İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Analog göstergeye göre 3 barda kırmızı çizgi başlıyor. 

arabada kırmızı çizgi 90 da mı başlıyor?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Viessmann ben arada basıyorum.. Atıyor fazlasını.. 

Ancak anlamadığım şu.. Su soğukken hep sıfır oluyor basınç.. 1 bile mi yok içindeki basınç.. yoksa bu subap kaçırdığı için mi böyle.. 

biryerden sürekli kaçıyor olmalı. yazın da aynısı oluyormuydu?

Mert Gülkokan yazdı:
Ersen Tapan yazdı:
İçinde bulunan genleşme tankının havası bitmiş. Bisiklet pompasıyla basılıyor. Basınç ölçerin varsa ölç. Değeri kaç olmalı bilmiyorum ama. 

o durumda bisşklet pompası ile basmak zor olabilir

evet göğüs kası yaparken kafa üstü yere çakılıyordum ilk kombide. aleti resmen attım çöpe. :)

Çağlar Bayur yazdı:

yahu adamlar benzin bulmaıyor benzinnnn, fakirlik ne kötü bişi

almanlar aç aç.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

biryerden sürekli kaçıyor olmalı. yazın da aynısı oluyormuydu?

Sıfır gördükçe ben basıyordum.. kendisi geri atıyordu fazlasını uzun süredir ellemedim. 10 gündür yakıyorum, sorunsuz çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez
Mert Gülkokan yazdı:

Mars s20 oda termostatı söylüyorum 280 tl tüm kombiler ile uyumlu

Ben de aynısından sipariş ettim, az önce geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Muhammet Ölmez yazdı:

Ben de aynısından sipariş ettim, az önce geldi.

Benim aklımı çelmeyin ya :D

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

Bol taksitli al, faturadan taksitini çıkarır

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Elektrikten de ciddi tasarruf edeceksin.. 

15 e falan düşer senin fatura.. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıfır gördükçe ben basıyordum.. kendisi geri atıyordu fazlasını uzun süredir ellemedim. 10 gündür yakıyorum, sorunsuz çalışıyor. 

Genleşme tankının amacı ısınan suyun basınca artınca havanın sıkışarak sistem üzerindeki yükü alması. 0,5-1 bar hava olmalı. Bence bir önce hava bastır. 

Ali Darbaz yazdı:

Abi kombi Buderus marka. Analog göstergeye göre 3 barda kırmızı çizgi başlıyor. 

AM-JKLVYfiU8iFRSxJKyB0iyYo2M9F5s32oRt7Al

Tamam işte, bu göstergede 1,5-2 bar arası olmalı basınç. 

Ali Darbaz yazdı:

Aklın yolu bir

Köksal Yılmaz yazdı:

Bol taksitli al, faturadan taksitini çıkarır

Hipermili burada yapar

Mehmet Ozyurek yazdı:

Elektrikten de ciddi tasarruf edeceksin.. 

15 e falan düşer senin fatura.. 

Kesin düşer

Levent Güzelkalp yazdı:

Bende on of kablosuz termostat var gercekten ise yariyor bizim sipanin odasi kuzeye bakiyir uyurken ustu ful acik o yuzden hece gunduz 24 dereceye ayarli diger odalar daha sicak olsada yapacak bir sey yok bu kis dogalgaza 5 bin ayirdim umarım butceyi cok gecmez . Ama birim fiyata guncelleme bekliyorum malum dolar yine haraketli

Alışkanlıklar farklıdır ancak 22 derece falan olsa sağlık açısından daha iyi. Diğer odalara da termostatik vana alıp takarsanız fazla ısınmanın önüne geçersiniz. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tasarrufun bol olsun, konfor tavan yapacak. 

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

Tüm radyatörlerde Danfoss elektronik motorlu vana kullanıyorum,yaklaşık 2 senedir, üzerinden zaman ayarı yapabiliyorsun,evde olmadığımız zamanı otomatik olarak ayarlıyoruz, herkese tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

49 lira fatura geldi. Faturaları düşürmek adına her gün 1 saat erken yatmayı planlıyorum. Doğalgaz ve elektrik faturalarında düşüş bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

49 lira fatura geldi. Faturaları düşürmek adına her gün 1 saat erken yatmayı planlıyorum. Doğalgaz ve elektrik faturalarında düşüş bekliyorum. 

1 saat ailenle fazla vakit geçir, abur cuburu azalt ;)

• Beğen 5
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bu sene işimiz var ısınmayla. bizdeki merkezi sistem her petiğin üzerindeki vanadan derece ayarlanıyor. 

bizim oğlan beni vanayı kıvırırken gördü  şimdi kendi uygun gördüğü şekilde 10 dk ya bir çeviriyor napacaz bilmem kimini kapıyor kimini sona alıyor :D annesi önlerine sandalye koymuş  dünde sandalyeye tırmanma testlerine başladı hadi hayırlısı dedim

Ali Darbaz yazdı:

hava kararırken uyuyup aydınlanırken uyansan acaba ne kadar kar elde edilir :D 

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Gök yazdı:

bu sene işimiz var ısınmayla. bizdeki merkezi sistem her petiğin üzerindeki vanadan derece ayarlanıyor. 

bizim oğlan beni vanayı kıvırırken gördü  şimdi kendi uygun gördüğü şekilde 10 dk ya bir çeviriyor napacaz bilmem kimini kapıyor kimini sona alıyor :D annesi önlerine sandalye koymuş  dünde sandalyeye tırmanma testlerine başladı hadi hayırlısı dedim

Benim kız da geçen sene kombinin ayarını keşfetmişti. Sandalye ile çıkıp oynuyordu. Birinde eve bir geldim, petekler cayır cayır yanıyor. El değmek imkansız. Bi baktım, kombi en sonda. Aynı videoda ilk sıradaki gibi. Sonra unuttu şükür.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bizim 2 numara da termostatlı vanayı kırmış üzerine basıp ışık açarken. Eca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Ali Gök yazdı:

Vanalarda kilit var, benimkilerde var, ayarla ne aşağı ne yukarı oynamıyor.

