İçeriğe Yönlendir

Yeşil Kart (Greencard)

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mesut Eyibil
Mehmet Pınar yazdı:

Sağlıkçı olarak gitmek istiyoruz biz Almanyaya. 3 aydır dil kursuna gidiyoruz. Ancak A2 seviyesine gelebildik. Şartları en az B1, ama çalışmaya başlayınca b2 istiyorlar. İngiltereyi hiç araştırmadım. Acaba şansımız nedir. Bi bakalım.Şu an yeşil pasaportumuz var. Avantajı olur mu?Ya da mesleğimizin?

Sadece iş kuranlar için mi geçerli?

Almanya çok kolay vize veriyor aslında, iş arama vizesi ile gitmeniz gerekbilir, almanca zor, eğer ingilizce biliyorsanız ingilizce olarak başvurun zaten dil şartı yok bildiğim kadarı ile iş arama vizesinde, sağlıkçıda çok fazla ihtiyaçları var, hemde hasta bakıcıya, görüşmede A2 seviyesinde eğitim aldığınızı ve kursa almanyada devam edeceğinizi belirtirseniz sorun olmaz.

İngilltere için ankara anlaşmasına yetişemezsiniz 31inde son bulacak ama sonrasında nitelikli göçmen olarak başvuru yapabilirsiniz, bunun için ise b1 seviyesinde ingilizce, ve çalışma bakanlığından lisans almış bir şirketin size sponsor olması lazım.

bence pandemiyi iyi değerlendirip mesleğinizi kullanın geçerli diplomalarınız varsa diğer konuların hiç sorun olacağını düşünmüyorum yetekli dil sorununu çözeceğinizi kanıtlayın, gidince kurs alacağız vs gibi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

gunumuzun gecerli meslekleri bolgesine göre degisse de, firincilik, kaynak ustaligi, vinc operatorlugu, hemsire. buyrun... kimse muhendis aramiyor!?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mesut Eyibil yazdı:

Almanya çok kolay vize veriyor aslında, iş arama vizesi ile gitmeniz gerekbilir, almanca zor, eğer ingilizce biliyorsanız ingilizce olarak başvurun zaten dil şartı yok bildiğim kadarı ile iş arama vizesinde, sağlıkçıda çok fazla ihtiyaçları var, hemde hasta bakıcıya, görüşmede A2 seviyesinde eğitim aldığınızı ve kursa almanyada devam edeceğinizi belirtirseniz sorun olmaz.

İngilltere için ankara anlaşmasına yetişemezsiniz 31inde son bulacak ama sonrasında nitelikli göçmen olarak başvuru yapabilirsiniz, bunun için ise b1 seviyesinde ingilizce, ve çalışma bakanlığından lisans almış bir şirketin size sponsor olması lazım.

bence pandemiyi iyi değerlendirip mesleğinizi kullanın geçerli diplomalarınız varsa diğer konuların hiç sorun olacağını düşünmüyorum yetekli dil sorununu çözeceğinizi kanıtlayın, gidince kurs alacağız vs gibi.

İngilizce b1 seviyesinde var ama almanlar bilişim dışında dil konusunda çok katılar.Almacayı yaza kadar b1 e getireceğime inanıyorum. A2 hasta bakıcı olayını sorduk. Önce o şekilde gidip sonra hemşirelik için denklik alalım diye düşündük ama o da olmadı. Hasta bakıcı için yine bir eğitime girmemiz gerekiyor. Zaten bu süreyi dil öğrenmeye harcayacağımız için vazgeçtik.

Başvuruda dil şartı yok evet. Bir vakıf danışmanı bize A2 seviyesi ile başvuruları başlatmamızı bu sürede b1 i tamamlamamızı gidince zaten orada b2 için yardımcı olacaklarını söyledi. Şimdilik bu yönde ilerliyoruz.

