İçeriğe Yönlendir

Kombi Tavsiye Öneri

Erkan Işık

Recommended Posts

Erkan Işık

Selam cümleden arkadaşlar eski baymak lpgli kombi vardı bunu dogalgazlıya cevırmek istedik ama parça yok dendi yardımcı olabılıcek arkadas varsa 2-3 gün daha bekleyebılırım şayet olmassa sıfır kombi alacagım ev dubleks evi tam ölçmedim ama 180 m2 civarı buraya kombi tavsiyeniz ne olur projeyi çizen arkadas 38 kw lık alman lazım diyor , marka model  ne önerirsiniz  

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Önceki evimde protherm marka kombi vardı 7 sene sorunsuz kullandım. Şimdi de e.c.a kullanıyoruz gayet iyi. ( Yoguşmasız.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Vaillant ı uzun yıllar sorunsuz kullandım. Yaz kış. Çok iyidi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Viesmann kullanıyoruz bu işin piri.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Durna
(düzenlendi)

Bizde de yoğuşmasız Buderus var. 6 sene oldu sorunsuz kullanıyoruz.

tarihinde Emre Durna tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Ben Buderus aldım ne alırsanız alın biraz şans işi beyaz eşya misali...

Buderus, Viessman, Vailant, Bosch, Demirdöküm hepsi de iyi markalar ama seri olarak iyisini almak lazım mesela Demirdökümde Atron yerine Nitromix gibi.

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Toplamda kaç metre petek mevcut evinizde?
35 kw’ı gerektirecek kadar büyük olmasa gerek, 180 metre kare ev.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Dubleks ev için özellikle isil kapasite önemli, denildiği gibi markaların üst serileri pişman etmeyecektir. Ayrıca konfor acısından yuksek sicak su debisini de göz ardı etmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Celal Aydın yazdı:

Toplamda kaç metre petek mevcut evinizde?
35 kw’ı gerektirecek kadar büyük olmasa gerek, 180 metre kare ev.

metrajı ölçmedim yarın ölçer yazarım en dogrusu bu olacak projeyi çizen mühendis arkadas söyledi 35 kw lık makıne almamı

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Mahal alanı (A): 180m2
Bulunulan kat: Normal kat (ara kat)
Kat yüksekliği (h): 2,7 m
Isı katsayısı (k): 45 (İstanbul 2. ısı bölgesinde yer almaktadır.)

Mahal için gerekli ısı miktarı :

Q = A * h * k

formülüne göre ;

Q = 180 * 2,7 * 45 = 21.870 kcal/h (25.4Kw) ‘ dir.

Çatı veya bodrum katta olması durumunda gerekli ısı miktarı :

21.870* 1,3333 = 29,159 kcal/h (33.9 kw) olarak bulunur.

Bu sonuçlardan bir harman yaparsak, dubleks evin alt katını ara kat, üst katını çatı katı olarak düşünürsek, 28 kw’lık kombi gayet güzel ısıtacaktır. Yeni nesil kombilerin tam yoğuşmalı olduğunu da işin içine katmalı, ona göre düşünmeliyiz. (Petek metrajı toplamda 10 metreden kısa ise, 28 kw’lık kombi fazla bile gelir, 24 kw hayli hayli yeter.)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Vailant kullanıyorum. Kombi evin içinde, özellikle dinlemezsem çalıştığını fark etmiyorum bile. Sessiz sedasız işini yapıyor 

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Ferroli kullandım garantisi biter bitmez arızaları başladı iki kez tamir ettirdim üçüncü de ağır bi masraf çıkınca Arçelik yoğusmali aldım. Arçelik adına Baymak üretiyormuş) biraz sesli çalışması haricinde gayet başarılı idi.7. Yılı hala sorunsuz çalışıyor. Şimdi yeni eve geçtik, bunda bosch yoğusmali var. Bu da güzel ve sessiz çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bi markanın iyi ürününü alın. Ve garanti süresi en uzun, daha da uzatılabilir olanını alın. Ayrıca olası bozulmada, parçası pahalı olmayacak markayı tercih edebilirsiniz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Celal Aydın yazdı:

Mahal alanı (A): 180m2
Bulunulan kat: Normal kat (ara kat)
Kat yüksekliği (h): 2,7 m
Isı katsayısı (k): 45 (İstanbul 2. ısı bölgesinde yer almaktadır.)

