İçeriğe Yönlendir

Cruze - Rüzgar Direncini Düşüren Klapeli Tampon

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba değerli dostlar

Sıradan bir Cruze rüzgar sürtünme katsayısı 0.33 cd. Fakat 2012 de yapılan bir ekleme ile Cruze 0,29 cd katsayıya kadar düşürebiliyorlar. 

ACtC-3cs5vNoGStQnZb6WTRmOKYGDcopQk8OeOYC

Benim tamponda böyle bir teşizat yok. Bu teçhizat arabanın seyir sürati 80 km üzerine çıkınca ızgarayı kapatıyor. Izgaranın kapanması, sürtünme katsayısını düşürüyor. Peki ne kadar etkili onuda hesaplıyalım .

Saate 100 km hızla giden Cruze stok hali ile tekerde 12,6 beygir güce ihtiyacı var . Klapeli tamponda ise  tekede 10,60 beygire ihtiyacı var. Tüketimdeki fark ise 0,6 litre civarında. 

Klapeli tampon, Cruze eco modeline mahsus bir parça. 1.4 turbo ve 6 ileri şanzımanı ile , amerikadaki en az yakan otoban arabaları arasında lanse ediliyor. Oldukcada fazla satışı yapıldı. 

F221502091.jpg

Arabanın ön tarafında alttaki ızgarayı, uzun yolculuklarda dışardan kapatan bir parça fikri kafamda canlandı. Arabanın bagajında durucak, sadece uzun yolculuklarda çıkarıp dışardan ızgaraya oturtacaksın. Sonra 100 kmde 0,5 litre tasarruf gelsin. Kışında motorun daha çabuk ısınmasını sağlayacağını düşünüyorum. Fikrim nasıl , sizin görüşünüz nedir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

focus 3 te 2012 den beri var. tatile giderken iş yapar ,şehir içinde önden çarpınca pahalı olduğu için kırılınca geri alıp takmıyorlar

otomatik açılıp kapanır o parça, elle takılırsa motor yer hararetten

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hiç gerek yok. Sağlıklı çalışan üniteye böyle müdahalelerde bulunmayın. Tasarruf edecem diye motoru kucağınıza alırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Gerektiğinde açılmasını sağlayamayacağınız için, gereksiz bir modifikasyon. Ön lastik altlarına dablumbazdan sonra 3cmlik plastik ekleyin, önden gelen rüzgarı en azından lastiğin altına alabilirsiniz. ve aracın altını düz plastik koruma ile rüzgar direnci düşürülebilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

@Mehmet Ozyurek c5 de yoktur sanirim 😁 zaten az yakıyor.

C5'in hiç bir şeye ihtiyacı yok :)

Asla kurcalamam

Ali Cihangiroğlu yazdı:

az bas al sana 0.5 lt. :)

Zaten az basıyor, dipte.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Benim tampon deliklerinin yarısının kapalı olduğunu farkettim. 4 ızgaradan 2 si kapalı. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Darbaz yazdı:

Benim tampon deliklerinin yarısının kapalı olduğunu farkettim. 4 ızgaradan 2 si kapalı. 

4ü de kapanırsa?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

100km sabit hızda 0.6lt olduğuna emin misiniz? %10 gibi bir düşüş demektir ki bu, çok büyük bir ekonomi. Böyle ise, ben olsam parçayı amerika'dan getirtir takardım valla.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

amerikada 1.4 motorla mı satılmış ? kim almış ki

Motorin pompasının önüne prius park eden hanımefendiler almış olabilir abi.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Şu Amerika’daki test verilerini görelim bi?

Amerika test verisi yok. Sadece rüzgar tüneli testinde olduğu yazıyor. 

Bu değeri dün paylaştığım hesaplama aracı ile hesaplattım. Yukardaki sonuç çıktı. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Amerika test verisi yok. Sadece rüzgar tüneli testinde olduğu yazıyor. 

Bu değeri dün paylaştığım hesaplama aracı ile hesaplattım. Yukardaki sonuç çıktı. 

HAtalı olmalı. Mümkün değil böyle bi ekonomi. Bu ekonomiyi bi tamponla sunsa, eskileri de güncellerdi hemen. Dünkü hesaplama aracınızı kontrol edin siz.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sani Gerşon yazdı:

HAtalı olmalı. Mümkün değil böyle bi ekonomi. Bu ekonomiyi bi tamponla sunsa, eskileri de güncellerdi hemen. Dünkü hesaplama aracınızı kontrol edin siz.

Tamponla az yaksa duramazdık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

Tamponla az yaksa duramazdık

İşe yaramasa hipermilciler tamponları bantlayıp durmazdı. 

IMG_0629.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

IMG_0629.jpg

Aşağıda radyatöre 

azcık hava gircek yer kalmış orayıda güzelce naylonlayıp trafiğe çıksalar dahada az yakar gibi geliyor

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

kışın güneşli bir havada yapmışlardır o bantlama işini, kalorifer ısıtmıyordur:) o kadar fark bencende olmaz bu ne yahu, PU köpük sık tam olsun bari :tongue:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

Aşağıda radyatöre azcık hava gircek yer kalmış orayıda güzelce naylonlayıp trafiğe çıksalar dahada az yakar gibi geliyor

Daha fazla alanı kapatırsam bu seferde araba soğutma için fan açmak zorunda kalacak :( . İki ucu oklu değnek :( 

Benim alt tarafda 2 tane aktif hava girişi var. 

ACtC-3chKl78rbujojLvq8bnTc-6s58Qi0EBB1HC

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kışın güneşli bir havada yapmışlardır o bantlama işini, kalorifer ısıtmıyordur:) o kadar fark bencende olmaz bu ne yahu, PU köpük sık tam olsun bari :tongue:

über fiesta alamayınca ekonomi için ızgara kasıyor amerikalı

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Daha fazla alanı kapatırsam bu seferde araba soğutma için fan açmak zorunda kalacak :( . İki ucu oklu değnek :( 

Benim alt tarafda 2 tane aktif hava girişi var. 

ACtC-3chKl78rbujojLvq8bnTc-6s58Qi0EBB1HC

Eskiden dolmuşçular kışın araya mukavva karton koyardı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

über fiesta alamayınca ekonomi için ızgara kasıyor amerikalı

zavallılar, bitmişler valla :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...