İçeriğe Yönlendir

1.9 CDTI Opel Vectra Otomatik Alınırmı ?

Ali Gök

Recommended Posts

Oktay Göktaş

Face gruplarına üye oldum takip ettim. genellikle memnun gibiler biri yazmış 150 binde şanzıman yaptırdım bende diye benzer sorunları anlatmış sonra 340 binde bidaha bişe olmadı demiş . 

Sevindim bu durumda. O zaman ciddi düşünebilirsiniz. Vectra konforlu araçtır. Gerekli kontrolleri yaparsınız alırken. Allah gönlünüze göre versin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bu araca kanım ısındı.Daha öncede 2 adet opel aracım oldu çok sağlam araçlardı.Gelecekte nasipse temizini bulursam bir adet kocaman bu baba arabasından bende isterim.

Parça bulunmama sorunu: Ben tabiri yerinde ise bu araçile kıyasladığımızda 5 yıldan fazla Fordun Scorpio2.3 147 hp olan versiyonunu kullandım.Ara.dan aldığım keyifi henüz hiçbir araç vermedi bana.Ben scorpionun parçalarını 2.elolarak Almanya ve İngiltereden getittiriyordum.Oralardada bulamassam ithalatçılarla getittiriyordum.Bu araçın parçalarının benim Scorpiodan daha yaygın olduğunu düşünerek, parçasını bulunamıyor sınıfına kaymazdım.Bu aracın parçaları var.Bindiğin araba D segmenti konforlu ve gemi gibi bir araç olduğunu varsayarsak bu sıkıntılarada katlanılır.

Benim Scorpionun şanzıman ağrızası okadar çoktuki ben 2 kere revizyon ettirdim.İlk revizyon ettirmemdeki sebep, 2.elde temiz bir araç edinmemekten kaynaklanıyordu.Araç hor kullanılmış dertleride bana kalmıştı.O vaziyette bile yılmadım ve aracı sürmeye devam ettim.Vektranın şanzımanı Scorpionunkinden kat kat daha gelişmiş ve iyi bir şanzımandır.

Benim size tavsiyem eğer temiz kurcalanmamış bir adet bulursanız alın.Bundan alacağınız zevk paha biçilemez.Yollar biter ama siz sürmekten bıkmazsınız.Nerden biliyorum? Çünki buna benzer ama bundan daha beter bir araca sahip olup ona yıllarca katlanabilmişim.Temiz bir Scorpio bulsam gözüm kapalı hemen atlardım.Aracın motorunu şanzımanını indirecek cesaretim bile var artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

2010 yılında 2 sene boyunca kullandım,fiat doblo motoru ile aynı motoru kullanıyor,1905 cc galiba,

motor bakım parçaları ucuzdu o zamanlar.aynı zamanda alfa romeo 159 dada bu motordan var.

torku ve çekişi gayet iyi,tüketimide iyidir,motor sesli değil ama titreşimli.

orta yol bilgisayarındaki ekran bazen pixel kaybı oluyor,klima tuşlarıda karışık.

parçası bol,bakımı kolay.

Şanzıman aisin 6 ileri,çok uzun oranlı,120 ye gelmeden 6 ıncı vitese geçmiyor,trafikte kırmızında durunca kendini boşa alıyor(tüm aisinlerde olduğu gibi) aracı kasmıyor,ayağını frenden çekince kavrama başlıyor,piyasada çok bilinen bir araç olmadığı için ben şanzımanla ilgili büyük bir arıza duymadım,belki vardır,sonuçta 16 yıllık araba.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk yazdı:

2010 yılında 2 sene boyunca kullandım,fiat doblo motoru ile aynı motoru kullanıyor,1905 cc galiba,

motor bakım parçaları ucuzdu o zamanlar.aynı zamanda alfa romeo 159 dada bu motordan var.

torku ve çekişi gayet iyi,tüketimide iyidir,motor sesli değil ama titreşimli.

orta yol bilgisayarındaki ekran bazen pixel kaybı oluyor,klima tuşlarıda karışık.

parçası bol,bakımı kolay.

