İçeriğe Yönlendir

İkinci El Alım Satım Teknik Analizi (Tavsiye Değildir :P)

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
Münir Nurettin Taşova yazdı:

Acil paraya ihtiyaç olması farklı bir durum. Marka, model değiştirmek, daha yenisini almak veya model düşürüp yatırıma yönelmek gibi ertelenebilen ihtiyaçlardan dolayı satanlar çoğunluktadır. Hizmet veriyorsun, kar yapacaksın anladıkta ölücülük yaparak kar yapabiliyorlar mı bilmiyorum.

Ticari kâr % kaç olmalı. O kısım biraz karışık. Konumuz değil ama onun adı yok.  Sıkıntı o. 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ticari kâr % kaç olmalı. O kısım biraz karışık. Konumuz değil ama onun adı yok.  Sıkıntı o. 

Para sürekli değer kaybediyor. Alternatif maliyet hesabı karışık, en kötü senaryoda bile iyi kar hesabı yapılıyor diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Para sürekli değer kaybediyor. Alternatif maliyet hesabı karışık, en kötü senaryoda bile iyi kar hesabı yapılıyor diye düşünüyorum.

%20kar ile çalışsa misal 250 binlik araca 200 bin teklifi abest değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

250 den ilana çıkmışım, 200 teklif ediyorsun? tamam gel derim adres verir orada beklerim? hafifletici sebebim var, indirim verir hakim :rofl:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Alıcının bir hesabı varsa satıcınında var.  Öyle kısa süreli %20 kar pek gerçekçi değil, çeviriyorlarsa helal olsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

250 den ilana çıkmışım, 200 teklif ediyorsun? tamam gel derim adres verir orada beklerim? hafifletici sebebim var, indirim verir hakim :rofl:

Ben teklif etmem de edenler oluyordu. Ama galericiye veya benzer kurumsal yere gidince bu teklife şaşırmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Şuda varki sarı sitedeki ilanların en %30~40 gerçekten satılık değil, aracın ederi, piyasa takibi vs sebeplerle ilan veriyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Alıcının bir hesabı varsa satıcınında var.  Öyle kısa süreli %20 kar pek gerçekçi değil, çeviriyorlarsa helal olsun.

Burada alici ve satıcı nihai kişiler mi aracılar mi kısmı devrede.  

O yüzden trinksat vs tarzı yerde rakam düşük gelince yadırgamamak lazım. Çevremde düşük km bı kaç araç o şekilde satıldı. Hatta ilgilecek kişilere söyledim böyle bir araba var ve trinksat bu kadar rakam veriyor alır mısınız. Yok çok vermiş dediler 😛 araba trinksat ile el değiştirdi galeri üstüne ve 20 bin koyarak iki gün sonra vitrine koydu. Piyasanın hızlı zamanları idi tabi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Takip ettiğim biri jant var, ikinci el 18" jant takımları 3~5 bin aralığında sarılırken tekine 1700 tl istiyor ve elinde 3 adet var takımda değil. Bir kaç satıcı ile görüştüm imkanı yok etmez diyorlar Ve jant 6 aydır satlık. Belki de tek arayıp soran benim.

Sarı site bir acayip durumda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

2013 Skoda Octavia TDI elegance manuel 140.000 km üst limit

a9J8T1.png

88GtkB.png

n6ZJuN.png

Trinksat da 3 araç bedeli sorgulama yapabilirsiniz diyor hafta 3 4 modeli ekleyecez demektir takip edelim ve bakalım satılanlar ve fiyatı aşağı yukarı çıkanlar neler olacak

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Letgo da teklif veriyor :) yeni başlamışlar 

Gece 144400 teklif veren arabam.com

Şimdi 143000 veriyor. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Benim aracıma da mesela  2013 Astra hatchback 74000 km benzin&lpg hasar kaydı 2500 doludan kaynaklı başka bir durum yok arabada. Hasarsız değişensiz olanlara aynı km’lerde arabalara 150000 TL civarı isteniyor, hasar kayıtlı düşük max. 5000 TL olup tampon vs değişmiş olanlara 140000 TL civarı hasarlılar malum zaten veya km yüksek olanlar değişiyor.

Trink 112000 TL verdi,

Vava 111000 TL verdi,

Sarı site hızlı 129.400-133.450 ortalama 133.450-139.500 tok satıcı 139.500-142.250 TL 

Kasko tsb değeri 123000 TL 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

trinkte fiyat teklifi verildikten sonra kişi arabasını anlaşmalı galeri oto raporcularan birine götürüyor. Burada yeniden fiyat veriliyor. Daha sonra bu verilen fiyat ile sistemdeki algoritma güncelleniyor katsayılar. Bu sayede doğruluk oranı sürekli iyileşiyor. Ancak müşteri çekebilmek adına ilk teklifi de biraz rakiplerden yukarıda tutmak gerekiyor. Bu durumda iki taraflı bir durum oluşuyor. Gerçek fiyat aracı götürdüğünüzde veriliyor. Önceden verilen fiyat sizi anlaşmalı galeriye çekebilmek için. Düşük ama çok da düşük değil. Belki galeri daha düşük verecek.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Teknik takip bizim işimiz.

(Bir kod yazmıştım, sarı sayfadan filtre sonucundaki oluşan kodu yapıştırmak marifetiyle çıkan fiyatları grafiğe döküyor)

8sg3Ny.png

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Göktürk yazdı:

sıranın önemi yok. ilan tarihine göre sırala istersen bi daha çizdir.

Evet Hocam Sıranın önemi yok. fiyatların KNN ile regrasyon analizine tabi tutulması sonucu kırmızı çıkıyor ortaya.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ortalaması o. KNN e gerek yok. tarihe göre sıralansa anlamlı bir çizgi çıkabilir ama regresyondan.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Siz fiyatın düşme/yükselme eğilimini görmek istiyorsunuz sanırım. Aşağıda ilk kayıt en eski tarihli olan.

lqxuwM.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kaç aylık fark var başla son arasında? Anlamlı birşey çıktı sanırım. 

r2 ne gösteriyor?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...