İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigortası'nda Bitiş Saati'nin Önemi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mahmut Yurt
Mehmet Ozyurek yazdı:

DBE77591-FC61-4015-95BF-5CCFBD425AAD.jpeg

Halk sigortanın poliçesinden önce devam eden poliçesi  poliçesi var mıydı? Detayları bana iletebilirlerse bir bakalım. tahkim her zaman doğru karar verecek diye bir durum söz konusu değil. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Türk sigorta zaten tamamen Halk sigorta basımı ile basıyor poliçeyi ve 7. madde aynı şekilde yazıyor.. 

Dikkat et Üstad, öğleden önce yeni tescil yapma.. 

Halk sigorta ısrarla, bizim poliçemiz bitmiş.. Koru sigorta ödemek zorunda bu hasarı diyor ama.. boş diyor.. 

Koru sigorta genel şartlara uygun şekilde üretmiş poliçeyi.. Yenilemeler 12'de başlar diyor.. 

Üstad ben Güneş sigorta acentesiydim, şuanki Türkiye Sigorta poliçe içerikleri ve klozları güneş sigortanın içeriği ile aynı. Şuan düzenlenen poliçelerde saat ile ilgili herhangi bir kloz yok. birkaç örnek atarım sana istersen 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yurt yazdı:

Halk sigortanın poliçesinden önce devam eden poliçesi  poliçesi var mıydı? Detayları bana iletebilirlerse bir bakalım. tahkim her zaman doğru karar verecek diye bir durum söz konusu değil. 

Yeni tescil idi.. 

Yenileme olsaydı sorun yoktu.. 12 de bitecekti.. 

Diğer şirketlerde yeni tescil de olsa, poliçe saat 12'de bitiyor.. Ancak benim görebildiğim kadarıyla, Yeni tecillerde Türk ve Şeker'de başlama saatinde bitiyor poliçe.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yurt yazdı:

Üstad ben Güneş sigorta acentesiydim, şuanki Türkiye Sigorta poliçe içerikleri ve klozları güneş sigortanın içeriği ile aynı. Şuan düzenlenen poliçelerde saat ile ilgili herhangi bir kloz yok. birkaç örnek atarım sana istersen 

Kaskoyu bilmiyorum ama, trafik basımı halk ile aynı. Yani maalesef 7. madde'de eski halk ile aynı.. 

Mahmut Yurt yazdı:

tahkim her zaman doğru karar verecek diye bir durum söz konusu değil. 

Tahkimin kararı kesinmiş galiba ve tahkim kararını okuyup inceleyen, poliçeyi inceleyen hiç bir avukat da yeni bir davaya girmiyor. 

Yapacak bir şey yok diyorlar. 

Şu an, bir sonraki şirket olan Koru'yu zorluyorlar ama o da ödemiyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tahir İlter yazdı:

Polis bu araç sigortasız diye işlem yaptı mı? Kazadan sonra 

Bu kazanın tutanağını polis tutmadı bildiğim kadarıyla.. Ancak, tutsaydı da yapmazdı çünkü onlar da genel şartları biliyorlar ve poliçenin 12 de bittiğini var sayıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu kazanın tutanağını polis tutmadı bildiğim kadarıyla.. Ancak, tutsaydı da yapmazdı çünkü onlar da genel şartları biliyorlar ve poliçenin 12 de bittiğini var sayıyorlar. 

Yani devlet ile firmalar çelişiyor ama mahkeme firmadan yana karar veriyor. Ben olsam polise tuttururdum tutanağı sonra devlet beni sigortalı kabul ediyor diye davada koz olarak kullanırdım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir İlter yazdı:

Ben olsam polise tuttururdum tutanağı sonra devlet beni sigortalı kabul ediyor diye davada koz olarak kullanırdım 

kullanamassın, demedi deme... acentana danış , olmmm bak gittttt

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tahir İlter yazdı:

Yani devlet ile firmalar çelişiyor ama mahkeme firmadan yana karar veriyor. Ben olsam polise tuttururdum tutanağı sonra devlet beni sigortalı kabul ediyor diye davada koz olarak kullanırdım 

Polis tutmuyor ki.. 

Şartlar belli. 

yaralı veya ölü olmalı, kamu malına zarar olmalı, tarafların birinin evrağında eksik olmalı veya alkol uyuşturucu şüphesi olmalı. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Çağlar Bayur yazdı:

kullanamassın, demedi deme... acentana danış , olmmm bak gittttt

Ben hep 12 liklerden alıyorum 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Polis tutmuyor ki.. 

Şartlar belli. 

yaralı veya ölü olmalı, kamu malına zarar olmalı, tarafların birinin evrağında eksik olmalı veya alkol uyuşturucu şüphesi olmalı. 

