İçeriğe Yönlendir

Kombi Tavsiye Öneri

Erkan Işık

Recommended Posts

Celal Aydın
Celal bey, vailant ın servis hizmetini de artık demirdöküm veriyor galiba. Hatta birleştiler falan diye haberlerde var. 

Doğrudur Tahir bey, 2007 yılında Vaillant Group bünyesine katıldı Demirdöküm. Koç Holding devretti.
Servisleri çoğu bölgede ortak hizmet veriyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erkan Işık yazdı:

Selam cümleden arkadaşlar eski baymak lpgli kombi vardı bunu dogalgazlıya cevırmek istedik ama parça yok dendi yardımcı olabılıcek arkadas varsa 2-3 gün daha bekleyebılırım şayet olmassa sıfır kombi alacagım ev dubleks evi tam ölçmedim ama 180 m2 civarı buraya kombi tavsiyeniz ne olur projeyi çizen arkadas 38 kw lık alman lazım diyor , marka model  ne önerirsiniz  

Alarko almayın, ürün kötü değil ancak yedek parçası çok pahalı yetkili servisinde. Yerli filan değli yani. içinden çıkan herşey ithal. Mecburen ikinci kez almak durumunda kaldım sonuç aynı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Dogan Arsiray yazdı:

Alarko almayın, ürün kötü değil ancak yedek parçası çok pahalı yetkili servisinde. Yerli filan değli yani. içinden çıkan herşey ithal. Mecburen ikinci kez almak durumunda kaldım sonuç aynı.

Lanet olsun o Alarkoya ocağıma incir ağacı dikti trendy denen modeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

seradens de oyle. 3. senede 3 yollu vana bozuldu. 550 tl odedim. hepsi den farkli parcalari. obceki seradens 8 sene sorunsuz calisip komple bozulmustu. 

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benim sattğım bayramoğlundaki evimde 35KW Bosch vardı 200 metrekare dubleks. süperdi ne arıza ne hata. Bolu gibi yerde 35KW iyidir. Onların devridaimi de güçlü oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

İlçedeki evimize doğalgaz hattı döşenmişti 2 sene oldu kombiyi alalı annemi ikna edemedim ille de yoğuşmalı kombi istedi anne gerek yok zaten 4 petek çalışacak ucuzundan alalım birşey. 2018 de 2970 liraya Bosch Condens 2000 almıştım. Şu an 4500 olmuş.

En ucuzu da en pahalısı da artık 10 yıl sonra verimden düşüyor ben olsam ortalama bir kombi alırım. Birde parçaları yerli olması önemli hem maliyet hem de tedarik açısından. Baymak Demirdöküm falan yeterli diyorum.

Bosch marka kombi var aldığım evde 6. yılında eşanjör değişti 2018 'de 850 lira para verdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Tam 12 sene bir kere bile bakım yaptırmadan Demirdöküm Vinto kullandım İstanbul'daki evimde. Şimdi bütün elektronik ürünler malzemeden maliyet düşürme derdinde çamaşır, bulaşık makineleri veya buzdolopları eski kalitesinde değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

İlçedeki evimize doğalgaz hattı döşenmişti 2 sene oldu kombiyi alalı annemi ikna edemedim ille de yoğuşmalı kombi istedi anne gerek yok zaten 4 petek çalışacak ucuzundan alalım birşey. 2500 e 2970 liraya Bosch Condens 2000 almıştım. Şu an 4500 olmuş.

En ucuzu da en pahalısı da artık 10 yıl sonra verimden düşüyor ben olsam ortalama bir kombi alırım. Birde parçaları yerli olması önemli hem maliyet hem de tedarik açısından. Baymak Demirdöküm falan yeterli diyorum.

Bosch marka kombi var aldığım evde 6. yılında eşanjör değişti 2018 'de 850 lira para verdim.

ben de alarkoyu yerli diye aldım sözde. vaillant ayarında servis giderleri çıktı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Merkezi ısıtma sistemimiz var buna rağmen komşuların çoğu kombi taktırıp şofben olarak kullandık. @Celal Aydın teknik olarak herşeyi anlatmış. Apartmanda buderus, vaillant, eca vs birçok marka var. Ben düzcede fabrikası olan baykan firmasından ay modeli kombi almıştım. Üretim müdürü ile görüştüğümde pompa ve eşanjörün bir çok markada ortak olduğu gibi konuşmuştuk hatta bizzat görmüştüm. Baykan vaillant iki katıydı o zaman (2009) . İlk yatırım maliyeti ve servisi çok önemli. Eski evimde demirdöküm kombini kartı arıza yapınca Fransa'dan kart beklemiştim. 

