İçeriğe Yönlendir

Makinelerim Yok, Aracımı Boyayacağım

Yalçın Coşkun

Recommended Posts

Yalçın Coşkun

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Çağlar Bayur yazdı:

estağfrullah , yalnız rulo ile yapılan boya farklıdır, Türkiye de satışı yok, her boya malzemesi  her sistemle yapılmaz.boyada son  katlar arası da zımpara yapılmaz, sadece astar dan sonra yapılır.

Astar sonrası ince katlar ve her seferinde daha ince, sulu zımpara düşünüyordum. Yeni katın tutunma sorunu mu olur, bilgi verebilir misiniz?

Rustoleum boya kullanıyorlar. Coca Cola gibi gizli bir formülü yoksa, Türkiye'de muadili vardır, yoksa da normal opak boya ile aynı işi yaparım diye ummuştum. Ben alırken boyayı neye göre almalıyım? Oto boyaları, birinci grup, ikinci grup boya şeklinde çıkıyor internette, ben sıradan Beyaz Opak boya sipariş vermek istiyorum.

Yukarıdaki uygulamanın bir çok örnekleri ve hatta versiyonları var internette.

Hatta bir çeşidinde arabanın yüzeyi tamamen pütür pütür ama bir o kadar da güzel. Hayran kaldım. Bildiğiniz duvar boyar gibi iş yapıyorlar.

Kaportanın bariz bir problemi yok. Zımparada aşırıya kaçıp, kalın macunlu yerleri tahrip etmek bir risk elbette ama makine kullanmayı düşünmediğim için böyle bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yalçın Coşkun yazdı:

Astar sonrası ince katlar ve her seferinde daha ince, sulu zımpara düşünüyordum. Yeni katın tutunma sorunu mu olur, bilgi verebilir misiniz?

öyle bir boyama tekiniği yok.

rulo için boya satışı da yok bizde. interneeteki parlaklık ta rulo ile zor alınır. sade zımpa üstüne boya ile cam gibi dümdüz bir sonuç olmaz. siz bagajda tek panelde bir deneyin önce

Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun
Çağlar Bayur yazdı:

öyle bir boyama tekiniği yok.

rulo için boya satışı da yok bizde. interneeteki parlaklık ta rulo ile zor alınır. sade zımpa üstüne boya ile cam gibi dümdüz bir sonuç olmaz. siz bagajda tek panelde bir deneyin önce

Teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde deneyeceğim.

Takıldığım noktalarda yine danışacağım. Yol gösterirseniz çok memnun olurum, çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bu işlem için aklımıza iki soru gelir,
1- boya nedir?
2- nasıl atılır.
Cesaretinizi tebrik ederim,. Merakla bekliyorum fotoğrafları öncesi ve sonrası olarak.

Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun
Fatih Evcin yazdı:

Bu işlem için aklımıza iki soru gelir,
1- boya nedir?
2- nasıl atılır.
Cesaretinizi tebrik ederim,. Merakla bekliyorum fotoğrafları öncesi ve sonrası olarak.

Aynı deli sorular bende de var :)

Arabanın bir çok yerinde boya var zaten. Hatta neresinde yok, bilmiyorum.

Daha önce tampon ve konsol için sprey boyayla bir şeyler yaptım, sonuçlar güzeldi.

Çok uzun yıllar, bu arabayı elden çıkaracağım yok görünüyor zira imkanlar pek o yönde değil. Tabii Allah kaza bela darlık vermesin.

Boyada yer yer sıkıntı var ve artıyor. Günden güne daha iyi olacak da değil. Ya sanayiye gideceğim, ya kendim yapacağım. İkincisi, ilkinden daha makul geliyor elbette akıldan akıla fark var :)

En kotu ihtimaller neler olabilir: Boyanın akması, çatlama yapması, kavlama yapması.. başka bilemiyorum şu an.

Can simidi olarak zımpara, pasta cila işlemi ve son çare de sanayi var aklımda. Zarar ne olur? Ettiğim masraf boya gider ve sanayiye gittiğim zaman vereceğim para biraz artabilir.

Bu şartlarda, eğrisi doğrusuyla bu düşüncelerimi tartmanız, eksiklerimi tamamlamanız, yanlışlarım konusunda uyarmanız ümidiyle aranıza katıldım, desteğinizi beklerim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Aynı deli sorular bende de var [emoji4]

Arabanın bir çok yerinde boya var zaten. Hatta neresinde yok, bilmiyorum.

Daha önce tampon ve konsol için sprey boyayla bir şeyler yaptım, sonuçlar güzeldi.

Çok uzun yıllar, bu arabayı elden çıkaracağım yok görünüyor zira imkanlar pek o yönde değil. Tabii Allah kaza bela darlık vermesin.

Boyada yer yer sıkıntı var ve artıyor. Günden güne daha iyi olacak da değil. Ya sanayiye gideceğim, ya kendim yapacağım. İkincisi, ilkinden daha makul geliyor elbette akıldan akıla fark var [emoji4]

En kotu ihtimaller neler olabilir: Boyanın akması, çatlama yapması, kavlama yapması.. başka bilemiyorum şu an.
Can simidi olarak zımpara, pasta cila işlemi ve son çare de sanayi var aklımda. Zarar ne olur? Ettiğim masraf boya gider ve sanayiye gittiğim zaman vereceğim para biraz artabilir.