Eskinden anlaşamazsan falan polis tutuyordu. O da mı bitti? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir İlter yazdı:

Ben hep 12 liklerden alıyorum 

Eskinden anlaşamazsan falan polis tutuyordu. O da mı bitti? 

şimdi de mümkün, kaza sonrası azını burnunu kırarsan polis zabıtı mümkün oluyor :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Çağlar Bayur yazdı:

şimdi de mümkün, kaza sonrası azını burnunu kırarsan polis zabıtı mümkün oluyor :)

35 bin lira tutuyor masraf demiş Emmi. 1 liraya adam vuruyorlar memlekette :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Evet yaralı oluşturulursa polis tutanak tutar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Anıl Bayrakdar

Merhaba,

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu,

MADDE 1421- (1) Aksine sözleşme yoksa, sigortacının sorumluluğu primin veya ilk taksitinin ödenmesi ile başlar; kara ve denizde eşya taşıma işlerine ilişkin sigortalarda, sigortacı, sözleşmenin yapılmasıyla sorumlu olur.

MADDE 1424- (1) Sigortacı; sigorta sözleşmesi kendisi veya acentesi tarafından yapılmışsa, sözleşmenin yapılmasından itibaren yirmi dört saat, diğer hâllerde on beş gün içinde, yetkililerce imzalanmış bir poliçeyi sigorta ettirene vermekle yükümlüdür. Sigortacı poliçenin geç verilmesinden doğan zarardan sorumludur.

(2) Sigorta ettiren poliçesini kaybederse, gideri kendisine ait olmak üzere, yeni bir poliçe verilmesini sigortacıdan isteyebilir.

(3) Poliçenin verilmediği hâllerde, sözleşmenin ispatı genel hükümlere tabidir.

Trafik poliçesi A.7. maddesi SİGORTANIN BAŞLANGICI VE SONU Sigorta, poliçede, başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde (Değişik ibare:RG-4/12/2021-31679) ve poliçede belirtilen saatlerde başlar ve sona erer. Poliçede başlama ve sona erme saatinin yer almaması halinde sigorta, Türkiye saati ile öğleyin 12.00'da başlar ve öğleyin saat 12.00'da sona erer. Sigorta sözleşmesinin vade sonundan önce sonlandırılması usul ve esasları (Değişik ibare:RG-4/12/2021-31679) Kurum tarafından belirlenir.

Bu şartlarda, sigortalı olacak araç sahibinin acente veya sigorta şirketinin temsilcisi aracılığı ile yaptırdığı poliçenin, poliçe priminin ödendiği saatte ve dakikadan sonra olmak üzere acente poliçe çıktısını alabilir. Acente, güven ilişkisine bağlı olarak primin tamamını veya peşinatını tahsil etmeksizin, poliçe örneğini imzalı ve kaşeli olarak sigortalıya teslim etmiş ise 6102 sayılı TTK nın 1424 madde hükümlerine göre poliçe primini tahsil etmiş sayılır. Poliçe çıktısının, acente veya sigorta temsilcisinin kaşe ve imzası ile poliçenin bir örneği sigortalıya teslim edilir. Sigortacının sorumluluğu bu andan itibaren başlar. Poliçe (araçta satış veya trafikten çekme olmaması hariç) 1 yıl süre ile sigortalı vasıtaya teminat verir. 

Örnek verecek olursak, Ali,  04.02.2021 tarihinde sabah 09:30 01 ABC 01 plakalı aracı satın aldı. Bu aracın trafiğe çıkabilmesi için 2918 sayılı kanuna  göre Trafik (ZMMS) poliçesinin yapılmış olması gerekmektedir. Ali, aracı aldıktan sonra 09:45 de ZMMS poliçesini A Sigorta Şirketinin X Acentesine yaptırdı ve primini ödeyerek poliçesini teslim aldı. Güvenle yola çıktığını düşünerek aynı gün saat 10:45 de trafik kazasına neden oldu. Bu durumda, poliçe genel şartlar gereğince 12:00 de veya bazı şirketlerde belirtildiği üzere 00:00 da başlamış olsaydı Ali'nin bu kazada poliçesi olmadığı varsayımı ile kazadan bir saat önce poliçe yaptırmış olmasına rağmen, karşı tarafa verdiği zararı kendisi karşılamak zorunda kalacak idi. Oysa ki; Ali, 04.02.2021 tarihinde ve 09:45 saat itibariyle poliçe primini ödediği ve çıktısını aldığı (ödemeyi ispat etmek koşuluyla poliçe çıktısı şart değildir) için trafik poliçesi, Ali'nin aracına teminat vermiş ve meydana gelen zararı da ödemek zorundadır. 

