İçeriğe Yönlendir

Kırmızı Olsun, 5 Kuruş Pahalı Olsun.

Sedat Ünsal

Recommended Posts

Osman Ünal
Mehmet Göktürk yazdı:

bisiklet olarak kabul etmek ona göre kullanmak gerekiyor. 

Bisiklet motosikletin alternatifi olmuyor İstanbul da, 

Scotty veya kurye işi yapmayanlar, motosikleti İstanbul trafiğinden kurtulmak için alıyorlar, bende bunun için aldım ayrıca özlem ve heveste vardı gençlikten gelen.

Önce 50cc düşünmüştüm ne olacak işe gidip geleceğim diyordum, fakat işlerine sürekli motosiklet ile giden arkadaşlarım (yaklaşık 15-20 yıllık sürücüler) mümkün değil olmaz çok tehlikeli ezilirsin dediler (o anda hiç mantıklı gelmiyor saçmalıyorlar diye düşünüyorsun) arkadaşlarımında ısrarı ile 125 lik pcx aldım aslında onlar en az 250 lik al diye ısrar etmişlerdi.

Motosikleti kullanmaya başlayınca tecrübelilerin ısrarlarının sebebini anlıyorsun, trafikte araç kullananların büyük kısmı sen yokmuşsun gibi davranıyorlar, benim oturduğum bölgeden (göztepe Soyak) işe-gezmeye gidebilmek için e5 veya otoyol kullanman gerekiyor, şeridin ortasından gidemezsin 50cm arkana yanaşırlar, şerit kenarından gitsen sağına veya soluna girip teğet geçerler, emniyet şeridini kullansan çakarlılar arkadan sıkıştırır, sadece çakarlılarda değil bir sürü kendini bilmez. Bu yüzden İstanbul da küçük cc zor seni sıkıştıranlardan zor durumda bırakanlardan kaçamıyorsun, ben 125cc ile 3-4 ay dayanabildim sonunda Forza 250 ye geçtim. Trafiğe girip kullanmayınca anlayamıyorsun, ayrıca birde arada bir İznik, çınarcık, Şile, Ağva gezisinde küçük cc çekilmiyor hocam :D 

Hele birde hanım o rüzgarın keyfini hissedince artık tek başına da gezemiyorsun .:kafa:  2 kişi daha zor oluyor.

r07j61.jpg

Ali Cihangiroğlu yazdı:

kardeşimin deneyimi, yapma dedim yaptı:

vespa 150 lik aldı, 4-5 ay sonra bu durmuyor 2 kişi yeterince gitmiyor, konforsuz, dengesiz demeye başladı, olm dedim vespa olmaz, o aletle hız mız uzun yol falan adamı bayar, onunda hafta sonu turlarsın kafeye falan gidersin, adam gibi servisi yoktur ve markasına bakıpta vay be deme üzüleceksin dediydim haklı çıktım, şimdi xmax400  le geziyor dünya varmış diyor, bende evet güzel ama kaşıntının başlamasına 1-2 sene var diyorum :)  kısaca 50 lik ne yahu ...

xmax400 güzel de 150 cc için çok fark veriyorsun vergi çok artıyor, aslında şehir içi çok girmiyor olsan bu işin en optimum çözümü NC750X DCT :moto:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konu; alınan bir motor, 

Konuşulması gereken ise motorun özellikleri, donanımı ve iyi dileklerdir. 
Bunun dışındaki yorumlardan senli benli tartışmaya girmeyi başarmışsınız.  Tebrik ediyorum. 
Her ne konuşursanız konuşun ama buraya gerilmeye ve germeye gelmeyin arkadaşlar.  Her şey saygı çerçevesinde olmalıdır.  

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sedat Ünsal yazdı:

Osman Ünal yazdı:

Her iki motor da çok güzel maşaallah :nazar:

Arka çantalar alırken ruhsata işli miydi ya da sonradan bir işlem mi yapmak gerekiyor? Kanuna göre ticari amaçlı yük taşıma olmasa bile sonradan yapılan eklemeler kategorisine girdiği için ruhsata işlenmesi gerekiyormuş. Genelde ceza kesilmiyormuş ama ne diye böyle gereksiz bir durum var anlam veremiyorum. Sonuçta ekipmanlarınızı koyuyorsunuz oraya. Daha da garip olan, çantayı ruhsata işlettiğinizde koltuk sayınız 1'e düşüyor :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Osman Ünal yazdı:

xmax400 güzel de 150 cc için çok fark veriyorsun vergi çok artıyor, aslında şehir içi çok girmiyor olsan bu işin en optimum çözümü NC750X DCT :moto:

Katılıyorum, kardeşime daha pratik motor lazımdı, bastınmı gidecek vs. şehir içinde sıkışık trafikte maxi scooter daha elverişli, dediğin gibi yol oldumu NC :)

yalnız nc olmuş :angry:   bir ara 31 kaattı, en son 68 di, şimdi olmuş 82.... eee bu gidişin sonu firmalar için iyi olmayacak...