Yerli üretimi seçin derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

5 yıldır demirdöküm nitromix kullanıyorum çok sessiz çalışıyor ve gayet başarılı bir ürün bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Celal Aydın yazdı:

Mahal alanı (A): 180m2
Bulunulan kat: Normal kat (ara kat)
Kat yüksekliği (h): 2,7 m
Isı katsayısı (k): 45 (İstanbul 2. ısı bölgesinde yer almaktadır.)

Mahal için gerekli ısı miktarı :

Q = A * h * k

formülüne göre ;

Q = 180 * 2,7 * 45 = 21.870 kcal/h (25.4Kw) ‘ dir.

Çatı veya bodrum katta olması durumunda gerekli ısı miktarı :

21.870* 1,3333 = 29,159 kcal/h (33.9 kw) olarak bulunur.

Bu sonuçlardan bir harman yaparsak, dubleks evin alt katını ara kat, üst katını çatı katı olarak düşünürsek, 28 kw’lık kombi gayet güzel ısıtacaktır. Yeni nesil kombilerin tam yoğuşmalı olduğunu da işin içine katmalı, ona göre düşünmeliyiz. (Petek metrajı toplamda 10 metreden kısa ise, 28 kw’lık kombi fazla bile gelir, 24 kw hayli hayli yeter.)

celal bey  demirdöküm de sanırım 35 kw yazan modelı 28000 lik en buyuk o var  

Demirdöküm Nitromix P 35 Kw Yoğuşmalı Kombi (HEP)

Nitromix P 35 HEP, Avrupa Birliği tarafından belirlenen enerji verim standarlarında 4 yıldızlı verim sınıfında yer almaktadır. Bu modelde kullanılan paslanmaz çelik premix eşanjör üst düzey yakıt tasarrufu ve verim sağlamak için özel olarak üretilmiştir.

Genel Özellikler

Cihaz Tipi: Yoğuşmalı
Baca Tipi: Hermetik
Kapasite kW: 35
Verim%: 107,2
Verim Sınıfı (92/42/EEC): 4 Yıldız
Fan Modülasyonu: Var
Yakıt Tipinin LCD'den Takibi: Yok
Analog Manometre: Yok
EMC Filtre: Var
Eşanjör Tipi: Çift
Akıllı Isıtma Sistemi: Var
Self Adaptasyon Sistemi: Yok
Ayarlanabilen Isıtma Kapasitesi: Yok
Alev Modülasyonu: Var
Program Saati: Yok
Microfast Sıcak Su Ünitesi: Yok
NTC Sensör Yapısı: Çift
Economy/Comfort Modu: Yok
Donma Emniyeti: Var
Pompa Blokaj Emniyeti: Var
Düğme Yapısı: Çevirmeli
Yerden Isıtmaya Uygunluk: Uygun
Kapasite Kullanımının LCD'den Takibi: Var

Kapasite - Verim

Minimum Nominal Isıl GüçkW: 6,5
Maksimum Nominal Isıl GüçkW: 35
Minimum Nominal Isıl Güçkcal/h: 5.523
Maksimum Nominal Isıl Güçkcal/h: 30.100

Boyutlar

Yükseklikmm: 740
Genişlikmm: 425
Derinlikmm: 340
Net Ağırlıkkg: 35,5
Elektriksel Özellikler
Elektrik beslemesi: 230 V / 50 Hz
Elektriksel koruma sınıfı: IPX4D
Maksimum elektriksel güçW: 150

Isıtma Devresi Özellikleri

Tesisat sıcaklık ayar aralığı°C: 10-75
Genleşme tankı kapasitesilt: 8
Maksimum tesisat kapasitesi(75°C ortalama su sıcaklığında)lt: 160
Maksimum çalışma basıncıbar: 3

Kullanım Suyu Devresi Özellikleri

Sıcaklık ayar aralığı°C: 38-60
Minimum su debisilt/dk: 1,5
Spesifik su debisi (30 °C sıcaklık farkında)lt/dk: 15
Minimum su basıncıbar: 0,8
Maksimum su basıncıbar: 8

