İçeriğe Yönlendir

Jetta 1.2 TSI Yağ Yakma Sorunu

Hasan Şen

Recommended Posts

Mustafa Yanar

Yağı değiştirerek ve flush ile çözenler varmış. Aracınıza uygun olanlar. Ben olsam liqui moly yağı ve flush tercih ederdim. 

Mobil 1 ESP Formula 5W-30

-Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30

-Liqui Moly LongLife III 5w-30

-Motul 8100 X-Clean+ 5W-30

-Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Yanar yazdı:

Yağı değiştirerek ve flush ile çözenler varmış. Aracınıza uygun olanlar. Ben olsam liqui moly yağı ve flush tercih ederdim. 

Vakti ve nakti olana flush iyi iş her zaman. 

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Mustafa Yanar yazdı:

işte bunları yapacak , deneyecek sağlam bir ustaya ihtiyacım var yada 2 3 bin fazla demeyip doğuş otoya götüreceğim 

Mehmet Göktürk yazdı:

Vakti ve nakti olana flush iyi iş her zaman. 

flush dediğiniz nedir peki ortalama maliyeti nedir

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hasan Şen yazdı:

işte bunları yapacak , deneyecek sağlam bir ustaya ihtiyacım var yada 2 3 bin fazla demeyip doğuş otoya götüreceğim 

Onlar da çok bilgili sayılmaz. 

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Mehmet Göktürk yazdı:

Onlar da çok bilgili sayılmaz. 

evet orasıda bir muamma tabiki. Araştırdım biraz ankarada 2 ustayı çok önerdiler bakalım önce bi test yaptırım ona göre duruma baktıracağım bu ustalara götürüp

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motor koruyucudan sonra yakıt sarfiyatı biraz arttı mı

Hasan Şen yazdı:

flush dediğiniz nedir peki ortalama maliyeti nedir

Mustafa Bey bilir. Bence şu an gözlem yapmaya devam edin. Yağ katkısı markası neydi linki var mı?

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Mehmet Göktürk yazdı:

Mustafa Bey bilir. Bence şu an gözlem yapmaya devam edin. Yağ katkısı markası neydi linki var mı?

malesef bernerin motor koruyucusu dedi üstüne baktım ama almanca yazıyordu türkçe yazmıyordu kutusunda 

Mehmet Göktürk yazdı:

https://www.trendyol.com/berner/motor-ic-temizleme-300-ml-p-33877534?boutiqueId=446896&merchantId=114428&gclid=EAIaIQobChMI_LffmeO66QIV2YjVCh0-9we5EAQYAiABEgK7JvD_BwE bunun gibi bir şeydi

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Mehmet Göktürk yazdı:

https://urun.n11.com/motor-yag-katkisi/berner-motor-onarici-ve-koruyucu-400ml-P411075145

fırsat bulduğunuzda bence yağı değişin. Ama acil değil. 

bu yapılan yorumlardan anlıyorum ki vw özel servisi de olsa sırf geçirmek için uğraşıyorlar. Adam motorda ne var diye en ufak kompresyon testi yapmaya dahi tenezzül etmedi. sağlam bir ustaya götürüp tekrar baktıracağım bakalım 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
bu yapılan yorumlardan anlıyorum ki vw özel servisi de olsa sırf geçirmek için uğraşıyorlar. Adam motorda ne var diye en ufak kompresyon testi yapmaya dahi tenezzül etmedi. sağlam bir ustaya götürüp tekrar baktıracağım bakalım 
Özel servis öpmez diye bir kaide yok:)
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hep de kötü niyet aramak haksızlık olur. Bu her sektörde (tıpta bile) içimize işlemiş olan çok bilmişlik okumamazlık düşünmemezlik pragmatizm nedeniyle oluyor. Çocukluktan çıraklıktan gelen dürtüler. Freud felan işleri. 