NC750X DCT
82.400 tl.

X-ADV
115.000

VFR800X Crossrunner
108.100

Africa Twin
128.400

Africa Twin DCT
137.800
Africa Twin Adventure Sports
160.600
Africa Twin Adventure Sports DCT
169.900

Africa Twin Adventure Sports (ES)
174.000

Africa Twin Adventure Sports (ES) DCT
183.300
tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Yurdaer Elay yazdı:

Arka çantalar alırken ruhsata işli miydi ya da sonradan bir işlem mi yapmak gerekiyor? Kanuna göre ticari amaçlı yük taşıma olmasa bile sonradan yapılan eklemeler kategorisine girdiği için ruhsata işlenmesi gerekiyormuş. Genelde ceza kesilmiyormuş ama ne diye böyle gereksiz bir durum var anlam veremiyorum. Sonuçta ekipmanlarınızı koyuyorsunuz oraya. Daha da garip olan, çantayı ruhsata işlettiğinizde koltuk sayınız 1'e düşüyor :)

Çantalı olarak alındı sonradan taktırma değil ama ruhsatta böyle bir ibare yok, bildiğim kadarıyla muayenede de sıkıntı çıkmıyor, Forza daki çanta anahtarsız çalıştırmaya entegre zaten, anahtarsız açılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Katılıyorum, kardeşime daha pratik motor lazımdı, bastınmı gidecek vs. şehir içinde sıkışık trafikte maxi scooter daha elverişli, dediğin gibi yol oldumu NC :)

yalnız nc olmuş :angry:   bir ara 31 kaattı, en son 68 di, şimdi olmuş 82.... eee bu gidişin sonu firmalar için iyi olmayacak...

NC750X DCT
82.400 tl.

X-ADV
115.000

VFR800X Crossrunner
108.100

Africa Twin
128.400

Africa Twin DCT
137.800
Africa Twin Adventure Sports
160.600
Africa Twin Adventure Sports DCT
169.900

Africa Twin Adventure Sports (ES)
174.000

Africa Twin Adventure Sports (ES) DCT
183.300

Çantalı Forza olmuş 45.000, 1 sene evvel 26.500 e almıştım. NC nin fiyatı diğerlerine kıyasla iyi.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Osman Ünal yazdı:

Çantalı olarak alındı sonradan taktırma değil ama ruhsatta böyle bir ibare yok, bildiğim kadarıyla muayenede de sıkıntı çıkmıyor, Forza daki çanta anahtarsız çalıştırmaya entegre zaten, anahtarsız açılıyor.

Osman abi bu konuyla ilgili aşağıdaki videoda epey açıklama var. Genel olarak bir sorun teşkil etmiyor ancak polis memuru arkadaşın söylediği üzere ceza kesilmeyecek diye bir durum da yok.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Osman abi bu konuyla ilgili aşağıdaki videoda epey açıklama var. Genel olarak bir sorun teşkil etmiyor ancak polis memuru arkadaşın söylediği üzere ceza kesilmeyecek diye bir durum da yok.

Biliyorum bu videoyu da izlemiştim, ruhsata işletmek bizim için çok daha büyük bir dezavantaj, bu sefer artçılı seyahat etme imkanın kalmıyor kesin ceza sebebi. Muayeneye giderken çıkartılır, polis arkadaşlara da çantalı motosikletlere ceza yazacaksınız diye bir talimat geldiğinde, çanta bir düğme ile sökülüp alınıyor söküp cezadan kaçınılabilir.
Fakat öyle çok şeye göz yumuluyorki çantadan evvel, emniyet şeridi, ters yol, kaldırım üstünden seyahat, tuhaf tuhaf Çakar sis lambaları daha bir sürü şey.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Osman bey, bu çanta olayında bildiğim şöyle, kuryeler yemek götürenler pizzacılar gibi sabit dev gibi kutulu olanlar yasak, arkaya yana takılan çantalar değil diye biliyorum, esas olay çantanın çıkarılabilir olması diye duymuştum, bu konuyu biraz araştırmak lazım bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Osman bey, bu çanta olayında bildiğim şöyle, kuryeler yemek götürenler pizzacılar gibi sabit dev gibi kutulu olanlar yasak, arkaya yana takılan çantalar değil diye biliyorum, esas olay çantanın çıkarılabilir olması diye duymuştum, bu konuyu biraz araştırmak lazım bence...

