İçeriğe Yönlendir

Oğlum Havale Geçirdi

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Serhat Işık

Çocuğunuzun duyu organlarını mutlaka takip edin. Özellikle Kulak ve göz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Hacı Şenyurt yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
Benim kızım yutube sayesinde oldukca iyi eğitim aldı desem yeridir. Hiç çaba göstermeden ingilizce öğrendi. İngilizce oldukca fazla kelime dağarcı yarattı. Okuma yazmayı yutubeden öğrendi. Rakamları , renkleri, objeleri biliyor. Hiç beklenmiyecek şekilde gelişmiş cümleler kurabiliyor. Hanımla tartışsam, aramıza girip "Sakin ol baba" yada "Sakin ol anne" diyebilcek öz güvene  sahip. 
Birçok ingilizce şarkı öğrendi, ellerini yıkamayı, dişlerini fırçalamayı, bonya sevgisini yutubeden öğrendi. İnanılmaz bir gelişim hızı var. Bu gelişim hızı beni korkutuyor. 

Ali bey bence bu kadar çabuk öğrenme gerçekleştirmiş olması zeka açısından ileri olmasından olabilir. Bir uzman tarafından degerlesirilmeli. Gelişimde gecikme gibi ileri olması durumunda da çocuğun eğitiminde takip etmeniz gereken konular olacaktır. Karar sizin tabiki de.

Allah nazardan saklasın, kızım Werhner Von Braun resmini görse tanır.  Yol tarif eder, onu kandrımaya çalıştığımı anlar, İyi ve kötüyü yaklar. Çep telefonlarının pinlerini açar, Resim çeker ve bize whatsup üzerinden görüntülü görüşme yapabilir. Şu pandemi bitsinde kızı havacılığa yönlendirmek istorum. Ben pilot olamadım, bari kız "uçuş mühendisi" olsun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
(düzenlendi)
Serhat Işık yazdı:

Çocuğunuzun duyu organlarını mutlaka takip edin. Özellikle Kulak ve göz.

Size de çok geçmiş olsun.  İnsan şok anında ya tamamrn kitleniyor ya da sadece olaya odaklanıyor. Elim tüm apartmanı uyandırdı ben onun ne dediğini duymadım bile sadece bi ara yavrumla göz göze geldik son bi çare dilini nefes alacak kadar aşağı bastırmak geldi aklıma . Rabbim kimseye yaşatmasın. 

Kontrol etmeye çalılıyorum. Şu şekilde Farklı yönlerden ismiyle sesleniyorum dönüp bakıyor. Ayrıca neden bilmiyorum bileğimde saatimi görürse mutlaka alıyor hatta var mı diye kontrol ediyor. Herşey normal görünüyor ancak içinde hep bir şüphe var.

tarihinde Mustafa Çiçek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Çok geçmiş olsun, içinizi ferah tutun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
Benim kızım yutube sayesinde oldukca iyi eğitim aldı desem yeridir. Hiç çaba göstermeden ingilizce öğrendi. İngilizce oldukca fazla kelime dağarcı yarattı. Okuma yazmayı yutubeden öğrendi. Rakamları , renkleri, objeleri biliyor. Hiç beklenmiyecek şekilde gelişmiş cümleler kurabiliyor. Hanımla tartışsam, aramıza girip "Sakin ol baba" yada "Sakin ol anne" diyebilcek öz güvene  sahip. 
Birçok ingilizce şarkı öğrendi, ellerini yıkamayı, dişlerini fırçalamayı, bonya sevgisini yutubeden öğrendi. İnanılmaz bir gelişim hızı var. Bu gelişim hızı beni korkutuyor. 

Ali bey bence bu kadar çabuk öğrenme gerçekleştirmiş olması zeka açısından ileri olmasından olabilir. Bir uzman tarafından degerlesirilmeli. Gelişimde gecikme gibi ileri olması durumunda da çocuğun eğitiminde takip etmeniz gereken konular olacaktır. Karar sizin tabiki de.

Tıp sektörü bireysel farklılıkları anomali ve özel durum olarak değerlendirip sektöre müşteri yaratıyor. Benim görüşüm bu yönde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok geçmiş olsun hocam.