Poliçe çıktısının alınmadığı durumlarda, sigortalı almış olduğu teklif/poliçe numarasını belirterek, ödeme makbuzuna (makbuzda acente kaşesi ve imzası olmak koşuluyla) veya dekontun açıklama kısmına belirterek poliçesinin başlangıç tarih ve saatini ispat edebilir.  

Ali, ilk poliçe vadesinin bitmesine 10 gün kala B Sigorta şirketinin X acentesinden aldığı teklif doğrultusunda 25.01.2022 tarihinde 16:30 da poliçe priminin tamamını peşin ödeyerek poliçesini yeniletmiş, poliçe çıktısını da teslim almıştır. 

Bu durumda, Ali'nin yenilenen poliçesi 25.01.2022 tarihinde başlamayacaktır. Ali'nin önceki dönem poliçesi 04.02.2022 tarihinde 09:44:59 da sonlanacak ve yenilenen poliçesi 09.45:00 da başlayacaktır. 

Bu zaman aralığında meydana gelen kaza, 09:44:59 ve öncesi zaman diliminde meydana gelmiş ise ilk poliçesinden, 09:45:00 dan sonraki zaman diliminde meydana gelmiş ise yenilenen poliçe kapsamında değerlendirilecektir.

Yukarıda anlatılan örnekte bir kazanın poliçe vadesinde olup olmadığı veya hangi poliçe vadesinde olduğunu ispat edebilmek için olay yerinde, en kısa süre içerisinde kaza resimlerinin çekilerek belgelendirilmesi, olay yerini gören MOBESE veya güvenlik kamera kayıtlarının temin edilmesi gerekmektedir.   Kaza resimleri çekilirken konum bilgilerinin açık olması olay yerinin de ispatı yönünden sigortalının menfaatine olacaktır.

Ali poliçe vadesi dolduğunu unuttu veya herhangi bir neden ile yeni dönem poliçesini 04.02.2022 tarihinde 13:15:55 de yaptırdı. Bu durumda Ali'nin 04.02.2022 tarihinde 09:45 ile 13:15 saatleri arasında poliçesi olmadığı için meydana gelen maddi zararları kendisi  Bedeni zararları ise Güvence hesabı ödemek zorundadır. Güvence hesabı, Alinin verdiği zararı, zarar gören 3. şahıslara ödedikten sonra Ali'ye rücu (Ali'den geri isteyecektir) edecektir.

Örnek Yargıtay kararı aşağıda paylaşılmıştır

YARGITAY, 17. HD, E: 2019/5617 K: 2020/3230 K. T: 08.06.2020 ,kararı;

YARGITAY KARARI
MAHKEMESI: Ticaret Mahkemesi
Taraflar arasında görülen tazminat davasının yapılan yargılaması sonucunda; kararda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine dair verilen hükmün süresi içinde davacılar vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği düşünüldü:
K A R A R
Davacılar vekili, 01.08.2014 tarihinde meydana gelen tek taraflı trafik kazasında, sürücü ...'ın kullandığı ... plakalı araçta yolcu olarak bulunan davacıların oğlu ...'ın vefat etmesi nedeniyle aracın trafik sigortacısı davalı ... şirketinin davacıların maddi zararından sorumlu olduğunu belirterek HMK 107. maddesi gereğince fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla şimdilik 10.000,00 TL destekten yoksun kalma tazminatının temerrüt tarihi olan 20.11.2014 tarihinden itibaren isleyecek faizi ile davalıdan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı ... vekili, kazanın 01.08.2014 tarihinde saat 10:00 sıralarında gerçekleşmiş olduğunu, sigorta poliçesinin başlangıç tarihinin 01.08.2014 saat 12:00 olduğunu, ZMMS Genel Şartları A-4 maddesine göre sigortanın, poliçede başlama ve bitiş tarihleri yazılan günlerde aksi kararlaştırılmadıkça Türkiye
saati ile öğlen 12:00'de başlayıp öğlen 12:00'de sona ermekte olduğunu, bu nedenle söz konusu poliçe saat 12:00'de başladığından kaza tarihi itibariyle kazanın teminat kapsamı dışında olduğunu belirterek davanın reddini savunmuştur

.
Mahkemece, iddia, savunma, yapılan yargılama, toplanan delillere göre; kazaya neden olan aracın trafik poliçesinin incelenmesinde poliçenin düzenlenme tarih ve saati olarak 01.08.2014 günü saat 08:47 olarak yazıldığı, başlangıç tarihi ve saatinin ise 01.08.2014 günü saat 12.00 olarak yazılmış olduğu, soruşturma dosyasındaki evraklardan kazanın 01.08.2014 tarihinde 09:15-10:00 sıralarında gerçekleştiği, poliçenin başlangıç saati olan 12:00'den önce kazanın meydana geldiği, poliçenin geçerliliği için düzenlenme saatinin değil, başlangıç saatinin dikkate alınması gerektiği, kaza tarihinde davalı ... tarafından düzenlenmiş geçerli bir sigorta poliçesi olmadığı belirtilerek davanın reddine, dair karar verilmiş, hüküm, davacılar vekili tarafından temyiz edilmiştir

.
Dava, trafik kazasından kaynaklanan ölüm nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı istemine ilişkindir.

