İçeriğe Yönlendir

Taşınabilir Havya Yapımı

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Mehmet Cihat

Arabada iş yaparken havya lazım olduğunda ya parçayı alıp eve götürüyordum, mümkün değilse uzatma ile işimi yapıyordum.

12v havya aramaya karar verdim. Meşhur Ts-100 havyanın fiyatları alıp başını gittiği için onu baştan eledim.

İnternette 30 liraya satılan usb havyadan satın aldım. Powerbank ile kullanıyordum. Fakat kontrolsüz, ısı ayarından bahsetmiyorum. 2.1 amper verince kor gibi oluyor. 500 ma ile normal çalışıyor . En sonunda patladı.

Çakmaklığa takılanlardan aldım.40 TL . Oda ısınmak bilmiyor. Ve yine aracın ya aküsüne yakın veya çakmaklığa yakın olmanız gerekiyor.

Gazlı havya almaya karar vermişken. Googleda 12v havya yazınca önüme ZD-927 diye bir model geldi. Sağolsun birisi içinide sökmüş. İçerisinde sadece trafo var. 220v ac- 14 v dc yapıyor. 14 v 450 derece sıcaklık veriyor 12 v sanırım 375-400 civarı verir.

Her neyse, bunu görünce hemen havyanın yedek kalem kısmını satın aldım 20 TL. 12v güç kaynağına direk bağladım. Ve harika şekilde çalıştığını gördüm.

Düzeneği kurdum hemen kafamda. Eski laptop pillerinden 3s bir bms ile 12v üretip kullanacaktım.

Tam o arada arkadaşımın powerbanki bozuldu. İçerisindeki bataryayı boost converter bağlayarak 12v'a yükselttim. Pil içinde basit bir şarj devresi bağladım. Anahtar, dc soket ile sistemi bir kutuya koyup denemeyi yaptım.

Artık taşınabilir bir havyam var. Maliyeti pile para vermediğim için . 20 lira havya kısmı, 10 lira boost converter, 5 lira şarj devresi, 15 lira kutu soket anahtar vs.

Belki birilerinin işine yarar [emoji3]

Bu arada havya 8 watta2a12281cf52e25d5959a9360741b1a1.jpge99bd2ad3541503d34eca7f64735ead8.jpg63a38d1d94166e2ca1606c0f538268ae.jpg4bd76b5423cbc9d4c220c051735fe1aa.jpga6084a7bf03ee52dfc08628766c34daa.jpg

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bunu Issizler Kulubune eklemeliydin [emoji16] Bravo tebrikler.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

Amirim valla mucit olmak böyle bişey galiba.😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Güzel olmuş. Tp4056 galiba şarj devresi. Ts-100'e ben de heves ettim ama fiyatı tuzlu hakikaten , sıcak hava üflemesi de bulunan bir havya istasyonu aldım onun yerine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Eline sağlık güzel olmuş 👍

TS100 lazım bana da. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Eline sağlık güzel olmuş [emoji106]
TS100 lazım bana da. 
Herkese lazım :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Güle güle kullanın, insan kendi yapınca daha bir zevkle kullanıyor değil mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

0 12volt dimmer bağlanır, ısı ayarlı yapılır. İnce işlerde kullanılır vs vs 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Abi zaten voltaj yükselticide ayar var aslında trimpot ile :)
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Servet Aydın yazdı:

banada lazım böyle bişey aslında bir boş vaktimde malzmeleri alıyım başını ağrıtırım abi:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Güle güle kullanın, insan kendi yapınca daha bir zevkle kullanıyor değil mi ?
Karşısına oturup izliyorum abi :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Lehim yapmayı denedin mi hocam? 8W iş görüyor mu peki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Lehim yapmayı denedin mi hocam? 8W iş görüyor mu peki?
Denedim ufak işler için çok iyi video atarım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bende Usb'den çalışanlardan var. Server vermişti. 

Henüz kullanma fırsatım olmadı. Saklıyorum. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Bahadır Taşpolat

herkese merhabalar, havya alacağımda orta seviye ileriye dönük tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mıdır 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
herkese merhabalar, havya alacağımda orta seviye ileriye dönük tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mıdır 
Kesinlikle sh72 isimli havyayı çinden getirip kullanın [emoji23]
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Bahadır Taşpolat yazdı:

Ben 60 w kalem ucuz bişey aldım, amatörüm ama mal da bu kadar kötü olmaz arkadaş. Havya ucu ayrı kötü içinden çıkan tel ayrı kötü, kullanıcı hep beter :D

İstanyonlu havya+kurtel(soldex veya feray) marka pastalı lehim teli tavsiye ederim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben ProsKit'in ürününü aldım. Çok iyi. 20w falan ama, lehimi eritiyor, mevcudu söküyor. Güzel...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...