İçeriğe Yönlendir

Banka Faiz Oranları Üzerine Dikkat Edilmesi Gereken Yeni Durum

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Baha Kanberoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Haram olan kazanılmış değerleri piyasa ve para politikası oyunları ile vatandaşın elinden almak benim nazarımda.

islami bankacılıkta birçok olumlu fetva var. Bir inceleyin derim. Köşebaşı ulemalarının dediklerine inanmayın. 

Benim kendi fikrim budur hocam. Benim finansal sisteme baktığım açıdan katılım bankası ile normal bankanın farkı yok. Alt metinlerdeki kelime ve açıklama değişiklikleri ile faize karşı olan insanların içlerinin rahatlatılması ve yastık altı para ve altınların sisteme dahil edilmesini sağlayan yapılar. Faizin adının kar payı olarak değiştirildiği bir sistem olarak görüyorum. 

Faiz veya kar payı, ikisi de bankanın sizden aldığı veya size verdiği paranın kullanım ücretidir. Ben kredi çektiğimde bu şekilde düşünüyorum ki katılım bankacılığının mantığı da buna yakın. Sıkıntılı mevzu bu kullanım ücretinin belirlenme yöntemidir. Katılım bankacılığı politika faizinin etkisinden kurtulursa o zaman bana mantıklı gelmeye başlayacak bir yapı haline gelir. Mesela mevduatlara normal bankalara göre daha düşük getiri sağlıyorlar ama tüketici finansmanı ihtiyacını normal bankalar verdiği oranlarda sağlıyorlar.

Seneler önce araba alacak bir arkadaş için incelemiştik. Alttaki ufak yazılarda hala faiz oranı yazan bankalar vardı. Herhalde bu ufak yazıları kimse okumaz diye düzeltmemişler dedik kendi kendimize :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Ben Vakıfbankdan 18 alıyorum. Eğer vade sonu bir aramasınlar ortalığı karıştırıyorum. 

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Yazmıştır bir yere. Ne farkeder ki? Rektör ataması gibi kanuna uygun işte.

TV de millet vekilinin biri bu konuyu konuşuyor;

--Size ne oluyor kanuna uygun. ....

:) Sinirim bozuldu duyunca

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Aynı bankanın iki farklı şubesi farklı davranış biçimleri sergileyebiliyor. Tamamen karlılık meselesi.

Şöyle de bir durum var. Yüksek oranda zarara uğrattığınız bir şubesi varsa bankanın, o banka bir daha size mevduat hesabı bile açmayabiliyor. Yaşayan arkadaşlarım var. Sistemin işleyişini bilmek lazım. Etrafından dolanıyoruz biz mesela. Vadeli/katılım hesaplarına ilgim yoktur benim mesela ama diğer ürünlerinden kazanarak faydalanmayı bilirim. Tabi bir denge içinde tutmak şartıyla. Banka bana göz yumduğu kadar benden karlılık alır. 

Şöyle bir örnek vereyim, benim istediğim vadede kabul edebileceğim bir oranda kredi vermeyen maaş müşterisi olduğum bankanın müşteri temsilcisinin yanında telefon/mobil bankacılık ile 10 dakikada daha iyi imkanda başka bankadan kredi çekebildim. Bir başka bankanın yerel şubesinden bizzat müşteri temsilcisinin kredi vereyim ısrarı sonucu hadi ver bakalım cevabıma merkezden red geldi dönüşünden sonra aynı merkezin mobil bankacılık kanalı ile daha iyi oranda anında işlem yaptığı da oldu. 

Diyeceğim o ki çok hareketli bir sektör. Aynı dilden konuşmak gerek. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Çağlar Bayur yazdı:

taze bilgi: mesela 700 milyon dolar krediyi adressiz offshore firmasına kaptıran bir devlet bankasının bunu gider hanesine yazması çok haram birşey.

1.6 milyarmış şirket de turkcellmiş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Dahası krediyi veren Ziraat Bankası genel müdürü aynı zamanda Turkcell nde Yönetim Kurulu üyesi ve Turkcell in %26 sı Varlık Fonunun aynı kişi fonunda Yönetim Kurulu üyesi. 😁

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Osmanlı bu faiz işine girmeyeyim derken yabancı bankalara merkez bankasını teslim etti. 

Şimdi de vatandaşımız tasarrufunu banka sistemi dışında tuttuğu için (altın gayrimenkul vb) yine ekonomimiz zengin olduğumuz halde dış borca muhtaç.. 

Böyle kafaya böyle tarak müstehak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Göktürk yazdı:

Osmanlı bu faiz işine girmeyeyim derken yabancı bankalara merkez bankasını teslim etti. 

Şimdi de vatandaşımız tasarrufunu banka sistemi dışında tuttuğu için (altın gayrimenkul vb) yine ekonomimiz zengin olduğumuz halde dış borca muhtaç.. 

Böyle kafaya böyle tarak müstehak.