Bu şartlarda, eğrisi doğrusuyla bu düşüncelerimi tartmanız, eksiklerimi tamamlamanız, yanlışlarım konusunda uyarmanız ümidiyle aranıza katıldım, desteğinizi beklerim [emoji4]
Aracın fotoğraflarını paylaşır mısınız ? İnandiktan sonra olmayacak diye birşey yok. Ben YouTube bakarak saç tıraşı olmayı öğrendim [emoji846]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Kaportayı es geçmeyin boyada sorun varsa mutlaka kaportada da sorun vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Coban
Köksal Yılmaz yazdı:

Bence folyo alıp kaplayın hiç uğraşmayın, en fazla kaplama öncesi ince bir zımpara yapıp yüzeyi düzeltirsiniz olur biter. 

Çok isabetli bir tavsiye geri dönüşü mümkün hatalar tolere edilebilir bu seçeneği dusunmenizi tavsiye ederim kolay gelsin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

hocam daha önce hic tecrubeniz olmadigini varsayarak yaziyorum. madem uzun sure bineceginiz bir araca uygulama yapacaksiniz (aceleniz yok belli ki) once deneme yanilma el becerisi gelistirme yoluna gidin. istediginiz kadar teorik bilgi edinmis olun, bu is bol pratik el becerisi gerektirir.

artık hangi parca olursa cikmacilardan veya kaportacilardan hasarli parca edinin. ilk denemelerinizi bu parca uzerinde yapin. ozellikle boya ve vernik oncesi hazirlik onemli. bunu tecrübe etmis olursunuz.

gerekli el becerisi ve tecrubeden sonra marea ya girişirsiniz [emoji1]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun
(düzenlendi)
Alparslan Coban yazdı:

Çok isabetli bir tavsiye geri dönüşü mümkün hatalar tolere edilebilir bu seçeneği dusunmenizi tavsiye ederim kolay gelsin

Alpaslan Bey folyo kaplama, hem ekonomi hem kalıcılık yönünden sıcak gelmiyor.

Fatih Evcin yazdı:

Aracın fotoğraflarını paylaşır mısınız ? İnandiktan sonra olmayacak diye birşey yok. Ben YouTube bakarak saç tıraşı olmayı öğrendim emoji846.png

Fatih Bey, fotoğraf çekemedim maalesef. Fakat aşırı göçük yok, ciddi hiç yok. Ufak tefek yerler için macun kullanacağım.

Mustafa Yanar yazdı:

Kaportayı es geçmeyin boyada sorun varsa mutlaka kaportada da sorun vardır. 

Mustafa Bey, bahsettiğiniz kaporta sorunu ve olabilir aydınlatır mısınız? Benim gördüğüm boya sorunları vernik atması şeklinde. Tavanda nisbeten yaygın, diğer yerlerde ise parça parça.

Bir de arkadaşlar, beyaz OPAK boya için link verebilir misiniz?

Hatta malzemelerin tümü için bir sipariş listesi oluşturmam gerekiyor. Sizlerden malzemelerin tür ve özellikleri hakkında bilgi rica ediyorum. İşi rulo ile yapmayı kesinlikle aklıma koydum. Onaylamayan arkadaşlardan hoşgörü istirham ediyorum.

Sanırım liste kabaca şöyle:

*Astar (Marka ve miktarı?)

*Beyaz Boya (Marka ve miktarı?)

*Çözücü/inceltici (Adı ve miktarı?)

*Sertleştirici (Adı ve miktarı?)

*Zımpara takozu (Adet ve boyutlar?)

*Zımpara (Hangi numaralar ve kaç adet?)

*Rulo ve tabla 

*İnce fırça ( Rulonun ulaşamadığı yerler için)

Mumlu bez (Kaç tane?)

*Bir kutu beyaz sprey boya

* Ve daha?

Coşku Mert yazdı:

hocam daha önce hic tecrubeniz olmadigini varsayarak yaziyorum. madem uzun sure bineceginiz bir araca uygulama yapacaksiniz (aceleniz yok belli ki) once deneme yanilma el becerisi gelistirme yoluna gidin. istediginiz kadar teorik bilgi edinmis olun, bu is bol pratik el becerisi gerektirir.

artık hangi parca olursa cikmacilardan veya kaportacilardan hasarli parca edinin. ilk denemelerinizi bu parca uzerinde yapin. ozellikle boya ve vernik oncesi hazirlik onemli. bunu tecrübe etmis olursunuz.

gerekli el becerisi ve tecrubeden sonra marea ya girişirsiniz emoji1.png

İhtimal ki bir şeyler feda edeceğim ilk aşamada :)

tarihinde Yalçın Coşkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun

Ve bir soru daha:

Sağı solu zımparalanmış soyulmuş arabanın trafiğe çıkması sorun olur mu? Olur ya hastane, postane, Pazar işi çıkabilir :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Hocam çürükler olabilir, siz boyayı kaldırdıktan sonra ortaya çıkar, kaç yaşında araba mutlaka birşeyler çıkar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun
Mustafa Yanar yazdı:

Hocam çürükler olabilir, siz boyayı kaldırdıktan sonra ortaya çıkar, kaç yaşında araba mutlaka birşeyler çıkar

Mustafa Bey,15 yaşında. Sorunlu yerlerde görünen sadece vernik problemi. Bağımsız olarak darbe kaynaklı küçük göçükler var. Çok bariz değiller, dikkat edince görülecek şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Kolay gelsin diyelim o zaman, ama öncesi ve sonrası fotoğraflarını bekliyoruz mutlaka. 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

hocam konuyu yanlis okuduk sanirim. marea derken ben otomobil sanmistim siz bahce demirlerini boyayacaksiniz anlasilan rolu firca falan dediginize gore [emoji23]

Yorum bağlantısı
Yaşar Ümit Koray

Öncelikle, boya konusu hakkında hiç bir şey bilmeden bu işe girişmeniz takdir edilecek bir durum. Şunu söyleyeyim, eğer ki başarısız olursanız ve bir boyahane' yede boyatmak için vermek isterseniz astarı yüzünden pahalıya gelecektir. Vernik ve boya kazımak macun çekmek, boya uygulamak tahmin ettiğinizden daha zor olacaktır. Bu arada 25 yıl gemi boyası işleri ile ilgili çalıştım. Deniz gurubu, boya uygulamasınada elimde yatkındır ama ben cesaret edemezdim. Tekrar söylüyorum, eğer başarısız olursanız, ki inşallah olmazsınız, astarı yüzünden pahalıya gelecektir. Bana göre varsa imkanları zorlayarak bir boyahane ile anlaşın. Yapılacak iş var yapılmayacak iş var. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bende konuyu ara ara açıyorum , nedir bu gizem çözemedim hala fotosunu göremedik arabanın .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yalçın Coşkun yazdı:

Sizlerden malzemelerin tür ve özellikleri hakkında bilgi rica ediyorum

bagajı boyayın, orda kullandığınız malzeme miktarını 14 ile çarppın liste çıkar hem de pratik yapmış olursunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

bagajı boyayın, orda kullandığınız malzeme miktarını 14 ile çarppın liste çıkar hem de pratik yapmış olursunuz

Süreyi kaçla çarpmalı ?

Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun
Fatih Evcin yazdı:

Bende konuyu ara ara açıyorum , nedir bu gizem çözemedim hala fotosunu göremedik arabanın .

Yok azizim gizem falan değil, sıradan bir araba işte.

Açıkçası aldığım karşılıklar moralimi bozdu biraz. Yapmayı düşündüğüm işin olabilirliğinden şüphem yok. Belki ben iyi yapamam ama benden bağımsız, mümkün diye düşünüyorum.

Hava serin. Ara ara az da olsa yağıyor da. Ramazan, rehavet, gece sabahlayıp orucu uykuya tutturma durumları. Üstüne gelen tepki ve yer yer kinayeli yorumlar da ilk baştaki azim ve isteği zayıflattı. 

Yorum bağlantısı
Yalçın Coşkun
(düzenlendi)

Fakat gerek buradan gerek baktığım diğer yerlerden çok şey öğrendim. Malzeme almaya gitmem yakındır.

Vernik kalmayacak şekilde, düzgün zemin elde etmek üzere 800 numara ile zımpara.

Uygun renk ve özellikle astarı, uygun oranda sertleştirici ile karıştırarak hazırlamak. Astar atımı ve tekrar 800'lük zımpara, macun, zımpara, astar...

Oluşan kusurları takip edip düzeltmeler yaparak boyama işlemi, 1200 numara ile gerekli düzeltmeler.

Pasta cila işlemi.

Kafamdaki yol haritası bu; eksiği fazlası ile. İnşallah aşama aşama, bol bol resim çekip buraya ekleyeceğim. Sonuçta ya ibret olur ya da örnek. Hayırlısı...

Ve bir soru: Kendi yaptığım iş için de fatura almak zorundayım hakkında. Zira kırmızı gidip beyaz gelecek. Bunun çaresi yok mu? Nereden öğrenirim yolunu?

Gerekirse çektiğim resimleri ek yapıp bir dilekçe vereyim ilgili merciye, inansınlar benim boyadığıma :)

tarihinde Yalçın Coşkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yalçın Coşkun

Merhaba arkadaşlar,

Son mesajımdan sonra 20 gün geçmiş.

İşe giriştim.

Önce 600, sonra 800 ile elle zımparaladım arabayı. Bir de 1200 ile yapacağım inşallah.

Rulo hariç, mumlu beze varana kadar malzemeler tamam oldu, rulo da bir iki güne gelecek inşallah.

Kapı döşemelerini söktüm bugün, ve ön iki eşik plastiğini de. Arkaları da söküp, sprey ile boyayacağım. Asıl hedef taban halısını yıkamak.

Resim yüklemeyi bilmiyorum cep telefonu ile. İnşaallah bilahare yükleyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...