Şanzıman aisin 6 ileri,çok uzun oranlı,120 ye gelmeden 6 ıncı vitese geçmiyor,trafikte kırmızında durunca kendini boşa alıyor(tüm aisinlerde olduğu gibi) aracı kasmıyor,ayağını frenden çekince kavrama başlıyor,piyasada çok bilinen bir araç olmadığı için ben şanzımanla ilgili büyük bir arıza duymadım,belki vardır,sonuçta 16 yıllık araba.

oh be sonunda gerçek kullanan birini buldum.

araba az olunca piyasda yorumuda yok.  

doblo larda beygir tahminen daha düşüktür turbo farkı flan vardır galiba

şanzıman 6 ileri aisin se iyice test ettikten sonra içime siner gibi geliyor.  sonuçta mk4 mondeo da da 6 ileri aisin var  aynısı değildir tabikide o şanzıman çok konforluydu 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

oh be sonunda gerçek kullanan birini buldum.

araba az olunca piyasda yorumuda yok.  

doblo larda beygir tahminen daha düşüktür turbo farkı flan vardır galiba

Heh banada öyle dediler o iş öyle değil işte. 

Motor Fiat ama Doblo değil.

Doblo daki JTD 1.9 ile hiç alakası Yok. O motor 8v bunlar 16v. 

Turbo selenoidi misal baktıginda 1.3 mjet gibi duruyor. Parça kodu ile bakınca 1.9 punto ile aynı çıkıyor.  Vs. O lafa kanma yani

Ha 1.9 Punto ya parça bulamazsın çünkü ithalatı Yok

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Heh banada öyle dediler o iş öyle değil işte. 

Motor Fiat ama Doblo değil.

Doblo daki JTD 1.9 ile hiç alakası Yok. O motor 8v bunlar 16v. 

Turbo selenoidi misal baktıginda 1.3 mjet gibi duruyor. Parça kodu ile bakınca 1.9 punto ile aynı çıkıyor.  Vs. O lafa kanma yani

Ha 1.9 Punto ya parça bulamazsın çünkü ithalatı Yok

bu araba arıza yapsa motoru tamiri çokmu zor olur özetle . bostancı veya maslak özelinde düşünerekten 

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
Ali Gök yazdı:

bu araba arıza yapsa motoru tamiri çokmu zor olur özetle . bostancı veya maslak özelinde düşünerekten 

Motorun tüm sensörler,büyük küçük ufak parçalarının çoğu bosch marka,bosch servislerinde kolayca parça bulabilirsin,

Doblo dediğim blok doblo,fiat yani,yoksa hepsi general motors ürünü

turbolar değişik,beyin,enjektör eksoz sistemi falan değişik

saab bile bu motoru kullanımıştı,hemde çift turbolu versiyonu bile var,

benim yaşadığım tek sorun,mazot pompasından mazot aşırı basınçlı geliyordu,mazot filtresi öncesi hava yaptırmıştı,hortumu daha kalın bir hortumla değiştirmiştik,o kadar bitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2 tane baktık samiyle ilkini biz beğenmedik

ikinciyi çok beğendik gırtlak doluydu koltuk ısıtmaya kadar  epeyce sürdük de çok da iyiydi . 

gerçek opel ustasına götürdüm  benim astranın yıllardır bakıma girdiği servisteki ustaya . o baktı inceledi sesi çekişi vs güzel ama opeli bilmeyenler çok oynamış bunu dedi.  yarın ne masraf çıkar biyerini sökünce ben kefil olamam bu arabaya almayalım dedi öyle olunca vazgeçtik.

1.9 defterini de kapattık   ama şunu söyliyim sonra bakacak arkadaşlara fikir olsun araba nın şanzımanı çok güzel

kendide oturaklı elegance olanlarında çok iyi donanım var.

ama mutlaka gerçek opel ustasını gösterin ekspertiz yapılıydı arabaya % 91 motor yazmışlardı mesela usta ekspertiz kağıdına bakmadı bile  satıcı göstermeye kalkınca. açtı orjinal olmayan parçaları hatalı onarımları vs tek tek gösterdi ekspertiz de bunlar yazmaz dedi haklı tabi

çok heveslendiydim de olmadı hayırlısı olsun

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Önce bı tane bul opelciye  git

Demişim boşuna değil

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Gök yazdı:

2 tane baktık samiyle ilkini biz beğenmedik

ikinciyi çok beğendik gırtlak doluydu koltuk ısıtmaya kadar  epeyce sürdük de çok da iyiydi . 

gerçek opel ustasına götürdüm  benim astranın yıllardır bakıma girdiği servisteki ustaya . o baktı inceledi sesi çekişi vs güzel ama opeli bilmeyenler çok oynamış bunu dedi.  yarın ne masraf çıkar biyerini sökünce ben kefil olamam bu arabaya almayalım dedi öyle olunca vazgeçtik.