Şimdi hocam şöyle bir durum var.

Daha önce de söyledim vadeli/katılım işim olmuyor. Ama diğer alternatifleri kullanıyorum. Döviz olarak değil de altın, gümüş çok aldık sattık kendi çapımızda.

Öyle saça böyle tarak işi hep bize denk geliyor. Üç kuruş artışları değerlendirmek istediğimizde hemen marj açıyor bankalar. 0,8 TL gram altın marjı ile başladığım banka 4-5 liralara çıktı.

Doydular tabi mevduata. Bizler de öğreniyoruz ufaktan bi şeyler. Bankadan kazanmıyoruz desem yalan olur. Ama eskisi kadar değil tabi. Vadeli/katılım mevduatları hariç.

Gözü karartmamak şartıyla, bereket versin diyecek kadar borsa iyi şimdilik. Öyle uçanla kaçanla da işimiz yok. 

Diyeceğim o ki, dün yaldır yaldır altın günlerine çağıran bankalar doydukları için, banka sisteminin dışına attılar büyük bir çoğunluğu.

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Biz her akşam o günkü tüm vadeli dönüşlerini listeleriz, o gün işlem yapmamış tüm müşterilerinin oranlarını yetkimizde ki en üst orandan yenileriz. Şubeye gelsin gelmesin. 

Bu sebeple siz kontrol ettiğinizde henüz temsilciniz vadelileri kontrol etmemiş olabilir. Gün sonuna kadar bekleyip yapılmamışsa o zaman yargılamak lazım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Recep Selim Kaya yazdı:

Şimdi hocam şöyle bir durum var.

Daha önce de söyledim vadeli/katılım işim olmuyor. Ama diğer alternatifleri kullanıyorum. Döviz olarak değil de altın, gümüş çok aldık sattık kendi çapımızda.

Öyle saça böyle tarak işi hep bize denk geliyor. Üç kuruş artışları değerlendirmek istediğimizde hemen marj açıyor bankalar. 0,8 TL gram altın marjı ile başladığım banka 4-5 liralara çıktı.

Doydular tabi mevduata. Bizler de öğreniyoruz ufaktan bi şeyler. Bankadan kazanmıyoruz desem yalan olur. Ama eskisi kadar değil tabi. Vadeli/katılım mevduatları hariç.

Gözü karartmamak şartıyla, bereket versin diyecek kadar borsa iyi şimdilik. Öyle uçanla kaçanla da işimiz yok. 

Diyeceğim o ki, dün yaldır yaldır altın günlerine çağıran bankalar doydukları için, banka sisteminin dışına attılar büyük bir çoğunluğu.

Dip not. Marj hep %1 idi gram altın da. Ama altın 100 den 400 e gelince olay 1 liradan 4 liralara geldi.  Evvelden ala sat arasında 1 lira var derdik artık %1 diyoruz 😛

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Dip not. Marj hep %1 idi gram altın da. Ama altın 100 den 400 e gelince olay 1 liradan 4 liralara geldi.  Evvelden ala sat arasında 1 lira var derdik artık %1 diyoruz 😛

Hangi banka olduğunuzu bilmiyorum ama ben bu marj olayını bir gecede yaşadım desem yalan olmaz. Üstüne Dolar/Altın için de vergi koyunca, koy verdik gittik biz de.

Bilirsiniz, ilk önce TL 'den çıkış yapınca vergi vardı. Sonra tüm birimler (herhangi bir yerden dolara gidiş) arasına koydular. Yaklaşık aynı zamanlara denk geldi bu marj işi de. İlaveten şunu da belirteyim belki de hep %1 'di. Ama banka online müşteriye özel marj uyguluyordu. Sonradan bu özel marjı kaldırdılar tabi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Recep Selim Kaya yazdı:

Hangi banka olduğunuzu bilmiyorum ama ben bu marj olayını bir gecede yaşadım desem yalan olmaz. Üstüne Dolar/Altın için de vergi koyunca, koy verdik gittik biz de.

Bilirsiniz, ilk önce TL 'den çıkış yapınca vergi vardı. Sonra tüm birimler arasına koydular. Yaklaşık aynı zamanlara denk geldi bu marj işi de. İlaveten şunu da belirteyim belki de hep %1 'di. Ama banka online müşteriye özel marj uyguluyordu. Sonradan bu özel marjı kaldırdılar tabi.

Piyasa kapalı iken evet makas açılıyor o başka. Devlet kombiyi vergisini koydu piyasa hareketli iken %1 civarı bı ara. O ara al satta müşteriden çok devlet ve banka komisyonuna gidiyordu evet. Evvelinde saatlik al sat ile bile % olarak iyi paralar kazananlar oldu. 