Yaza Almanya’ya turist olarak gidip( yeşil pasaportla) orada iş arama vs konuları yerinde incelemeyi düşünüyoruz. 
Eğer çocuklarımız olmasa şimdiden harekete geçmiştik ama kurulu bir düzeni bozmak baya zor olacak. O yüzden emin adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Pınar yazdı:

Yaza Almanya’ya turist olarak gidip( yeşil pasaportla) orada iş arama vs konuları yerinde incelemeyi düşünüyoruz. 

mümkün ise,Franfurt un kuzeyine doğru bakın,

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

Bavyera'da Almancayı çok iyi biliyorum diyen bile yetersiz kalır :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yurtdışına giden işgücü ülke için kayıp. Bence zorlayıp ülkemizi adam etmeye bakalım. Hatta dışardan adam getirelim. Bizdeki molozları ve yabancıları vs sepetleyelim. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Göktürk yazdı:

Yurtdışına giden işgücü ülke için kayıp. Bence zorlayıp ülkemizi adam etmeye bakalım. Hatta dışardan adam getirelim. Bizdeki molozları ve yabancıları vs sepetleyelim. 

Tüm bunlardan önce yapmamız gereken çok daha elzem bir şey var.. Umarım köprüden önceki son çıkışı kaçırmamışızdır. Benim hala umudum var :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu düşmanlık olayı doğru değil. Hele Amerika'da bir düşmanlık yok bilakis saygı duyarlar. Yahudilerin de arası iyidir. Belki Ermeniler sıkıntı yapar ama mesela benim kıbrıslı rum arkadaşım vardı çinliler ödev paylaşmazken biz onunla ne oldu bitti derste paslaşırdık.

Din dil millet dediğimiz şey zaten burada doğduğumuz için öyle oluşmuş. Orada da aynı değerleri yaşayabilirsin belki daha da rahat.

Amerikanın adaleti, özgürlüğü, kuralları ve çevreye saygısı, insana saygısı cezbeder beni hep. Kurallar oturmuştur senin için vardır.

Bugün gebze vergi dairesinde kapıcının vergi işi için gittim. Yemediğim azar kalmadı memurlardan. Ve hiçbirşey söylemiyorlar..Bekleyince parsel parsel söylüyorlar. Sürekli dolandırıcıymışım gibi davranıyorlar. Amerikada bu olmaz. olamaz. 9 yıl yaşadım. Yabancı olarak polisi mahkemeye verdim kazandım. 

Şair demiş ya "öz vatanında parya"

Biz öyleyiz. 

Hocam Amerika da belki siz denk gelmemiş olabilirsiniz ancak akrabalarım yaşıyor ve özellikle müslümanlık ön plana çıkarsa ciddi sıkıntı yaşanabiliyor diye anlatırlar hep. Avrupa ise maalesef hep bizi Osmanlı olarak gördü ve görüyor. Bozulmuyor yani bu algı. Benim motorum var. Kanuni marka. Yemin ederim 3-5 kişilik yabancı bir turist gurubu okudu yanımda ve garip garip konuşmaya başladılar Didim'de. Zaten Amerika da olmasa da özellikle Avrupa da Türklük eşittir Müslümanlık. Antiİslamlık da almış başını gidiyor. Özellikle batı avrupada Türklerin yaşadıkları yenilir yutulur şeyler değil. Bir ülke Türkiye'ye düşman olacak yada düşmanca tavır sergileyecek ancak ben onlar için çalışacağım.. Ne bileyim bana dokunuyor böyle bir durum..Yasa, insanca yaşama gibi şeyler amenna güzel olabilir ama bir öğretmen olarak başöğretmenim Atatürk yurt dışında istediği gibi yaşayabilirdi. Ateşelik yaptı çok uzun süre ancak ülkeye geri döndü ve kendi vatandaşları için imkansız savaşlara girdi ve başardı. Yani bazı şeyler vardır ki yasalarla, yaşamayla, maddiyatla falan açıklanmıyor. Çok bireysel ve bencil bir düşünce bana göre. Biz bu ülkenin vatandaşlarının vergileriyle yetiştik ve bu Cumhuriyet bizi bu noktaya getirdi. Bu ülkeye borcumuz var. Önümüze engeller illa ki çıkacak. Yine de bu ülkenin evlatları için çalışmalıyız diye düşünüyorum. Ben doğu görevine gönüllü gittim. Elimden geldiği kadar 3 sene çalıştım. İnanın çoluk çocuk olmasa daha da köyde çalışırdım. Ülkemizde evet yasalarda sıkıntı olabilir, insanı "lanet olsun" çizgisine getirecek bir sürü olay da olabilir ki çok oluyor ancak ne bileyim kendi dilimi konuşuyorum, kendi insanıma yararım oluyor, her şeyi kendimin gibi sahiplenebiliyorum ve koruyorum. Bunlar benim için vazgeçilmez. Mükemmel duygular. Tekrar söylemek gerekirse herkesin düşüncesi pek tabii farklı olabilir. Kesinlikle sonsuz saygım var.. Son olarak

Bülbülü altın kafese koymuşlar "ah vatanım" demiş..

