İçeriğe Yönlendir

Phev Arabayla Uzun Yol Ekonomik mi?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Sinan Akgöl yazdı:

Şehir dışı içinde fazla yakıyor diyorlar ilginç bir şekilde.

Belli bir menzil ve/veya hızdan sonra elektrik motoru yetmiyor, kalıyorsun yine benzinli motora. Doğal olarak 1.6 (veya kaç cc ise) atmosferik motorlu araç gibi oluyor. Hibritin faydası şehir içi kısa mesafede ve sıkışık dur kalk trafikte ortaya çıkıyor.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Yaris için 3.5 lt belki araç tamamen boş ve tek şöfördür. Ben şirket aracı coralla 1.8 hibrit kullanıyorum 10000 km ortalaması 5.2 lt/100km. (İlginçtir depo ile 10-15 kez denedim bire bir tutuyor)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yurdaer Elay yazdı:

Belli bir menzil ve/veya hızdan sonra elektrik motoru yetmiyor, kalıyorsun yine benzinli motora. Doğal olarak 1.6 (veya kaç cc ise) atmosferik motorlu araç gibi oluyor. Hibritin faydası şehir içi kısa mesafede ve sıkışık dur kalk trafikte ortaya çıkıyor.

çok kısa bir deneme için toyota corolla hibrit ile hypermiling yaptım. olmuyor olamıyor. pil çok ufak. pil büyük olsaydı motor çok zayıf. uyuz ötesi bir ivmelenme ile bile dümdüz organize sanayi yolunda  yaklaşık 1 km de 58 km/s ye çıkınca benzin motoru devreye girdi. O halde ışıklarda da bu uyuzlukta kalkamayacağımıza göre ben ne anladım bu işten. Aynı dönem dizel d4d corolla ile en iyi değerim uzun yolda ankara bartın arasında 4.1 litre yakmıştım.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Dogan Arsiray yazdı:

çok kısa bir deneme için toyota corolla hibrit ile hypermiling yaptım. olmuyor olamıyor. pil çok ufak. pil büyük olsaydı motor çok zayıf. uyuz ötesi bir ivmelenme ile bile dümdüz organize sanayi yolunda  yaklaşık 1 km de 58 km/s ye çıkınca benzin motoru devreye girdi. O halde ışıklarda da bu uyuzlukta kalkamayacağımıza göre ben ne anladım bu işten. Aynı dönem dizel d4d corolla ile en iyi değerim uzun yolda ankara bartın arasında 4.1 litre yakmıştım.

Valla hiç bana göre de değil.. Tesla vs olmadıktan sonra elektrikli araçla işim olmaz. Zaten çok fazla araç kullanan biri değilim, kullanacağım zaman da doya doya kasmadan sürmek isterim. Fiorino'nun şehiriçi ortalaması 8-9 litrenin altına düşmedi hiç :D 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ilk çıktığında kia nın hibrit aracını denemiştim çok keyifli ama toyota ile aynı durumda. çok zayıf çok az kapasitede. taksi kullanıyor olsak belki anlamı olur dur kalk vs.

Yurdaer Elay yazdı:

Valla hiç bana göre de değil.. Tesla vs olmadıktan sonra elektrikli araçla işim olmaz. Zaten çok fazla araç kullanan biri değilim, kullanacağım zaman da doya doya kasmadan sürmek isterim. Fiorino'nun şehiriçi ortalaması 8-9 litrenin altına düşmedi hiç :D 

tesla arabadan öte birşey güç anlamında. çok da gereksiz aslında o kadar güçlü olması. yarı güçte olsun bagajı büyük olsun menzili 2 kat olsun mis...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bülent Tarakçı yazdı:

Sani ciddi misin? 3,5 L çok iyi rakam. Burada 1 aya teslim 212 binden alınabiliyor. Corolla için yazdım.

Sinan Akgöl yazdı:

Keşke alsaydın bende kurcalar yanına bir tane daha alırdım. Hele 3.5lt diyince.

Çok büyük şiddetle bazı abilerim karşı çıktı, almadım valla :)

Corolla'yı bilemiyorum ama chr ile bu değerleri görüyorlar. İstanbul için biçilmiş kaftan.

Sinan Akgöl yazdı:

Şehir dışı içinde fazla yakıyor diyorlar ilginç bir şekilde.