Çocuk sağlamdır.. Bişey olmaz merak etme. 

Bizimkiler 30 haftalık 1,5 kilo doğmuştu.. 

Allah esirgesin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizimki de 12 aylıktan itibaren ipad1 kullanmaya ve güzel uygulamalarla çalışmaya başladı. 15-20 aylıkken galiba restoranda "oğlum lityumun kaç elektronu var" diye sorduğumda yanıt vermişti çevredekiler vaay diye atraksiyon yapmıştı. Periyodik tabloyu çocuklara öğreten bir uygulama vardı. 

Şu an sınıfta başarılı. Bizim gibi değil tabi birinci felan değil ama iyi gidiyor. İngilizceyi ana dili gibi (abartmıyorum) biliyor konuşuyor.

Kilosu boyu vs yerinde ama dikkat etmesek son pandemi döneminde obez olurdu dikkat ediyoruz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Okurken ellerim uyuştu çok gerildim. Büyük geçmiş olsun. Baygınlık geçirmeden kendi nefes almış. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. En çok korktuğum şey. Boğaza bir şey kaçması ne nefessiz kalması. Bir de düşüp de kafasına gözüne sivri cisim gelmesi. Benim de küçük kız geçen yemek yerken boğazına bir şey kaçtı. Hemling mi neydi. Onu uyguladım da çıkardım. Ama sonrasında kendime gelmem uzun vakit aldı. Gerilmekten gece uyurken bile bacaklarım istemsiz titriyordu. Allah hakkımızda hayırlısını versin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Okurken ellerim uyuştu çok gerildim. Büyük geçmiş olsun. Baygınlık geçirmeden kendi nefes almış. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. En çok korktuğum şey. Boğaza bir şey kaçması ne nefessiz kalması. Bir de düşüp de kafasına gözüne sivri cisim gelmesi. Benim de küçük kız geçen yemek yerken boğazına bir şey kaçtı. Hemling mi neydi. Onu uyguladım da çıkardım. Ama sonrasında kendime gelmem uzun vakit aldı. Gerilmekten gece uyurken bile bacaklarım istemsiz titriyordu. Allah hakkımızda hayırlısını versin. 

Çoçuklar kendilerini bu durumdan kurtarabiliyor. Ama tabi herzaman değil. Bazı biyolojik reflekslerimiz var. Öksükmek , kusmak gibi . bunlar bizim doğal önlemlerimiz. Bunlar olmaz ise dünyada çoçuk yetişmezdi. 

Ben kızımı bilinçlendirdim. Büyük şeyler yemiyor. Boğazımda kalır çok büyük diyerek bizi uyarır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Doktorların ilk sorduğu morarma var mı oldu.  Çok şükür öyle bir durum olmadı. Doğum sıkıntılı olmuştu zaten o yüzden (doktor beyinde kanama görmüştü) 1 yaşında nörolog gideceğiz kontrole o zaman ayrıntılı anlatacağım doktora.  
Hareketlerİ algısı tepkileri çok iyi sürekli takipteyiz. Sürekli yan yatırıyoruz arkasına yastıklar falan. 
Hastanede kontroller yapılırken sandalyeye oturdum ama kalkamadım kendimi olmadan kasmışım ki bacaklarım tutmuyor sanki. 
Eşim atlatamadı en ufak öksürüğünde panik oluyo. Hastane haricinde 14 aydır evden çıkmayınca o da bunaldı.
Büyük oğlum 1. Sınıfa başladı kendi okuluma almıştım tüm bunların üstüne norm fazlası oldum  resen atamam yapıldı başka okula. 