Altın hep aynı idi şubede de İnternet de de. Dövizde fark vardı şube kürü ile dijital bankacılik kurunda.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Piyasa kapalı iken evet makas açılıyor o başka. Devlet kombiyi vergisini koydu piyasa hareketli iken %1 civarı bı ara. O ara al satta müşteriden çok devlet ve banka komisyonuna gidiyordu evet. Evvelinde saatlik al sat ile bile % olarak iyi paralar kazananlar oldu. 

5/24 makas olmayan bir bankadan bahsediyorum ben. Neyse, piyasanın hareketli olduğu zaman arttırdıkları ile kaldı yani. Buna da şükür diyeceğim anlık 7-8 lira marjlardan sonra. Ama tekrar geri döner miyim? Zor... En kolay para kazanılacak müşteri tipiydim hal bu ki. Vadesiz, boşta duran müşteri.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bı kaç banka FX veya Forex tarzı makassiz internet bankacılığı yapıyormuş duydum ama benim çalıştığım bankada yoktu hiç. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Engin Deniz yazdı:

Biz her akşam o günkü tüm vadeli dönüşlerini listeleriz, o gün işlem yapmamış tüm müşterilerinin oranlarını yetkimizde ki en üst orandan yenileriz. Şubeye gelsin gelmesin. 

Bu sebeple siz kontrol ettiğinizde henüz temsilciniz vadelileri kontrol etmemiş olabilir. Gün sonuna kadar bekleyip yapılmamışsa o zaman yargılamak lazım. 

Otomatik olarak NİÇİN 4.50 ye düşüyor? Burada temsilcinin sistemden üstünlüğü nedir?

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bı kaç banka FX veya Forex tarzı makassiz internet bankacılığı yapıyormuş duydum ama benim çalıştığım bankada yoktu hiç. 

TFX Target  Türkiye Finans.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Göktürk yazdı:

Otomatik olarak NİÇİN 4.50 ye düşüyor? Burada temsilcinin sistemden üstünlüğü nedir?

TFX Target  Türkiye Finans.

Fiyatlama alınan bir uygulama. Vade süresi bitince fiyatlama süresi biter. Şubeden yapılan iş manuel. Sistem tarafından yani dijital bankacılik ile yapılan otomatik  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Fiyatlama alınan bir uygulama. Vade süresi bitince fiyatlama süresi biter. Şubeden yapılan iş manuel. Sistem tarafından yani dijital bankacılik ile yapılan otomatik  :)

KArtal 1 anlaşılmadı.

Sefa Çelik yazdı:

Osmanlı ile merkez bankası ne alaka? Cumhuriyete geçtikten sonra kurulmadı mı? :unsure2:

Tabii ki hayır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İlanı faiz - ek faiz konusu anlaşıldı mı?

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Faizsiz bankacılık sisteminde kar payı denen rakam normal faizlerden 2-3 puan eksi olarak hesap edilir. Başka hesap yapılmaz. İnsanlar kullanılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cihaner Öztürk yazdı:

Faizsiz bankacılık sisteminde kar payı denen rakam normal faizlerden 2-3 puan eksi olarak hesap edilir. Başka hesap yapılmaz. İnsanlar kullanılır.

Aslında daha çok kar ediyorlar da arbitrajı engellemek için fazlasını cepte tutup piyasayı öyle sallıyorlar. Yoksa insanlar kredi çekip katılım bankasına yatırır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Cihaner Öztürk yazdı:

Faizsiz bankacılık sisteminde, mevduatı bağlarken bir oran üzerinde sözleşme yapılmadığı ifade ediliyor banka tarafından. Yani dönem sonu belli oluyor oran. Ülkemiz şartlarında henüz negatif bir oran çıkma ihtimali görünmüyor yakın zamanda. Ama bir gün olursa dönem sonu zarara ortak oluyorsunuz. Ben böyle biliyorum. Ama fifty fifty olan şansımı ne olur ne olmaz diyerek bu sisteme dahil olmayarak değerlendiriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

KKM de ilk 90 günlük vadeler realize oldu, yaklaşık hesabı çok yaklaşık olarak yapma imkanı doğmuş oluyor. her 100 bin tl ye 2000 TL kasadan ilave ödenecek (kasa bizim ayçiçek yağı laırken ödediğimiz vergiler)

ilk 90 gün için toplamda 10 milyer Tl veya 675.675.675 doler (tesadüfi bu rakam çok hoş duruyor :wub: ) bol parası olana azcık parası olanın hediye olarak vereceği paranın miktarı

Bunu niye hesapladım, Temmuz daki kuru görünce bugünleri anımsamak için....zira  bu temmuz da bizim coğrafyada hiç olmamış yeni  birşey olacak... bunu vesile yapıp dünyadaki yeniliği de bakacağız.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

zira  bu temmuz da bizim coğrafyada hiç olmamış yeni  birşey olacak

Hep bunu diyorsun, daha bi şi görmedik :beee: 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Hep bunu diyorsun, daha bi şi görmedik :beee: 

şubatı kaçırdı isen temmuzu bekle :mangal:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...