Ama sende ayarlayamıyorsun.:D

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Ama sende ayarlayamıyorsun.[emoji3]
Dipnot olarak belirtiyim dereceli vanalı merkezi sistemli evlerde vanayı tam kapatamazsınız diye bilinir.. Lakinnn bunu bana bir tesisatçı abimiz göstermişti vanayı tamm (kapama yönünde) enson kadamede sert Bi şekilde bir tane tık tiye ses gelince kilidi açılıyor ama çok sert çevirmek gerek. Artık o vana sıfır pozisyonuna geldi demek oluyor. (kırılır diye korkarsanız kilidi açamazsınız kaba kuvvet tabiri caizse)
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Yerden ısıtmalı evimde wireles ve net üzerinden proğramlanabilenn honevell termostatım var
Sorun şu yerden ısıtmalı evi 1 ° arttrmak için kombi devamlı 3 saat çalışması gerekiyor. Yani demem o ki ben sabah 20 °olsun öğlen 19, akşam 22 ° ayarlıyım olayı yerden ısıtmada performaslı olmuyor. Oyuzden 22 de sabit tutuyorum sıcaklığı. Pekde faydasını görmedim faturada.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yerden ısıtma konforu yüksek bir ssitemdir, lakin tekniğin de en zor olduğu , fayanstan halıya, (gömülü ısıtma işçişiğni saymıyuorum) evin yalıtımına kadar çok özenli bir paket halinde hazırlanmalıdır, ucuz da bir ısıtma tercihi değilidr.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Serkan Gülderen yazdı:
Osman Ünal yazdı:
Ama sende ayarlayamıyorsun.emoji3.png

Dipnot olarak belirtiyim dereceli vanalı merkezi sistemli evlerde vanayı tam kapatamazsınız diye bilinir.. Lakinnn bunu bana bir tesisatçı abimiz göstermişti vanayı tamm (kapama yönünde) enson kadamede sert Bi şekilde bir tane tık tiye ses gelince kilidi açılıyor ama çok sert çevirmek gerek. Artık o vana sıfır pozisyonuna geldi demek oluyor. (kırılır diye korkarsanız kilidi açamazsınız kaba kuvvet tabiri caizse)

İstanbul'da oturduğum sitede merkezi sistem vardı. Alınan kararla ısı pay ölçerli sisteme geçtiler. Peteklerin üst tarafına termostatlı vanayı takmadan önce eleman tornavidayla birkaç ayar yapıp öyle takıyordu. Dedim neden sıfıra kadar inmiyor? Abi bize verilen talimat o şekilde sıfır ayar yapmamız yasak dedi. İyi dedim. Uzun süreli seyahatlerde peteği alt vanadan kapatıp gidiyordum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
yerden ısıtma konforu yüksek bir ssitemdir, lakin tekniğin de en zor olduğu , fayanstan halıya, (gömülü ısıtma işçişiğni saymıyuorum) evin yalıtımına kadar çok özenli bir paket halinde hazırlanmalıdır, ucuz da bir ısıtma tercihi değilidr.
Aynen abi ayakları ısınınca insan ısındığını anlıyor güzel sistem ama geç ısınması dışında. halısız ısıyı kesiyor halısız da olmuyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yerden ısıtmaya zaten halı ters, olacaksa da ısıtmaya uyumlu halı bulmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Benim Mars S20 2-3 gün önce geldi, kendim taktım. Aç kapa uğraşmamak güzel, fatura zaten 150-200 geliyordu çok oynamaz herhalde.

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Yurdaer Elay yazdı:

İstanbul'da oturduğum sitede merkezi sistem vardı. Alınan kararla ısı pay ölçerli sisteme geçtiler. Peteklerin üst tarafına termostatlı vanayı takmadan önce eleman tornavidayla birkaç ayar yapıp öyle takıyordu. Dedim neden sıfıra kadar inmiyor? Abi bize verilen talimat o şekilde sıfır ayar yapmamız yasak dedi. İyi dedim. Uzun süreli seyahatlerde peteği alt vanadan kapatıp gidiyordum :)

Sıfıra kadar inmesi sistemde suyun dönmesini engeller peteklerin belli bir oranda açık kalması gerekir.

Ali Darbaz yazdı:

Ben olsam iş çıkışı avmde buluşurum aile ile akşama kadar takılıp eve yatmaya giderim, elektrik ısınma bedava orada...

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

1 Kasım da büyük ihtimalle elektrik fiyatlarında ayarlama yapılacak. Yağışların henüz başlamaması nedeniyle doğalgaz ve ithal kömür santralleri çalışıyor. Her ikisi de dövize endeksliöyakıt kullanıyor . Şu an üretim maliyetleri , elektrik fiyatlarını kurtarmıyor. Kısa zamanda elektrik fiyatlarına düzenleme gelmesi kesin gibi. 

Elektrik tüm üretimin temel girdisi, fiyatlara direkt yansıyacaktır. 

Yurdaer Elay yazdı:

Merkezi sistemde alt vanadan kapatsanız da mininum ödemeniz gereken ücreti ödemeniz lazım.  Bence vanayı kapatmayın , ısı vanasını en az ayara getirin  . Kapatırsanız üst kattaki ısınmak için daha fazla yakmak zorunda kalır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...