İçeriğe Yönlendir

Portatif Klima Tavsiyesi

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Merhaba arkadaşlar. 

Malum yaz sıcakları kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Konfordan ziyade, zorunluluk olarak klima artık bir ihtiyaç. 

Portatif klimalar hakkında bir çok yorum okudum. Kimi memnun, kimi de kapıdan içeri sokmaya gerek yok diyor. 

Aramızda bu tip klimalardan kullanan varsa, tecrübelerini duymak isterim. Normal klimaları duvar delme işini sevmediğim için pek istemiyorum. O yüzden bu tip ürünlere yöneldim. 

Yorum yapan ve tecrübelerini aktaran arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Bende bakmıştım 2 sene önce. Tahliye borusunu görünce vazgeçtim. Kule vantilatör aldım. Cam aparatları var portatiflerin. Onu da alırsanız belki kullanılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Portatiflerde iki temel sıkıntı var. Birisi camdan çıkması gereken sıcak hava tahliye borusu, ikincisi de motoru içerisinde olduğu için yüksek çalışma sesi. İkisine de katlanırım diyorsanız alınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Basit bir kule vantilatörüm var. Ama gün geçtikçe yetmiyor bu sıcaklarda. Tam bir klima performansı beklemiyorum tabi ama vantilatörün bir iki tık üstü işimi görecek gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Egzos çıkışı çift değilse israf sadece. İçeriyi soğutuyor, soğuyan hava yere çöküyor. Yerdeki serin havayı emip ısınan sistemi soğutma için dışarı atıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Portatif klima bağ evimde var ancak pek kullanamadık yarın duvar delip hava tahliye bacası yapacağım kullanabilmek için, resimleyip paylaşırım, kısmet olursa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Ben 1 hafta dayanabildim, çok sesli çalışıyor ve sesine alışmak mümkün değil, klimayı kapattıktan sonra kafanızın sesten ne kadar şiştiğini daha net anlıyorsunuz. Ayrıca sıcak hava tahliye borusunu camdan veya duvardan dışarı vermeniz gerekiyor, hal böyle olunca pek portifliği kalmıyor. Yerden yüksek olmadığı için ısınan değil soğuyan havayı çekiyor ve sonuç olarak btu kapasitesi kadar soğutma yapamıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

hiçbiri normal klima 

Recep Selim Kaya yazdı:

Sulu soğutma denilen bir tip var. 

https://urun.n11.com/vantilator/klarstein-maxfresh-tasinabilir-vantilator-P368056428

gibi bir üründen, altını çizerek tekrarlıyorum, bir klima performansı beklenmeden ne kadar verim alabilirim. Bu tip ürünlerin yorumları genelde olumlu yönde. 

oyuncak gibiler desem yeter sanırım, çok şey değil çok az şey beklemelisin, sulu tipin işe yarayanları çok eski tiplerdi, öçüleri 1.2m. kenarlı küp şeklinde direk hortumla şebekey bağlı, kayışlı turbo fanlı emiş kısmında su duşu bulunan tiplerdi, suyu ekildikçe şamandıra açar su dolardı içine, boyu olarak çamaşır makinası gibi düşün, 10 kg. lik bir makina kadar, bunlar klimanın olmadığı zamanda Urfa gibi yerde soğutmada kullanılırdı mesela, tavan yüksekliğe 4-5 mt. olan liselerde mesela, bilen bilir, son örneklerini Urfa Askeri gazinosunda test etmiştim bizzat... :)

moderleride varmış, iran kliması, sesini bilmem ama, eskileri malum turbo sesliydi..

bence şu daha güzel harbiden soğur, inverter motor kullanırsın A++ :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sulu klima çanakkale gibi deniz kenarı yerde iş yapmaz gibi geliyor bana. kuru yer olacak. O zaman yapar. Balkonu terası yıkayınca verdiği serinliğe benzer. Kısmen yapabilirsin zaten arada evin duvarlarına bi hortum yap su tut. balkonu yıka. Sağa sola ıslak havlu koy vs.

900 lira değil de 200-250 lira olsa yapacağı işe değer. diğer türlü bence su serp ortalığa aynı etkiyi alabilirsin tabi emek ister. sürekli. ıslak havluları kontrol vs. kartonları. bi dene istersen. vantilatör varsa

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Sulu klima çanakkale gibi deniz kenarı yerde iş yapmaz gibi geliyor bana. kuru yer olacak. O zaman yapar. Balkonu terası yıkayınca verdiği serinliğe benzer. Kısmen yapabilirsin zaten arada evin duvarlarına bi hortum yap su tut. balkonu yıka. Sağa sola ıslak havlu koy vs.

