İçeriğe Yönlendir

Motosikletçi Dostlara 20 Madde'de Tavsiyeler

Murat Sahın

Recommended Posts

Fatih Evcin

Evim ile işim arası 3.4 km . yazın hep aklıma geliyor ufak bi 50 cc motor alayım rüzgar kanatlarımdan süzülsün :) 

Ama sevdiğim bir arkadaşımın '' motorda kaporta sensin '' lafı aklıma geliyor cayıyorum :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Güzel paylaşım olmuş. 

Ben ışıklarda boşda beklerim, balatalarım ve tellerim eskimesin isterim. Işıklarda kenarda beklerim. 4+ tekerlere kendi yolumu veririm. Turbolu apaçilere dikkat ederim. Onlar çok tehlikelidirler. Dokundursa gittin. Kurallara uyarım. ne tersten nede kural ihlali yoldan gitmem. Kırmızıda geçmem. Yayalara yol veririm. Şehirler arası gece yolculuklarını severim. En son uyumadan geçen yaz sonuna doğru bir gün içinde aşşağı yukarı 1500 km yol yaptım. Bu çok tehlikeliydi. Eğitim şart.

Motor motor motor, hiç süremeden bu dünyadan gitmek, balı yemeden ne olduğunu bilmemek gibi birşeydir. Paracıklara kıyarsam bu yaz tracer 700 geliyor. Karar verme aşamasındayım. İndirimlerde geldi. Hanımı ikna edersem. Bir araba parasını yatırmak insanı biraz düşünmesine neden oluyor :) Motorsuzda yazmı geçer :( 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Evcin yazdı:

Evim ile işim arası 3.4 km . yazın hep aklıma geliyor ufak bi 50 cc motor alayım rüzgar kanatlarımdan süzülsün :) 

Ama sevdiğim bir arkadaşımın '' motorda kaporta sensin '' lafı aklıma geliyor cayıyorum :)

SAna pisiklet lazım. Ne motoru mazotu. :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Hocam benimde uzun süredir aklımda motosiklet konusu ancak ailem gerçekten müsade etmiyor.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selçuk Keleş yazdı:

Asfalt yolda motor kullanmak keyif vermiyor bana, sürekli gerginlik rahatsızlık hali. Çoğunlukla ormanda yalnız geziyorum, stres yapmadan, daha keyifli oluyor. Tabii ki gereksiz riske girmiyorum, motosiklette artislik olmaz, parkurda bir yeri gözün kesmiyorsa, geri döneceksin. Daha önce patika vs iz oluşmamış yerlere girmiyorum. Düşme yatma sıkıntılar arada oluyor o da işin heyecanı. :)  Zaten bu duyguyu yaşarsam o geziden daha çok keyif alıyorum. :) 
Bizim dualsport motorlar pek asfalta göre değil 100'den sonrası keyifsiz. Köylü motoru işte nolcak :) 

IMG_8667.thumb.JPG.620a36ccb7114dc589166db729e98c0d.JPG

Bir tur versene hocam :D 

Bilmeyenler için, bunun keyfi başkadır. Offroad falan tırışka, hiç bir 4 tekerin gidemeyeceği yerlere gider, çıkamayacağı yerlere çıkarsınız bununla. Öyle ki yaya bile çıkılmaz diye düşündüğünüz yerlere çıkanlar var. O kadar abartmadan, dağ bayır, patika, keçi yolu falan ne varsa keyifle gezilir. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Naçinaze,

Kırmızıda vb yerlerde duruyorsanız kesinlikle en arkada olan siz olmayın. İki aracın arasına girin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Fatih Evcin yazdı:

Bu dediğinizi ben yaptım. 50cc(80e çevrilmiş) bir scooteraldim. Tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ozkan çoban yazdı:

Hocam benimde uzun süredir aklımda motosiklet konusu ancak ailem gerçekten müsade etmiyor.

Ankara şartlarında binmek zordur zira Ankara'da tatlı su motorcusu diye tabir ettiğimiz sıcakta motor kullananların sezonu çok kısa. İnan motoruydu ehliyetiydi ekipmanıydı dünya para. Senede binebileceğin 5 ayı randımanlı toplam 7 ay. 

