İçeriğe Yönlendir

İkinci El Araç Finansmanı Anket

Mehmet Göktürk

KM taahhütlü ikinci el finansman  

52 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Merhaba,

Bir olası gerçek proje için fikirlerinizi almak istiyorum:

İkinci el araç alırken yıllık daha az kullanma karşılığı ve aracınızın bu kullanım verilerinin online takip edilmesi karşılığı daha ekonomik bir finansman olanağı olsa kabul eder miydiniz?

Örneğin:

50Bin lira kredi için  aracınıza takip cihazı eklenecek ve yıllık 15bin km maksimum sınırı koyacaksınız, faiz net konuşmayayım mesela yarıya inecek.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mehmet Göktürk yazdı:

Merhaba,

Bir olası gerçek proje için fikirlerinizi almak istiyorum:

İkinci el araç alırken yıllık daha az kullanma karşılığı ve aracınızın bu kullanım verilerinin online takip edilmesi karşılığı daha ekonomik bir finansman olanağı olsa kabul eder miydiniz?

Örneğin:

50Bin lira kredi için  aracınıza takip cihazı eklenecek ve yıllık 15bin km maksimum sınırı koyacaksınız, faiz net konuşmayayım mesela yarıya inecek.

15.000 km geçersem faiz oranı aynı kalacak sanırm

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Hocam, km limiti benim kullanımıma yakınsa belki bir ihtimal onay veririm. Ancak burada iki soru aklıma geliyor:

• Km limitini aşarsam ne olacak?
  • Hangi verileri toplayacak?

Km limiti aştığımdaki yaptırım, kazancıma göre normal ise tamam derim.

Toplanacak veriler arasında konum bilgisi gibi bir bilgi varsa olmaz. Yok, aracın çalışma verileri ise yine tamam diyebilirim. 

Ancak yine de çok şüpheli yaklaşırdım. Şimdi veririm diyenlerin bile iş ciddiye binince vazgeçeceklerini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
(düzenlendi)

Atılan taş ürkütülen kurbağaya değiyorsa kabul ederim. Şu an aracımda benzer bir sistem var zaten. Aracımdaki takip cihazı sürüş karakterime puan vererek, aldığım puana göre %30’a varan araç sigortasında indirim sağlıyor. Finansman uygunsa neden olmasın. 

tarihinde Ahmet Gül tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Finansman olarak bakılırsa kabul edilebilir. Neticede cepten çıkan azalacak ancak kendimi sınırlamayı doğru bulmuyorum, hele ki bir de dışarıdan bir sınırlama ise asla kabul edemiyorum. Ben yapmam. Huyum böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Takılacak cihaz sadece Km yi sayıyorsa kabul edebilirim. Konum, Hız vs verileri topluyorsa kabul etmem.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

5.9 mopar alayım ben mümkünse. :) gerekirse tarladan geçerim.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

benim arabaya az binmemin finansman şirketine karı ne ?

ne kazanacak ben az bindim diye aracı zaten satın almışım 

hepsine izin verdim diyelim. az bindim beni takip etti hız limitlerimi kontrol etti . şirket ne kazancak bundan ?

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ok öğrenmek istediğim yanıtlar bu tür yanıtlar. zaten hedefleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. fikir gönderenlere ve göndereceklere teşekkür ederim.

Peki bir soru daha, lpg dönüşüm için finansman ihtiyacı oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Sürücünün sürüş şekli "G" ölçer ile takip edilir, sürati, tüketimi, bakımları rapor edilir ise daha düşükde faiz verilebilir. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Mehmet Göktürk yazdı:

ok öğrenmek istediğim yanıtlar bu tür yanıtlar. zaten hedefleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. fikir gönderenlere ve göndereceklere teşekkür ederim.

Peki bir soru daha, lpg dönüşüm için finansman ihtiyacı oluyor mu?

Kredi kartına peşin fiyatına taksit olmazsa olmazı hocam.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Verilerin ne için toplanacağı açık bir sözleşme ile belirli mi, KVKK ya uygun mu?

Birde finansman kullanmayacak adama indirim olarak yansıtılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

adam sürekli uzun yol yapıp evin önünde yatıracaksa daha kıymetli müşteri olması lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

aslında bu sistem benim için iyi olabilir. çünkü ben pek fazla araç kullanmıyorum ama nerede gezdiğimi incelerlerse işte o zaman sorun olabilir dağda gezerken kaç kere battığımı kurtulmak için ne kadar uğraştığımı ifşa edeceklerse o zaman sıkıntı olur ve hemen vazgeçebilirler :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

Toplanan veriler servislere sağlanmak amacıyla toplanan şeylerse(km, arıza bilgisi vb.) kabul ederim ama konum işin içine girerse kabul etmem.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Gerçekten düşündürücü...

Aslında burada kişisel yaklaşım yada yapı çok önemli kriter örneğin Benim yapım araştırmacı ve temkinlidir param yoksa almam riske girmem tiplerden biriyim tercihen istemem diye düşünüyorum ama net olmasada yarıya inecekse mesela oran cazip.