Atık Gaz Özellikleri

Atık gaz çıkışı çapımm: 60-100
Cihazla verilen baca borusu uzunluğucm: 75 
Bu makine ile baymakın duatec serisi arasında kaldım 3 tane duatec faal calısan var babamın orda hatta onlarıda ben almısdım tekarıza elektrık gıttıgınde ekrana arıza dusmesı bunda da duatec 33-42 hangisi olmalı olursa genleşme tankı 12 lt imis bunda teknık özellıklerı eklıyorum https://www.baymak.com.tr/media/3817/baymak-duotec-premix-tam-yogusmali-kombi-brosur.pdf
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Kiracı olduğumuz da taşıdığımız evlerde bosch, eca, ariston, alarko bunları kullanmıştı. En güzeli bosch sonra ariston diyebilirim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Buderus işin nirvanası da dış kasa kaporta her neyse değiştir Bosch tak aynı :) Bosch-Buderus servisleri aynı.

Hatta Junkers marka kombi var. Bunlara üretim yapıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Nerden buluyorsunuz böyle kombi markalarını anlamıyorum 😄 Lojmanda oturuyorum ve baykan yıldız plus marka kombi takılmış zamanında. Hani farklı olmak için antin kuntin araba almak ister ya kimisi, benim kombi de aynen böyle. Adını bile duyan yok nerden bulup takmışlar bilemiyorum. Ama nazar değmesin çalışıyor kerata buna da şükür. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Nerden buluyorsunuz böyle kombi markalarını anlamıyorum 😄 Lojmanda oturuyorum ve baykan yıldız plus marka kombi takılmış zamanında. Hani farklı olmak için antin kuntin araba almak ister ya kimisi, benim kombi de aynen böyle. Adını bile duyan yok nerden bulup takmışlar bilemiyorum. Ama nazar değmesin çalışıyor kerata buna da şükür. 

Fabrikası düzcede, önceden baymak'a ve ferroliye fason üretim yapıyorlardı sonra kendi markaları ile üretim yaptılar. Benim evde de Ay modeli var 11 yıldır sorun yok.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
celal bey  demirdöküm de sanırım 35 kw yazan modelı 28000 lik en buyuk o var  

Demirdöküm Nitromix P 35 Kw Yoğuşmalı Kombi (HEP)

Nitromix P 35 HEP, Avrupa Birliği tarafından belirlenen enerji verim standarlarında 4 yıldızlı verim sınıfında yer almaktadır. Bu modelde kullanılan paslanmaz çelik premix eşanjör üst düzey yakıt tasarrufu ve verim sağlamak için özel olarak üretilmiştir.

Genel Özellikler

Cihaz Tipi: Yoğuşmalı Baca Tipi: Hermetik Kapasite kW: 35 Verim%: 107,2 Verim Sınıfı (92/42/EEC): 4 Yıldız Fan Modülasyonu: Var Yakıt Tipinin LCD'den Takibi: Yok Analog Manometre: Yok EMC Filtre: Var Eşanjör Tipi: Çift Akıllı Isıtma Sistemi: Var Self Adaptasyon Sistemi: Yok Ayarlanabilen Isıtma Kapasitesi: Yok Alev Modülasyonu: Var Program Saati: Yok Microfast Sıcak Su Ünitesi: Yok NTC Sensör Yapısı: Çift Economy/Comfort Modu: Yok Donma Emniyeti: Var Pompa Blokaj Emniyeti: Var Düğme Yapısı: Çevirmeli Yerden Isıtmaya Uygunluk: Uygun Kapasite Kullanımının LCD'den Takibi: Var     Kapasite - Verim   Minimum Nominal Isıl GüçkW: 6,5 Maksimum Nominal Isıl GüçkW: 35 Minimum Nominal Isıl Güçkcal/h: 5.523 Maksimum Nominal Isıl Güçkcal/h: 30.100     Boyutlar   Yükseklikmm: 740 Genişlikmm: 425 Derinlikmm: 340 Net Ağırlıkkg: 35,5 Elektriksel Özellikler Elektrik beslemesi: 230 V / 50 Hz Elektriksel koruma sınıfı: IPX4D Maksimum elektriksel güçW: 150     Isıtma Devresi Özellikleri   Tesisat sıcaklık ayar aralığı°C: 10-75 Genleşme tankı kapasitesilt: 8 Maksimum tesisat kapasitesi(75°C ortalama su sıcaklığında)lt: 160 Maksimum çalışma basıncıbar: 3     Kullanım Suyu Devresi Özellikleri   Sıcaklık ayar aralığı°C: 38-60 Minimum su debisilt/dk: 1,5 Spesifik su debisi (30 °C sıcaklık farkında)lt/dk: 15 Minimum su basıncıbar: 0,8 Maksimum su basıncıbar: 8     Atık Gaz Özellikleri   Atık gaz çıkışı çapımm: 60-100 Cihazla verilen baca borusu uzunluğucm: 75  Bu makine ile baymakın duatec serisi arasında kaldım 3 tane duatec faal calısan var babamın orda hatta onlarıda ben almısdım tekarıza elektrık gıttıgınde ekrana arıza dusmesı bunda da duatec 33-42 hangisi olmalı olursa genleşme tankı 12 lt imis bunda teknık özellıklerı eklıyorum https://www.baymak.com.tr/media/3817/baymak-duotec-premix-tam-yogusmali-kombi-brosur.pdf

