İçeriğe Yönlendir

Oğlum Havale Geçirdi

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Bahadır Taşpolat

Çok geçmiş olsun Allah şifalar versin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Çiçek yazdı:

çok sağolasın hocam. ilk oğlumda gündüz köymene gittik. Medikardaydı o zaman ama çocuğun zatürre teşhisini Safranbolu devlet hastanesinde Yurdagül hanım koydu. o günden beri ona götürüyorum. şimdi safranboluda ertesi gün ona götürdük olumsuz bir durum görmedi çok şükür.

Bu arada içim rahat etmedi ankara medicalparka götüreceğim cumartesi günü. 

34 haftalık doğdu ondan 7 aylık demiştim şimdi dank etti kafama. 11 aylık şu an. :)

Gündüz köymen mi şurada kalsın hocam. Bizim çocuğun fotoğrafını buldum bak bizim çocuğu ne hale getirdi. Fotoğraflarda daha belli değil çocuğun yüzü vücudu şiş gibi elliyorsun ama şiş değil kabarık gibi değil kızarık belli ama fotoğrafta belli olmuyor kafayı yiyecektik. Gittik tekrar buna o zaman Yurdagül hanım Safranbolu devlette ama annesi rahatsızdı o yüzden izinliydi mecbur gittik gündüze tekrar zaten 2 gün önce de gitmiştik çocuğa ilaç ve antibiyotik verdi.Çocuğu getirdik tekrar bu kurdeşen olmuş dedi biz hepten telaşlandık. Sonrasında bize alerji ilacı verdi biz almadık ilacı hemen Yurdagül hanımı aradık devletteykenden cep numarası vardı sonra aradık fotoğrafları attık hemen ev adresini verdi gelin dedi getirdik ne kullandı dedi kullanılan ilaçları söyledik bu iki ilaç aynı anda kullanılamaz alerji yapar kurdeşen değil alerji olmuş ilaç dokunmuş dedi hemen şurup verdi bunu kullanın dedi gündüzün verdiğinden farklı şuruptu ilaçları da bıraktırdı bir gün sonra çok şükür çocuğum normale döndü. Zaten bizim tek doktorumuz Yurdagül hanımdı Karabük’ten ona gidiyorduk devlet hastahanesine, annesinin rahatsızlığı dolayısıyla gündüze gittik sonra tövbe ettik. O gün bugün Yurdagül hanım nerede biz orada başka doktora getirmem o şu doktora gitmelisiniz demediği mühletçe aynı zamanda 3 yaşından sonra çocuk doktoru biryere kadar hep gribal enfeksiyon gibi durumlar meydana geldiği için KBB doktoruna gittik İrem hanıma medikardaydı şimdi Safranbolu devlette o da allah razı olsun çok iyidir ve çok ilgilidir. 

Bak çocuğun geldiği durum belki bellidir fotoğrafta. İlk fotoğrafta kırmızı görülüyor ikinci fotoğrafta sanki hiç birşey yok gibi iyi baktığında burnun üstü alın bölgesi dudak bölgesi bembeyaz şiş gibi ama şiş değil.

50810748048_1a7a91478a_b.jpg 50811491051_37f38017ec_b.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Çok geçmiş olsun hocam. Gündüz köymen le ilgili bu tarz bir çok şikayet duydum ben de kendi yerini açtıktan sonra bir daha gitmedik. Dediğiniz gibi Yurdagül hoca önce çok iyi bir insan sonra çok iyi bir hekim. Şimdi safranboluda kendi kliniğini açtı çok daha kolay oldu bizim için.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mustafa Çiçek yazdı:

Çok geçmiş olsun hocam. Gündüz köymen le ilgili bu tarz bir çok şikayet duydum ben de kendi yerini açtıktan sonra bir daha gitmedik. Dediğiniz gibi Yurdagül hoca önce çok iyi bir insan sonra çok iyi bir hekim. Şimdi safranboluda kendi kliniğini açtı çok daha kolay oldu bizim için.  

Aynen öyle devlet hastahanesindeyken bile sanki özel hastahanedeymiş gibi hissiyat yaratıyordu insanda çok ilgili ve gerçekten işinde çok iyi allahım tüm iyi hekimlerimize zeval vermesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Osman Karasu
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun.O anı yaşaması bile insana üzüntü olarak yetiyor.Havale ile ilgili sizin kadar olmasa da bende ona benzer bir durum yaşadım.17 sene önce oğlum 2 yaşındayken üşümesin diye sobayı biraz fazla yakınca vücut ısısı yükselmiş.Gözleri çok hızlı açılıp kapanmaya başladı, sonra ayakları hızlıca ileri gitmeye gelmeye başladı, sonunda da hareketsiz kaldı.Can çekişir gibi hareketleri vardı 17 sene geçti bir anını bile unutmadım.Benim o zamanlar bu konularla ilgili hiç bilgi ve tecrübem olmadığı için annemi arayıp durumu anlattım.Çocuğu alıp hemen soğuk su altına koydu çırpındı çocuk hareketlendi.Alıp hastaneye götürdük 43.5 dereceye çıkmış ateşi soğuk suya tutulmasına rağmen.Hastanede de buza koydular, 6 saat kadar da serum yedi 1 gün hastanede kaldı sonra çıkardık.O durumu bir daha yaşamadım Rabbim'de yaşatmasın çok zor çok.Dolven çoğunlukla işe yarıyor, fakat ateşi çok yüksek olan çocuklar için sürekli vücut ısılarını serin tutmanın büyük faydası var, dolven bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.Bu gibi durumlarda vücut ısısı düşmediğinde soğuk su ve buzdan da yardım almak gerekir.

