İçeriğe Yönlendir

Reflü İçin Tavsiyeleriniz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Son 3 gündür reflü olduğumu düşünüyorum. Bu gün daha fazla kendini göstermeye başladı.  Boğaz ve miğde yanması var, malumun rengide siyahımsı. Bana tavsiyeleriniz ne olurdu. Bu gün çay kahve ve gazlı içeçekleri kestim . Şu beladan en kısa sürede kurtulmak istiyorum :( Yaşam konforumu altüst ediyor :( 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ben her gece süt içiyorum gece uykuda iyi geliyor. Torku şişe süt ya da çiftlik sütleri iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

Ben her gece süt içiyorum gece uykuda iyi geliyor. Torku şişe süt ya da çiftlik sütleri iyi.

Laktoksuz süt alıyorum kızıma. Bende eşlik edeyim ona artık. :( Biraz gaz sıkıntımızda var. Normal sütün etkileri çok kötü. :(

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Son 3 gündür reflü olduğumu düşünüyorum. Bu gün daha fazla kendini göstermeye başladı.  Boğaz ve miğde yanması var, malumun rengide siyahımsı. Bana tavsiyeleriniz ne olurdu. Bu gün çay kahve ve gazlı içeçekleri kestim . Şu beladan en kısa sürede kurtulmak istiyorum :( Yaşam konforumu altüst ediyor :( 

yatarken 2 yastık, yanma olduğunda da bir ölçek gaviscon.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kolayı bırak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Önce bir doktora gidip teşhis koyulması gerek. 3 gündür reflü olduğumu düşünüyorum sözünden dr a gidilmediği anlaşılıyor. Geçmiş olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Domates, patlıcan, narenciye, gazlı içecek, vs. bırakılacak. Beslenme düzenli olacak, abur cubur yemeyin. Bende de vardı doktora gidip ilaçları düzenli kullanıp 6 ayda atlattım. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Cem Işık yazdı:

Önce bir doktora gidip teşhis koyulması gerek. 3 gündür reflü olduğumu düşünüyorum sözünden dr a gidilmediği anlaşılıyor. Geçmiş olsun.

Daha öncede oldu Cem abi. Senede 3 defa oluyorum nerdeyse :( 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

yanma olduğu sıralar rennie tablet çiğne. bir iki tane rahatlatır seni. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Stres varsa o da yapabiliyor. Yandığı anda 1 yudum soğuk süt, bekliyoruz kesmezse 1 yudum daha soğuk süt, bu şekilde 3 defa yapılabilir.Ama mutlaka doktora gidip detaylı tahlil yaptırın. Endoskopi falan. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Bence direkt reflü deme hocam geçici bir şey olabilir ayrıca stres ve mutsuzluk çok etkiliyor tecrübeyle sabit

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

Mutlaka doktora gidip tedaviye başlayın.Bunun ilaçı kaliteli karbonattır.Yandğı zaman 1 çay kaşığı karbonat için.Üstüne de su için anında rahatlarsınız.Mutlaka tedavi edilmeli yoksa gece uykuları haram olur :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

Karabiber, demli çay, kuru çiğ soğan, çiğ sarımsak  yenmeyecek. Yatmadan en az 2 saat öncesinde meyve dahil hiç bir şey yenmeyecek. Çok rahatsız ederse Gaviscon içilecek. Yatarken göğüs kafesi hafif yukarıda uyumaya özen gösterilecek (Çift yastıkla uyunabilir). Yaklaşık 2 hafta yediklerinizin mideyi yormayacak şeyler olması epeyce yol almanızı sağlar. Yenge pirinç lapası yapsın, patates haşlasın, acısız çorba yapsın yiyin. Tuzu, mümkünse kes yada azalt. 

Yalız Ali; bu hastalık stres hastalığıdır. Miden yanar, ağrır. Tam o anda çok sevindirici bir haber alırsın mide kendini çözer, rahatlarsın. Stresten -becerebiliyorsa- uzak kalmaya çalış. 

"Altında başka bir sebep olabilir mi?" sorusunun cevabı için, belirli bir süre sonra doktora görünmekte fayda var.

4 yıllık tecrübem ile yazdım. Ara ara yokluyor. Fakat belirli bir süre sonra geçiyor. Acil şifalar...

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

Rezene demleyip iç günde üç defa. Kesin çözüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Geçmiş olsun. Arkadaşların da dediği gibi doğal yöntemlerle ve uygun beslenme tarzıyla çözüleceğini umuyorum doktora gidebilirsiniz ama ilaca bu aşamada henüz başlamayın derim içeriğindeki kimyasallardan kaynaklı bağımlılık yaptığını düşünüyorum. En önemlisi stres yapmayın. (Özellikle trafikte az yakacam diye :))

• Beğen 4
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Yemeyi içmeyi azaltıp pH değeri yüksek su iç. Ya da kendine karbonatlı su hazırla. Yatarken başını mümkün olduğu kadar yüksek tut. Sebebini öğrenmek için mutlaka doktora git. Bir de gaz pedalına korkarak basma. Araba çok yakar diye stres yapıyorsun ondan oluyordur belki ☺️

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

marmariste 2 günlük kumsal tatili, yanına malt içecek ile detox iyi gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Son gelen Benzin zamlarından dolayı da olabilir yanma hissi 

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şu soruları yanıtlayabilir misiniz?