Mahal için gerekli ısı miktarı :

Q = A * h * k

formülüne göre ;

Q = 180 * 2,7 * 45 = 21.870 kcal/h (25.4Kw) ‘ dir.

Çatı veya bodrum katta olması durumunda gerekli ısı miktarı :

21.870* 1,3333 = 29,159 kcal/h (33.9 kw) olarak bulunur.

Bu sonuçlardan bir harman yaparsak, dubleks evin alt katını ara kat, üst katını çatı katı olarak düşünürsek, 28 kw’lık kombi gayet güzel ısıtacaktır. Yeni nesil kombilerin tam yoğuşmalı olduğunu da işin içine katmalı, ona göre düşünmeliyiz. (Petek metrajı toplamda 10 metreden kısa ise, 28 kw’lık kombi fazla bile gelir, 24 kw hayli hayli yeter.)

Celal bey siz mühendis açıklaması yapmıssınız teşekkür ederim ,bana sucu ve projeyi çizenlerin söyledikleri kombi büyük olursa daha iyi olur  hem de yakıtta cok degısım olmaz dıyorlar ama bılemıyorum evi kaça ısıtabılcez bir tüketim canavarıda almak istemiyorum işin dogrusu hatta elimdeki baymak kombiyi 30 kv lık lpg den dogalagaza dönüşüm yapalım yırtalım dedık parça yok denmiş ,, şu an oturdugum evde vailant(10 sene) 1kerearıza  diger babam kardesim kiracının oldugu yerde baymak yoguşmalı almısdım  3 adet 24 kw llıklardan onlarda 5 sene oldu problem siz çalışıyor , Marka tercihi olarakda gönlüm baymak idee modeli https://www.trendyol.com/baymak/idee-39-premix-tam-yogusmali-kombi-30-014-kcal-p-12699309?boutiqueId=533107&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=cimri_urun_listeleme&adjust_tracker=1xed9e_u72in2&adjust_campaign=cimri_urun_listeleme bu geçiyor ama kullananlar en iyisini bilir demirdöküm premix  tavsiye ediliyor genelde , vailant ve o ayar markalara cıkmak gereklımı bilemiyorum yarın metrejaı ölçüp yazayım netleştiriz tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi markanın iyi ürününü alın. Ve garanti süresi en uzun, daha da uzatılabilir olanını alın. Ayrıca olası bozulmada, parçası pahalı olmayacak markayı tercih edebilirsiniz

Hangi marka mesela tansu bey 

Tahir İlter yazdı:

Vailant kullanıyorum. Kombi evin içinde, özellikle dinlemezsem çalıştığını fark etmiyorum bile. Sessiz sedasız işini yapıyor 

Tahir bey benim vailantda maşallah degirmen gibi çalısıyor :)) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Servis ilk montajı yaparken ses yalıtımını gösterdi. Ecotecpro modeli diğerlerinde de var mı ayni yalıtım bilmiyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Tahir İlter yazdı:

Servis ilk montajı yaparken ses yalıtımını gösterdi. Ecotecpro modeli diğerlerinde de var mı ayni yalıtım bilmiyorum 

Benimki 10 senesi ilk 6 ayda 1 kere arıza vermişdi sonra el sürmedik ne bakım ne vs arıza vermesinde sesine razıyım sizinki yeni modeldir fark oradan gelıyordur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Daikin galiba ciddi uzun garanti veriyor. Reklamlarda denk gelmişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erkan Işık yazdı:

Hangi marka mesela tansu bey 

Tahir bey benim vailantda maşallah degirmen gibi çalısıyor :)) 

Birkaç marka zaten söylenmiş. Arıza yapma ihtimalleri diğerlerine göre düşük tabi. Kaliteleri ortada. Ama onların da garantiden sonra parçaları pahalı oluyor maalesef. Bu biraz atiker ile prins gibi. İkisi de aynı işi yapıyor ama prins daha geç daha seyrek bozuluyor ama parça pahalı oluyor. Vaillant viessmann bosch iyidir. Ama demirdöküm de vaillant bünyesindedir. Ve parçası her yerde bulunur. Eskiyen modellerinin bile parçası her türlü bulunur. Ben olsam demirdöküm’ün en iyi modelini alırdım. Ya da vaillant alırdım

Tahir İlter yazdı:

Daikin galiba ciddi uzun garanti veriyor. Reklamlarda denk gelmişti. 