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam Amerika da belki siz denk gelmemiş olabilirsiniz ancak akrabalarım yaşıyor ve özellikle müslümanlık ön plana çıkarsa ciddi sıkıntı yaşanabiliyor diye anlatırlar hep. ..

Ben en pis yerlerini de bilirim en müslüman yerlerini de iş ortamını da. Yaşamasınlar dönsünler o begenmeyenler. Onlar "ortadoğulu" geleneklerinden gelen bazı kusurları yapmakta ısrar etmiş olabilirler. Mahallede hoparlör ile ezan okumuş olabilirler vs vs. 

Biri gelsin senin mahallede kilise kursun bi apartmanın dairesine.. Nasıl davranırlar Türkiye'de düşün bi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben en pis yerlerini de bilirim en müslüman yerlerini de iş ortamını da. Yaşamasınlar dönsünler o begenmeyenler. Onlar "ortadoğulu" geleneklerinden gelen bazı kusurları yapmakta ısrar etmiş olabilirler. Mahallede hoparlör ile ezan okumuş olabilirler vs vs. 

Biri gelsin senin mahallede kilise kursun bi apartmanın dairesine.. Nasıl davranırlar Türkiye'de düşün bi.

Senelerce beraber yaşadık hocam ! Yemin ederim mahalleme kilise havra ne varsa açsalar kılım kıpırdamaz hatta o dine mensuplar için sevinirim. Genel olarak Anadolu insanı da böyle düşünür. Yobazlar yapıyorsa bu suç Anadolu insanına atılmamalı. Modern dediğiniz, ANAYASANIN BAŞ ÜLKESİ denen Yunanistan'ın başkenti Atina da 1 tane camii var o da kapatılıyor sürekli. Bence ülkemize bu konularda haksızlık yapılıyor. Sadece İstanbul da bile bir çok kilise ve havra var. Bir sürü onlara ait okullar var. Bu tip düşünen Anadolu insanı da ortadoğu geleneklerine göre değil tam tersine Anadolu geleneklerine göre hareket eder. Size bir örnek vereyim. Eşimin kuzeni ABD de profesör. Matematik alanında. Telefonunda namaz programı var ve sesini açık unutmuş. Bir dükkanda da bu çalmış. İnsanların bakışını görmemle kaçmam bir oldu. O nefreti hissettim diyor ki takribi 20 senedir orada yaşıyor. Her zaman savunurum bir şehirde Yahudi varsa havra, Hristiyan varsa kilise a-ça-cak-sın !!! Almanya da Türk kardeşlerimiz özellikle son zamanlarda diken üstünde yaşıyoruz diyorlar. Zamanında kullanıldılar şimdi de istenmiyorlar. Oraya gitsek göçmen buraya gelsek Almancı oluyoruz diyorlar. Bu bize ne anlatıyor? Burada aslında çok büyük dersler var. Avrupa da yada Amerika da saygısız ve aşırı dinci örgütlerin suçu normal dinini yaşayan ve insan haklarına saygılı insanlara ödetilmeye çalışılıyor. Mehmet Akif in dediği gibi. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar! Aliya nın dediği gibi Avrupa hiçbir zaman medeni olmamıştır! Sadece Avrupa nın bile yaptıkları ortada. (Fransa Afrika da, İngiltere Hindistan da, İtalya Kuzey Afrika da vs vs. sanırım o zamanlar bahsedilen yasalar ve insan hakları icat edilmemişti. Hala daha icat edilmiyor Amerika da  yasalar sanırım Irak daki askerlere,Suriye de olanlara bakmıyor.) Hocam düşüncelerinize saygım sonsuz ancak fazla genellediğinizi düşünüyorum. Beğenmeyenler dönüyor zaten. Son zamanlarda ki Avrupa ve Amerika seviciliğinin de tamamen siyasi iklim kaynaklı olduğunu ve maddi kazanç ile alakalı olduğunu düşünüyorum...