+ siyasette

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Hasan Bey flush dediğimiz motor yağı değiştirilmeden önce 10 dakika boyunca öncedenn ısınmış motorun yağına katılan sıvıdır. Araç kesinlikle rölantide çalıştırılır. Sonra eski yağla birlikte karter tapasından boşaltılır. Eski yağı ve motor içindeki kalıntıları temizler

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

https://www.liquimolyturkey.com/aracinizin-yagini-secin?gclid=CjwKCAjwwYP2BRBGEiwAkoBpAtXO7-w5RDvjDJSlP_iGa4rnX9IbEcYK9hEoJUgZoQt3hiWEWmfO7hoCbE8QAvD_BwE

Burada yağ seçici var aracınızın dırumuna göre seçim yapıp internetten alabilirsiniz.yetkili satıcıları tercih edin. Katkı linkini de vereceğim. Filtreleri mutlaka mann gibi orjinal üreticilerin filtrelerini kullanın. İnternette hepsi var. 

https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-Ici-temizleyici-300-ml-2640

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Mehmet Göktürk yazdı:

sormadık lpg var mıydı?

hayır hocam lpg yok hiç takılmamış bende taktırmadım gerek duymadım

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Flush her yağ değişiminde gerwk yok bence, sizde yanlış yağ tercih edildiğini düşündüğüm için önerdim. Vw ler yağ konusunda çok hassas bir yakınımın 1.6 dizel golfünde de benzer sorun oldu. Usta değişimi ve orjinal filtreler ve uygun yağ ile çözüldü. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Evren Erakçora yazdı:
Tayfun Aydın yazdı:
Daha önce özellikle 1.4TSİ lerde yağ yakma probleminin dillendirildiğinden bahsetmiştim bu forumda. 1.2TSİ lerde de var ancak 1.4 lere göre daha düşük durumda da demiştik. Maalesef 1.2TSİ ve 1.4TSİ lerde ara ara bu sorunu ben de çok duymuştum. Forumlara konu olmuştu.  Yalnız bir durum var ki bana 5-30 yağ ince geldi benzinli araç için. [mention=2758]Çağlar Bayur[/mention]Hocam sizce de ince değil mi?

Fordlar 30 yıldır 5w30 kullanıyor.

Hocam turbo-benzin teknolojisinin en fazla 10 yıllık geçmişi var. Yani atmosferikte belki 5-30 kullanılabilir ancak onda da bence ince. Burada Çağlar beyin dediği gibi araç içi motor yapımında kullanılan sekmanlar gömlekler falan etkili. tabii kullanım tarzı da.  Turbo motorlar özellikle belirli devirlerden sonra atmosferiğe göre daha basınçlı çalışır bu durum çevre ekipmanları etkilerse yağ yakması normal. Zaten bu motorlarda belirli bir miktar yağ yakımı normal karşılanıyor ancak daha bakımdan çıkalı 6-7 bin km olmuş bir arabanın yağ lambası yakması kadar değil tabii.. Bence arkadaşımızın sorunu yağ kaynaklı. Başka türlü olsa araç mutlaka kendini gösterirdi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1987 Daytona Turbo

Bu aracı almak üzereydim hatta aldımdı. Ama katalitik konvertörü iptal olduğu görünce vazgeçmek zorunda kalmıştım. Benim eyalette mecburi idi konvertör.

image.thumb.png.554756ea5feb6dc09533d94fa468b51c.png

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Mustafa Yanar yazdı:

Hasan Bey flush dediğimiz motor yağı değiştirilmeden önce 10 dakika boyunca öncedenn ısınmış motorun yağına katılan sıvıdır. Araç kesinlikle rölantide çalıştırılır. Sonra eski yağla birlikte karter tapasından boşaltılır. Eski yağı ve motor içindeki kalıntıları temizler

