İçeriğe Yönlendir

Araç Satışı

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk
Fatih Evcin yazdı:

En son aracımı satarken çok değişik bir yol izlemiştik.. Ankara'dan Mahmut abi aradı arabayı anlattım tamam Fatih dedi iban istedi Ve tüm parayı attı :)

2 gün sonra da kardeşi geldi noterde satışı verdim, Ankara'ya döndüler . İnsanlar inanmıyor ama gerçekten böyle oldu :D 

karşıya nasıl yansıttığından önemli.  ses ve karakter yapısı insanı kendine çeker. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Yanlız bu yöntemi kötü niyetli kullananlarıda gördük. Tek fark aracı alan kişinin parayı gönderenle hiçbir akrabalığı oluyor. Sonra ilgili makamlara başvuruyor parayı gönderdim aracı başkasına sattı diye. Noter satışıda doğal olarak farklı kişiye olduğu için ispat edilemiyor ;)

Yeterki insanın içinde kötü niyet olmasın yoksa çok fazla açık kapı var bu alım satımda.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ümit Türk yazdı:

karşıya nasıl yansıttığından önemli.  ses ve karakter yapısı insanı kendine çeker. 

forumdan tanışıklık vardı ya öyle tanımadığı biri değildi :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Fatih Evcin yazdı:

forumdan tanışıklık vardı ya öyle tanımadığı biri değildi :) 

Ooooo parasını verip üzerime almadığım araba var len benim hatta parasını ödemeyip aldığım araba bile var.

Karışık işler bizimkiler yani

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Fatih Keskin yazdı:

Ooooo parasını verip üzerime almadığım araba var len benim hatta parasını ödemeyip aldığım araba bile var.

Karışık işler bizimkiler yani

bende bu karışıklıklara sayenizde bulaştım ağam :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
(düzenlendi)

artık 15 tl ücretle yanlış hatırlamıyorsam noterlerde emanet hesap işlemi yapılıyor alan noter hesabına eft havale geçiyor evrak işlemi yapıldıktan sonra direk satıcının hesabına eft veya havale geçiyor parayı noter satıcı hesapta gördükten sonra o iş  tamam oluyor...

tarihinde Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Şehir dışı araç alım satımı büyük risk şahsen ben satarken dışarıdan adam gelsin istemiyorum.

Birde inanın experden experede fark çıkabiliyor , ben aracı şehir dışından aldım İzmirde yaşadıklarıma bakarak oraya giderken zamanı ve yol parasını gözden çıkarmıştım şükür beklediğim gibi çıktı.

Size yaşanmış bir durum ... Yıllar önce işyerinden bir arkadaşım şehir ve ilçe ismi vermeyeceğim yaklaşık 400 km öteden Astra H kasa buluyor İnternetten atlıyor otobüse araba ateş gibi Double ekranlar Müthiş döşemeler Sunroof ek özellikler falan beğeniyor o zaman exper imza falan yok alıyor aracı yakında bir yere gösteriyor bakıyorlar sorun yok iyi araba diyorlar.34000 basıp alıyor.Araba geldi biz gerçekten çok beğendik adeta yanıyor  1 yıl sonra arkadaş ufak bir kaza yaptı kaportacıya götürüyor usta durumu anlıyor Airbagler patlak tavan hasarlı arıza kodları yok ekranda yanan arıza ledi yok.Arkadaştada hata var marşa basmadan önce kontak anahtarı bağlandığında ne motor arıza ledi nede airbag ledi yanıp sönüyor tecrübesizlik işte.

Arkadaşım durumu öğrenince soğuyor satışa koydu arabayı durumu yazdı.Satanı ve arabayı gösterdiği yeri aradı adam bende bir şey yoktu diyor gösterdiği yerin günahı boynuna ama insan bazı şeylerdende şüphelenmiyor değil imzalı bir şeyde yok tabi şimdiki gibi değil.Satışa koyduktan sonra  İstanbuldan bir satıcı aradı atladı geldi o zaman çok düşük miktar verdi arabaya arkadaş satmadı bir kaç ay bekledi satış yok tabi eşi ile gerildi satıcıyı tekrar aradı arkadaş ve arabayı çok düşük fiyata vermek zorunda kaldı görmek bile istemiyordu.