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Çağlar Bayur yazdı:

Bazı videolarda denk geldim. Sokakta kamera ile vlog çeken biriydi. Münih’te herkes bize bakarken Hamburg’da daha olağan karşılanıyoruz diyordu.

Frankfurt civarına odaklandık. Bakalım kısmet

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tam mahallede hoparlorden ezan okumuşlardır dedim doğru çıktı :)

islamofobi bi korku..korkan adama korkma diye bi de kızamazsın.

Kimin nerede ne yaptığı bunlar o dönemlerin normları. Sadece anadoluda neler olmuş onu bile okumak yararlı olabilir.

Yaşamadan anlamak zor. Ancak gördüğüm kadarıyla amerika avrupa seviciliği diye etiket koymak çok kolay.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

Tam mahallede hoparlorden ezan okumuşlardır dedim doğru çıktı :)

islamofobi bi korku..korkan adama korkma diye bi de kızamazsın.

Kimin nerede ne yaptığı bunlar o dönemlerin normları. Sadece anadoluda neler olmuş onu bile okumak yararlı olabilir.

Yaşamadan anlamak zor. Ancak gördüğüm kadarıyla amerika avrupa seviciliği diye etiket koymak çok kolay.

Bu ezan okumaksa daha doğrusu öyle algılıyorsanız diyecek sözüm yok hocam! Gayrı ihtiyari bir durum ve bu durum karşısında verilen tepkiyi anlatmak için bu örneği verdim!  Amerika gibi özgürlük!!! ülkesinde siyahi vatandaşlara yapılan bile gerçekten bize o kadar çok şey anlatıyor ki! Korkan insana kızamazsın ancak sorun şu ki adam korkunun yanında zarar veriyor karşı tarafa! sevicilik bizim ülkemizde özellikle Osmanlının son zamanlarından beri maalesef var. Eskiden Avrupa da olan Osmanlı seviciliği gibi. Evlerde Türk köşesi yapılan Avrupa evleri gibi. Şahsen tarihe aşırı ilgim var. Anadolu tarihini de çok severim. Anadolu hep öksüzdür hocam. Türk devletleri bile (Selçuklu dışında) Anadolu'ya pek yatırım yapmamışlardır. Varsa yoksa balkanlar ve Arap diyarı(ümmetçilik anlayışı). Anadolu insanı anlayışlıdır, Anadolu insanı fedakardır ve saygılıdır. Yoksa senelerce yan yana farklı dinler yaşayamazdı!  

Anadolu insanının Yahudiler için yaptığı ile ilgili bir örnek daha vermek isterim. Fransa'daki Türk Büyükelçi'nin fedakarlıkla yaptıkları ve 10 bin Yahudiyi MODERN! Avrupa dan, etnik savaştan kaçırarak, ülkemize getirerek nasıl kurtardığı..( Büyükelçi kitabını okumanızı tavsiye ederim) 

Özellikle ülkemizde yetişen insanlar bireysel düşnmeyip inşallah ülkemize yararlı olacak şekilde çalışırlar. Dediğim gibi Atatürk de gidebilirdi. Özellikle eşinin durumu ona mükemmel bir hayat sunabilirdi. ( Torununun yazdığı kitabı okumanızı tavsiye ederim) 

Ülkemiz elbet Avrupa'nın yada Amerika'nın hukukuna değil gerçek hukuka inşallah ulaşacaktır. Bu süreçte de yetişmiş insanların biraz cefa çekecek dahi olsalar ülkemiz için ellerinde kalemle yada işlerinin gereği olan araçlarla cehalete karşı savaşmalarını, yurt dışı cezbetse bile ülkemiz için çalışmalarını temenni ederim. Tek düşüncem ve temennim budur..

Bir insanın kendi ulusu ve vatandaşları için, onların huzuru için çalışarak, kendi dilini, dinini(dinsiz de olabilir), ülkesinin güzelliğini yaşaması kadar güzel bir şey olabilir mi ? ...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu dostlar, Amerikaya gidip ne yapacaksınız. 300 dolara araba alınca mutlumu olucaksınız. Kapitalizmin cehennemi Amerikadır. Herşeye kolay ve çabuk ulaşmak, sıkıcı olmaya başlıyacaktır. Hayat bir süre sonra zevk vermiyecek. 

Bir zamanlar o tip şeylere çok heves ettim. Ama sonra sıkıcı olmaya başladı. Para kazanıp arzu ettiğim şeylere tek tek sahip olunca içimde bir boşluk oluşmaya başladı. 

