İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigortası'nda Bitiş Saati'nin Önemi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Merhaba Arkadaşlar. 

Öncelikle genel bir bilgilendirme yapacağım. 

Normal şartlarda trafik poliçesi ve kasko poliçesi belirtilen bitiş tarihinde saat: 12:00'de biter. 

Bununla ilgili yasal dayanak da şudur.. 

"A.7. SİGORTANIN BAŞLANGICI VE SONU

Sigorta, poliçede, başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde, aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye saati ile öğleyin 12.00'da başlar ve öğleyin saat 12.00'da sona erer."

https://www.tsb.org.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlari.aspx?pageID=1080

Ancak, 

Eski Halk Sigorta yeni adı ile Türk Sigortada aksi bir durum söz konusu. 

Halk sigorta poliçesinde aynen şöyle demektedir. 

"7. İşbu poliçe, vade tarihinde düzenlediği takdirde, (aynı gün son bulmak üzere olan kendisinden evvelki poliçenin bitiş saatinden önce olmamak kaydıyla)
vade günü, düzenlediği saatte teminat vermeye başlar ve 1 yıl sonra vade sonunda aynı saatte son bulur
"

Öncelikle bu konuda ciddi bir uyarı yapmak istiyorum. 

Çoğunun bildiği gibi normal şartlarda poliçeler gece 23:59'da değil, öğlen 12:00 de biter. 

Şayet poliçeniz Eski Halk sigorta veya yeni adı Türkiye Sigorta ise; yapıldığı saatte biter. 

Örnekle

28/11/2019 tarihinde saat 09:44 de poliçeyi Halk Sigortadan (Türkiye sigorta) yaptırmış olalım. Bu poliçe 28/11/2020 tarihinde saat 09:44'te bitecektir. 

Benim ulaşabildiğim diğer şirketlerde ise durum şu şekildedir.. 

1- Poliçede saat belirtilmemiştir. Bu durumda yasa hükmü devreye girer ve bitiş tarihinde saat 12:00'de biter. 

2- Poliçede başlangıç saati belirtilmiştir, ancak bitiş saati belirtilmemiştir. bu poliçe de saat 12:00'de biter. 

3- Poliçede başlangıç saati ve bitiş saati belirtilmemiştir. Bu poliçe saat 12:00 de başlar ve 12:00'de biter. 

Allianz Sigorta'da durum şu şekildedir. 

"5.3 POLİÇENİN BAŞLAMASI VE SONA ERMESİ.
İşbu poliçe, poliçede belirtilen başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde ve Türkiye saati ile 12:00'de
başlar ve 12:00'de sona erer.
26/11/2020 19:58:25 TARİHİNDE 1 NÜSHA OLARAK TANZİM EDİLMİŞTİR
"

Poliçeyi halk sigortadan 28/11/2019 tarihinde 09:44'te yaptırdınız, günü geldi, yeniletmediniz. teminatınız 09:44 te bitti. Bu bir nebze kabul edilebilir.. 12:00 yerine 09:44 te bitmiştir. yapacak bir şey yok.. 

Ancak. 

Bu kısım çok önemli

Poliçenizi 28/11/2019 de saat 09:44'te halk sigortadan (Türkiye Sigorta'dan) yaptırdınız. Poliçem bitmek üzere dediğiniz ve 27/11/2020 tarihinde bir başka şirketten poliçenizi yenilettiniz. 

Eski poliçeniz 28/11/2020 saat 09.44'te bitecek, yeni poliçeniz 28/11/2020 tarihinde saat 12:00'de teminat vermeye başlayacak. Bitiş günü olan 09:44 - 12:00 saatleri arasında teminatınız yok. 

Bu saatler arasında kaza yaparsanız hem eski hem de yeni şirketiniz ödeme yapmaz. 

Eski şirketiniz Halk Sigorta (Türkiye sigorta) benim teminatım 09:44 te bitti diyecek, yeni şirketiniz benim teminatım 12:00'de başlıyor diyecek. 

Mevcut poliçeniz Halk Sigorta (Türkiye Sigorta) ise ve poliçe saat 12:00'den önce ise, yeni poliçe yaptırmış olsanız bile bitiş günü saat 12:00'den önce ise trafiğe çıkmayın. 

Sigorta şirketlerini tek tek tarıyorum ben. buna benzer bir üretim yapan varsa konuda bilgilendireceğim. 

Sorunsuz Olanlar

Allianz Sigorta - Yapılış tarih ve saatinde başlıyor. bitiş tarihinde saat 12.00 de bitiyor ve bu yazıyor. 

