sitilim :) şehir içi 7 - 7.5 uzun yol 5 genelde tüketim. (araç 2009 ama euro 5 değil)

6,33 l/100km 87.916 km 

6 senelik pompa verisi.

https://www.spritmonitor.de/en/detail/606900.html

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Enjektör bakımı yapıldı, baskı balata, ısıtma bujisi değişti, yakıtı etkileyecek aklama gelen herşey yapıldı Köksal bey, değişmeyen bir benm sürüş sitilim :) şehir içi 7 - 7.5 uzun yol 5 genelde tüketim. (araç 2009 ama euro 5 değil)

https://www.spritmonitor.de/en/detail/606900.html

O zaman dans :party2:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Koç

Günlük işe 20 gidiş 20 geliş. Depo dolumunda 100km de 0,3-0,5 daha fazla tüketim çıkıyor .Ben kullanınca biraz düşüyor hanım kullanınca biraz artıyor,genelde sakin kullanıyorum,vites değişim ışıklarının biraz üzerinde vites atıyorum,yoksa devir 1700 e gelince vites yükselt diyor yükseltince de 1500 altına düşüp vuruntu yapıyor,2000 e doğru yükseltiyorum o zaman 1500 civarında kalıyor ve ivmelenme de sorun olmuyor,üzerinde şu an snowways 3 var ondan önce GT3 vardı,basınçlar 32-33 ön arka aynı. yakıt sürekli shell.

https://imgyukle.com/i/VgAM8v
https://imgyukle.com/i/VgAFg0

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Köksal Yılmaz yazdı:

O zaman dans :party2:

Sabah akşam hemde :)

menzil de 350 falan diyor, Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, nasıl yapacaksa o km yi :)

VhycEN.jpg

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arif'in Manchester a attığı golü arıyordum, nerden geldim buraya yahu? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Furkan Avcı yazdı:

Arif'in Manchester a attığı golü arıyordum, nerden geldim buraya yahu? 

Bura benim :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Yol bilgisayarının yalancısıyız hepimiz :) dizelde 4lt altında benzinde 5lt nin altında yakanlar mutlaka yokuş aşağı görmüştür yada 60km hızla gitmiştir. Poloda 2lt nin altını bile görmüştüm. Ama uzun süreli ortalamam 4.6lt di. Civicte hiç kasmadan kullanıyorum 9-10 lt arası LPG yakıyor oda 5-5.5lt mazota eş değer.

zGP3lj.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

en zevkli yakıt konusu benzinli araba sahipleri ile yapılanlar :D

%80 i aynı . araba kaç litre yakıyor diye sorun cevap "geçen sene antalyaya gitmiştim . 100 e sabitledim 6 litre yaktı abi çok iyi değilmi ya ne gerek var dizele "

o gün antalyaya gitti kalan 364 gün istanbulda 10 litre yakar ama onu örnekten almaz. 

yada hiçbiri 5 depo ölçtüm ortalama şunu yakıyor demez.  anca geçen sene antalyaya giderken , yok işte akşam 70 e sabitleyince falan flan :D 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

Bende de 1lt artıyor gibi. Bilimsel bir ölçüm değil. Genel olarak soğukken çok yakıyor zaten, geç ısınınca kısa mesafede çok yakıyor. 

kısa mesafe kullanana özellikle bariz artıyor soğuk motor kullanımında özellikle kışın

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Ali Gök yazdı:

en zevkli yakıt konusu benzinli araba sahipleri ile yapılanlar :D

%80 i aynı . araba kaç litre yakıyor diye sorun cevap "geçen sene antalyaya gitmiştim . 100 e sabitledim 6 litre yaktı abi çok iyi değilmi ya ne gerek var dizele "

o gün antalyaya gitti kalan 364 gün istanbulda 10 litre yakar ama onu örnekten almaz. 