Doğru. Ali bey'in de yazdığı gibi, belli bir hızdan sonra elektrik motoru destekleyemiyor. Buradaki ekonominin asıl desteği, ilk kalkış anında elektrikle ilerlemelesi aracın. Zaten en yüksek tüketim bu anda oluyor içten yanmalılarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Hacı Şenyurt yazdı:

Yaris için 3.5 lt belki araç tamamen boş ve tek şöfördür. Ben şirket aracı coralla 1.8 hibrit kullanıyorum 10000 km ortalaması 5.2 lt/100km. (İlginçtir depo ile 10-15 kez denedim bire bir tutuyor)

100 km de 2 L kar etsem, yılda 20 000 km yaptığımda kârım 400 L olur. Benzin 7 TL olsa(Ki değil), 7 X 400 = 2800 TL yıllık kâr. 1500 TL MTV farkını düş, kârım yıllık 1300 TL oluyor. Corolla Dream otomatik ile Dream Hybrid arasında 39 000 TL fark var. Bu durumda 30 yılda Hybridi amorti ediyorum. Benim için müsrif ve gereksiz. Keçiler yesin Hyibridi. 140-150 km mesafeyi sırf elektrik ile gidebilen Plug in Hyibrid olursa iş değişir. 100-150 L  benzinle yılı bitiririm. O zaman kâr etmiş olurum.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bülent Tarakçı yazdı:

100 km de 2 L kar etsem, yılda 20 000 km yaptığımda kârım 400 L olur. Benzin 7 TL olsa(Ki değil), 7 X 400 = 2800 TL yıllık kâr. 1500 TL MTV farkını düş, kârım yıllık 1300 TL oluyor. Corolla Dream otomatik ile Dream Hybrid arasında 39 000 TL fark var. Bu durumda 30 yılda Hybridi amorti ediyorum. Benim için müsrif ve gereksiz. Keçiler yesin Hyibridi. 140-150 km mesafeyi sırf elektrik ile gidebilen Plug in Hyibrid olursa iş değişir. 100-150 L  benzinle yılı bitiririm. O zaman kâr etmiş olurum.

Maalesef ki ülkemizde elektrik araçlar hiç bir şekilde desteklenmiyor. Toyota'nın 1.8 motorunun mtv'si, satışı vs derken, dediğiniz gibi hibrid'in bir amacı kalmıyor.

Halbuki tüm hibridleri en alt dilimden vergilendirseler, kapış kapış giderler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Volkswagen Mild hybrid modellere döndü. Benzin motorunun verimini artırdı. DSg şanzımanını optimize etti, küçük 48 volt elektrikle çalışan marş motoru / elektrik motoru karışımı bir düzenek koydu. 15 beygir kayıştan tahrikli elektrik motoru taktı , Bu bildiğiniz şarj dinamosu . Hem şarj hem marş her işi yapıyor Araba 3.9 litre benzin yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yanlış düşünüyorsunuz. Hipermil yapan toyotalar 2.5 3.5 arası rekor tüketimler yakalıyor. 

Tek depo ile 80 sabit 1400 km yol giden hyrid rekorları var.  Adam yolda kazandığı geri dönüşüm ile 400 km ek mesafe gitti. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu gundelik kullanima uymuyor malesef. fantaziden ote degil.

sonucta 200+ hizlarda 2 saat gidip 8 litrelerde tuketen 3.0 litre dizeller var. 100 ile gidince 6.2 litre yakiyor. iste bu dramdir.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

sonucta 200+ hizlarda 2 saat gidip 8 litrelerde tuketen 3.0 litre dizeller var. 100 ile gidince 6.2 litre yakiyor. iste bu dramdir.

Dizelin savunulacak bir tarafı kalmadı. yakın zamnda ortadan kaldırılır. Sadece ticarilerde kalmalıydı. Her yerde yavaş yavaş yasaklanıyor. 

sen 100 ile gidince 6,2 litre yakıyor dedin ama Toyota hybrid 3,9 litre yaktı. Volkan bey hatırı sayılır sürücüdür. Her ay Ankara Lüleburgaz yapar. 

3,9 litre yaktı 1400 km yolculukta. Arabayıda öve öve bitiremedi. 

Volkan beyin Egea 1.3 dizel ile 3,5 litre benzin yaktığı videoda var. Ama araba manual, sürüşü sıradan basit . Corolla konforu , otomatik şanzıman , onlarca elektronik yol asisst sistemi ile 3,9 litre harika bir değer. Corollo hasmı sayılan Focus 1.5 tdci bile o yolda 5,1 litre dizel tüketmiş. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

Doblo motorlu jeep aldın yani emoji23.png

Valla acı ama gercek. Bakımdada 2000 tl para alıyoz. EN azından doblo servisi ile jeep servisi girişleri farklı. Doblo bakım fiyatını duyamıyorlar :D

Aynı durum alfadada geçerli. :D

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Dogan Arsiray yazdı:

Kimmiş onlar yav. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Dogan Arsiray yazdı:

Egea’nın 4 litre yaktığı yolda 3.0 TDI A6 6 litre yakar. O yüzden ben her türlü A6 derim :) 

1000km sonunda araçtan indiğimde sabah yeni kalkmış kadar dinç olurum en azından :) 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Çok büyük şiddetle bazı abilerim karşı çıktı, almadım valla :)

Corolla'yı bilemiyorum ama chr ile bu değerleri görüyorlar. İstanbul için biçilmiş kaftan.