Ak Sigorta - Saat belirtilmemiş, belirtilmemiş ise yasa geçerlidir. 12:00'de başlar ve 12.00'de biter. 

Axa Sigorta - Saat 12.00 de başlıyor ve saat 12:00'de bitiyor. Açıkça yazıyor. 

Anadolu Sigorta - Saat belirtilmemiş, belirtilmemiş ise yasa geçerlidir. 12:00'de başlar ve 12.00'de biter. 

Neova - Saat belirtilmemiş, belirtilmemiş ise yasa geçerlidir. 12:00'de başlar ve 12.00'de biter. 

Hdi - Her şartı belirtmiş. saat kaçta yapılırsa yapılsın saat 12'de biter diyor.

Qucik - Her şartı belirtmiş. saat kaçta yapılırsa yapılsın saat 12'de biter diyor. 

Sorun Gördüklerim

Halk Sigorta / Türkiye sigorta - Poliçe yapım saatinde saatinde başlayıp, başlangıç saatinde bitiyor. 

Şeker Sigorta - Poliçe yapım saatinde başlayıp, başlangıç saatinde bitiyor. 

Burayı inceledikçe güncelleyeceğim. 

• Beğen 28
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Güzel bilgiler için teşekkür ederim, daha geçen gün arkadaşımın yaptığı kazada bu sıkıntı yaşandı. 

Bizler en iyisi hiç uğraşmamak adına gününden önce yenileyelim. Sadece bilgi olarak son gün işlem yapılacaksa hangisini kullanmamız gerektiğini anımsayalım. 

Keşke tarih bazlı düzenleme olsa da yanılmasa kimse

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Güzel bilgiler için teşekkür ederim, daha geçen gün arkadaşımın yaptığı kazada bu sıkıntı yaşandı. 

Bizler en iyisi hiç uğraşmamak adına gününden önce yenileyelim. Sadece bilgi olarak son gün işlem yapılacaksa hangisini kullanmamız gerektiğini anımsayalım. 

Gününden önce yenilemek yetmiyor işte :)

Yenilettiğin poliçe 12:00 de başlıyor. biten 09:44 de bitiyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Bu uygulamada bulunan şirketler kelimenin tam anlamı ile saçmalamış. Çok insan mağdur olmuştur bugüne kadar.. 

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

8760 saateki son 2 saati bulan bedevi olmuş. çok saçma bir uygulama, hayatın olağan akışına aykırı bir uygulama

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

8760 saateki son 2 saati bulan bedevi olmuş. çok saçma bir uygulama, hayatın olağan akışına aykırı bir uygulama

10 binde 2 ihtimal. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gününden önce yenilemek yetmiyor işte :)

Yenilettiğin poliçe 12:00 de başlıyor. biten 09:44 de bitiyor.. 

Bununla ilgili olarak aynı sigortadan olursa aradaki süreyi de kapsıyor gibi bir şey kalmış aklımda ama detayını hatırlayamadım. 

Böyle açık kısımda çevirmeye denk gelirsek nasıl olur peki?

• Beğen 1
  • Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet.. böyle bir ıkıntı yaşanmış. Acente arkadaşım çözüm arıyor bulamıyor. 

09:44'de eski poliçe yapılmış.. yenisi bir gün önce yapılmış ancak 12:00'de başlıyor şerhi var. 

Halk sigorta bizim poliçemiz 09:44 te bitmiş diyerek hasarı red etmiş. Yeni şirketi de dosya bile açmaz zaten. benim teminatım henüz başlamadı diyor. 

Ü.Emre Kartal yazdı:

Bununla ilgili olarak aynı sigortadan olursa aradaki süreyi de kapsıyor gibi bir şey kalmış aklımda ama detayını hatırlayamadım. 

Böyle açık kısımda çevirmeye denk gelirsek nasıl olur peki?

Aynı şirketten devam etse ve bir gün önce başlatsa sorun yaşanmazdı. 

Bu durumda çevirmeye girilse geçerdi. Çünkü sistem saat 12:00'de bitecek şekilde çalışıyor. 

Mahmut Yıldız yazdı:

Kaza saati tutanaktaki yazıyor mu? Nereden bilinecek.

Yazıyor.. tarih ve saat zorunlu. 

