İçeriğe Yönlendir

Sonradan Yol Bilgisayarı Takmak ?

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Babamla konuştum, palio ile uğraşma, direk yarisi al dedi. 1.3 vvti yaris alacağım multivan satıldığında, babam kendi arabasını bulmuş. İlk işim beygir tork grafiğine bakarak optimum yakıt ekonomisi için devir aralıklarını belirlemek. Borç'a düşmediğim sürece minimum 5 yıl bineceğim için aynı multivan gibi mekanik olarak sıfırlayacağım, lpg tesisatı komple sıfırlanacak, bide Mehmet Acar'ın lpgmeterini takınca adını ekonomi bakanı koyacağım. Değişken zamanlamalı valf sistemi, ekonomik olacağı yönünde tatmin edici bir özellik. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bu arabada fuel consumption olması lazım. ne yapacan bu cihazı. dikkat dağıtır. 
Var, hemde kocaman ekranlı, anlık yakıt ve ortalama var, menzil varmı hatırlamıyorum ama benzin için var. Bana lpg için ayrıntılı bilgi ekranı lazım. Yarisde yakıt bilgisi, pompadaki ile aynı bu arada.9fc4aa67d717a0f43105f220d8fe0537.jpg2ffcd33453056a2fc0c52ce38f4b65ae.jpg
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ebrar Tüfek yazdı:

Mehmet Acar ile görüştüm, telefondan montaj hakkında yardımcı oluyor parçayı takarken, kendisi izmirdeymiş. Şu alet için 650 tl fiyat verdi. Twingo için üretmiş ama karbüratörlü olmayan her arabaya takılabiliyormuş,  bana sadece ayrıntılı lpg depo verisi, anlık ve ortalama lpg tüketimi, ve lpg de menzil gösteren bi alet lazım. 

Bir sürü seçeneği mevcut cihazın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Bir sürü seçeneği mevcut cihazın.

Evet bu kişinin bir çok projesi var, yarisde su sıcaklık göstergesi yok mesela, tempmeter cihazı da üretiyormuş, ondan da almayı isterim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hipermil için sonradan bilgisayar felan çokda elzem değil. Esas bilgisayar seni ekonomiye yönlendiren bir dijital sürüş asistanı olması. Yeni golfün bir vidosunu izledim. En aptal adamı bile hipermilci yapar. Dakikalarca motor kapattı, kilometrelerce boş vitesde süzüldü. Ne yapıyorsada alta yazıyordu. Yeri geldi 2 silindire düştü. Araba araba değil mikroçip yuvası olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Göstergede gördüğüm bilgiler benim hevesimi arttırıyor. Golf alacak para olmadığına göre gerekli olan şey ekran.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Göstergede gördüğüm bilgiler benim hevesimi arttırıyor. Golf alacak para olmadığına göre gerekli olan şey ekran.

Golfteki bilgi sistemine sahip bir program lazım. Arabanın direk yakıt hortumundan bilgi okuayacak. Arabanın BSFC haritasını ecm den çekip, ekonomik gittiğini düşündüğünde ekranda yazacak.  eğimlerde ayağını gazdan çekmeni, düşük eğimde ise boşa atmanı söyleyecek. lastik basıncı az ise ötücek. Sana gps den en trafiksiz yolu bulup, tahmini yakıt verisi çıkaracak. 

İçinde bir hesap makinesi olucak. Arabanın ağırlığını aerodinamik sürtünme katsayısını hatta tekerlerkerin ölçülerine kadar giricen. Bu tip bir yol asistanı istiyorum bende. Ama halen bulmuş değilim. 

Mesela bunu mitsubishi mirage için yapmışlar. 

https://mirageforum.com/forum/showthread.php/5963-Contest!-Win-a-fuel-economy-gauge-OBD-II-dashboard-computer-by-posting-in-the-forum

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Lpg de acartech, benzinde kendi bilgi ekranı olacak. Lastik basınç sensörü aliden alınır. Aklı olan adam zaten eğim olduğunu anlar, ayağını gazdan çeker, gps yerine google maps zaten var. 

Kafamda bi plan var, eğer yapabilirsem şehir içinde binerken 4 tane avrupa tip ince stepne takıp maks. 60 kmh hız ile seyir alıp, memlekete gidiş gelişlerde normal kendi lastiklerini takacağım. Şehir içinde bisiklet tekeri inceliğinde 4 tane stepne lastik ile gitmek ne kadar olumsuzluk yaratacak göreceğiz. Eğer bu iş olursa lastikleri sade uzun yolda kullanmış olurum, hemde şehir içinde çok daha az yakar, motor daha az zorlanır. Fren mesafesinden dolayı şüpheliyim. Arabayı aldığımda deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...