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Remzi Erkesim

Geçmiş olsun , olay 3 ay önce olmuş ama genel olarak bazı bilgiler paylaşayım ihtiyacı olan vardır muhakkak

ateşli nöbet özellikle 6 ay-6 yaş arası en sık gözüken ve bir miktar genetik özelliğin olduğu sık gözüken (çocukların nerede ise %5'i ) bir nöbet türüdür, burada 1 dk  sürmüş sorun olmaz ancak nöbet süresi uzar ise (özellikle 15dk fazla) beynin oksijensiz kalması mümkün ne yazık ki, genelde 3-4 sürer ve kendiliğinden geçer ve gün içinde aktif hayatına devam ederler en önemli ayırıcı tanı ateşli havalenin menenjit ile karışması çünkü birinde hemen hastayı yatırıp yüksek doz antibiyotik verir iken basit ateşli havalelerde sadece ateş düşürücü yeterli olabilir

o nedenle 1 yaş altı havalelerde genelde bel suyu halk arasında denilen işlem yapılabilir.

Peki biz böyle durumda ne yapacağız öncelikle soğukkanlı olunuz, çocuğu soğuk suya sokmak, sarmak doğru değil, üstünü çıkarmak, mide içeriği akciğere kaçmaması için yan yatırmak  yeterlidir, sık geçiren bir çocuk ise bazen makattan havale önleyici ilaçlar verilebilir, elini ağıza sokmak tehlikeli olabilir eğer dişli bir çocuk ise sizi yaralar kanatır ve onu aspire edebilir

tekrar geçmiş olsun aklınızda kalan sorular olur ise cevaplamaya çalışırım 

Osman Karasu yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.O anı yaşaması bile insana üzüntü olarak yetiyor.Havale ile ilgili sizin kadar olmasa da bende ona benzer bir durum yaşadım.17 sene önce oğlum 2 yaşındayken üşümesin diye sobayı biraz fazla yakınca vücut ısısı yükselmiş.Gözleri çok hızlı açılıp kapanmaya başladı, sonra ayakları hızlıca ileri gitmeye gelmeye başladı, sonunda da hareketsiz kaldı.Can çekişir gibi hareketleri vardı 17 sene geçti bir anını bile unutmadım.Benim o zamanlar bu konularla ilgili hiç bilgi ve tecrübem olmadığı için annemi arayıp durumu anlattım.Çocuğu alıp hemen soğuk su altına koydu çırpındı çocuk hareketlendi.Alıp hastaneye götürdük 43.5 dereceye çıkmış ateşi soğuk suya tutulmasına rağmen.Hastanede de buza koydular, 6 saat kadar da serum yedi 1 gün hastanede kaldı sonra çıkardık.O durumu bir daha yaşamadım Rabbim'de yaşatmasın çok zor çok.Dolven çoğunlukla işe yarıyor, fakat ateşi çok yüksek olan çocuklar için sürekli vücut ısılarını serin tutmanın büyük faydası var, dolven bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.Bu gibi durumlarda vücut ısısı düşmediğinde soğuk su ve buzdan da yardım almak gerekir.

geçmiş olsun 43,5 derece vücut fonksiyonlarını sağlayan enzimlerin çalışmasını durdurabilir  inşallah yanlış ölçülmüştür

• Beğen 2
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

radyasyonla ısı artmış haberiniz olmamış. yanmış bi deyişle. kurtulmuş ama allah bağışlasın.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Osman Karasu yazdı:

size de çok geçmiş olsun. 

Çok şükür oğlum 15 aylık oldu herhangi bir sorun yok. Algısı, dikkati, seslere tepkisi gözlemlediğim kadarıyla gayet normal.  Bu arada kimileri gereksiz, kimileri paraz tuzağı dese de 2+1 menenjit aşılarını yaptırdım. Tavsiye ediliyor dedi 2 3 doktora sordum. Açıkçası aklımda kalmasın istedim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim
Mustafa Çiçek yazdı:

size de çok geçmiş olsun. 

Çok şükür oğlum 15 aylık oldu herhangi bir sorun yok. Algısı, dikkati, seslere tepkisi gözlemlediğim kadarıyla gayet normal.  Bu arada kimileri gereksiz, kimileri paraz tuzağı dese de 2+1 menenjit aşılarını yaptırdım. Tavsiye ediliyor dedi 2 3 doktora sordum. Açıkçası aklımda kalmasın istedim.

aşı tamamen risk yönetimidir, güvenli bir araç emniyet kemeri takılmış araçla da istanbul ankara yaparsınız eski tofaş ilede, kaza yapmaz iseni hiçbir sorun belli olmaz ama olası bir kazada sizin diğer araçtaki kişilere göre daha fazla hayatta kalma ihtimali vardır

ben asistanlığımda o para tuzağı denilen aşının önlediği meningokok hastaları ile uğraştım hatta 4-5 tanesi benim elimde vefat etti, 1-2 tanesi birlikte oluşan pıhtılaşma kanama problemi nedeni ile el ve ayaklar nekroze oldu ve kesmek zorunda kaldık keşke o ölen çocukların ailelerine ulaşabilse o aşı için bütün servetlerini verirler mutlaka

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Tıbbi boyutlarına çok hakim olamasam da ben hekimlerimize güveniyorum aşı konusunda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...