900 lira değil de 200-250 lira olsa yapacağı işe değer. diğer türlü bence su serp ortalığa aynı etkiyi alabilirsin tabi emek ister. sürekli. ıslak havluları kontrol vs. kartonları. bi dene istersen. vantilatör varsa

katılıyorum, kuru iklimli yerde daha iyi iş görür, Antalyada, İskenderunda mesela sucuk eder adamı....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Recep Selim Kaya yazdı:

Sulu soğutma denilen bir tip var. 

https://urun.n11.com/vantilator/klarstein-maxfresh-tasinabilir-vantilator-P368056428

gibi bir üründen, altını çizerek tekrarlıyorum, bir klima performansı beklenmeden ne kadar verim alabilirim. Bu tip ürünlerin yorumları genelde olumlu yönde. 

Çanakkalede nem durumu nedir? Yüzde kaç? Sizin ev kaçıncı kat duvar pencere balkon durumları ıslatmaya müsaitse ona göre bir çözüm düşünebilirsin yukarda dediğim gibi. Bu aletleri kullanırkan kapı pencere açık olacak. Yoksa ortam nemi artar. Bunların endirekleri var nemlenen havayı tahliye edip klima gibi çalışan ama onlar piyasada yok.

Ayrıca "testi" kullanarak buna benzer soğutma elde edilebiliyor zaten aynı şey. Eskiden pencerelere araplarda testi yerleştirilirmiş. Resmini bulursam paylaşayım. (Muscatese Cooling Windows diye aret. Muscat şehir biliyorsun)

muscatese-cooling-windows.thumb.png.11abd0a2571ad4a530b930f2bad1a1c9.png

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Açıkçası Çanakkale “yapış yapış”. Arada bir buzdolabının içinde yatasım geliyor. Klima şart ama duvar delmeyi hiç sevmiyorum. Ev 4. kat. Salondan, salonun yarısı büyüklüğünde balkona çıkıyorum. Bahçe salıncağım vs var balkonda. 233x150 lik çift halı var 3. de sığar. Kuzey Doğu cepheli. Buna rağmen eriyorum sanki. Telefondaki uygulama %43 diyor nemi. Bu iyi günlerimiz nispeten. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Recep Selim Kaya yazdı:

Açıkçası Çanakkale “yapış yapış”. Arada bir buzdolabının içinde yatasım geliyor. Klima şart ama duvar delmeyi hiç sevmiyorum. Ev 4. kat. Salondan, salonun yarısı büyüklüğünde balkona çıkıyorum. Bahçe salıncağım vs var balkonda. 233 lük çift halı var 3. de sığar. Kuzey Doğu cepheli. Buna rağmen eriyorum sanki. 

Güzel bir beko inverter klima al 12 binlik. yerleştir keyfine bak. kışın da ısıtmada ne olur olmaz işe yarar. delme işini kolay yapıyorlar. Yaz döneminde klima montajı yanlız tavsiye etmem çünkü günde 10 klima montajı gerekiyor personel çok laubali ve acele çalışıyor. Malesef ülkemizdeki işgücünün böyle bir zafiyeti var. Bu yaz geçti yani ya da arkadaşın firma felan varsa belki dikkatli olmaları şartı ile ve öğleden önce montaj şartı ile başında da durup boruların nereden geçeceğini iyice tarif ederek havasını alma vakum vs konularında taviz vermeyerek montajı yaptırabilirsin. "biz hep böyle yapıyoz abi" lerden uzak dur.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Teknik yorumlardan sonra çare klima olacak gibi. İç ünite için konum çok önemli olur mu? Kare bir salonda köşede kalan balkon kapısının üstü gözüme çarpıyor minimum delme işlemi için. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Aynen öyle tek çare klima onun içinde duvarda 5 cm lik bir delik açtırmak yeterli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Recep Selim Kaya yazdı:

Teknik yorumlardan sonra çare klima olacak gibi. İç ünite için konum çok önemli olur mu? Kare bir salonda köşede kalan balkon kapısının üstü gözüme çarpıyor minimum delme işlemi için. 

Anlattığın yer uygun görünüyor. Çok fazla klimacıların tavsiyelerine birebir uyma onlar malesef kendilerine kolay yeri sana iyiymiş gibi söylemeyi sanat kabul ederler. Bunu da kötü niyetle değil işin gereği olarak yaparlar.  Klimaların hava kanallarında yönlendirme yapacak yer var. sağ sol. odanın ortasına doğru verirsin. İç ünitenin suyunun gideceği yeri vs düşün. Dış ünitenin çirkin görünmemesi boruların düzgün durması bunlar hep faktör. Delme işi yapılır delmeden korkma. Gerekirse iki yer de delinebilir.  kabak gibi ortalığa kablo sigorta çekmesinler evi kazan dairesi gibi yapmasınlar o işleri önceden planla derim. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Taşıyıcı kolon olmasın abi her yere olur karot dedikleri cihazla deliyorlar ama epey toz çıkıyor perdeleri sokun mobilyaları uzaklaştırın bence
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

mümkünse dış ünite direk güneş görmesin, daha iyi soğutur, sıcak havayı rahat atacak durumda olsun, boruları güzel yalıtsınlar, arabada bile dikkat ederim buna, sıcaktan pişiyoruz, geçen dusterın borulara (soğuk olana) sağlam izalasyon yaptım,  birkaç derece farketti resmen....