Japon iyidir. Servisleri yaygın mı? Parça fiyatları nasıl bulunabiliyor mu dışarıda

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Celal bey siz mühendis açıklaması yapmıssınız teşekkür ederim ,bana sucu ve projeyi çizenlerin söyledikleri kombi büyük olursa daha iyi olur  hem de yakıtta cok degısım olmaz dıyorlar ama bılemıyorum evi kaça ısıtabılcez bir tüketim canavarıda almak istemiyorum işin dogrusu hatta elimdeki baymak kombiyi 30 kv lık lpg den dogalagaza dönüşüm yapalım yırtalım dedık parça yok denmiş ,, şu an oturdugum evde vailant(10 sene) 1kerearıza  diger babam kardesim kiracının oldugu yerde baymak yoguşmalı almısdım  3 adet 24 kw llıklardan onlarda 5 sene oldu problem siz çalışıyor , Marka tercihi olarakda gönlüm baymak idee modeli https://www.trendyol.com/baymak/idee-39-premix-tam-yogusmali-kombi-30-014-kcal-p-12699309?boutiqueId=533107&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=cimri_urun_listeleme&adjust_tracker=1xed9e_u72in2&adjust_campaign=cimri_urun_listeleme bu geçiyor ama kullananlar en iyisini bilir demirdöküm premix  tavsiye ediliyor genelde , vailant ve o ayar markalara cıkmak gereklımı bilemiyorum yarın metrejaı ölçüp yazayım netleştiriz tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim 

Rica ederim Erkan bey.
Bir süredir bu işin içinde çalışan mühendisim, tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Akdeniz bölgesinde, yalıtımlı bir evde 7.5 metre peteğe kadar 20 kw’lık kombi, 7.5-12 metre peteğe kadar 24 kw’lık kombi, daha üstlerine 28 kw-35kw diye gidiyor.
10 yıldır bu işi yapan mühendis bir ağabeyimin iş tecrübesi bu şekilde işliyor iş yerimizde, henüz bir olumsuz geri dönüş almadık.
Elbette teoride hesap önemli fakat pratikte bir çok durum işin içine giriyor.(Tesisat uzunluğu, dirsekler, lokal kayıplar, meskenin bulunduğu cephe, pencereler, peteklerin materyalleri vb)
24 kw kombi ile 28 kw kombi arasında, pompanın basma gücü farkı yok denecek kadar azdır, bazı cihazlarda aynıdır hatta. Yani iki kombi de, 180 metre kare evin her köşesine sıcak suyu çok rahat basacaktır.
28 kw daha güçlü olduğundan, ısıtma performansı, çok soğuk havalarda daha iyi olacaktır fakat, ılıman havalarda 24 kw kombiye göre gaz tüketimi daha yüksek olacaktır.
Kombiyi alırken aralarındaki fiyat farkı da cabası, göz önünde bulundurmak gerek.

Kendi evimden yola çıkayım, 270 metre kare, dubleks, son kat, Kuzey cephe, 2017 yapımı yeni bina.
Isıtılan alan 220 metre kare, kombim Demirdöküm Nitron Condense, 24 kw (premix teknolojili değil)
Şu sıra 40 derecede çalışıyor, soğuk havada maksimum 55 derecede çalışıyor, alt katta şu sıra dahi sıcaktan durulmuyor, üst katta ılık ile sıcak arası bir iklim oluşuyor, son kat olduğu ve çatısı olmadığı için.
Kombi sürekli çalışmıyor takip ettiğimde, modülasyonlu çalışıyor, tasarruf sağlıyor.
Dolayısıyla 24 kw yeterli geliyor, 10 metreden fazla olduğu halde petek metrajım.