Almancı dedem, Sivas gelip bostan yaptı, hergün tırpan vurdu, su herki kazdı. Almanyanın sosyal devlet anlayışı ona sıkıcı geldi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Daha derin okumanız gerek. İngilizce varsa kaynak göndereyim arada meraklıysanız.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Daha derin okumanız gerek. İngilizce varsa kaynak göndereyim arada meraklıysanız.

İnsanların John Coulhoun deneylerini okuması gerek. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Almancı dedem, Sivas gelip bostan yaptı, hergün tırpan vurdu, su herki kazdı. Almanyanın sosyal devlet anlayışı ona sıkıcı geldi. 

pension gehalt alıyor mu?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

pension gehalt alıyor mu?

Dayım bir trafik kazası sonucu, ruh sağlığı bozulup alkolik olunca ailesini geçindirmesi için ona veriyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

başarılı bir sosyal devlet demek ki.. atasözleri vardır, burada kurallar hüküm sürer der.. bideki atalar da damlaya damlya göl olur derler

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

başarılı bir sosyal devlet demek ki.. atasözleri vardır, burada kurallar hüküm sürer der.. bideki atalar da damlaya damlya göl olur derler

Çoçukken ve ergen iken çok heves ederdim Almanya için. Sonra nedense 2008 den sonra yabancı ülke merakım kayboldu gitti. Bazen dayımlar ülkeye gelir, paraları yerler, söve söve dönerler.  Yetişkin olunca zaten bıraktım bu işleri kendi önüme baktım. İstediğim hayatı Almanya olmadanda Türkiyede de yapabildim. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Çoçukken ve ergen iken çok heves ederdim Almanya için. Sonra nedense 2008 den sonra yabancı ülke merakım kayboldu gitti. Bazen dayımlar ülkeye gelir, paraları yerler, söve söve dönerler.  Yetişkin olunca zaten bıraktım bu işleri kendi önüme baktım. İstediğim hayatı Almanya olmadanda Türkiyede de yapabildim. 
En çok neye kızıyorum biliyor musunuz?

Yurtdisinin kurallarini övüp yanlış yaparsanız hemen cezayı yersiniz diyerek ülkeyi eleştirenler, memlekete tatil icin geldiğinde hiç kuralsız hareket etmesi.

Çöplerini arabadan dışarı fırlatmasi, trafik kurallarına riayet etmemesi, olmayacak yerlere park etmesi, vs vs

Ali bey lafım akrabalariniza değil konu acilmisken değinmek istedim. Halbuki o ülkelerin standartlarında yasayip o toplumun rahatlığı icin koyulan kurallara burada da riayet etseler ülkemiz insanına farklı bir bakış açısı kazandirabilirler.
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Mehmet Pınar yazdı:

İngilizce b1 seviyesinde var ama almanlar bilişim dışında dil konusunda çok katılar.Almacayı yaza kadar b1 e getireceğime inanıyorum. A2 hasta bakıcı olayını sorduk. Önce o şekilde gidip sonra hemşirelik için denklik alalım diye düşündük ama o da olmadı. Hasta bakıcı için yine bir eğitime girmemiz gerekiyor. Zaten bu süreyi dil öğrenmeye harcayacağımız için vazgeçtik.

Başvuruda dil şartı yok evet. Bir vakıf danışmanı bize A2 seviyesi ile başvuruları başlatmamızı bu sürede b1 i tamamlamamızı gidince zaten orada b2 için yardımcı olacaklarını söyledi. Şimdilik bu yönde ilerliyoruz.

Eğer çocuklarımız olmasa şimdiden harekete geçmiştik ama kurulu bir düzeni bozmak baya zor olacak. O yüzden emin adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz.