1- Reflü olduğuna nasıl karar verdiniz?

2- yakın zamanda (son iki ay) antibiyotuk vb bir ilaç aldınız mı başka hastalık için?

3- Çok yiyor musunuz?

4- Burnunuzda et var mı?

5- Soda, gazlı içecekler vb içiyor musunuz?

6- Aç karnına kahve içiyor musunuz?

7- Sigara içiyor musunuz?

dışkınızın koyu renk olması ile beraber mide yanması mide kanaması anlamına da gelebilir. Hekime ve usta bir hekime gidin. Mutlaka gidin. Gitmiyorsanız mideci bir tanıdık hekim ile telefonla bari görüşün.

Reflü bence bir hastalık değil bir semptom. Hastalıkların sayısını artırarak tıp sektörü yeni müşteriler çekiyor. Bu da onlardan biri. Kellik mesela hastalık değil ama ilacı var. Huzursuz bacak. vs. Neden reflü olduğunuzu çözüp o sebebi ortadan kaldırın. Bu süreçte ise çok yemeyin.

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kolayı bırak.

+1

Mehmet Göktürk yazdı:

Araba ne kadar benzin yakarsa Ali de o kadar kola içiyor.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

1- Reflü olduğuna nasıl karar verdiniz?

2- yakın zamanda (son iki ay) antibiyotuk vb bir ilaç aldınız mı başka hastalık için?

3- Çok yiyor musunuz?

4- Burnunuzda et var mı?

6- Aç karnına kahve içiyor musunuz?

7- Sigara içiyor musunuz?

dışkınızın koyu renk olması ile beraber mide yanması mide kanaması anlamına da gelebilir. Hekime ve usta bir hekime gidin. Mutlaka gidin. Gitmiyorsanız mideci bir tanıdık hekim ile telefonla bari görüşün.

Reflü bence bir hastalık değil bir semptom. Hastalıkların sayısını artırarak tıp sektörü yeni müşteriler çekiyor. Bu da onlardan biri. Kellik mesela hastalık değil ama ilacı var. Huzursuz bacak. vs. Neden reflü olduğunuzu çözüp o sebebi ortadan kaldırın. Bu süreçte ise çok yemeyin.

1- Daha öncede aynı hastalıktan dolayı doktora gitmiştim . tıpatıp aynı semptonlar. 

2- Diş ağrım için 3 gün önce  doktor anitbiyotik verdi. onu kullandım. 

3- Akşamları evde bulduğumu yeme gibi bir durum söz konusun. Yatmaya yakın abur cubur yerim genelde.

4- Burnunuzda et var. Sol burun kanalımda %50 civarında daha az hava çeker. 

5- Soda, gazlı içecekler vb içiyor musunuz? Çok kola içerim. Soda da içerim. 

6- Aç karnına kahve içiyor musunuz?  Kahveyi dün içtim pek içmiyorum. 

7- Sigara içiyor musunuz? Allah korusun, İçki kumar sigaram yoktur. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

+1

Araba ne kadar benzin yakarsa Ali de o kadar kola içiyor.. 

Abi kola sever biri olduğumu nerden anladın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

20 seneye yakın reflü hastasıyım. Öncelikle doktor muayenesi, gastroskopi şart. Hatta kolonoskopi de yaşınız için hiç fena olmaz.

Doktor ilaç tedavisi verebilir. Diyete de sokacaktır sizi. Kısaca yazmak gerekirse, kendinizin doktoru olduktan sonra (bazı şeyler anında yakar mideyi, mesela sizde çayken bende kahve olabilir gibi) kızartmalar, gazlı içeceklerden anında uzak duruyorsunuz. Asla çok aç ve çok tok olmuyorsunuz. Günde 3 öğün yerine, azar azar 6 öğüne yönelebilirsiniz. Bol bol su içmeniz çok önemli. Yanma anında "geçici çözüm" olması adına rennie ya da gaviscon kullanabilirsiniz.

Tekrar belirtiyorum, doktor kontrolü şart. Geçmiş olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Beyler hiç stresli değilim, aksine çok mutlu ve bu pozitif tavrımı etrafımdaki insanlara yansıtan biriyim. Hiç birşey içimde kalmaz. her şeyi takır takır söyler boşalırım.  Arabanın benzin yakması ile alakalı değil. Beni araba konusunda üzecek tek şey "yolda kalma" sendromudur. sabah kontak açsam çalışmaz ise masraf gözü ile bakarım. Ama üzülmem :) 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Domates - salça - yağlı yemekler/yiyecekler..

O gün felaketim olur.😱

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...