1.9 defterini de kapattık   ama şunu söyliyim sonra bakacak arkadaşlara fikir olsun araba nın şanzımanı çok güzel

kendide oturaklı elegance olanlarında çok iyi donanım var.

ama mutlaka gerçek opel ustasını gösterin ekspertiz yapılıydı arabaya % 91 motor yazmışlardı mesela usta ekspertiz kağıdına bakmadı bile  satıcı göstermeye kalkınca. açtı orjinal olmayan parçaları hatalı onarımları vs tek tek gösterdi ekspertiz de bunlar yazmaz dedi haklı tabi

çok heveslendiydim de olmadı hayırlısı olsun

Opelci olmayan ustalar neresini kurcalamışda sizin usta daha sonra biryerini sökünce ne masraf çıkar bilemem o yüzden kefil olmam dedi?Zaten motorda bir sorun varsa testte ortaya çıkmazmı?Ben ençok kurcalanan yerlerini merak ettim.Zaten ustanızın araba çok temizde olsa kefil olmaması lazım.2.el araçda ne olacağını kimse kestiremez.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Opelci olmayan ustalar neresini kurcalamışda sizin usta daha sonra biryerini sökünce ne masraf çıkar bilemem o yüzden kefil olmam dedi?Zaten motorda bir sorun varsa testte ortaya çıkmazmı?Ben ençok kurcalanan yerlerini merak ettim.Zaten ustanızın araba çok temizde olsa kefil olmaması lazım.2.el araçda ne olacağını kimse kestiremez.

zor soru sorma Fatih abi :D  

adam bakınca motora genel olarak beğenmedi bazı hortumların yerleri  düzenli değildi bu hortum burdan geçmemeli ve orjinal değil dedi olmaz uydurmuşlar dedi  bazı bağlantı vidaları yerine cırt kelepçe vardı bazı parçalarına yan sanayi bu parça çok iyi uymuyor kısa sürede değişim gerekiyor şeklinde bazı yorumları oldu. 

Motoruda beğenmedi işte yorgun buldu ne diyim adam yılların ustası . bazı yerlerdeki yağ kaçaklarına ve baglantılara takıldı gözü  vs 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Demişim boşuna değil

adam hortumun geçtiği yere ve tipine baktı bu arabayı opel ustası olmayanlar bakmış anlaşılan dedi saniyesinde. 

ama sanayide hoş gözle bakmıyorlar dediğin doğru çıktı. satan çocukta arabanın hiçbişey yok abi ama ustaya gösteren almıyor dedi özetle

Mert Gulkokan yazdı:

Pd130 1.9 tdi yönelsen piyasa da zebil gibi

piyada çok da alınırı pek yok ya. bide özellikle büyük motor aramıorum sadece tork konventörlü klasik bir otomatik şanzımanı olan dizel bagajı büyük sedan araba bakıorum. bir müddet pikap baktım pek bişe çıkmadı piyasada düzgün araba çok az kalmış anladığım

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Gök yazdı:

zor soru sorma Fatih abi :D  

adam bakınca motora genel olarak beğenmedi bazı hortumların yerleri  düzenli değildi bu hortum burdan geçmemeli ve orjinal değil dedi olmaz uydurmuşlar dedi  bazı bağlantı vidaları yerine cırt kelepçe vardı bazı parçalarına yan sanayi bu parça çok iyi uymuyor kısa sürede değişim gerekiyor şeklinde bazı yorumları oldu. 