şöyle söylim, benim arkadaşım kamu mezunu, sıfır almanca ile lojistik sektörü için iş arama vizesini alıp gitti, 6 ay sonra döndü mağlesef iş bulamadı, tam pandemiye denk geldiği için. sizin çok çok şansınız var, sağlam ve kanıtlanabilir evraklarınız ile almancaya hiç takılmayın, hele hele sağlık sektöründe olduğunuzda çok bariz bir durumunuz yoksa kesinlikle vize alırsınız. mart ayında zaten yeni bir yasada çıkardılar tekrar, dahada kolaylaştırdılar. kesin gitme planınız varsa kriterleriniz yeterli die düşünüyorum. eğer iş arama vizesine başvuracakasanızda danışmanlara fln para vermeyin boşuna kendiniz halledebilirsiniz. tabi bir şirket bulup onun sponsorluğu ile gitmek ilk başlangıç için en iadeli.

ben şuan ingilteye başvuruya hazırlanıyorum, olmadı, mayısta zaten amerika greenkart çekilişini bekleyeceğim, o da olmadı irlanaya dil okulu ile gidip birde oraya bakcağım.

vatanımı seviyorum, yeri gelirse hertürlü fedakarlığada hazırım, ama insanımızın yapısı çok sorunlu olduğu için( saygısız, kavgacı, terbiyesiz, hakka giren, iş ortamındaki sorunlar vb... liste çok uzun) kendimi bu topluma ait hissetmiyorum. zaten epi toplu 50-70 sene ömür yaşayıp birde toplumda sürekli ne olacak kaygısı ile ömür törpülemek istemiyorum. aynı şeyleri çocuklarımda yaşamasın,en azından hakkıyla güzel bir eğitim alsın istiyorum. eğitim zamanında çocukların içindeki cevher keşfedilsin, doğru yönlendirilsin istiyorum. bizim ezberci ve çok yanlış şekilde yozlaşmış eğitim sistemimiz içinde heba olsunlar istemiyorum. bu nedenlerle bi şekilde çıkmak istiyorum bu ülkeden.hakkımızda hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tekbir ile ezan bilmeyene aynı gelebilir. Teröristler de bomba atmadan önce tekbir vb getirdiği için yabancı halk gerilmiş. cep telefonundan ezan yükselince paniklemiş olabilirler. Bu düşmanlık anlamına gelmez. 

Biraz gülelim: 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mesut Eyibil yazdı:

şöyle söylim, benim arkadaşım kamu mezunu, sıfır almanca ile lojistik sektörü için iş arama vizesini alıp gitti, 6 ay sonra döndü mağlesef iş bulamadı, tam pandemiye denk geldiği için. sizin çok çok şansınız var, sağlam ve kanıtlanabilir evraklarınız ile almancaya hiç takılmayın, hele hele sağlık sektöründe olduğunuzda çok bariz bir durumunuz yoksa kesinlikle vize alırsınız. mart ayında zaten yeni bir yasada çıkardılar tekrar, dahada kolaylaştırdılar. kesin gitme planınız varsa kriterleriniz yeterli die düşünüyorum. eğer iş arama vizesine başvuracakasanızda danışmanlara fln para vermeyin boşuna kendiniz halledebilirsiniz. tabi bir şirket bulup onun sponsorluğu ile gitmek ilk başlangıç için en iadeli.

ben şuan ingilteye başvuruya hazırlanıyorum, olmadı, mayısta zaten amerika greenkart çekilişini bekleyeceğim, o da olmadı irlanaya dil okulu ile gidip birde oraya bakcağım.

vatanımı seviyorum, yeri gelirse hertürlü fedakarlığada hazırım, ama insanımızın yapısı çok sorunlu olduğu için( saygısız, kavgacı, terbiyesiz, hakka giren, iş ortamındaki sorunlar vb... liste çok uzun) kendimi bu topluma ait hissetmiyorum. zaten epi toplu 50-70 sene ömür yaşayıp birde toplumda sürekli ne olacak kaygısı ile ömür törpülemek istemiyorum. aynı şeyleri çocuklarımda yaşamasın,en azından hakkıyla güzel bir eğitim alsın istiyorum. eğitim zamanında çocukların içindeki cevher keşfedilsin, doğru yönlendirilsin istiyorum. bizim ezberci ve çok yanlış şekilde yozlaşmış eğitim sistemimiz içinde heba olsunlar istemiyorum. bu nedenlerle bi şekilde çıkmak istiyorum bu ülkeden.hakkımızda hayırlısı.

Son paragraftaki düşüncelerinize tamamıyla katılıyorum. Gitme amacımız tamamen böyle düşündüğümüz için. Maddi olarak çok şükür sıkıntımız yok ama diğer şeyler canımı çok sıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

İş arama vizesi ile sanırım o süre için bloke hesap şartı var değil mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...