Araştıracak bir şey yok.. Uygulamada ceza kesilmiyor ama mevzuata göre yasak. Adamlar yasayı/kanunu düzenlerken palyaçolu restoran zincirinin başvurusuna göre belirlemişler öylece kalmış. Birinin yorumu okudum adam haklı. Polisle azıcık zıtlaşsan ceza keseceği yoksa bile keser cezayı diyor :) 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Araştıracak bir şey yok.. Uygulamada ceza kesilmiyor ama mevzuata göre yasak. Adamlar yasayı/kanunu düzenlerken palyaçolu restoran zincirinin başvurusuna göre belirlemişler öylece kalmış. Birinin yorumu okudum adam haklı. Polisle azıcık zıtlaşsan ceza keseceği yoksa bile keser cezayı diyor :) 

Var var :) yasak olan sadece top case çantaymış bu arada, yan çantalar zaten hariç yani serbest kanuna göre... zaten sallanıp duran top caselere gıcık oluyorum, olmayı versin... 

okuduğum yazıda şöyle demişler, bunu teyit etmek lazım, doğrudur demiyorum.  tse belgesine görede detaylar var.

polis çevirdi ve top case e ceza yazacak, çantayı hemen çıkarıp yere koyuyorsunuz, çek fotoyu diyorsunuz, oda tak neden çıkardın diyor, sakince kanunu ve hangi ölçü ve tipte çantanın yasak olduğunu anlatıyorsunuz, ceza keserse dava edip iptal ettiriyorsunuz, kask koyduğunuz çanta ile ticari amaçlı pizzacı kutusu aynı şey değildir...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

gezmekten cevap yazamıyorum bi türlü😆 orjinal yan çantaları bu pazartesi geliyor.  şehir dışına çıkarken zor oluyor çantasız. ruhsatta çanta manta bişii yok valla. sadece geziyoz🙂

Yurdaer Elay yazdı:

Osman Ünal yazdı:

Bisiklet motosikletin alternatifi olmuyor İstanbul da, 

Scotty veya kurye işi yapmayanlar, motosikleti İstanbul trafiğinden kurtulmak için alıyorlar, bende bunun için aldım ayrıca özlem ve heveste vardı gençlikten gelen.

Önce 50cc düşünmüştüm ne olacak işe gidip geleceğim diyordum, fakat işlerine sürekli motosiklet ile giden arkadaşlarım (yaklaşık 15-20 yıllık sürücüler) mümkün değil olmaz çok tehlikeli ezilirsin dediler (o anda hiç mantıklı gelmiyor saçmalıyorlar diye düşünüyorsun) arkadaşlarımında ısrarı ile 125 lik pcx aldım aslında onlar en az 250 lik al diye ısrar etmişlerdi.

Motosikleti kullanmaya başlayınca tecrübelilerin ısrarlarının sebebini anlıyorsun, trafikte araç kullananların büyük kısmı sen yokmuşsun gibi davranıyorlar, benim oturduğum bölgeden (göztepe Soyak) işe-gezmeye gidebilmek için e5 veya otoyol kullanman gerekiyor, şeridin ortasından gidemezsin 50cm arkana yanaşırlar, şerit kenarından gitsen sağına veya soluna girip teğet geçerler, emniyet şeridini kullansan çakarlılar arkadan sıkıştırır, sadece çakarlılarda değil bir sürü kendini bilmez. Bu yüzden İstanbul da küçük cc zor seni sıkıştıranlardan zor durumda bırakanlardan kaçamıyorsun, ben 125cc ile 3-4 ay dayanabildim sonunda Forza 250 ye geçtim. Trafiğe girip kullanmayınca anlayamıyorsun, ayrıca birde arada bir İznik, çınarcık, Şile, Ağva gezisinde küçük cc çekilmiyor hocam :D 

Hele birde hanım o rüzgarın keyfini hissedince artık tek başına da gezemiyorsun .:kafa:  2 kişi daha zor oluyor.

geçen sene forza 250 vardı. otobanda sol da sıkıştırılınca sattım. vfr aldım. sıfır çantalı forzaya 3 ay dayanabilmiştim. şimdi otobanda range leri sıkıştırıyorum🤣

