İçeriğe Yönlendir

Whatsapp İşini Ne Yapacağız?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Öner Kurukuz
Recep Selim Kaya yazdı:

2020-06-11-image.png

Muhteşem ikili. :wub:

Winamp hala yüklüdür bilgisayarımda ve müziklerimi hala onla dinliyorum.

Emektar MSN yi ve sağ alttan çıkan Ayça22 yi çok özledim 😥

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bu durumu WhatsApp benim önemsiz mesajlarımı okuyup ne yapacak diye düşünmemek lazım. Programların  cihazınızın dosyalarına ulaşma izini de var. 

Zaten aktif olarak akıllı telefon ve internet kullanıyorsanız bundan önce birçok şirkete veya programa bu tür izinleri vermişsinizdir. Bu olay başından beri vardı. Şimdiki WhatsApp dayatması, elimizle yasal izin vermemiz ve facebookla vs işbirlikçi çalışacağı gerçeği durumu biraz daha ciddi yapıyor sadece.

En basitinden kurumsal firmaların sitelerine bile girseniz sitelerinin çerez politikalarının içinde kişisel verilerin 3.şahıslarla paylaşılacağı  reklam vs için kullanılacağı açık açık yazıyor. 

Aslında dijital vatandaşlığın riskleri çok büyük. Big data toplanıyor. Pizza tercihinizden, oğlum diye kaydettiğiniz resime, gönderdiğiniz düzenli ödemeleriniz kredi hareketleriniz, süzülen mesajlarınız vs vs hepsi kayıt altına alınıyor.  Toplum mühendisliği çalışıyor bilgiler bireysel ya da toplu olarak istenenle paylaşılıp kullanılıyor gündem oluşturulabiliyor. Korunmanın yolu çok zor 3310lu günlere geri dönmek lazım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Elimden geldigince mikrofonu, kamerayi, konumu ve dosyalari kullanan uygulamalarin izinlerini manuel bicimde kapatmaya calisiyorum. Uygulama harici web sitelerin azizligine ugradigim oluyor.

Konustugum bir konunun reklam olarak gosterilmesi, “konum izni vermemistim, ne alaka simdi” dedigim seylerle karsilastim.. 

Onceden okumaktan aciz oldugumuz izinler ekrani, bu defa alenen gosterilince panik yasadik.

En masum haliyle dusunecek olursak, İnstagram’da hikaye ya da gonderi paylastigimizda, facebook’ta da gosterilsin secenegi var. Benim dusuncem, whatsapptan paylastigimiz durumlar -izin oldugu surece- facebookta da paylasilacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tahminim Trump avukatları facebook açığı aradı firmayı dava etmek için bu açık çıktı ve apar topar bu duyuru geldi. Bence önemli değil. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Okudum, izledim. İş ciddi. Bir adım sonrasına komplo teorim olsun. Gün gelir birileri demişti derler belki.

Yeterli ölçüde verimizi alamadıkları zaman, günlük hizmetlere erişemediğimizi düşünsenize.

En temel sağlık hizmeti mesela. Öyle bir sistem düşünün ki, verdiğiniz (veriniz) kadarını alabiliyorsunuz.

Hatta en basit haliyle, kredi risk raporu olmayan biri gidip ideal imkanlarla bir kredi alabilsin bakalım. Yaklaşık 8-9 yıl önce işyerinden bir arkadaşım araba almak için krediye başvurduğunda hiçbir finansal verisi olmadığı için eli boş dönmüştü.

Keşke adaletli ve güvenilir bir sistem olsa da bizzat ben teşvik etsem verilerimi izlemelerine. Mesela trafikteki alışkanlıklarım kullanılsa poliçe dönemi. Alışveriş datam reklam amaçlı değil de örneğin sağlık hizmetlerine erişimim için kullanılsa. Ama neden kullanılsın ki, fastfood, tütün ürünleri vb. zararlı kabul edilen ürünlerde diğer büyükler değil mi?

Pfff. Çok darlandım. Yazdıkça yeni yeni komplolar beliriyor kafamın içinde. Eski bir bilgisayar alıp, tüm kablosuz donanımını söküp, disketle kendi verimi aktarasım var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Sefa Çelik yazdı:

Her cuma attığın gül resimleri belki önemli değil.

Fakat her cuma gül atıp cuma kutlayan birisi olduğun bilgisi paha biçilmez ;)

Bu güllü mesajların bide rüzgar esen janjanlı olanları var onlara bayılıyorum abi... 🤣

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Recep Selim Kaya yazdı:

Okudum, izledim. İş ciddi. Bir adım sonrasına komplo teorim olsun. Gün gelir birileri demişti derler belki.

Yeterli ölçüde verimizi alamadıkları zaman, günlük hizmetlere erişemediğimizi düşünsenize.

En temel sağlık hizmeti mesela. Öyle bir sistem düşünün ki, verdiğiniz (veriniz) kadarını alabiliyorsunuz.

Hatta en basit haliyle, kredi risk raporu olmayan biri gidip ideal imkanlarla bir kredi alabilsin bakalım. Yaklaşık 8-9 yıl önce işyerinden bir arkadaşım araba almak için krediye başvurduğunda hiçbir finansal verisi olmadığı için eli boş dönmüştü.

Keşke adaletli ve güvenilir bir sistem olsa da bizzat ben teşvik etsem verilerimi izlemelerine. Mesela trafikteki alışkanlıklarım kullanılsa poliçe dönemi. Alışveriş datam reklam amaçlı değil de örneğin sağlık hizmetlerine erişimim için kullanılsa. Ama neden kullanılsın ki, fastfood, tütün ürünleri vb. zararlı kabul edilen ürünlerde diğer büyükler değil mi?