hava alma vakumlamadan asla taviz verme, boru normalden uzunsa hesabı var, ına göre gaz bassınlar, abi içinden çıkan yeter lafına inanma, onunda bir mesafesi var...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Taşıyıcı olduğunu farketmemişim. Bariz bir şekilde kirişmiş tarif ettiğim yer. Hadi montaj için delinir de boru geçmesi için pek mümkün görünmüyor. Ancak kirişin altında kapı ile kolon arasında 5 parmak mesafe var. Oradan alabilirsem boruyu olur ancak. 

yVxUtV.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Recep Selim Kaya yazdı:

Taşıyıcı olduğunu farketmemişim. Bariz bir şekilde kirişmiş tarif ettiğim yer. Hadi montaj için delinir de boru geçmesi için pek mümkün görünmüyor. Ancak kirişin altında kapı ile kolon arasında 5 parmak mesafe var. Oradan alabilirsem boruyu olur ancak. 

yVxUtV.jpg

Görünen kısmın sağ tarafından yani kapının kasaya bağlandığı yerden de olabilir. Önemli olan dış ünite nereye konulacaksa en kısa yoldan oraya ulaşmak olmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Klima seçerken güç tüketimlerine kesinlikle bakın. Bütçe yetiyorsa japonlardan şaşmamalı ama daha uygun olacaksa arçelik ekolojik inverter hem yerli hem de fiyat/performans ı güzel. Tüketimi düşük ayrıca güç tüketimini anlık gösteriyor ve  tasaruf modunda da çalıştırabiliyorsun. %50-60-70 gibi. En sevdiğim özelliği ise hava yönlendiricisini en son hangi konumda bıraktıysan açınca o konumda açılıyor. Her seferinde havaya çevirmek gerekmiyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Klima seçerken güç tüketimlerine kesinlikle bakın. Bütçe yetiyorsa japonlardan şaşmamalı ama daha uygun olacaksa arçelik ekolojik inverter hem yerli hem de fiyat/performans ı güzel. Tüketimi düşük ayrıca güç tüketimini anlık gösteriyor ve  tasaruf modunda da çalıştırabiliyorsun. %50-60-70 gibi. En sevdiğim özelliği ise hava yönlendiricisini en son hangi konumda bıraktıysan açınca o konumda açılıyor. Her seferinde havaya çevirmek gerekmiyor. 

neden şaşmamalı?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

neden şaşmamalı?

Daha önce çalıştığım işyerlerinde japon ve yerli klimalar vardı hem sorunsuzluk  hem de enerji tüketiminde japonlar çok iyilerdi. Ayrıca klima alacağım zaman da araştırmıştım en verimli olanlar hep japonlar çıkmıştı. Klimaları çok başarılı ama fiyatları da yüksek.

Dünya genelinde yapılan testlerde klima markalarında japonlar lider. Sıralama şöyle ; Daikin, mitsubishi , hitachi , panasonic , carrier .... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Daha önce çalıştığım işyerlerinde japon ve yerli klimalar vardı hem sorunsuzluk  hem de enerji tüketiminde japonlar çok iyilerdi. Ayrıca klima alacağım zaman da araştırmıştım en verimli olanlar hep japonlar çıkmıştı. Klimaları çok başarılı ama fiyatları da yüksek.

Dünya genelinde yapılan testlerde klima markalarında japonlar lider. Sıralama şöyle ; Daikin, mitsubishi , hitachi , panasonic , carrier .... 

Soruyu bilerek sordum.

1- pahalı alıyorsun, ürün tedariği daha zor, satıcı ukala

2- montajında dikkat isteyen noktalar var ustalar es geçiyor

3- parça problemi çıkma parça temini çark boru evaporatör anakart değişimi imkansız denecek derece pahalı

4- para yurtdışına gidiyor

5- Model hızlı değişiyor bize gelen modeller arıza zamanları geldiğinde tedavülden kalkmış oluyor

6- Servisi daha az sayıda

5- Evet daha az yakma olasılığı var doğrudur. Ama tüm bu yukarıdakilere değer mi?

Bugüne kadar  mitsubishli electric, carrier, beko, westhinghouse klima çok sayıda aldım hem düz hem inverter. Fayda maliyet açısından beko inverter olmayan klima (varsa) der geçerim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...