İçeriğe Yönlendir

Corolla'ya Yalıtım

Burak Uzel

Recommended Posts

Burak Uzel
o yazılar hep gözükecek mi? yoksa folyo olarak sökülecek mi

O yazılar kalacak o şekilde. Ama fotografta araç krikoyla kalkmış durumda. İndirince dışarıdan görünen birşey değil.
Aslında davlumbaz olsa davlumbazın içinde kalacaktı bu yalıtım malzemesi. Ama sağolsun toyota, full araca bile davlumbazı opsiyonlu satıyormuş. İlk sahibi de almamış. Bir ara bakmıştım, 4 davlumbaz 1500-2000 lira arasıydı almadım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Burak Uzel yazdı:

O yazılar kalacak o şekilde. Ama fotografta araç krikoyla kalkmış durumda. İndirince dışarıdan görünen birşey değil.
Aslında davlumbaz olsa davlumbazın içinde kalacaktı bu yalıtım malzemesi. Ama sağolsun toyota, full araca bile davlumbazı opsiyonlu satıyormuş. İlk sahibi de almamış. Bir ara bakmıştım, 4 davlumbaz 1500-2000 lira arasıydı almadım.

Alttan yapıştırınca sonradan sökülmesin? Epey çakıl çamur toz vuracak oraya. Nasıl temizleyip yapıştırdınız? Subigarage’de aynı yalıtımı içeriden yapıyor adam. 

Hocam fitil koyulduktan sonra epey koyuluyor. Ben de koyarım ama 110 ile giderken fazla rahatsızlık vermeyince uğraşmak istemedim. Bi de kapı etrafı fitil olayı tecrübe ister. Su geçiş yollarının tıkanmaması lazım. 

Burak Uzel yazdı:

Normalde bu şekilde görünüyor

213b28d9620db54cc9a8062210d4b12f.jpg

görüntüde sorun yok bence. Ben takılmam yani görsem :)

Yorum bağlantısı
Burak Uzel

görüntüde sorun yok bence. Ben takılmam yani görsem [emoji4]

Kayınpederin evi müstakil olunca, hortumu taktım default_smile.png
4-5 defa bim malı aspirin püskürtüp fırçayla iyice sürterek yıkadım çamurluk içini.
Kuruduktan sonra, bir de alkolle sildim. Hem malzemeyi hem çamurluk içini fön makinesi ile ısıtıp ısıtıp yapıştırdım. Üzerinden demir rulo ile geçtim. Yapıştıktan sonra kolay kolay çıkacak bir malzeme değil. Kavçuk, zift varimsi bir malzeme.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel
(düzenlendi)

Selam Arkadaşlar,

ön çamurlukları da bitirdim ve bugün 20 km kadar şehiriçi, 90 km kadar otobanda yol yaptım.  Arabanın önden gelen yol sesi , hatta motor sesi net hissedilir  derecede azalmış durumda.   
Çamurluklara aşağıda göreceğiniz gibi 3/4 oranda yalıtım malzemesi uyguladım.  Amortisör etrafını, amortisör takozlarına kadar kapladım. kapı hizasında plastik olduğu için oraya yalıtım yapamadım.  Titreşim kesmesi için plastiğe ufak birkaç parça yapıştırabildim sadece.  Bundan dolayı davlumbaz içine  de yarısına  kadar o bölgeyi kapatması için yalıtım uyguladım. Neyseki toyota arkaları es geçtiği gibi önü es geçmemiş de yarım yamalak da olsa davlumbaz koymuş...

Motor sesinin azalması beklediğim birşey değildi. Amacım yol sesini kesmekti.  Sanırım sağdan soldan yankıyı önlediği için motor sesini de azalttı. 

pPOr9I.jpg

9LR90w.jpg

cOY0Tu.jpg

oOkgpd.jpg

Kapı hizası 

PwnLj1.png

Bu arada bir bilgi vereyim;
Ön davlumbazları sökmek çok zor değil.  Fakat çamurluk pabuçlarını, davlumbaz üstünden kaportaya değişik bir clips ile vidalanmışlar.  3 vida var, onları klipsten söküyorsunuz, pabuç çıkıyor. Fakat klipsler hala davlumbazı tutuyor. O klipsleri sökmek zorladı, çoğunu kopararak sökmek zorunda kaldım. 2 tanesi düzgün çıktı sadece. neyseki internette 1 lira olan bir klips.  yenisini söyledim.   linkini de koyayım. Toyota servisi aradım, internetten gelmesini beklemesem diye, toyota servis 9,5 lira dedi tanesine :D  

bir tarafta 4 adet bu klipsten var; (parça no: 90189-06013) 
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/pacalik-klips-toyota-90189-06013-P285025871

8-10 tane de şu kilipsten var;  (parça no:  90467-07166) 
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/klips-davlumbaz-toyota-90467-07166-P285042142

tarihinde Burak Uzel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Sani Gerşon yazdı:

Yuh, %950 kazanç iyiymiş.

Brüt kâr oranı %850 [(9.5-1,0)/1X100] olmaz mı ki yoksa yanlış mı düşünüyorum?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Oranlara takılmayalım sonuçta uçurum var ha %850 ha %950. 1 lira için gerek yok yani [emoji16]

Denklem kuralım.

1.x/100=9.5
x=950

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Brüt kâr oranı %850 [(9.5-1,0)/1X100] olmaz mı ki yoksa yanlış mı düşünüyorum?

Bu bileşik faiz hesabı mı yoksa [emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Metin Akbal yazdı:

Bu bileşik faiz hesabı mı yoksa emoji23.png

Yok ya faiz değil düpedüz aşırı değer farkı oluşturarak karşıdakini sömürme 🤗

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yok ya faiz değil düpedüz aşırı değer farkı oluşturarak karşıdakini sömürme [emoji847]
Doğrusun faiz olsaydı haram olurdu yoksa [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Doğrusun faiz olsaydı haram olurdu yoksa emoji16.png

👍

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Güzel çalışma olmuş. Çok fark etmiştir. Zaten toyotaların en zayıf noktası yalıtım. Onu da el emeği ile halletmişsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Yuh, %950 kazanç iyiymiş.

stok ta tutma maliyetini patron ödüyor tabi o ne olacak? hep sgklı şeysi bunlar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...