İçeriğe Yönlendir

1.9 CDTI Opel Vectra Otomatik Alınırmı ?

Ali Gök

Recommended Posts

Herkese merhaba,

opel vectranın 1.9 cdti otomatik modellerini nasıl bilirsiniz.

tahmini 230 binli km lerde bir araba alsam ne gibi problemleri olabilir.

hem motor hem şanzıman için görüşlerinizi merak ediyorum. kasasının kalanı standart vectra zaten.

bu motor şanzıman başka hangi arabalarda kulalnılmıştır ?

örnek bir ilan aracın ne olduğunu görmek için attım bu değil alacağım.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-patronumdan-aldim-ikinci-sahibiyim-821522903/detay

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bir kez binmiştim, PD motor passat kadar gürültülüydü. onun haricinde opel pek bozulmuyor o dönemlerde.

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Ali bey bir dönem ben de o vectralara bakmıştım. Güzel arabadır ancak biraz araştırdığımda genelde şanzumanda vuruntu problemi yaşandığını öğrendim. Bunun üzerine, derinlemesine araştırmadım doğrusu. Belki kronik değildir, sizin aklınızda bulunsun. Daha bilgili olanlar mutlaka düzeltecektir yanlışım varsa..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay Göktaş yazdı:

Ali bey bir dönem ben de o vectralara bakmıştım. Güzel arabadır ancak biraz araştırdığımda genelde şanzumanda vuruntu problemi yaşandığını öğrendim. Bunun üzerine, derinlemesine araştırmadım doğrusu. Belki kronik değildir, sizin aklınızda bulunsun. Daha bilgili olanlar mutlaka düzeltecektir yanlışım varsa..

tork konventörlü şanzımanmış pek yapmaması lazım aslında. direk sürüp test edecem arabayı iyice o zaman varsa anlarım anca 

yazdım kenara dediğinizi 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
tork konventörlü şanzımanmış pek yapmaması lazım aslında. direk sürüp test edecem arabayı iyice o zaman varsa anlarım anca 

yazdım kenara dediğinizi 

Bi ihtimal var; ben bunun makyajsız kasalara da bakmıştım. Belki onlarda sorunlu şanzıman vardır. Tamir edilse de düzen tutmayan bir vuruntu olduğunu söylemişlerdi hep çevremde. Ben de o yüzden vazgeçmiştim. Belki, makyajlılarda şanzıman farklıdır.

Çoluğun çocuğun rızkından ayırıp araç alabiliyoruz, elbette aklınızda olsun, aldıktan sonra sorun yaşasanız çok kötü olur Allah korusun.

Yorum bağlantısı

baktığım makyajlı benim de. makyajsızın tipini pek beğenmiyorum ama aynı şanzımandır tahminimce. teknik verileri aynı gibi

aslında bunu en iyi @Ali Darbaz ali abi çözer :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

baktığım makyajlı benim de. makyajsızın tipini pek beğenmiyorum ama aynı şanzımandır tahminimce. teknik verileri aynı gibi

aslında bunu en iyi @Ali Darbaz ali abi çözer :) 

Sende yokmu opel. Bu nerden çıktı şimdi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz yazdı:

Sende yokmu opel. Bu nerden çıktı şimdi

Otomatige donecegim

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben ayni motoru makyajli Vectra B de kullandim. Valla guzel gidiyordu oda otomatikti ama ayni otomatik mi bilmiyorum.

Ayni arabadan ise kullanmadim ama bindim. Kokpit zaten klasik Opel kokpiti her yer dugme :) Turuncu turuncu hos duruyor.

Active Select tork konvertorlu hala kullaniliyor ama hangisine ait bilmiyorum Jatco Aisin vs.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal yazdı:

Ben ayni motoru makyajli Vectra B de kullandim. Valla guzel gidiyordu oda otomatikti ama ayni otomatik mi bilmiyorum.

Active Select tork konvertorlu hala kullaniliyor ama hangisine ait bilmiyorum Jatco Aisin vs.

makyajlı niyet ettiğim 2007

sorun çıkarma durumuyla ilgili opel gruplarında vs dikkatini çeken bişe oldumu hiç

gerçi araba pek yok da yorum bulamıyorum

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
makyajlı niyet ettiğim 2007
sorun çıkarma durumuyla ilgili opel gruplarında vs dikkatini çeken bişe oldumu hiç

gerçi araba pek yok da yorum bulamıyorum
Valla Opel forumu takilmiyorum ki. Astra J face sayfasina bakiniyorum bide bizim forum.

Kronik sorun bu kasada denk gelmedi hic. Olsa zaten senin arabada da olurdu. Altyapi ayni.
Yorum bağlantısı

aynen direksiyon bile aynı sinyal kolları vs genel olarak göstergeler vs nerdeyse aynı

6 ileri aisin şanzıman varmış.  motoru saab ve alfalardada kullanılan bir motor muş öğrendiklerim bunlar şimdiye kadar

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

aynen direksiyon bile aynı sinyal kolları vs genel olarak göstergeler vs nerdeyse aynı

6 ileri aisin şanzıman varmış.  motoru saab ve alfalardada kullanılan bir motor muş öğrendiklerim bunlar şimdiye kadar

Bu aracı  almaman gerektiğinin en basit kuralı ortak araçlar :)

Düşün bir Opel için saab parçacısi araman gerekebilir.

