İçeriğe Yönlendir

Jetta MK6 - Rolantide Vuruntu Titreşim

Yaşar Ümit Koray

Recommended Posts

Yaşar Ümit Koray
Erkan Işık yazdı:

Motor soguk ıken ilk basımda ilk 5 dk da yapıyorsa normal onun dısında yapıyorsa volant arızası olabılır 

Debriyaj baskı balata değişirken volanta bakıldı sorun yok. Birde benim araçta oynar volant olmadığı için arıza yapma ihtimali çok zor oluyormuş. 

Erkan Işık yazdı:

Birde aracı degişik yerlerden benzin almayacaksın çeyrek depo altına ındırmemeye calıs birde benzin satısı düşük istasyondan benzin alma benzin aldıgın istasyon da benzin satısı yüksek olsun kötü yakıt arızası verır aracın benım zamanında basıma gelmısdı benzın satısı dusuk istasyon dan benzın almısdım sonra arac kötü yakıt arızası vermısdı 1,4 tsi 122 ps di benımkı 

Genelde BP hep aynı yerden alırım. Fakat titreşim olayından sonra değişiklik olsun diya farklı yerlerden alıyorum. O da 30 TL lik deneme amaçlı. Depoyu bitirip alıyorum. Fakat opet sıkıntı yarattı. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Yaşar Koray yazdı:

Debriyaj baskı balata değişirken volanta bakıldı sorun yok. Birde benim araçta oynar volant olmadığı için arıza yapma ihtimali çok zor oluyormuş. 

Neyse izle bakalım aracın yetkılı servıs bakımlı ise yetkılı servıs yardımcı olurdu , yetkılı servıs yaşdan dolayı cok asırı fatura cıkarmıyor eger sorun un devam ettıgını dusunuyorsan yetkılı servıse ugra dısarda kı makınelerın tesbıt edemedıgı arızayı servısdekı makıneler tesbıt edıyor 

Deponun dibini cektirme aracına güvendigin yerden benzın satısı  cok olan bir yerden al benzını

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaşar Ümit mi.. Ümit Yaşar mı ? 

Tercihiniz hangisi. ?

Bu motor ile ilgili olarak motor kulağı gündeme gelmedi mi hiç ?

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Erkan Işık yazdı:

Neyse izle bakalım aracın yetkılı servıs bakımlı ise yetkılı servıs yardımcı olurdu , yetkılı servıs yaşdan dolayı cok asırı fatura cıkarmıyor eger sorun un devam ettıgını dusunuyorsan yetkılı servıse ugra dısarda kı makınelerın tesbıt edemedıgı arızayı servısdekı makıneler tesbıt edıyor 

Konuyu açmamdaki esas neden, gittiğim her yer sorun yok diyor. Dedim ya bir araç ile birara karşılıklı test yapmıştık orada sıkıntı olduğunu anladım ama herkes sıkıntı yok diyor. Amaç eğer birilerinin dikkatini çekerde kendi aracına bakarsa anlayacağım o zaman. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Yaşar Ümit mi.. Ümit Yaşar mı ? 

Tercihiniz hangisi. ?

Bu motor ile ilgili olarak motor kulağı gündeme gelmedi mi hiç ?

Yaşar Ümit adım, bana arkamdan biri yaşar diye diye seslenirse bakmam. :)) ama burada nasıl uygun görürseniz.

Motor kulağı şöyle kabaca bakıldı sorun yok gibi görünüyor dedi benim ustam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yaşar Koray yazdı:

Motor kulağı şöyle kabaca bakıldı sorun yok gibi görünüyor dedi benim ustam. 

Ben ilk önce motor kulağına odaklanırdım Ümit Bey ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey, doğrudur dediğinizi dikkate alacağım. Bu araç ile ilgili  sorun çözülmesinde o kadar kısır  bir yerdeyiz ki, bende anca forumlardan almış olduğum bilgiler ile çözüme ulaşmaya çalışıyorum. 

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu arada birara motoru falan salladılar ama çokta bir şey çıkmadı yani bozuk veya sağlam demediler. Dediğiniz gibi bakılması lazım. Aslında aynı aracı kullanan birisi kendi aracı ile kıyaslama yapabilse çok iyi olacak zira bazen sorun olmadığı halde sorun varmış gibide olabiliyor. Bu durumlar ile ilgili bir çok video seyrettim youtube de.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Forumlar iyidir.
Çoğu ustadan daha bilgili çok üyemiz vat.

