İçeriğe Yönlendir

İstanbul - Marmaris Arası Yol Güzergah Tavsiyesi

Osman Ünal2

Recommended Posts

Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

Ben bildiğim doğruyu söyleyimde, yolda ayranmı içer, kımızmı içer, sütlaçmı yer kişinin kendisine kalmıştır. "Ayran Uyku Getiri" bilgisini öğrendikten sonra bunu okuyanlarda farkındalık yaratmıştır. Artı gerisi sürücüye kalmış. 

Ayranın uyku getirdiğinden emin miyiz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selim Bilgin yazdı:

Ayranın uyku getirdiğinden emin miyiz? 

Ben sivaslıyam yüz yıllardır uykusu gelmeyene ayran ikram ederiz. Bir keresinde balıkesir yolcuğu enasında susurluk ayranı içmiştim. Kendimi yazlığa zor attım. 4 saat kanepede sızmıştım. 

Evrim ağacında biri sormuş ve cevaplanmış. 

Güzel bir soru,

Uzun yola çıkılacağı zaman ya da dikkat gerektiren işler yapılacağı zaman kişinin ayran içmemesi önemle tavsiye edilir. Bu tavsiye doğru olmakla birlikte, bilimsel bir yönü de vardır. Bildiğiniz gibi ayranın ana maddesi yoğurttur. Yoğurt sütten elde edilir. Sütten yoğurt elde etmeyi sağlayan bakteriler vardır. Bu bakteriler metabolizma sonucu laktik asit meydana getirir. Bu nedenle laktik asit yoğurtta ve dolayısıyla ayranda oldukça fazla bulunur. Laktik asit vücutta sinirlerin gevşemesini sağlar ve insanda rahatlık hissi uyandırır. Ayrıca ayranın içindeki yoğurt bakterileri laktik aside neden olduğu gibi kanser başlangıcını önleme ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletme gibi özelliklere de sahiptir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Bir bardak ayran da uykuyu körükleyecek kadar etken maddenin olacağını sanmıyorum. Ama yine de içmem tabi ki 😅

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ali Darbaz yazdı:

Ben sivaslıyam yüz yıllardır uykusu gelmeyene ayran ikram ederiz. Bir keresinde balıkesir yolcuğu enasında susurluk ayranı içmiştim. Kendimi yazlığa zor attım. 4 saat kanepede sızmıştım. 

Evrim ağacında biri sormuş ve cevaplanmış. 

Güzel bir soru,

Uzun yola çıkılacağı zaman ya da dikkat gerektiren işler yapılacağı zaman kişinin ayran içmemesi önemle tavsiye edilir. Bu tavsiye doğru olmakla birlikte, bilimsel bir yönü de vardır. Bildiğiniz gibi ayranın ana maddesi yoğurttur. Yoğurt sütten elde edilir. Sütten yoğurt elde etmeyi sağlayan bakteriler vardır. Bu bakteriler metabolizma sonucu laktik asit meydana getirir. Bu nedenle laktik asit yoğurtta ve dolayısıyla ayranda oldukça fazla bulunur. Laktik asit vücutta sinirlerin gevşemesini sağlar ve insanda rahatlık hissi uyandırır. Ayrıca ayranın içindeki yoğurt bakterileri laktik aside neden olduğu gibi kanser başlangıcını önleme ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletme gibi özelliklere de sahiptir.

Ayranı sivasta icad etmişler diyolar?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ayrandan evrime nasıl geldik ya, Yüce Allah'ın yarattığı bir nimet.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ayıp ya, dalga geçiyonuz, tii ye alıyonuz, size yakışmıyor. Benim size bundan sonra cevabım yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Selim Bilgin yazdı:

Biz buna geyik diyoruz ama yapmayız bir daha. :( 

Ayran içen mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...