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Var var :) yasak olan sadece top case çantaymış bu arada, yan çantalar zaten hariç yani serbest kanuna göre... zaten sallanıp duran top caselere gıcık oluyorum, olmayı versin... 

okuduğum yazıda şöyle demişler, bunu teyit etmek lazım, doğrudur demiyorum.  tse belgesine görede detaylar var.

polis çevirdi ve top case e ceza yazacak, çantayı hemen çıkarıp yere koyuyorsunuz, çek fotoyu diyorsunuz, oda tak neden çıkardın diyor, sakince kanunu ve hangi ölçü ve tipte çantanın yasak olduğunu anlatıyorsunuz, ceza keserse dava edip iptal ettiriyorsunuz, kask koyduğunuz çanta ile ticari amaçlı pizzacı kutusu aynı şey değildir...

Muayenede topcaseden hafif kusurlu geçtim.

Eşya taşıma/Çantalar: onaysız monte edilmiş.Burda üst alt belirtmeden sanki tüm çantaları kastediyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Muayenede topcaseden hafif kusurlu geçtim.

Eşya taşıma/Çantalar: onaysız monte edilmiş.Burda üst alt belirtmeden sanki tüm çantaları kastediyor.

ilginç, madem üst çanta yasak muayenede ağır kusur olması gerekmezmi, yan çantalara birşey dememesi lazım bildiğim kadarıyla...

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ilginç, madem üst çanta yasak muayenede ağır kusur olması gerekmezmi, yan çantalara birşey dememesi lazım bildiğim kadarıyla...

Çanta takılıydı.Dediğin gibi yasak olsa ağır kusur olması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

nasıl iş bu kardeşim, ne olduğu belli değil her işimiz çorba...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Cihangiroğlu yazdı:

nasıl iş bu kardeşim, ne olduğu belli değil her işimiz çorba...

Daha önce konuştuk.. Pratikte ceza yazılmıyor ama bu yazılmayacağı anlamına gelmiyor çünkü kanunen yasak. Trafik polisinin insiyatifine kalmış.

Yarın bir gün "bu koçanlar bitecek, uçana kaçana ceza" diye bir emir gelmeyeceği ne malum? :) 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

gezmekten cevap yazamıyorum bi türlü[emoji38] orjinal yan çantaları bu pazartesi geliyor.  şehir dışına çıkarken zor oluyor çantasız. ruhsatta çanta manta bişii yok valla. sadece geziyoz[emoji846]

vfr aldım.
şimdi otobanda range leri sıkıştırıyorum[emoji1787]

Yakıt tüketimi nasıl ş.içi - ş.dışı ? Bir kaç videoda 7,5 8 leri bulduğundan bahsediliyor.
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal
(düzenlendi)

UXFfv4.jpg

OzcihU.jpg

dxiAMS.jpg

epOsvi.jpg

Adnan Çakır yazdı:

Yakıt tüketimi nasıl ş.içi - ş.dışı ? Bir kaç videoda 7,5 8 leri bulduğundan bahsediliyor.

sürekli 180-190 giderseniz 9 litre civarı yakıyor, efendi efendi giderseniz 5 in altına düşer. ben son 2000km yi 6.3 le tamamladım mesela.

tarihinde Sedat Ünsal tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal
Fatih Sarıkaya yazdı:

Çanta takılıydı.Dediğin gibi yasak olsa ağır kusur olması lazım.

kurye motorları çevirmeye takılıyor. yıllardır kimse bana "hop çanta cezas"ı demedi daha.

orkT5c.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Sedat Ünsal yazdı:

kurye motorları çevirmeye takılıyor. yıllardır kimse bana "hop çanta cezas"ı demedi daha.

orkT5c.jpg

Sedat bey tekerine taş değmesin.Böyle resim paylaşmaya devam edersen bu motor işine tekrar girecek gibiyim :) Şundaki asalate bak.ALLAH nazardan saklasın.MAŞALLAH diyelim.Yağına suyuna düzenli bak bunun sonra dededen toruna nesil nesil dolaşır.

Motoru ilana koydum arayan soran yok :) Fiyat yüksek geldi heralde.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Motoru ilana koydum arayan soran yok [emoji4] Fiyat yüksek geldi heralde.

İlan nerede?
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Adnan Çakır yazdı:

İlan nerede?

Malum sitede.Forma koymadım.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Göreydik iyiydi [emoji6] hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...