İçeriğe Yönlendir

Jetta 1.2 TSI Yağ Yakma Sorunu

Hasan Şen

Recommended Posts

Hasan Şen
Selim Bilgin yazdı:

Atom Ali mi?

Lakabını bilmiyorum da ali temel nam oto, diğeri de Aydoğdu vw bu ikisini çok övdüler ama Aydoğdu daha çok övülüyor

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hasan Şen yazdı:

Lakabını bilmiyorum da ali temel nam oto, diğeri de Aydoğdu vw bu ikisini çok övdüler ama Aydoğdu daha çok övülüyor

Aynen orası. İstanbul'daki ustam yönlendirmişti, ben bi porya değiştirmeye gitmiştim, sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Selim Bilgin yazdı:

Aynen orası. İstanbul'daki ustam yönlendirmişti, ben bi porya değiştirmeye gitmiştim, sorun yaşamadım.

Bu ikisine gideceğim bakalım hafta içi ne olacak 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Hasan Şen yazdı:

yağ değişiminde yağın hepsini 4 litreyi koymuştu ve 3 bin km sonra ekranda yağ hatası verdiğinde götürdüm ve araçta hiç yağ kalmadığını söyledi bana. Araç 2019 ağustostan beri bende . Ben aldığımdan beri arabanın her şeyini vw özel servisinde yaptırıyorum, orjinal parçaları kullandırıyorum ve ben aldığımdan beri castrol 5-30 sarı partüküllü yağ kullanıldı en son geçen 4 gün önce yağ işareti yandıktan sonra gittiğimde castrol 5-30 yeşil olan yağdan koydu ve motor koruyucu koydu içinede. Aracı kesinlikle zorlamıyoruz, hatta çok çok sakin bile diyebiliriz. Şehir içi zaten asla zorlama yapmıyorum. 

Yağ çubunda yağ olmadığını görünce tapayı açıp kalan yağı boşaltmadı ve üzerine ekleme yaptı anladığım kadarıyla.
1. Kaç lt neye göre yağ ekledi.
2. Farklı 2 yağı bir birine karıştırmak pek sağlıklı değildir.
3. Yağ eksilti(ekranda uyarı çıktı) diye direk motor yapılması demesi saçma. Ortalama 1 lt cıvarı eksiltince ekranda uyarı çıkıyor olması lazım.

Ben olsam ilk olarak ustayı değiştirir sonrasındada yeniden yağ bakımı yaptırıp vw onay kodlu yağ koyup sürekli yağ durumunu kontrol ederek bir süre test yapardım.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mehmet Göktürk yazdı:

https://urun.n11.com/motor-yag-katkisi/berner-motor-onarici-ve-koruyucu-400ml-P411075145

fırsat bulduğunuzda bence yağı değişin. Ama acil değil. 

Mehmet abi bence biraz acil veya en kısa zamanda değişmesi daha mantıklı.

Anladığım kadarıyla araçta şuan 2 farklı seri yağ var. Eskiyi boşaltmadan üzerine farklı yağ eklenmiş. Birde neye göre ne kadar eklendiği belli değil(büyük ihtimal çubuğa göre eklemiştir)
vw 504 veya 507 kodunu karşılayan bir yağla değiştirilmesi lazım yağın.

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Uğur Kamil yazdı:

Yağ çubunda yağ olmadığını görünce tapayı açıp kalan yağı boşaltmadı ve üzerine ekleme yaptı anladığım kadarıyla.
3. Yağ eksilti(ekranda uyarı çıktı) diye direk motor yapılması demesi saçma. Ortalama 1 lt cıvarı eksiltince ekranda uyarı çıkıyor olması lazım.

Ben olsam ilk olarak ustayı değiştirir sonrasındada yeniden yağ bakımı yaptırıp vw onay kodlu yağ koyup sürekli yağ durumunu kontrol ederek bir süre test yapardım.

Evet çubuktan bakıp yap kalmadığını söyledi ve üstüne tekrar yağ eklemesi yaptı. 4 litre yağın yarısını ekledi çubuğa bakarak. İşte bende anlamadığım ve anlam vermediğim için burdan yardım istedim ne yapacağımı yada nerde iyi usta bulabileceğime yardımcı olacak birileri vardır diye. Yağ çubuğunu çektiğinde çubuktan hiç yağ kalmamıştı içinde ne kadar kalır, çubuktan sonra ne kadar yağ vardır benim bir bilgim yok malesef bu konuda. Sağlam bir ustaya götürüp önce bir motor testi yaptıracağım ondan sonra motor da bir sıkıntı kaçak yoksa bu yağ olayına yöneleveğim Mehmet abinin dediği şekilde takip edeceğim. Motor yapılması lazım demesi bana saçma geldi ondan arayışa girdim. Çünkü kendini yiyen motor bir şekilde belli eder sanırım çekişte, gidişte, seste ama en ufak bir sıkıntım yok benim bu konuda

Uğur Kamil yazdı:

Yani şu şekilde oldu. Daha önce gittiğimde yağ yakma sorunu ile bakım zamanında 5.30 sarı partüküllü castrol Edge koydu ve takip etmemi söyledi kaç km de ne kadar yaktığını. 3 bin km yol yaptıktan sonra araç yağ işareti vermeye başladı. Ondan sonra tekrar gittiğimde motor revizyon istediğini söyledi motorun yapılması. Gerektiğini 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

1987 Daytona Turbo

Bu aracı almak üzereydim hatta aldımdı. Ama katalitik konvertörü iptal olduğu görünce vazgeçmek zorunda kalmıştım. Benim eyalette mecburi idi konvertör.

image.thumb.png.554756ea5feb6dc09533d94fa468b51c.png

Mehmet bey tabii ki bazı markalar çıkarıyor hatta motor sporlarında da kullanılıyordu. Turbo araç hiç yoktu demek olmaz. Elektrikli araba siparişini de ülkemizde ilk olarak Abdülhamit Han vermiştir. Yani istisnai durumlar var ancak ülkemizde ciddi anlamda halk tebaasında markaların üstüne düşerek kullanılmaya başlayalı çok uzun bir geçmişi maalesef yok demeye çalıştım.. Hatta size bir örnek vereyim ben de..

irmty2.jpg

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Performansta ve çalışmada sorun olmadığı için ben olsam önce detaylı kaçak kontrolü yaptırıp vw 504 veya 507 kodunu karşılayan farklı marka bir yağ kullanıp(benim motul tercih ederdim) man veya orjinal filtre değişimi sonrası aracı gözlemlerdim.
O km'deki motora birşey olmaması lazım, bu arada km'nin orjinal olduğuna eminmisiniz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Uğur Kamil yazdı:

Performansta ve çalışmada sorun olmadığı için ben olsam önce detaylı kaçak kontrolü yaptırıp vw 504 veya 507 kodunu karşılayan farklı marka bir yağ kullanıp(benim motul tercih ederdim) man veya orjinal filtre değişimi sonrası aracı gözlemlerdim.
O km'deki motora birşey olmaması lazım, bu arada km'nin orjinal olduğuna eminmisiniz? 

Evet km orjinal km sorgulamalarını falan yapmıştım 

Yorum bağlantısı
Hasan Şen
Selim Bilgin yazdı:

Herkes aşağı yukarı aynı öneriyi yapmış, bakalım sonuç ne olacak.

Bi test yaptırdıktan sonra eğer kaçak vs. Bir sıkıntı yoksa önerilen yağların hepsini deneyeceğim sırayla çözüm hangisinde olcak 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...