Alfadan daha  hantal ve daha müsrif  diye biliyorum. E daha şekilde değil :P.

manuel bak bari

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bu aracı  almaman gerektiğinin en basit kuralı ortak araçlar :)

Düşün bir Opel için saab parçacısi araman gerekebilir.

Alfadan daha  hantal ve daha müsrif  diye biliyorum. E daha şekilde değil :P.

manuel bak bari

Bekar adama manuel almak kolay 😬

otomatik elzem oldu malesef ya haniminda kullanmasi gerekecek 

istanbuldada mi bulamayiz parcasini bostanci sanayi evimizin yanI ama yoksa yoktur tabi ayri konu

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

Bekar adama manuel almak kolay 😬

otomatik elzem oldu malesef ya haniminda kullanmasi gerekecek 

istanbuldada mi bulamayiz parcasini bostanci sanayi evimizin yanI ama yoksa yoktur tabi ayri konu

Bostancı da mazeratine Ferrari parçası bile bulursun da  mersindesin :) napacan. 

Parça illaki bulunur. Jeep binen adamsın.

Bı tane bulup opelciye git anlat de ustaya bakalım neleri bozulur ne maliyeti olur ne diyecek

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bostancı da mazeratine Ferrari parçası bile bulursun da  mersindesin :) napacan. 

Parça illaki bulunur. Jeep binen adamsın.

Bı tane bulup opelciye git anlat de ustaya bakalım neleri bozulur ne maliyeti olur ne diyecek

Benim opel ustasını aradım parçası pahalı dedi .   Şimdi çok deşmedim de jeepe binerken yaptıklarımız belli bozulursa yine yaparız tabi mecbur . Atıyorum libertyden pahalımıdır parçası acaba 

Çok bi kıyas yapamıorum aklımdan 

İnternette aratınca paso yazılım yükleme. Güçlendirme turbo büyütme videoları çıkıyor adam gibi kullanıcı için bu arabanında incelemesi pek yok

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Saab 9-3 Cadillac BLS ile aynı Multijet Fiat Crysler 1.9 Z serisi motor. Şanzıman Aisin tam otomatik 6 ileri. Multijet ve Aisin kombinasyonun bozulma ihtimali düşük. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Aynen. Tork konv. ve aisin grubundan bir sanziman tipi. Yakit anlamimda fazla yaktigi bilinir. Easytronic gibi degil tam otm.mantiginda sayilir. Diger tiplere gore daha dayaniklidir.

Ani hizlanmalarda cevap verir ama yakit bayagi fazladir. Arac kullanimi tipik opel, Sert yapida..Ama  bu km biraz fazla geldi bana.. Ben alma derim..

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

https://www.opelim.net/threads/2006-model-1-9-cdti-triptronik-vectra-c-sanziman.67883/

Konu 10 yıllık ve belirtilen araç makyajsız kasa lakin şanzımanın aynı olduğunu söylediğinize göre, kullanıcının yaşadığı şanzıman sorunu anlatıldığı gibi. Ben de 2 den 3 e geçerken vuruntu, vites artırırken zaman zaman boşa düşme gibi sorunları olduğunu duyduğumdan vazgeçmiştim. Aracı kötülemek ya da sizi vazgeçirmeye çalışmak değil amacım. Sanırım bunu sanayideki birden fazla opel ustasına sormanız biraz daha aydınlatıcı olacak gibi.

Şu da bir şanzıman tamir atölyesinin yazdıkları:

Vectra-C 1.9 Dti Şanzıman Sorunları
Vectra-C 1.9 Dti araçlardaki AF40 şanzımanların en sık rastlanan şanzıman şikayetleri şunlardır: Kalkışlarda vuruntu: Şanzımanın kullanım ömrü sonlarına doğru özellikle ilk kalkışlarda ve geri viteste vuruntu sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemi özellikle araç ısınınca dur kalklarda, örnek vermek gerekirse trafikte lambada durduktan sonra kalkarken yaşayabilirsiniz. Aracınız önce bir iki saniye bekleterek vitese geçecek ve ardından bir vuruntu ile hareket edecektir. Bazı durumlarda müşterilerimiz şiddetli vuruntularda “arkadan bir araç çarpmışçasına” ifadesini bile kullanabilmektedir. Otomatik şanzıman vuruntusu ve viteslerde boşa düşme: Sıklıkla karşılaşılan bir başka Opel Vectra-C 1.9 Dti otomatik şanzıman sorunu otomatik şanzımanda vuruntu olarak tanımlanabilir. Kilometre arttıkça, vites geçişlerinde zorluk kendisini sarsıntılar ile belli eder. Özellikle 4’ten 3’e, 3’ten 2’ye geçişlerde vuruntu yaşıyorsanız ve/veya benzer şekilde aynı vites geçişlerinde vites yükseltirken kaçırma/boşa düşme görüyorsanız şanzıman beyini revizyon edilmelidir. İstanbul genel merkezimizde ayrıca Atco otomatik şanzıman olarak geliştirdiğimiz makinamız ile “şanzımanınız sökülmeden” basınç testi yaparak şanzıman iç kısmındaki problemleri gözlemleyebilmekteyiz. Zira Aisin üretimi otomatik şanzımanlarda , selenoidler veya şanzıman beyni olabileceği gibi, bazı durumlarda şanzıman içerisindeki aşınmalarda vuruntuya neden olabilmektedir. Tork konvertör sorunları: Genellikle bu arıza yaşanmaya başladığında P0741 tork konvertör köprüleme hatası arızası ile karşılaşılır. En belirgin şekli rampada aracın vites değiştirmemesi ve yokuşta çekişte zorlanmasıdır. Bu durumlarda, eğer arıza bir süredir yaşanıyorsa, tek başına türbün revizyonu önermemekte, şanzıman beyninin kontrolünü de tavsiye etmekteyiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