yada hiçbiri 5 depo ölçtüm ortalama şunu yakıyor demez.  anca geçen sene antalyaya giderken , yok işte akşam 70 e sabitleyince falan flan :D 

bu işin benzini dizeli yok ki. :) ankara da şehir içi 5 litre gören dizel araç sahipleri çok iyi diyor. ama antalya ya giderken 100 e sabitleyip 4 veya 4.5 gibi değerleri alabiliyorlar. ben kendi focusumla benzin şehir içi 7.5 - 8 litre civarları pompa ölçümü alırken istanbula gidiş geliş 6 litre ortalama aldım. otoban sürüşü olduğu için 110 120 km hızlarla. şu da bir gerçek ki şehir içinde lpg den daha az yakan başka bir yakıt yok. aynı aracın dizel ve lpg/benzinli karşılaştırması yapıldığında km başına lpg 5 kuruş falan avantajlı oluyor. Alırken de kullanırken de avantajlı lpg. dezavantajlı olduğu durum şehir içinde 3,29 dan aldığın gazı şehir dışında 3,95 gibi rakamlara alıyor olmak. benzin ve dizel de fiyatlar o kadar oynamıyor. 

işin bir diğer kısmı da istanbuldan antalyaya sabit 100 km hız ile yolculuğu bitirebiliyor ise bir sürücü, onu tebrik etmek lazım. keşke herkes başarabilse kurallara uygun olarak yolculuk yapmayı. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Ünal yazdı:

bu işin benzini dizeli yok ki. :) ankara da şehir içi 5 litre gören dizel araç sahipleri çok iyi diyor. ama antalya ya giderken 100 e sabitleyip 4 veya 4.5 gibi değerleri alabiliyorlar. ben kendi focusumla benzin şehir içi 7.5 - 8 litre civarları pompa ölçümü alırken istanbula gidiş geliş 6 litre ortalama aldım. otoban sürüşü olduğu için 110 120 km hızlarla. şu da bir gerçek ki şehir içinde lpg den daha az yakan başka bir yakıt yok. aynı aracın dizel ve lpg/benzinli karşılaştırması yapıldığında km başına lpg 5 kuruş falan avantajlı oluyor. Alırken de kullanırken de avantajlı lpg. dezavantajlı olduğu durum şehir içinde 3,29 dan aldığın gazı şehir dışında 3,95 gibi rakamlara alıyor olmak. benzin ve dizel de fiyatlar o kadar oynamıyor. 

işin bir diğer kısmı da istanbuldan antalyaya sabit 100 km hız ile yolculuğu bitirebiliyor ise bir sürücü, onu tebrik etmek lazım. keşke herkes başarabilse kurallara uygun olarak yolculuk yapmayı. 

siz konuyu yanlış anladınız sanırım

mevzu standart şehir içi kullanımında 9  10 litre yakan araba için. örneğin devamlı sabit hızda 100 le giderken üzerinden verilmesi

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Normal kullanımda tüketim sorulduğunda herkes en az yaktığı zaman ki değeri söylüyor. Havalar soğuduktan sonra 6 litre yakmaya başladım. Yazın 5-5,3 arasıydı.

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
Ali Gök yazdı:

siz konuyu yanlış anladınız sanırım

mevzu standart şehir içi kullanımında 9  10 litre yakan araba için. örneğin devamlı sabit hızda 100 le giderken üzerinden verilmesi

tamam ben yanlış anlamış olayım. sizin mesajınızda benzinli araç sahipleri özelinde konuştuğunuz anlamı çıkıyor sanki. benim anlatmak istediğimde hangi araç olursa olsun şehir içi çok yakıyor zaten ankara, istanbul gibi şehirlerde. fiyat performans kullanım ömrü gibi nedenler ile farklı tercihlerimiz oluyor yakıt konusunda. en zevkli yakıt konusunu benzinli araç sahiplerine indirgemeniz yanlış geldi bana sadece. dizel sahipleri de yılda bir kez yaptığı uzun yol verisini yazıyor benzinli araç sahipleri de. aslında herkes sizin istediğiniz sürekli hesaplama işlemini yapıyor kendi içinde ama uzun yolda en az yaktığı yakıtı konuşuyor çünkü her zaman ulaşabildiği rakamlar değil bunlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Ünal yazdı:

tamam ben yanlış anlamış olayım. sizin mesajınızda benzinli araç sahipleri özelinde konuştuğunuz anlamı çıkıyor sanki. benim anlatmak istediğimde hangi araç olursa olsun şehir içi çok yakıyor zaten ankara, istanbul gibi şehirlerde. fiyat performans kullanım ömrü gibi nedenler ile farklı tercihlerimiz oluyor yakıt konusunda. en zevkli yakıt konusunu benzinli araç sahiplerine indirgemeniz yanlış geldi bana sadece. dizel sahipleri de yılda bir kez yaptığı uzun yol verisini yazıyor benzinli araç sahipleri de. aslında herkes sizin istediğiniz sürekli hesaplama işlemini yapıyor kendi içinde ama uzun yolda en az yaktığı yakıtı konuşuyor çünkü her zaman ulaşabildiği rakamlar değil bunlar. 

benzinli arabalar çok yaktığı için genelde benzinli araç sahipleri az yakıyor gibi veri paylaşıyor

3 ay önceye kadar benim arabada benzinliydi  20 litre yakıyor du istanbulda. sorduğunda biri istanbulda 20, şehir dışında 13 diye söylüyordum doğru veri oydu

ama genellikle tekrar söyliyim benzinli araç sahipleri aracının en az yaktığı anın verisini sadece paylaşıyorlar. 

dizel araç sahipleri bu konuda daha rahat zaten az yaktığından çok ayrıntıya girmiyorlar

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Valla ben ortalamasını yazıyorum ne dibi ne tepesi. 12 13lt de gördüm 7.5 de ortalaması şuan 9 10 bandı geziyoruz bu günlerde

Ali Gök yazdı:

ama genellikle tekrar söyliyim benzinli araç sahipleri aracının en az yaktığı anın verisini sadece paylaşıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Böyle 55000 km ortalamama bakıpda bana çok yakıyorsun demeyin beyler :) 

Şehir trafiği var, 

Dur kalk beklediklerim var

kontak açıp yürütmediğim var. 

varda var. Kombine kullanım fabrika verisi 6,5 litre. Benim kombine kullanım değerim ise 6,61

9YJdAo.png

Yorum bağlantısı
Hüseyin Koç

Benzinlide az yaktığını ispatlamaya çalışan gruba şimdi gelir tsi cılar diye takılan çok nette .Bende çok fazla görmedim benzinli olup uzun dönem yakıt ortalaması paylaşan,kısa mesafe,hafif meyilli az yakılan veriler genelde,onunda temel nedeni toplumun psikolojisi heralde bak ben akıllı adamım benim tercihim en doğrusu gibi bir imaj bırakmak olsa gerek diye düşünüyorum,az km yapan adama dizel zaten fazla kimsede niye tsi aldın diyemez ama adam ayda 300 km şehir dışı yapar,kalabalık yerlere girmez ama anlatmayla da bitiremez ne kadar az yaktığını-lpg ye gerek olmadığını,ama en az 50 kere araştırmıştır lpg sistemi uyumlumu? kaç para ?kaç km de kurtarır?Herkesi zan altında bırakmak değil niyetim(söz meclisten dışarı,alınmaya gerek yok ama çoğunluk böyle) ama benim çevremde genelde bu şekilde,benzinli-lpg li arabada kullandım dizelde, işime geleni kullanırım maddi imkanım olur 2.0 tsi binerim hepsi tercih meselesi ama doğru veri paylaşıp insanları yanıltmamak gerekir diye düşünüyorum.Çünkü yarın birgün birileri internette araştırma yaparken illa buraya da denk gelecek ve o insanın tercihine de etki yapacak,dolaylı da olsa vebal alınacak...Yoksa tsi cılara bakarsak hepsi 4,5 lt/100km yakıyor :)

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Selim Bilgin yazdı:

Kışın yakıt tüketiminiz ne kadar artıyor ortalama?

Şehir içi 0.5 lt artıyor dizelde

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...