Böyle işte abilerim biraz içimi dökmem gerekiyormuş sanırım..
hareketleri algısı çıkardığı sesler tepkiler ömcekiyle aynıysa hiç dert etmeyin Allahın izniyle. küçükken ben de havale geçirmişim. doktor dediğim gibiyse dert etmeyin her havalede böyle bir sorun olacak şartı yok demiş yıllar önce
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Büyük geçmiş olsun. Allah esirgesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mustafa Çiçek yazdı:

Hacı Şenyurt yazdı:

Çok çok geçmiş olsun, 16 aylık evlat sahibi olarak okurken yemin ederim gerim gerim gerildim, elim ayağım boşaldı çok şükür sonucunda sıkıntı çıkmamış, çok sevindim.
Allah korusun soğuk kanlı olmak/kalabilmek çok önemli. Bende ilk zamanlar ufaklık katı yemek yerken boğazına kaçsa ben kalp krizi geçirecek gibi oluyordum en son beni mutfaktan kovdular :) 

Allah herkesin evladını bağışlasın, dert keder vermesin....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Oncelikle geçmiş olsun. Çocuğunuz erkek mi kız mı? Yanlış bilmiyorsam erkek çocuklar derece fazla gösterir. 39 olan ateş aslında 38 dir. Çocuğunuz havale geçirmemiş yazılanlara göre içiniz rahat olsun. 40 dereceye kadar sorun yok. 40 dereceden sonra risk artıyor süreye göre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Bugünümüze şükür. Şu an bir anormallik görmüyorum. 7 aylık olduğu için hareketleri boyu kilosu yaşıtlarından geri tabi ki ama doktor normal diyor bu duruma.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Boğaza dil kaçması durumunda yere yatırıp başı geriye yaslayınca nefes borusu açılıyormuş. O esnada dili de tutup çıkarıyoruz. yetişkinlerde 90, çocuklarda 60 derece açıyla. 

Eğer çocuk nefes almıyorsa suni teneffüs uyguluyoruz. Ama kafamda hep şu soru kalıyor. Bilinci kapalı, Nefes alamayan ama kalbi atan kişiye ne yapılır? Kalp masajı yapılmaz heralde ama ne yapılır?

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu

Çok geçmiş olsun. Benzer bir durumu ikizlerimin birinde 6 yaşında iken yaşadım. 2 yıl  önce grip sezonunda ateşlendi sürekli gözüm üzerinde idi. Ilaç takviyesi ile birlikte duş aldırmak istedik. Tam suyu kapatacakken çocuk ayakta kasıldı kaldı.bakışları bir noktaya odaklandı baktım ki dili boğazına kaçtı. Parmağımı sokup çekmeye çalışıyorum bu arada yan yatırdım. Parlaklarımı ısırıyor.ikizi ve eşim apartmanı ayağa kaldırmış sağ olsun komşular geldi 112 geldi. Ambulansa indirirken benden aldı hemşire komşumuz. O sırada kendine gelmeye başlamıştı. Hastane de gözetimde kaldık zaman geçtikçe açıldı çocuk. Ancak önlem amaçlı tıp fakültesine sevk ettiler. Çok şükür birşey çıkmadı. Yaklaşık 5 -6 ay sonra çocuk nörolojisine gittik. Detayli bir muayene yapıldı.Eeg çekildi şükür temiz. Allah kimseyi evladıyla sınamasın.

Size de tavsiyem önlem amaçlı çocuk nörolojisi ile görüşün ama biraz zaman geçsin. Bize de böyle tavsiye etmişti arkadaşlar. Tekrar geçmiş olsun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Metin Akbal yazdı:

Oncelikle geçmiş olsun. Çocuğunuz erkek mi kız mı? Yanlış bilmiyorsam erkek çocuklar derece fazla gösterir. 39 olan ateş aslında 38 dir. Çocuğunuz havale geçirmemiş yazılanlara göre içiniz rahat olsun. 40 dereceye kadar sorun yok. 40 dereceden sonra risk artıyor süreye göre.

Erkek bebek. Çok teşekkür ederim.  Ateş konusunda doktor büyük ihtimal havale geçirmiş dedi. Bir de şöyle bir durum var. biz yüzünden ölçtük hep hastanede kulaktan ölçtüler. Vücut çok sıcak değil ama kafası sıcaktı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bugünümüze şükür. Şu an bir anormallik görmüyorum. 7 aylık olduğu için hareketleri boyu kilosu yaşıtlarından geri tabi ki ama doktor normal diyor bu duruma.

