İçeriğe Yönlendir

Fiesta 1.25 Trend X Yakıt Sorunu

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya
Mert Üçkaleler yazdı:

Bence verimli bir motor 1.25 Fiesta. 4 yıla yakın kullandım. Uzun yolda çokça 4.1 -4.2 litrelere düşürdüğüm olmuştu. Rota Silivri. İstanbul - Fethiye Uzun yollarımda ise yol uzun olduğu için 120 altına düşmeyecek şekilde 140 km hız ile çokça gidip 5.6 ortalama ile gittiğim çok oldu (klima açık). İstanbul şehir içi değerlerim ise 5.8 - 6 civarındaydı. Biraz kısa mesafe ve kış şartlarında 6.3- 6.5 üzerine çıkmamıştım.  Hiç unutmam bir kere pazar sabahı beylikdüzünden şehreminiye gitmiştim. 3.7 ortalama ile metrobüs biletinden ucuz yakmıştı 😀 Biraz alışırsanız sorun kalmayacak. Ben biraz kendimi toparlıyım tekrar alıcam 1.25 My Fiesta  seviyorum aleti 😀

Mert bey, yorumunuz demek oluyorki bu motor yukarda verdiğiniz verileri çok rahat yapabiliyor?Dolayısı ile üstdeki veriler beni yeterince tatmin eder.O halde benim 5 litrenin altını görme hedefim mümkün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hyundai i10 bile lpgde maksimum ekonomik koşullarda 5,8 litre gibi değer yakalamıştı. Benzinde ise 4,4 altına indiğim olmadı. Fiesta nasıl o değerleri görecek merak ederim :) 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Fatih Sarıkaya yazdı:

Mert bey, yorumunuz demek oluyorki bu motor yukarda verdiğiniz verileri çok rahat yapabiliyor?Dolayısı ile üstdeki veriler beni yeterince tatmin eder.O halde benim 5 litrenin altını görme hedefim mümkün.

Abi bence araca alışma evresindesin. Ben inanıyorum o değerleri görebileceğinize. Benim aracımda'da 195 50 15 lastik mevcuttu ama lastiklerimden çok memnundum.Goodyear Efficent Grip Performans almıştım. Yakıt ekonomisine farkı vardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Darbaz yazdı:

Hyundai i10 bile lpgde maksimum ekonomik koşullarda 5,8 litre gibi değer yakalamıştı. Benzinde ise 4,4 altına indiğim olmadı. Fiesta nasıl o değerleri görecek merak ederim :) 

Bende merak ediyorum.Bekleyip görelim.Yapabiliyormu yapamıyormu.

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
Ali Darbaz yazdı:

Gerçekten az yakan bir araç. 2017'de yakalamıştım 3.7 değeri. güzergahla da alakalı tabi . aynı yolu dönüşte ortalamam 4.2 olmuştu. Fotosunu bulursam yüklerim birazdan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mert Üçkaleler yazdı:

Abi bence araca alışma evresindesin. Ben inanıyorum o değerleri görebileceğinize. Benim aracımda'da 195 50 15 lastik mevcuttu ama lastiklerimden çok memnundum.Goodyear Efficent Grip Performans almıştım. Yakıt ekonomisine farkı vardı. 

Benim lastikçide goodyear yoktu,bridgeston alternatif goodyear düşünüyordum amma lassaya kaldık.Lassanın çok iyi olduğu düşünmüyorum çünki o güven hissiyatını hala vermedi.Belki hala rodajdadır dicem ama 1000 km yaklaştı, o yüzden rodajlık bir tarafı kalmamıştır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
(düzenlendi)

Fiestam varken yakıt ekonomisi kasardım bende. O zamanki para durumlarıyla alakalı tabi mecburdum:)  O sebepten en verimli kullandığım aracım olmuştur kendileri. 

tarihinde Mert Üçkaleler tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Darbaz yazdı:

4.4 e kadar düşer yavaş gidersen fiesta ile :) 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Arabayı alalı 1 hafta oldu.Satmak için formlarda konu açıp bahane aramama gerek varmı?Ruhsatı üzerime, azru ettiğim vakit birine satar gider farklı bir araç alırım.Hatalı yorumun.Bu arabanın muadillerinin çok yakması beni bağlamıyor.Ben bu araca sahibim ve aracım az yakması gerekiyor.Bende buna az yaktıracağım.Yaktırırımda.Burayakadar umarım aynı fikirdeyizdir.