Pfff. Çok darlandım. Yazdıkça yeni yeni komplolar beliriyor kafamın içinde. Eski bir bilgisayar alıp, tüm kablosuz donanımını söküp, disketle kendi verimi aktarasım var.

NETflix'te "Black Mirror" dizi var çoğu bu tarz konuları temel alarak çekilmiş bölümleri, hadi canım, olur mu olur dediğim çok bölümü oldu 😕 

Bende benim bilgilerimi ne yapacaklar ki diye düşüncesindeyim ama olay duruma tepki vermekle ilgili. Hiç bir şey vazgeçilmez değildir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Furkan Avcı yazdı:

NETflix'te "Black Mirror" dizi var çoğu bu tarz konuları temel alarak çekilmiş bölümleri, hadi canım, olur mu olur dediğim çok bölümü oldu 😕 

Bende benim bilgilerimi ne yapacaklar ki diye düşüncesindeyim ama olay duruma tepki vermekle ilgili. Hiç bir şey vazgeçilmez değildir..

Ya da yanlış yönlendirme uygulamamız gerekecek bilinçli bir şekilde. Benim hakkımda yanlış fikre sahip olsun. Buna bireysel olarak gücümüz yeter mi acaba?

Noel mesajları mı göndersek :D

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Ben Bip kullanmaya başladım. Resmi işlerim için kullanılan gruplar kapandığı anda WhatsApp'ı sileceğim. Zaten devlet Bip'e geçiş talimatı vermiş. Kısa sürede geçiş tamamlanacaktır.

Recep Selim Kaya yazdı:

2020-06-11-image.png

Muhteşem ikili. :wub:

En güzel özelliği q'ya basıp bir sonraki şarkıyı seçmek. 😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Tamamen açık kaynak olması sebebiyle, ayrıca whatsapp ı kuran kişilerin facebook ile bu bilgi paylaşımından rahatsız oldukları gerekçesiyle ayrılıp ilertlemerinden dolayı, Signal'i denemeyi düşünüyorum.

Facebook, instagram, twitter hiç yüklemedim, lazım olursa web tarayıcıdan giriyorum.

BİP sadece sağlık bilgi sistemleri ile ilgili bir grupta ekliyim diye telefonuma yüklü mecburen ama en çokta ona güvenmiyorum :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizim çocuklarının birinin telefonuna Telegram açtık.. 

Kartın eski sahibi suriyeli imiş galiba. 

Eski sahibinin bağlantıları geldi. 

3e46eeb3db9197f47261a140a67af101.jpg

Furkan Avcı yazdı:

Tamamen açık kaynak olması sebebiyle, ayrıca whatsapp ı kuran kişilerin facebook ile bu bilgi paylaşımından rahatsız oldukları gerekçesiyle ayrılıp ilertlemerinden dolayı, Signal'i denemeyi düşünüyorum.

Açık kaynak daha iyi değil mi.. 

En azından sen, neler yaptığını görürsün. Kapalıyı hiç birimiz görmüyoruz.. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet açık kaynak olduğu için signal yüklüyorum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

ohoo güvenlik laçka,  boşa kasma yok öyle güvenli birşey, işletim sistemin casus boşa uğraşmaaaa :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Gsm numarası değiştirmek de sıkıntı o halde.
İşin şu boyutu da olmalı, zaten yıllardır yüklü olan bir uygulama, mikrofon ve kamera erişimi hep açıktı, aynı keza Facebook, işi resmiyete döküyorlar artık. Tek fark bu gibi geliyor bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

evde kaldın kafa uçtu, sil onu acilen ama giden gitti artık

Recep Selim Kaya yazdı:

Çok darlandım. Yazdıkça yeni yeni komplolar beliriyor kafamın içinde. Eski bir bilgisayar alıp, tüm kablosuz donanımını söküp, disketle kendi verimi aktarasım var.

bankadaki hesabı da kapatmak lazım o zaman? mobil olmadan işlem yok artık?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuşma geçmişi de geliyor.
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

adamın biri bipe yazacağıma cimere yazarım demiş default_smile.png yıllardır bu kase haklı serzeniş görmedim.
ünlü bir topçunun malum operatöre para vererek eski kız arkadaşını dinlettiği haberleri engelleneli baya oldu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

başta güldüm ancak koca koca medya yutubırları da bu konu hakkında yorumlar yapmış fena komik yahu, bir tvitle kongre basan boynuz şapkalı adamı artık yadırgamam

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Konuşma geçmişi de geliyor.

Demiştim telegram için... 

Onlar galiba grupmuş arkadaşlar.. Arapça olduğu için anlamamıştım.. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Bizim gruplar yavaş yavaş telegrama kaçıyor. Ancak şöyle bir durum var. Numarasını yıllar önce sildiğim kişilerin bile "telegram kullanmaya başladı" mesajlarını alıyorum. Garip yani. Evdeki bulgurdan olmayalım... [emoji2956]

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haluk Şentürk yazdı:

Bizim gruplar yavaş yavaş telegrama kaçıyor. Ancak şöyle bir durum var. Numarasını yıllar önce sildiğim kişilerin bile "telegram kullanmaya başladı" mesajlarını alıyorum. Garip yani. Evdeki bulgurdan olmayalım... emoji2956.png

amaca ulaşıldı belki de, bu kadar kısa sürede bu algı nasıl yayıldı ben tebrik ediyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Çağlar Bayur yazdı:

boynuz şapkalı adam

Simpsonların o adamı da çizmesine ne diyorsun abi:)

ofN1l9.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...