10:15 kaza saati. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Büyük saçmalık. Saatlere dikkat etmemiştim hiç, sigortalardan haksız olan halk sigorta gibi duruyor, tarih ve zamanı yeniden ayarlayıp halk sigortaya yıkacaksın bu işi. Yasal illegal işler mişler 😛

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Azad Mirzade yazdı:

Büyük saçmalık. Saatlere dikkat etmemiştim hiç, sigortalardan haksız olan halk sigorta gibi duruyor, tarih ve zamanı yeniden ayarlayıp halk sigortaya yıkacaksın bu işi. Yasal illegal işler mişler 😛

Olay tahkime bile gitmiş. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

konunu özü, Halk sigortadan başka firmaya geçilirse, tüm sigortaların aksine bitiş saatleri uyulmuoy, bu konuda tüketiciyi koruyan da bir merci yok. Zaten artık Halk sigorta da yok , Türkiye sigorta adı altında toplaştılar minnak firmalar. Türkiyesigorta nın kime ait olduğu hakkında bilgi bulunmamaktır, genelge ile gizli bilgi kapsamına alınmıştır.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Türkiye sigorta adı altında toplaştılar

Türkiye sigorta da Halk sigorta kuralları ile devam ediyor. 

Yani onlarda da bitiş saati, başlangıç saati olarak yazıyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Türkiye sigorta da Halk sigorta kuralları ile devam ediyor. 

Yani onlarda da bitiş saati, başlangıç saati olarak yazıyor. 

olabilir, ayrıca kime ait olduğu gizli olan bir sigorta şirketini ben tercih etmem

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eski poliçeniz 28/11/2020 saat 09.44'te bitecek, yeni poliçeniz 28/11/2020 tarihinde saat 12:00'de teminat vermeye başlayacak. Bitiş günü olan 09:44 - 12:00 saatleri arasında teminatınız yok. 

Peki ben bunu öğrendim ve sane gelip Bana saat 9.44 ile 12.00 saatlari arası için sigorta kasko vs yaparmısın dersem yapabilirmisin ? Yada zeil ile saati değiştirebilirmisin ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki ben bunu öğrendim ve sane gelip Bana saat 9.44 ile 12.00 saatlari arası için sigorta kasko vs yaparmısın dersem yapabilirmisin ? Yada zeil ile saati değiştirebilirmisin ?

Yok. Böyle bir zeyil bilmiyorum ben
Gününden önce bunlardan yeniletmek dışında çözüm yok
Kaskonun tavrı ne peki bu durumda abi. 

Uzaktan bile bakmaz bu kazaya
Ha bu şirketin kasko poliçesinde durum ne bilmiyorum. Ona da bakayım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ortada ciddi bir açık var. En kısa sürede düzeltirler inşallah. Olasılık hesabıyla insanların başına gelme ihtimali yüksek. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Ozyurek yazdı:

10 binde 2 ihtimal. 

Kutup ayısından geçtik. Fok balığı bile denk gelir :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kaza yaparsan tutanak saatiyle oynayacaksın artık yapacak birsey yok 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tahir İlter yazdı:

Kaza yaparsan tutanak saatiyle oynayacaksın artık yapacak birsey yok 

Bitişe yakın veya yeni yapılan poliçelerde hasarlar genellikle incelemeye sevk edilir. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Poliçenizi 28/11/2019 de saat 09:44'te halk sigortadan (Türkiye Sigorta'dan) yaptırdınız. Poliçem bitmek üzere dediğiniz ve 27/11/2020 tarihinde bir başka şirketten poliçenizi yenilettiniz. 

Peki 27/11 de yenilediğimiz poliçe 12.00 den önce yapılırsa 27/11 den itibaren korumaya başlamaz mı?

Ya da 27/11 de öğleden sonra yenileyince neden taaa ertesi gün 12.00 de başlıyor? Yenilemeyi geç, yeni araç aldım saat 16.00 da sigorta yaptırdım, ertesi gün 12.00 de mi başlayacak? Bir yanlışlık var bir yerde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki 27/11 de yenilediğimiz poliçe 12.00 den önce yapılırsa 27/11 den itibaren korumaya başlamaz mı?
Ya da 27/11 de öğleden sonra yenileyince neden taaa ertesi gün 12.00 de başlıyor? Yenilemeyi geç, yeni araç aldım saat 16.00 da sigorta yaptırdım, ertesi gün 12.00 de mi başlayacak? Bir yanlışlık var bir yerde.

Poliçe mükerrer olmaz.
Yani aynı anda iki poliçe olmaz sistemde.
Biri biter diğeri başlar.
Bir ay önce yaptıklarımız da olur ancak başlama tarihi eski poliçenin bitiş tarihidir.
Eskisinin bitiş tarih ve saatini 28/11 saat 12 kabul ettiği için. Yeni poliçeye de bunu yazıyor, yeniyi yapan.
Nihat Palolu yazdı:

Kısaca, uzak durun bu sigorta şirketinden diyesim geldi 🤣

Ben diyemem bunu ama, riskinizi bilin derim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...