Çok ilginç.Ben çok yakıyor diyorum sen normal diyorsun.Sürüş tarzım ortada.Bu arabayı mühendisler ince ince yılların verdiği birikimle dokuya dokuya yapmışlar.Sonrada kullanıcı el kitabını yazmış zatın biri.Burdaki veriyi bu adam yakalamışki oraya yazmış.Bende bu veriyi yakalayan adamın sürüş tarzı gibi sürüyorum.Peki bu araba bugün neden 6.2 tüketime düştü o halde.Demekki neymiş?Düşebiliyormuş.Aşşağıda o çok garip 5.5 litre yakan 90 beygirlik araba.6.5 litrelere normal diyen birisi zaten az yaktırmayla ilgilenmiyordur.Benim kaanatim 6.5 litre çok büyük bir rakam.Benim 5 litrelerin bile altına düşmem çokda mucize birşey değil.

Iul4MO.jpg

Araba çok ergonomik.Yakıtı dışında sevmediğim bir özelliği yok.Ben azıra vardır ondan çok yakıyor düşüncesindeydim.Arıza yoksa zaten az rakamlara düşeceğim o halde.Denemelere devam.

Düşebiliyor.3.20 bmw yide o rakamların altına düşürmüştüm.

Hocam şaka falan mı yapıyorsunuz anlayamadım ben. Ortalama hızınız 60km. Ortalama 60km hız ile neredeyse bütün arabalar bu seviyede yakar zaten. Uzun yol verisi atıp 5.5 litre ile neyi anlatmaya çalışıyorsunuz anlamadım. 5 litre altına düşmeniz zaten mucize değil. Ancak bu uzun yol yani şehirdışı tüketimde olabilecek bir şey. Oda temel olarak ekonomiye oynayarak düşersiniz. Siz gerçekten 1.4 90hp atmosferik veya 1.25 atmosferik fiesta ile şehiriçi (yani ortalama hız 10-25km) civarı iken 5.5 litrelere düşeceğinizi düşünüyorsanız araç ve teknik bilginizin olmadığınıda söylüyorsunuz zaten. 

Uzun yolda 60km ortalama hız ile 5.5 litre yaktırmış araca ki bu çok normal aynı segmentteki 10 aracın 10 taneside o ortalama hızda bu veriyi yakıyor bu veriyi bizle paylaşarak neyi ima ettiniz anlayamadım ve işin çoook daha komiği 1.25 fiesta ile 350 km yol yapayım ortalama hızım 60km olsun 1.25 fiestada bu 5.5 litreyi görür. Ancak konu sahibi beyfendi bir şeyleri kabullenmemekte ısrarcı. Bu ısrarını anlayabilmek mümkün değil. 1.25 atmosferik benzinli araç şehiriçinde dur kalkta trafikte yani kısacası şehiriçinde değil 5.5 litre 6 litreyi dahi görmez. 

Dizel cliolar bile 5 litre altını neredeyse göremiyorken 1.25 atmosferik aracın o değerleri görebilme ümidiniz ve buna birde inanıyor olmanız beni forumda en şaşırtan olay oldu :)

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bugün 6 litrenin altındayım.Ortalama hız 50.

Sayın hocam yaşınız benden büyük. Saygısızlık etmeden açıklamaya çalışayım son olarak. İnanın gönül isterki aracınız 1 litre yaksın. Ancak her şeyin ederi var gerçeği var. Ortalama 50 km hız demek neredeyse tamamen şehirdışına girmeye yakın bir seviye.