Otomatige donecegim

Ev mevzusu beni oyalıyor. Müsait zamanda bakcem. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

opel grubu o yıllarda aisin ile çalışıyordu. eğer aisin üretimi ise birşey olmaz o şanzımana :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay Göktaş yazdı:

https://www.opelim.net/threads/2006-model-1-9-cdti-triptronik-vectra-c-sanziman.67883/

Konu 10 yıllık ve belirtilen araç makyajsız kasa lakin şanzımanın aynı olduğunu söylediğinize göre, kullanıcının yaşadığı şanzıman sorunu anlatıldığı gibi. Ben de 2 den 3 e geçerken vuruntu, vites artırırken zaman zaman boşa düşme gibi sorunları olduğunu duyduğumdan vazgeçmiştim. Aracı kötülemek ya da sizi vazgeçirmeye çalışmak değil amacım. Sanırım bunu sanayideki birden fazla opel ustasına sormanız biraz daha aydınlatıcı olacak gibi.

Şu da bir şanzıman tamir atölyesinin yazdıkları:

Vectra-C 1.9 Dti Şanzıman Sorunları
Vectra-C 1.9 Dti araçlardaki AF40 şanzımanların en sık rastlanan şanzıman şikayetleri şunlardır: Kalkışlarda vuruntu: Şanzımanın kullanım ömrü sonlarına doğru özellikle ilk kalkışlarda ve geri viteste vuruntu sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemi özellikle araç ısınınca dur kalklarda, örnek vermek gerekirse trafikte lambada durduktan sonra kalkarken yaşayabilirsiniz. Aracınız önce bir iki saniye bekleterek vitese geçecek ve ardından bir vuruntu ile hareket edecektir. Bazı durumlarda müşterilerimiz şiddetli vuruntularda “arkadan bir araç çarpmışçasına” ifadesini bile kullanabilmektedir. Otomatik şanzıman vuruntusu ve viteslerde boşa düşme: Sıklıkla karşılaşılan bir başka Opel Vectra-C 1.9 Dti otomatik şanzıman sorunu otomatik şanzımanda vuruntu olarak tanımlanabilir. Kilometre arttıkça, vites geçişlerinde zorluk kendisini sarsıntılar ile belli eder. Özellikle 4’ten 3’e, 3’ten 2’ye geçişlerde vuruntu yaşıyorsanız ve/veya benzer şekilde aynı vites geçişlerinde vites yükseltirken kaçırma/boşa düşme görüyorsanız şanzıman beyini revizyon edilmelidir. İstanbul genel merkezimizde ayrıca Atco otomatik şanzıman olarak geliştirdiğimiz makinamız ile “şanzımanınız sökülmeden” basınç testi yaparak şanzıman iç kısmındaki problemleri gözlemleyebilmekteyiz. Zira Aisin üretimi otomatik şanzımanlarda , selenoidler veya şanzıman beyni olabileceği gibi, bazı durumlarda şanzıman içerisindeki aşınmalarda vuruntuya neden olabilmektedir. Tork konvertör sorunları: Genellikle bu arıza yaşanmaya başladığında P0741 tork konvertör köprüleme hatası arızası ile karşılaşılır. En belirgin şekli rampada aracın vites değiştirmemesi ve yokuşta çekişte zorlanmasıdır. Bu durumlarda, eğer arıza bir süredir yaşanıyorsa, tek başına türbün revizyonu önermemekte, şanzıman beyninin kontrolünü de tavsiye etmekteyiz.

Face gruplarına üye oldum takip ettim. genellikle memnun gibiler biri yazmış 150 binde şanzıman yaptırdım bende diye benzer sorunları anlatmış sonra 340 binde bidaha bişe olmadı demiş . 

Çok fazla kullanıcısı olmadığından aslında tam anlaşılır durumda değil araba . genelde internette performansı vs iyi olarak paylaşılmış

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...