Bu işler tehlikeli canbaz kaynıyor ortalık dikkat etmek gerekiyor herkezin başına herşey gelebilir birde kapora olayı var arabayı görmeden telefondan kesinlikle vermeyin.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Eski ortağımla aldığım B6 Passat'ı satışa çıkarmıştık, bir galerici almaya geldi ortağım gitti satışı vermeye. Üsteleyerek parayı almadan onay verme dedim, EFT yapıp dekont çıkarmışlar onay vermiş. EFT iptal edilmiş gelen para yok, aracın satışı da verilmiş. Günlerce uğraş sonucu arabanın anahtarını pompacıya bırakıp benzinliğe park etmişlerdi aracı 1 hafta sonra satışı üstümüze aldık geri. Sonrasında noterin de anlaşmalı olduğu, galericinin de çete olduğu çıktı ortaya.

Dikkat edilmesi gerekiyor.

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hiç bir zaman nakit iş yapmadım. Hep havale yaptım, havale ile aldım. Nakit teklif edeni reddettim. Her şey noterde imzadan 1dk önce gerçekleşti. Yani para hesaba gitti, karşı taraf onayı verince imzayı çaktık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Noterler takasbank ile işbirliği yaptı, medyada yer aldı.

Satıcıya sağladığı avantajlar
  • Paranın sahte çıkması veya çalınması risklerinden sizi korur.
  • Satış bedelinin, alıcı tarafından Takasbank’a gönderildiğini ve Takasbank tarafından özel bir hesapta bloke edildiğini anlık olarak sorgulayabilirsiniz. Noterde tescil öncesi paranızın bloke edildiği görülmeden tescil yapılmaz, Noterde imzanızı güvenle atabilirsiniz.
  • Noterde işlem gerçekleştikten kısa bir süre sonra paranız, kayıt esnasında bildirdiğiniz hesabınıza EFT ile gönderilir.
  • Taşıt satış bedeli Takasbank nezdinde bloke edildiğinden ve tescil sonrasında otomatik olarak hesabınıza geçeceğinden alıcıya olan güven probleminiz ortadan kalkmış olur.
  • Basit ve kullanıcı dostu ekranlar sayesinde işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  • İşlemin her aşamasında kısa mesaj (SMS) ve elektronik posta ile bilgilendirileceğinizden süreç hakkında tam olarak bilgi sahibi olursunuz.
  • İşlemlerin her aşamasını www.tasittakas.com.tr adresinden ve mobil uygulamalardan “Devam Eden İşlemlerim” seçeneği ile kolaylıkla takip edebilirsiniz.
Alıcıya sağladığı avantajlar
  • Nakdin taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması risklerinden sizi korur.
  • Satış bedeli, Noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçmeyeceğinden, satıcının notere gelmeme veya noterde işlemi gerçekleştirmeme riskini ortadan kaldırır.
  • Taşıt bedeli Takasbank’ ta bloke edileceğinden ve satış sonrasında satıcı hesabına geçeceğinden satıcıya olan güven probleminiz ortadan kalkmış olur.
  • Basit ve kullanıcı dostu ekranlar sayesinde işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  • İşlemin her aşamasında kısa mesaj (SMS) ve elektronik posta ile bilgilendirileceğinizden süreç hakkında tam olarak bilgi sahibi olursunuz.
  • Satış işleminin iptal edilmesi durumunda, Takasbank’a gönderdiğiniz paranız, kayıt esnasında bildirdiğiniz hesabınıza iade edilir.
  • İşlemlerin her aşamasını www.tasittakas.com.tr adresinden ve mobil uygulamalardan “Devam Eden İşlemlerim” seçeneği ile kolaylıkla takip edebilirsiniz.

sağlanarak tüm taraflar açısından çağdaş, güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman, işgücü ve maliyet avantajı yaratılması için Türkiye Noterler Birliği ile imzalanan protokol çerçevesinde tasarlanmıştır.

https://www.tasittakas.com.tr/src/hakkinda.html

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Keskin yazdı:

len benim hatta parasını ödemeyip aldığım araba bile var.

ne zamandır aklımda soracam soramıyorum? nerde lem araba :rofl:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

1 saat noterde bekledik alıcı parayı benim hesaba attı gözümün önünde noter kağıtları yaptı noter para geldimi dedi parayı hesaba attı ama para benim hesaba geçmedi dedim o zaman imzaları atmayın dedi 1 saat sonra para benim hesaba geçti ondan sonra imzalar atıldı alıcı adamında suçu yok sistem bazen insanı deli ediyor zaman kaybı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Sani Gerşon yazdı:

Hiç bir zaman nakit iş yapmadım. Hep havale yaptım, havale ile aldım. Nakit teklif edeni reddettim. Her şey noterde imzadan 1dk önce gerçekleşti. Yani para hesaba gitti, karşı taraf onayı verince imzayı çaktık.

imzalar atılsa notere verilse işleme almayın diye bekletsek para alışverişinden sonra notere işleme alın diye onar verilirse daha mantıklı değil mi hocam? 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Çağlar Bayur yazdı:

ne zamandır aklımda soracam soramıyorum? nerde lem araba :rofl:

daha unut sen onu bi de kırmızıyı alırsam keyfime değecek yok

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
imzalar atılsa notere verilse işleme almayın diye bekletsek para alışverişinden sonra notere işleme alın diye onar verilirse daha mantıklı değil mi hocam? 
Noter imzayi attigi an is biter. Bu sebeple karşılıklı imza atabilirsiniz ama her sey noterin imzasina bakar. Yine de imza atmamayi tercih ederim ben.
Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Notere gidilir.aracın satışında engel olmadığı teyit edilir. Evraklar hazırlanır . Para transferi gerçekleşir ve anında imzalar atılır . Başka hiçbir yol izlemem. Buna uymayan satıcıdan araba da almam. Araba da satmam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Keskin yazdı:

daha unut sen onu bi de kırmızıyı alırsam keyfime değecek yok

dobermanların yanındakini mi? timsahı geçtikten sonra çeşme yanında...

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Yusuf Berke yazdı:

Eski ortağımla aldığım B6 Passat'ı satışa çıkarmıştık, bir galerici almaya geldi ortağım gitti satışı vermeye. Üsteleyerek parayı almadan onay verme dedim, EFT yapıp dekont çıkarmışlar onay vermiş. EFT iptal edilmiş gelen para yok, aracın satışı da verilmiş. Günlerce uğraş sonucu arabanın anahtarını pompacıya bırakıp benzinliğe park etmişlerdi aracı 1 hafta sonra satışı üstümüze aldık geri. Sonrasında noterin de anlaşmalı olduğu, galericinin de çete olduğu çıktı ortaya.

Dikkat edilmesi gerekiyor.

hesabıma para gelip benden izinsiz geri cıkabiliyor mu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Okay Kaygusuz yazdı:

hesabıma para gelip benden izinsiz geri cıkabiliyor mu.

denedik onu, eft yaptım karşı taraf hesabında gördü, sonra iptal dedim geri çektim, geri gelmedi. çete işi olmadan arada yardımcı olmadan normal işlemlerde olmuyor geri çekmeden

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Çağlar Bayur yazdı:

denedik onu, eft yaptım karşı taraf hesabında gördü, sonra iptal dedim geri çektim, geri gelmedi. çete işi olmadan arada yardımcı olmadan normal işlemlerde olmuyor geri çekmeden

Genelde hafta sonu veya mesai saatlerinden sonra yapiyorlar eft yaptim gececek hesaba al sana makbuzu deyip sonra eft iptal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Okay Kaygusuz yazdı:

Genelde hafta sonu veya mesai saatlerinden sonra yapiyorlar eft yaptim gececek hesaba al sana makbuzu deyip sonra eft iptal.

hesapta gördük, sonra denedik, satış simülasyonu . gerçei de öyle olmalı hesabımda kendim görmem lazım.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Okay Kaygusuz yazdı:

Banka, hesabına girmiş parayı senden izinsiz çekemez ama bizim ülkede kesin konuşamıyorum, hesapta görünce sen de başka hesabına gönder bedeli şüphen oluyorsa.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:

Banka, hesabına girmiş parayı senden izinsiz çekemez ama bizim ülkede kesin konuşamıyorum, hesapta görünce sen de başka hesabına gönder bedeli şüphen oluyorsa.

arada yardımcı çete eleemanı oluyor o tip oluşumlarda :mamba:

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Mahir Yıldız yazdı:

1 saat noterde bekledik alıcı parayı benim hesaba attı gözümün önünde noter kağıtları yaptı noter para geldimi dedi parayı hesaba attı ama para benim hesaba geçmedi dedim o zaman imzaları atmayın dedi 1 saat sonra para benim hesaba geçti ondan sonra imzalar atıldı alıcı adamında suçu yok sistem bazen insanı deli ediyor zaman kaybı

Başaklı banka mı? 

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız
Başaklı banka mı? 
yok halkbankasindan akbanka gelmesi sürdü
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...