Dersen ki vaktinde sen niye aldın o zaman? Ben kışında biniyordum. Karda buzda biniyordum, umurumda olmuyordu savaş yaralarımın kaynağı da budur zaten :D Ama ben Çubuk gibi küçük bir ilçede yaşıyordum ve bir buçuk mevsim boyunca (sonbaharın son çeyreği, kış, ilkbaharın ilk çeyreği) ilçe dışına çıkmıyordum. Garajdan çıkartabilirsem kahveye, sonra kahveden eve. Bir de işe gidip geliyordum havalimanına :) Tamam arada gezmeye, avm ye oraya buraya da gidiyordum ama onlar sayılmaz :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben ışıklarda boşda beklerim, balatalarım ve tellerim eskimesin isterim. Işıklarda kenarda beklerim. 4+ tekerlere kendi yolumu veririm. Turbolu apaçilere dikkat ederim. Onlar çok tehlikelidirler. Dokundursa gittin. Kurallara uyarım. ne tersten nede kural ihlali yoldan gitmem. Kırmızıda geçmem. Yayalara yol veririm. Şehirler arası gece yolculuklarını severim. En son uyumadan geçen yaz sonuna doğru bir gün içinde aşşağı yukarı 1500 km yol yaptım. Bu çok tehlikeliydi. Eğitim şart.

Valla benim hayatım balatadan da debriyaj telinden de kıymetli arkadaş, ben viteste bekliyordum. Sebebini de anlatayım;

Çubuk yolunda kırmızıda durdum. Mevki Güldarpı. Lambanın altında mavi renkli l200 duruyor, yanında jandarma trafik görevlileri. Belli ki uygulama yapıyorlar. Altımda BMW R1100RT. Motor viteste, gözümün biri jandarmada (çevirirlerse ruhsatı bul ehliyeti bul zulüm, inşallah çevirmezler diyorum) diğer aynada. Bir baktım arkamdan kırmızı bir şey geliyor. Bir cayırtı koptu ama ben hiç öyle lastik sesi duyduğumu sanmıyorum. Aynaya daha dikkatli baktım, o kırmızı şey 30 derece civarı bir açı ile yan yan geliyor ve tekerlerinden duman çıkıyor. Verdim gazı saldım debriyajı, bmw yanlaya yanlaya kalktı (bmw bmw'dir, araba da olsa motor da olsa yanlar :D ) tam o anda jandarma dur diye işaret etti, bende zaten jandarma kamyonetinin yanına durmak niyetindeydim, durdum. Ne olduğunu sordu, gösterdim. Gidip baktık, kamyonun (kırmızı şey as950 kamyonmuş) durabildiği yer normalde benim beklemekte olduğum yerden bir metreden fazla ilerde, kamyonun burnu tali yol çıkışını kapatmış. Yani hala orada duruyor olsam beni ezecek adam. Böyle gırgır geçerek anlatıyorum ama, motor viteste olmasa şu an bunları yazıyor olamayacaktım muhtemelen. Tam o esnada elini debriyaja götür, maneti çek, ayağını pedala koy, vitese tak, geçtiydi geçmediydi, sonra debriyajı bırak falan, emin ol öyle bir vakit kalmıyor. Başına gelmemesini dilerim, başına gelmeden bilmiyor insan. 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Murat Sahın yazdı:

Valla benim hayatım balatadan da debriyaj telinden de kıymetli arkadaş

Herkesin hayatı o malzemelerden önemli arkadaş. 22 senedir motor sürerim. Işıklarda kenarda beklerim. Vitesim boşda olur. Ellerim halihazırda manette. Çok fazla vakit kaybı değil basıp vites atmak. Zaten sürdüğün motor emanet değilse senin bir parçan oluyor. Bir uzvunu nasıl kullanıyorsan motoruda aynı öyle kullanırsın. Kenarda beklemedeki maksat zaten arkadan gelecek tehlikeden uzak durmakda. Sen bildiğin gibi sür. Her yiğit yoğurdu farklı yer. Vitesde olduğu halde seninkadar şanslı olmayıp arkadan geleni göremediği için ölen birsürü masum motorcu var. Önü herdaim açık tutacaksın. Birşey olursa gazlayıp gidebilmen için. Görünmez olduğunu unutmadığın sürece trafikde sıkıntı yaşamassın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Herkesin hayatı o malzemelerden önemli arkadaş. 22 senedir motor sürerim. Işıklarda kenarda beklerim. Vitesim boşda olur. Ellerim halihazırda manette. Çok fazla vakit kaybı değil basıp vites atmak. Zaten sürdüğün motor emanet değilse senin bir parçan oluyor. Bir uzvunu nasıl kullanıyorsan motoruda aynı öyle kullanırsın. Kenarda beklemedeki maksat zaten arkadan gelecek tehlikeden uzak durmakda. Sen bildiğin gibi sür. Her yiğit yoğurdu farklı yer. Vitesde olduğu halde seninkadar şanslı olmayıp arkadan geleni göremediği için ölen birsürü masum motorcu var. Önü herdaim açık tutacaksın. Birşey olursa gazlayıp gidebilmen için. Görünmez olduğunu unutmadığın sürece trafikde sıkıntı yaşamassın.

Abi gözün aynada olacak. Ya böyle düşününce ne berbat bir trafiğimiz var farkındasın değil mi... Büyük balık küçük balığı yer diye ortada geziyor millet...