2 sene sonra çöp olan batarya ne oluyor?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Arıkan yazdı:

Egea’nın 4 litre yaktığı yolda 3.0 TDI A6 6 litre yakar. O yüzden ben her türlü A6 derim :) 

1000km sonunda araçtan indiğimde sabah yeni kalkmış kadar dinç olurum en azından :) 

abartma yahu. 1000km sonra kim dinç olur. anca arka koltukta uyuyan herhalde :D

Selim Bilgin yazdı:

Kimmiş onlar yav. 

gidenler mi? :) yoksa arabalar belli.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

10 yıllık emisyon salınımı yapan sistem geri dönüşüm yapıyor
CHR Hibrid alacaktım renegade yerine. 3.5LT tüketimle geziyor millet.

15km test sürüşümde 1.8 veya 1.9 litre mi ne yaktım. Satış elemanının yüzüne kolonyağı çırpınca kendine geldi. Rüya gördüm sanmış garibim
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Dizelin savunulacak bir tarafı kalmadı. yakın zamnda ortadan kaldırılır. Sadece ticarilerde kalmalıydı. Her yerde yavaş yavaş yasaklanıyor. 

sen 100 ile gidince 6,2 litre yakıyor dedin ama Toyota hybrid 3,9 litre yaktı. Volkan bey hatırı sayılır sürücüdür. Her ay Ankara Lüleburgaz yapar. 

3,9 litre yaktı 1400 km yolculukta. Arabayıda öve öve bitiremedi. 

4d4 4.1 litre yakıyor uzun yolda diyorum ben de. neden savunmayalım ki. işini doğru dürüst yapan toyota dizeli. hibrid işi en son nesil ifon gibi birşey. gerçekten ihtiyacımız yok ama herkes almak isityor ve alamıyor. tam pazarlama başarısı. gelecek tam elektrikli araçlarda bence. onda da pil üretiminin çevreye olan etkisi var.  kaynakları efektif kullanacaksak az yol yapacağız olay bu.

Evren Erakçora yazdı:

200 üstü 8 litre çok zor bence. 

tork yeterliyse oluyor.  kaldı ki 250 hp üzeri dizel araçlarda 240 km civarında limitör devreye girip aracın gücünü kısıyor. daha gidecek yani yol uygun olsa. youtube de bile birsürü böyle video var.

benim dizel konusundaki merakım ilk kez B7 2.0 tdi audi ile olmuştu. 140 hp sanırım o versiyonlar. istanbul ankara arası hiç durmadan sadece tünelde yavaşlayarak gelmiştik, dijital günlük ortalama hız göstergesi 160 km gösteriyordu. aracın ortalama tüketimi 5.8 litre idi. hipernilci değilim ama dikkat ettiğim şeydir araç verileri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yurdaer Elay yazdı:

... atmosferik motorlu araç gibi oluyor. Hibritin faydası şehir içi kısa mesafede ve sıkışık dur kalk trafikte ortaya çıkıyor.

aynısını hibrit Yaris sahibi bir adam söylemişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

4d4 4.1 litre yakıyor uzun yolda diyorum ben de. neden savunmayalım ki. işini doğru dürüst yapan toyota dizeli. hibrid işi en son nesil ifon gibi birşey. gerçekten ihtiyacımız yok ama herkes almak isityor ve alamıyor. tam pazarlama başarısı. gelecek tam elektrikli araçlarda bence. onda da pil üretiminin çevreye olan etkisi var.  kaynakları efektif kullanacaksak az yol yapacağız olay bu.

tork yeterliyse oluyor.  kaldı ki 250 hp üzeri dizel araçlarda 240 km civarında limitör devreye girip aracın gücünü kısıyor. daha gidecek yani yol uygun olsa. youtube de bile birsürü böyle video var.

benim dizel konusundaki merakım ilk kez B7 2.0 tdi audi ile olmuştu. 140 hp sanırım o versiyonlar. istanbul ankara arası hiç durmadan sadece tünelde yavaşlayarak gelmiştik, dijital günlük ortalama hız göstergesi 160 km gösteriyordu. aracın ortalama tüketimi 5.8 litre idi. hipernilci değilim ama dikkat ettiğim şeydir araç verileri.

Eski bir audi almak yerine garantili hybrid corolla tercih ederim şahsen. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mahmut Yıldız yazdı:

10 sene batarya garantisi var.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

10 sene batarya garantisi var.

Anormal durum olmadığı sürece 2004 2006 yılları arasında satılan priusların bataryaları daha yeni yeni bitmeye başladı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Mahmut Yıldız yazdı:

Batum da sağdan direksiyonlu taksi olarak kullanılan bir Priusa binmiştim. Adam 10 yıldır kullandığını ve üzerindeki bataryanın hiç değişmediğini söylemişti. Araç 2004 yada 2005 modeldi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...