Mustafa Yanar yazdı:

https://www.liquimolyturkey.com/aracinizin-yagini-secin?gclid=CjwKCAjwwYP2BRBGEiwAkoBpAtXO7-w5RDvjDJSlP_iGa4rnX9IbEcYK9hEoJUgZoQt3hiWEWmfO7hoCbE8QAvD_BwE

Burada yağ seçici var aracınızın dırumuna göre seçim yapıp internetten alabilirsiniz.yetkili satıcıları tercih edin. Katkı linkini de vereceğim. Filtreleri mutlaka mann gibi orjinal üreticilerin filtrelerini kullanın. İnternette hepsi var. 

https://www.liquimolyturkey.com/engine-flush-motor-Ici-temizleyici-300-ml-2640

Mustafa Yanar yazdı:

Sahtecilik had safhada olduğu için vereceğim linkteki bayilerin alışveriş n11 hb gibi sitelerdeki satıcılarını tercih edebilşrsiniz. Linki yeniledim

https://liquimoly.com.tr/yetkili-satis-noktalari/

Tamamdır hocam öncelikle bu motora bir test yaptırayım eğer temiz çıkarsa bunları deneyeceğim 

Tayfun Aydın yazdı:

Hocam turbo-benzin teknolojisinin en fazla 10 yıllık geçmişi var. Yani atmosferikte belki 5-30 kullanılabilir ancak onda da bence ince. Burada Çağlar beyin dediği gibi araç içi motor yapımında kullanılan sekmanlar gömlekler falan etkili. tabii kullanım tarzı da.  Turbo motorlar özellikle belirli devirlerden sonra atmosferiğe göre daha basınçlı çalışır bu durum çevre ekipmanları etkilerse yağ yakması normal. Zaten bu motorlarda belirli bir miktar yağ yakımı normal karşılanıyor ancak daha bakımdan çıkalı 6-7 bin km olmuş bir arabanın yağ lambası yakması kadar değil tabii.. Bence arkadaşımızın sorunu yağ kaynaklı. Başka türlü olsa araç mutlaka kendini gösterirdi..

Evet yazdığım gibi araçta çekişte, gidişte, sesinde her hangi bir problem yok 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

ankarada paragöz olmayan eski usul ve ne gerekirse sadece onu yapma eğiliminde bir mekanik istiyorsanız, tekinler VW ye gidin. şaşmaz da. bizim tiguanı o tamir ediyor.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Dogan Arsiray yazdı:

ankarada paragöz olmayan eski usul ve ne gerekirse sadece onu yapma eğiliminde bir mekanik istiyorsanız, tekinler VW ye gidin. şaşmaz da. bizim tiguanı o tamir ediyor.

Bir tane usta buldum bakalım Erciyes oto sanayide. Vw de dünya da 6. Olmuş tamir konusunda doğuş oto gibi servisler bile yapamadıkları sorunları bu ustaya yönlendiriyorlarmış zaten buranın ustaları da öncede wv servisinde çalışmış sonra kendi yerlerini açmışlar çok araştırdım burayı bir deneyeceğim bakalım eğer sonuç alamazsam dediğiniz yere de mutlaka uğrayacağım 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hasan Şen yazdı:

Bir tane usta buldum bakalım Erciyes oto sanayide. Vw de dünya da 6. Olmuş tamir konusunda doğuş oto gibi servisler bile yapamadıkları sorunları bu ustaya yönlendiriyorlarmış zaten buranın ustaları da öncede wv servisinde çalışmış sonra kendi yerlerini açmışlar çok araştırdım burayı bir deneyeceğim bakalım eğer sonuç alamazsam dediğiniz yere de mutlaka uğrayacağım 

Hayırlısı. Bizi unutmayın sonuçları paylaşın isteriz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Aracın kitabında 20/50 diyor 20/50 koyuyoruz :)

dsc_1868-hdr-edit.jpg

Ha tamam. Ben öbürü sandım :) 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hasan Şen yazdı:

Atom Ali mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...