Burdan çıkan sonuç, YALITIM her şeydir.
Her ne kadar petek metrajı ve ısıtma ihtiyacı hesabı üzerinden konuşsak da, Yalıtım ve diğer parametreler doğru kombi seçimini belirliyor.

Demirdöküm bayisiyiz, önceliğimiz Demirdöküm ürünlerini önermek olsa da, Buderus, Vaillant gibi cihazları da önerdiğimiz oluyor.
Para sorunu olmayan müşteri direkt Vaillant talep ediyor, Kombinin mucidi deyip montajını yaptırıyoruz. Polemiğe girmiyoruz :)

Tansu bey’in görüşlerine katılıyorum, Demirdöküm’ün özellikle Nitromix cihazı, Vaillanttan kalite ve tasarruf konusunda geri kalır bir yanı yok desem yeridir, ve parçası nispeten ucuz, servis ağı oldukça geniştir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Koray Demir yazdı:

Viesmann kullanıyoruz bu işin piri.

+1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Celal Aydın yazdı:

Rica ederim Erkan bey.
Bir süredir bu işin içinde çalışan mühendisim, tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Akdeniz bölgesinde, yalıtımlı bir evde 7.5 metre peteğe kadar 20 kw’lık kombi, 7.5-12 metre peteğe kadar 24 kw’lık kombi, daha üstlerine 28 kw-35kw diye gidiyor.
10 yıldır bu işi yapan mühendis bir ağabeyimin iş tecrübesi bu şekilde işliyor iş yerimizde, henüz bir olumsuz geri dönüş almadık.
Elbette teoride hesap önemli fakat pratikte bir çok durum işin içine giriyor.(Tesisat uzunluğu, dirsekler, lokal kayıplar, meskenin bulunduğu cephe, pencereler, peteklerin materyalleri vb)
24 kw kombi ile 28 kw kombi arasında, pompanın basma gücü farkı yok denecek kadar azdır, bazı cihazlarda aynıdır hatta. Yani iki kombi de, 180 metre kare evin her köşesine sıcak suyu çok rahat basacaktır.
28 kw daha güçlü olduğundan, ısıtma performansı, çok soğuk havalarda daha iyi olacaktır fakat, ılıman havalarda 24 kw kombiye göre gaz tüketimi daha yüksek olacaktır.
Kombiyi alırken aralarındaki fiyat farkı da cabası, göz önünde bulundurmak gerek.

Kendi evimden yola çıkayım, 270 metre kare, dubleks, son kat, Kuzey cephe, 2017 yapımı yeni bina.
Isıtılan alan 220 metre kare, kombim Demirdöküm Nitron Condense, 24 kw (premix teknolojili değil)
Şu sıra 40 derecede çalışıyor, soğuk havada maksimum 55 derecede çalışıyor, alt katta şu sıra dahi sıcaktan durulmuyor, üst katta ılık ile sıcak arası bir iklim oluşuyor, son kat olduğu ve çatısı olmadığı için.
Kombi sürekli çalışmıyor takip ettiğimde, modülasyonlu çalışıyor, tasarruf sağlıyor.
Dolayısıyla 24 kw yeterli geliyor, 10 metreden fazla olduğu halde petek metrajım.

Burdan çıkan sonuç, YALITIM her şeydir.
Her ne kadar petek metrajı ve ısıtma ihtiyacı hesabı üzerinden konuşsak da, Yalıtım ve diğer parametreler doğru kombi seçimini belirliyor.

Demirdöküm bayisiyiz, önceliğimiz Demirdöküm ürünlerini önermek olsa da, Buderus, Vaillant gibi cihazları da önerdiğimiz oluyor.
Para sorunu olmayan müşteri direkt Vaillant talep ediyor, Kombinin mucidi deyip montajını yaptırıyoruz. Polemiğe girmiyoruz :)

Tansu bey’in görüşlerine katılıyorum, Demirdöküm’ün özellikle Nitromix cihazı, Vaillanttan kalite ve tasarruf konusunda geri kalır bir yanı yok desem yeridir, ve parçası nispeten ucuz, servis ağı oldukça geniştir.

Celal bey, vailant ın servis hizmetini de artık demirdöküm veriyor galiba. Hatta birleştiler falan diye haberlerde var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...