Maddi durum çok önemli aracı alırken yeterli alınabilirliğe ulaşılamıyorsa kabul edilecektir hatta maliyeti düşürmek için bile bana göre çoklukla tercih edilecektir öngörülen 15000 km yıllık bence yeterli bir menzil.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

takip cihazı sorun değilde,km sınırı biraz sıkıntılı iş.Şirketimizde km sınırlı kiralık araç var,kullanırken 2 kere düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Araç finansman maliyetine yansıdığı miktar önemli, 250 bin TL lik aracın kredi maliyetine oranına bakarım.

Örneğin

100.000 TL için 60 ay 1,05 faiz oranı ile 143000 TL toplam ödeme

100.000 TL için 60 ay 0,60 faiz oranı ile 123000 TL toplam ödeme.

bu durumda yıllık maliyeti 20000/5= 4000 TL belki düşünülülebilir.

Ayrıca şu nasıl olur araç kullanma tarzınıza göre, kural ihlali gibi insanların can ve mal emniyetini tehlikeye sokacak şekilde araç kullananların kasko ve sigorta prim miktarlarını artırırken, efendi, saygılı hiç ceza yememiş veya çok az önemsiz cezalar yemiş kişilere daha düşük maliyetli kredi kullandırma insanları trafik kurallarına uymaya teşvik edebilir.

Ahmet Gül yazdı:

Atılan taş ürkütülen kurbağaya değiyorsa kabul ederim. Şu an aracımda benzer bir sistem var zaten. Aracımdaki takip cihazı sürüş karakterime puan vererek, aldığım puana göre %30’a varan araç sigortasında indirim sağlıyor. Finansman uygunsa neden olmasın. 

Gökhan Albayrak yazdı:

Finansman olarak bakılırsa kabul edilebilir. Neticede cepten çıkan azalacak ancak kendimi sınırlamayı doğru bulmuyorum, hele ki bir de dışarıdan bir sınırlama ise asla kabul edemiyorum. Ben yapmam. Huyum böyle.

Mesela Ford otosanın Ford Options diye bir uygulaması var düşüncenize bazı yönlerden benziyor. aracı düşük kredi maliyetleri ile sözleşme boyunca kullanıyorsunuz sonra kullandığınız araca değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirme öderseniz kullandığınız araç sizin oluyor, istemezseniz yeni alacağınız aracın peşinatına sayıyorlar. bu sistem bana cazip gelmediği için hiç düşünmedim. Aracın değerlendirmesini ikinci el alım satımına bakan kişiler galerici alış fiyatından değerlendireceklerini düşünüyorum. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Genel olarak yazıldığı gibi hangi tarz verilerin toplanacağı ve bu verilerden kimin ne şekilde faydalanacağı önemli. 

Diğer bir unsur ise koşulların değişmesi durumunda nasıl yaptırımlar olacağı. Sonuçta ufacık bir sorunda tüm durum tersine dönebilir. 

Lpg konusunda finansman desteğine gelirsek ne yazıkki birçok alışverişimde gördüğüm üzere vade farkı uygulayarak yapılan çekimlerin peşin alıp daha sonra bankadan taksitlendirmeye göre daha yüksek oranda vade farkı çıkardığına tanık oluyorum. Eğer kredi kartı limitim yüksek ise ve rakam olarak benim 6 aya kadar ödeyebileceğim bir rakam ise kesinlikle tek çekip sonradan taksitlendiririm. Bunlardan birine uymuyorsa ihtiyaç kredisi kullanımını değerlendirebilirim veya kredi kartı ile taksitlendirme sayısını yükseltebilirim duruma göre. 

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Evdeki 2. araba için olabilir. Max. 15bin km yapıyor zaten. Konum da açık olabilir. Reno Zoe şu anda 200 bin TL. 100 bin tl nakit, 100 bin tl kredi düşünsek ve bu kredide faiz 0,3 0,4 gibi bir rakam olsa teklifi kabul ederim. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Muhtemelen 2. aracım olacağı ve uzun yol kullanım amacım olacağı için, ayrı bir takip cihazı olmak şartı ile kabul ederdim sanırım.

Benim kafamı kurcalayan asıl nokta, az kilometre yapmamın finansmanı sağlayan açısından nasıl bir faydası olacak? Neden yapıyor bunu?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Yıllık 15.000 km bana fazlasıyla yeter ama ben yine de kısıtlanmayı veya kontrol altında tutulmayı sevmem. Konum bilgisi toplama olayına girmiyorum bile. (bence konum değildir)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Süpermiş bu, niye böyle bir şey yok diye düşünürdüm. Hatta cezaları da dikkate almalı.
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

euro 7 lira oldu. şimdi araba fiyatlarını bidaha değerlendirmek lazım

@Servet Aydın @Köksal Yılmaz

astra g 70 bin

astra h 100 bin

land 110 bin

lombardin 5000

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...