Evet konulara baktımda bayağı ilgi oluyor. Umarım benim sorunumada bir çare buluruz. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Konu benim arkadaşın aracının başına gelen.. Tiguan.

o arkadaş ben değilim :D yazayımda belge niteliğinde olsun.

orijinal motor kulağı çok önemli bence.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Dogan Arsiray yazdı:

o arkadaş ben değilim :D yazayımda belge niteliğinde olsun.

orijinal motor kulağı çok önemli bence.

Orjinal motor kulağı? Orjinal olmayabilirmi diyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Dogan Arsiray yazdı:

eskisinin durumu önemli. yerine takılacak olanda önemli.

Sorunun oradan olduğunu anlasam, bu tip yedek parçalarda orjinal her zaman birinci öncelik olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Takozu levye ile kastırınca titreşim değişiyor ise takoza yönelmek gerekebilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Ustalar aynen bu şekilde teşhis ediyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ustalar aynen bu şekilde teşhis ediyor.. 

Servet Aydın yazdı:

Bu işlem için anladığım kadarı ile aracı lift' e kaldırmak gerekiyor. Bu durumda, araç lift' te çalışırken olması gerekenden daha fazla vibrasyon oluşuyor. Dolayısıyla aradaki farkı anlamak zorlaşıyor. 

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Servet Aydın yazdı:

Yok. Olduğu yerde. Alt takozlar için evet, lift gerek

Üst takozu kontrol ettirdim. Ama el yordam ile baktılar dediğiniz gibi değil o konuda haklısınız. recep vardı dörtyolda belki hatırlarsın o kontrol etmişti. Aslında kompresyon testi yaptırmak çözüme gitmede faydalı olabilirmi. 

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
Servet Aydın yazdı:

Hatırladım. Kompresyon mantıklı ancak sağlam bir araç lazım referans olarak

Bosch ta yaptırayım diyorum. Can sıkıcı hale geldi. Aslında araçtan hem konfor hem yakıt olarak çok memnunum ama böyle şeyler can sıkıcı olabiliyor. 

Birde forumda benden başka jetta1.2 tsi kullanan yok herhalde. Bir türlü karşılaştırma yapamadık. 😀

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Jetta şart değil bence. 1.2 tsi herhangi motor aynı değil mi senin araçla

Yanılmıyorsam jetta 1.2 tsi olmasına rağmen bazılarında motor kodları değişik, fark edermi bilemiyorum. Benim aracın motor kodu CBZB Aslında seat tada aynı motor kullanılıyor muş dediğinde haklı olabilirsin. 

tarihinde Yaşar Ümit Koray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Servet Aydın yazdı:

Jetta şart değil bence. 1.2 tsi herhangi motor aynı değil mi senin araçla

2 Çeşit 1.2 tsi var Servet abi.
Biri normal(4 silindir) diğeri bluemotion(3 silindir) onlar birazdaha titreşimli çalışıyor diyorlar denk gelip karşılaştırmadım hiç.

Yarın unutmazsam arkadaşın yaptığı pardak testini yaparım bir ama benim hissettiğim herhangi bir titreşim yok araçta şuan için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uğur Kamil yazdı:

2 Çeşit 1.2 tsi var Servet abi.
Biri normal(4 silindir) diğeri bluemotion(3 silindir) onlar birazdaha titreşimli çalışıyor diyorlar denk gelip karşılaştırmadım hiç.

Yarın unutmazsam arkadaşın yaptığı pardak testini yaparım bir ama benim hissettiğim herhangi bir titreşim yok araçta şuan için.

Seninki hangisinden ?

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mehmet Ozyurek yazdı:

Seninki hangisinden ?

Mehmet abi arkadaşın aracıyla aynı motor 4 silindir tiriger zincirli olan.

Dayanamayıp gidip aynı testi yaptım :)

Motor üzerindeki bardaktaki su arkadaşla aynı veya yakın oranda titriyor ama iç kısma koyduğum pet şişedeki suda hiç kıpırdama yok. Telefon güncelleme yaptığı için video çekmemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...