Motoruda beğenmedi işte yorgun buldu ne diyim adam yılların ustası . bazı yerlerdeki yağ kaçaklarına ve baglantılara takıldı gözü  vs 

İnsanları anlamak güç.Neden tamiri bakımı uyduruk yaparlar.Kafam basmıyor.Merak ediyorum o vaziyette içlerine sinerek nasıl biniyorlar.O hortumları öyle bağlayan ustaya demediğimi bırakmam.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İnsanları anlamak güç.Neden tamiri bakımı uyduruk yaparlar.Kafam basmıyor.Merak ediyorum o vaziyette içlerine sinerek nasıl biniyorlar.O hortumları öyle bağlayan ustaya demediğimi bırakmam.

Element uydurmak güzel geliyor.
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bi ara çılgın ucuzdu hatta bunlar. Niye almıyorlar ki diye biz de dalacaktik 5 sene evvel. Sonra baktık dertli diye ucuzmuş.  

Minibüs alalım gel sana multivan . 1.9 105 lik

Yorum bağlantısı

1.9 takıntım yok yahu :d 

Fatih Sarıkaya yazdı:

sebebi belli arabaya bişe olduğunda ustaya gidip aman haaa param yok aman ha en ucuz nasıl olursa öyle olsun aman diyim abi 100 liram yok diye ağlayarak iş yaptırıyor millet sonucu en son bu oluyor

arabayı gerçek ustasına götürüp düzgün parça + standart işçiliğini ödiyim layıkı ile onarımı yapılsın arabada heder olmasın gözüyle bakmadıklarından oluyor . % 90 ı böyle 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Gök yazdı:

1.9 takıntım yok yahu :d 

sebebi belli arabaya bişe olduğunda ustaya gidip aman haaa param yok aman ha en ucuz nasıl olursa öyle olsun aman diyim abi 100 liram yok diye ağlayarak iş yaptırıyor millet sonucu en son bu oluyor

arabayı gerçek ustasına götürüp düzgün parça + standart işçiliğini ödiyim layıkı ile onarımı yapılsın arabada heder olmasın gözüyle bakmadıklarından oluyor . % 90 ı böyle 

Anlık parça bulamayınca uydurma yapılıyor. Ben de yaptım . Hatta usta yapmam dedi araç yatacakti boş yere. Yaptım oldu. 

Kalorifer dönüş hortumu dirsek patladı m yok hiç bı yerde. İtalya'dan gelecek dediler paralel ithalat felan. 1000 lira. Bı plastik dirsek için değer mi değmez. 10 liraya hortumcudan alıp yaptım 

Birazda bundan sattım zaten ben

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Anlık parça bulamayınca uydurma yapılıyor. Ben de yaptım . Hatta usta yapmam dedi araç yatacakti boş yere. Yaptım oldu. 

Kalorifer dönüş hortumu dirsek patladı m yok hiç bı yerde. İtalya'dan gelecek dediler paralel ithalat felan. 1000 lira. Bı plastik dirsek için değer mi değmez. 10 liraya hortumcudan alıp yaptım 

Birazda bundan sattım zaten ben

bu tarz işlemler birbirini takip ettimi araba belli bir süre sonra cırt kelepçe mastik silikon farklı hortum farklı parça yekünü bir sorun kümesine dönebiliyor işte.

parçasını bakkalda bulunan araba nie çok para ediyor belli işte. dediğin gibi bi yerde. bugun baktığım arabadaki donanım olan pasatlar mondeolar 100 kaağtın üzerinde dir 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

bu tarz işlemler birbirini takip ettimi araba belli bir süre sonra cırt kelepçe mastik silikon farklı hortum farklı parça yekünü bir sorun kümesine dönebiliyor işte.
parçasını bakkalda bulunan araba nie çok para ediyor belli işte. dediğin gibi bi yerde. bugun baktığım arabadaki donanım olan pasatlar mondeolar 100 kaağtın üzerinde dir 
Donanımlı olanın fiyatı ne kadardı?
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Köksal Yılmaz yazdı:
Ali Gök yazdı:

Donanımlı olanın fiyatı ne kadardı?

Ben girerim o ihaleye der gibisin yiğidim :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ben girerim o ihaleye der gibisin yiğidim [emoji4]
Yok yahu merak ettim, enişte/yeğen 3 ay önce heves etmişti de denk gelmedi o zamanlar. Fiyatı yanlış olmasın Max 45 bin diyeyim şimdilerde ne alemde diye sordum. Astram bana yeter opel olarak.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...