35 kW = 30.000 kcal/h
28 kW = 24.000 kcal/h
Takdir sizin Erkan bey, gönlünüzden geçen markayı tercih etmenizde fayda var.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Celal Aydın yazdı:

35 kW = 30.000 kcal/h
28 kW = 24.000 kcal/h
Takdir sizin Erkan bey, gönlünüzden geçen markayı tercih etmenizde fayda var.

Celal bey petekleri ölçdüm 13,50 metre petek+2 adet banyolarda havlupan var bir tanede ben extra garaja 80 cm lik petek eklettim cok soguk olursa belkı acarız belkı acmayız 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hiç ECA ismi geçmemiş. Ben kullanmadım ama babamların kirada duran evine ECA takılmıştı. 3 kiracı falan değişti en az 20 senelik kombi en ufak sıkıntısını, arızasını, kiracılar tarafından iletilmiş şikayetini duymadık. Hangi modeliydi hatırlamıyorum ama takıldığı dönem yoğuşma falan yoktu sanırım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Celal bey petekleri ölçdüm 13,50 metre petek+2 adet banyolarda havlupan var bir tanede ben extra garaja 80 cm lik petek eklettim cok soguk olursa belkı acarız belkı acmayız 

Erkan bey 35 kW tercih etmenizde fayda var, max sıcak su debisi 15 litre ile açık ara önde. (28 kW kombiye 2.5 litre fark var)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

2010 yılında kirada oturduğum evde yanlış hatırlamıyorsam ECA confeo model bir kombi vardı. Ilk biz kullanmıştık, hem çok gürültülü idi hemde sıcak su sabitleme sorunu vardı. O zaman araştırmıştım o modelde böyle şikayetler internette bolca vardı. Sonraki modellerde duzeltmislerdir belki ama ordan kalan olumsuz intiba ile sonrasında aldigim iki kombide de ECA ya uğramamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Celal Aydın yazdı:

Erkan bey 35 kW tercih etmenizde fayda var, max sıcak su debisi 15 litre ile açık ara önde. (28 kW kombiye 2.5 litre fark var)

Yani diyorsunuz demirdöküm nitromix p35 modeli ni al mı dıyorsunuz   özelden mumkunse forum üstünden bana cep teliniz atmanız mumkunmu

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Metin Akbal

Haydi beyin fırtınası.

Eski kombi yogusmasız 10 seneyi doldurdu. Bosch classic plus. Sıcak suyu dengesiz ısıtmaya başladı. İlk şu bı kaynar geliyor sonra soğuyor sonra geri ısınıyor sabit kalıyor. Almışken yine yoğuşmalı Bosch almak istiyorum. Yetkili servisinden memun kaldım. Aklımda olan model Bosch Condens 1200W. Ev ortalama 120 130 metrekare. Evde ortalama 8 metre petek ve birde havlupan var. Ev en üst kat yalıtım var tabliyeye de yine bir malzeme sereceğiz.

20 binlik kombi yeterli görünüyorama 20 binlik kombi yerine 24 binlik kombi almanın avantajı dezavantajı ne olur?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...