Siz çocuğu 7 aylık degil de 5.5 aylık değerlendirin.
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

kalp attığı sürece kalp masajı yapılmaz ,suni tenefüse devam edilir. çalışan kalbe kalp masajı yapılırsa durmasına neden olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Çok geçmiş olsun , okurken gerildim. Çok şükür verilmiş sadakan varmış. Böyle şeylerde çocuk olunca ben hiç dayanamıyorum .Allah hepimizin çocuklarını korusun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
(düzenlendi)
Alper Tuğlu yazdı:

Çok geçmiş olsun. Benzer bir durumu ikizlerimin birinde 6 yaşında iken yaşadım. 2 yıl  önce grip sezonunda ateşlendi sürekli gözüm üzerinde idi. Ilaç takviyesi ile birlikte duş aldırmak istedik. Tam suyu kapatacakken çocuk ayakta kasıldı kaldı.bakışları bir noktaya odaklandı baktım ki dili boğazına kaçtı. Parmağımı sokup çekmeye çalışıyorum bu arada yan yatırdım. Parlaklarımı ısırıyor.ikizi ve eşim apartmanı ayağa kaldırmış sağ olsun komşular geldi 112 geldi. Ambulansa indirirken benden aldı hemşire komşumuz. O sırada kendine gelmeye başlamıştı. Hastane de gözetimde kaldık zaman geçtikçe açıldı çocuk. Ancak önlem amaçlı tıp fakültesine sevk ettiler. Çok şükür birşey çıkmadı. Yaklaşık 5 -6 ay sonra çocuk nörolojisine gittik. Detayli bir muayene yapıldı.Eeg çekildi şükür temiz. Allah kimseyi evladıyla sınamasın.

Size de tavsiyem önlem amaçlı çocuk nörolojisi ile görüşün ama biraz zaman geçsin. Bize de böyle tavsiye etmişti arkadaşlar. Tekrar geçmiş olsun...

Çok geçmiş olsun size de. olayın üzerinden 2 ay geçmiş olacak şubatta nörollojiye gidecektik zaten. Doğum sırasında  beyninde kanama olan bir bölge için kontrole gideceğiz o zaman ayrıntılı bakacağız duruma.

Benim şansım dişlerinin olmayışı böyle bir kasılma durumunda dişler tehlikeli olabiliyormuş.

aynı olaydan 1 ay önce başka bir komşumuzun çocuğunun boğasına elma kaçmış hemşire komşumuz müdahale etmiş. Eşim bizim başımıza gelse ne yaparız Allah korusun demişti. İnsanoğlu her şey gelebiliyor başına

tarihinde Mustafa Çiçek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mehmet Göktürk yazdı:

Bizimki de 12 aylıktan itibaren ipad1 kullanmaya ve güzel uygulamalarla çalışmaya başladı. 15-20 aylıkken galiba restoranda "oğlum lityumun kaç elektronu var" diye sorduğumda yanıt vermişti çevredekiler vaay diye atraksiyon yapmıştı. Periyodik tabloyu çocuklara öğreten bir uygulama vardı. 

Şu an sınıfta başarılı. Bizim gibi değil tabi birinci felan değil ama iyi gidiyor. İngilizceyi ana dili gibi (abartmıyorum) biliyor konuşuyor.

Kilosu boyu vs yerinde ama dikkat etmesek son pandemi döneminde obez olurdu dikkat ediyoruz.

Bilim Sanat Merkezine gidiyor mu hocam? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Evren Erakçora yazdı:

Bilim Sanat Merkezine gidiyor mu hocam? 

Yok canım ne gerek var. Otursun kerata kendi uğraşsın. Herşeyi koyuyoruz önüne.

Oraya oraya çocuk koşturmak bana ve ona zul geliyor. Onun yerine bazen iş yaptırıyorum felan. 

Gidip orda yanlış öğretilen şeylere sinir olmaktansa gitmiyorum. mutlaka yararlı olur ama öyle aşırı çalışkan fırıl fırıl bir çocuk değil. Bunda bir etken de 5 yaşında birinci sınıfa başlayan grupta. 4+4+4 sağolsun onu vurdu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...