Karma tüketimde minimum %40 a yakın şehiriçi trafiğine girmeniz lazım. %40 şehiriçi kullanımda ortalama hız değil 50' yi 40' ı dahi zor görür.

Katedilen mesafe 100 km / ortalama hız 17-25 arasında olduğunuz bir veride 7 litreleri dahi göreceksiniz o araçta. İstediğiniz kadar 2.000 devir yapın. İleri seviye sürüş tekniklerinde bile sürseniz o araç 7.5 litreleri çook rahat görebilecek bir araç. Bugün 6 litrenin altındayım dediğiniz ortalama hız 50 çok normal rakam zaten. Hatta bence fazla bile. Ben ortalama hız 50 lerde 2004 şehiriçi verisi neredeyse 9 litre olan fiestamla o hızlarda 5.8 5.9 ları görebiliyorum.

Sizin 2 şeyi kabullenmeniz lazım. Ya aracınızın tahmin ettiğiniz seviyede yakacak bir teknoloji ve yapıda olmadığını kabullenmeniz lazım ( ki bunda aracın sorunu yok sizin beklentiniz dizel motorlarla nerdeyse aynı)

Yada ortalama 50 km hızın şehiriçi ve hatta karma tüketim verisi olmadığını kabul etmeniz lazım :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Pandemi döneminde planlı programlı yola çıkarım. Yakıtıma etkisi büyüktür. 

07:10 yola çıkar 27 dakikada 25 km yol giderim. 07:50 civarı kahvaltımı yapar 08:00 mesaime başlarım

.

Akşamda 17:00 gibi evin yolunu dönerim. 30 dk araç sürerim. Esnek çalışma düzeni var bizde. 

Trafik en kötüsü aşagidaki gibi olur.  Sabah ile akşam ortalaması 6.5 litre çıkar. 

Kaynak olsun diye atıyorum. Hipermil yapıp Cruze ile ekonomi yapmak çok kolay. Fiesta daha hafif, benim düzende mühtemelen ekonomik olurdu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Darbaz yazdı:

Pandemi döneminde planlı programlı yola çıkarım. Yakıtıma etkisi büyüktür. 

07:10 yola çıkar 27 dakikada 25 km yol giderim. 07:50 civarı kahvaltımı yapar 08:00 mesaime başlarım

.

Akşamda 17:00 gibi evin yolunu dönerim. 30 dk araç sürerim. Esnek çalışma düzeni var bizde. 

Trafik en kötüsü aşagidaki gibi olur.  Sabah ile akşam ortalaması 6.5 litre çıkar. 

Kaynak olsun diye atıyorum. Hipermil yapıp Cruze ile ekonomi yapmak çok kolay. Fiesta daha hafif, benim düzende mühtemelen ekonomik olurdu. 

Cruza bunu yaptırdıkdan sonra fiestayı uçurturdun orası kesin.

Lpg bugün biter gibi.Ortalama hızın 49lara düşeceğini tahmin ediyorum.Şuan 1 depo ile 400 km yaptık.Birdahaki dolumda kısmetse 500 km görme limiti koydum kendime.Bakalım hedefe ulaşabilecekmiyim.500 km çok abartılı bir rakam.5.7 litre tüketimde çok abartıydı benim için.En başda düzgün devirde vites geçişleri yapıp devamlı sağda kalsaydım figür daha başka olurmuş.Koca yaz pek araba sürmediğim için bağzı alışkanlıklar unutuluyor.Motordada torku kuvvetli olunca gaza basınca gidiyordu.Hal böyle olunca ordan devam ettim.Sonuç ortada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Depo boşalmadı ama heran yakıt bitebilirdi bu nedenle tekrar dolum yaptım.Güncel verim şu şekilde.31,670-litre yakıt almışım toplamda 509,8 km yol yapmışım.Arzular şelale.

qmoE4i.jpg

wBO55w.jpg

FQSNsI.jpg

CIy2z9.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet İnci

2001 fiesta 1.25 arkadaslar P0656 Fuel Level Output Circuit Malfunction hatasi verdi. Ne arizasi bilginiz var mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...