Davacı taraf, tek taraflı trafik kazasında ... plakalı araçta yolcu olan destek ...'ın vefat etmesi nedeniyle aracın zorunlu mali mesuliyet sigortacısı olan davalı ...S.'nin sorumlu olduğunu belirterek destekten yoksun kalma tazminatı talep etmiştir.

Dosyanın incelenmesinden, desteğin yolcu olarak bulunduğu ... plakalı aracın ******** nolu zorunlu mali mesuliyet sigortası poliçesinin 01.08.2014 tarihinde saat 08:47'de düzenlendiği ve başlangıç saatinin 12:00 olarak belirlendiği, kaza tespit tutanağına göre kazanın ise 01.08.2014 tarihinde saat 09:20'de gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Dairemizin 29.05.2019 tarih ve 2016/18836 Esas, 2019/6988 Karar sayılı geri çevirme kararımızdan sonra dosya arasına alınan bilgi ve belgelerden; ... Sigorta A.Ş.'nin 22.07.2020 tarihli yazısında poliçenin prim ödeme tarihinin 01.08.2014 ve saat 08:47'de kesilmiş olduğu ve bunun poliçe üzerinde yazılı olduğu belirtilmiştir. Kaza tespit tutanağının incelenmesinde de kazaya neden olan ... plakalı aracın trafik sigortasının tutanağa yazılmış olduğu ve bu şekilde, zarar gören 3. kişilere trafik sigortacısının açıklanmış olduğu anlaşılmaktadır

.
Trafik sigorta poliçesi 01.08.2014-2015 vadeli olarak düzenlenmiştir. Çekişme, anılan bu poliçe nedeniyle davalı ... şirketinin sorumluluğunun başlayıp başlamadığı noktasında toplanmaktadır.

Sigorta sözleşmelerinde, sigorta ettirenin borcu sigorta primini ödemek, sigortacının borcu da rizikonun gerçekleşmesi halinde tazminat ödemektir. 6102 sayılı TTK'nın 1424 ve devamı maddeleri birlikte incelendiğinde, sigorta şirketinin kendileri tarafından imzalanmış bulunan poliçenin bir örneğini sigortalıya ulaştırmak ve özellikle primi veya ilk taksiti de poliçenin teslimi karşılığı tahsil etmekle yükümlüdür.

Sigorta hukukunda kural olarak, sigorta sözleşmesinin akdedilmiş olması, sigortacının sorumluluğunun başlamış olmasını gerektirmez. Sigorta sözleşmesi uyarınca sigortacının sorumluluğunun başlayabilmesi için, 6102 Sayılı TTK'nun 1410, 1421, 1430 ve 1431. maddeleri (Eski, 6762 sayılı TTK'nın 1282 ve 1295. maddeleri) hükümleri uyarınca kazadan önce primin tamamının veya ilk taksitinin ödenmiş olması gerekmektedir. TTK'nın 1295. maddesi emredici nitelikte bir düzenlemedir.

Bu durumda, mahkemece, davalı ... tarafından kazadan önce primin peşin olarak tahsil edilmiş olduğu, kaza tespit tutanağında trafik sigortacısının açıklanmış olmasına göre ve TTK hükümlerine göre poliçenin geçersizliğinin 3. kişilere karsı ileri sürülemeyeceği hususları dikkate alınarak, geçerli trafik poliçesine göre isin esasına girilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, poliçenin düzenleme saati kaza saatinden önce ise de başlangıç saatinin kaza saatinden sonra olduğu, kaza anında geçerli bir poliçe olmadığı gerekçesiyle davanın reddine dair karar verilmesi doğru görülmemiş, kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle davacılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün
BOZULMASINA, pesin alınan harcın istek halinde temyiz eden davacılara geri verilmesine 08/06/2020 gününde oy birliğiyle karar verildi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konu farklı galiba. 
Çünkü trafik sigortası poliçesi makbuz hükmündedir.  Ortada poliçe varsa ayrıca ödeme makbuzu aranmaz.  
Bedeli tahsil edilmiş kabul edilir.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...