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/goren-donup-donup-bir-daha-bakti-200-metre-boyle-gitti-325991h.htm

Şuna bakar mısın, 200 metre nedir ya... Motorcu vefat etmiş. Bunun adı kaza falan değil... Ama işte kanunlar da kanun değil...

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Abi gözün aynada olacak. Ya böyle düşününce ne berbat bir trafiğimiz var farkındasın değil mi... Büyük balık küçük balığı yer diye ortada geziyor millet...

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/goren-donup-donup-bir-daha-bakti-200-metre-boyle-gitti-325991h.htm

Şuna bakar mısın, 200 metre nedir ya... Motorcu vefat etmiş. Bunun adı kaza falan değil... Ama işte kanunlar da kanun değil...

İçimden birşey koptu gitti. 

bu tür haberleri görünce motoru kaldırsalar mı acaba diye düşünmeden edemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

İçimden birşey koptu gitti. 

bu tür haberleri görünce motoru kaldırsalar mı acaba diye düşünmeden edemiyorum. 

Bunun çözümü motorun yasaklanması değil, insanların eğitilmesi.

Motoru yasakladık. Sonra?

Logan palioyu sıkıştıracak, a6 loganı, suv a6yı minibüs suvu, otobüs minibüsü, kamyon otobüsü. E hepimizin kamyonla gezme şansımız da yok.

Kendimizinkinden küçük aracı sıkıştırmayı, kendimizden zayıf olanı ezmeyi milletçe çok seviyoruz, temel sorun bu. Adam karısını döverek öldürüyor mesela, niye? Çünkü gücü ona yetiyor. Aynı adam dün trafikte araba kullanıyordu, döverek karısını öldüren adamın umurunda olur muyuz sence? Temel sorunumuz bu. Milletçe bayıldık kırmızı odaya. Suspus izliyor millet. Neden? Kendimizi buluyoruz orada. 

Bir kaç yıl oldu, jandarma teğmen bir arkadaşım merak sardı motora, rica etti, motor (CBR500) almaya gittik. Şehir dışından alınacak, ben Ankara'ya getireceğim. Sonra o eğitimini falan alacak işte. Eski yolu kullanarak İstanbul'dan Ankara'ya döneceğiz. Ben motorla gideceğim, arkadaş arabası ile takip edecek. Bolu tarafında bir kamyoncu lokantasına durduk. Yemek yiyeceğiz. Kamyoncuların yemek yediği yerlerde yemekler güzel olur diye baştan konuşmuştuk. En çok kamyon neredeyse orada oturalım yiyelim diye. Neyse, malum, sigara da içiyorum, açık alana oturduk sipariş verdik. Yemek bekliyoruz, önden çay içiyoruz. 3 kişilik bir kamyoncu grubu da 2  masa ötede lak lak ediyor. Arkadaş bir telefon açıp yerimizi söyledi ve ekip istedi, sonra kalktı, kamyoncu masasına gitti, kimliğini gösterip gözaltındasınız ekip gelene kadar bekleyin dedi. Ekip geldi kamyoncuları aldı. 

Tabi motosikletin sesini dinleye dinleye benim kulaklar uğulduyor. Ben bilmiyorum ne oldu niye oldu. Oturuyorum öyle izliyorum arkadaşı. Sonra anlattı. Aralarından biri diğerlerine bilmem neredeki geçitte taksiyi nasıl sıkıştırıp yoldan çıkarttığını böbürlene böbürlene anlatıyormuş kupayı kurtardım kasayı bi gösterdim diye. Öğrendik tabi jandarma uzmanından. Araç kamyona çarpmamak için direksiyonu kırıyor, şarampole devriliyor. İçinde karı koca ve bir tane çocukları, çocuk ağır yaralı. 

Olayın adı kaza, azıcık bir ceza ile yırtacak. Ama işte, kasten öldürmeye teşebbüsten yargılanmalı. Çünkü adam bile isteye yapıyor ve övünerek anlatıyor. Tabi bunu dinleyip pis pis sırıtan ötekilerin de ceza alması gerek. Bunu dinleyip gülen adam muhakkak geçmişte kendi de benzerini yapmıştır.

Her yer kamera ile donatılmalı, her hataya ceza gelmeli, her yere mobese koyulmalı, iş öyle bir noktaya gelmeli ki sinyal vermeden şerit değiştirene ceza kesilmeli. Başka türlü bu kültür seviyesi ile bu iş çözülmez.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

29 Ekim 2019 tarihinde Bolu gezisi yapılmıştı. Hanım beni haritadan takip edemeyince kudurmuştu. Her yere yazmış çizmiş foruma bile yazmıştı. Turuncu noktalar bulunduğum yerlerdi. Tabi internet ve baz istasyon çekmeyince anlam ifade etmiyor. Hanımın dediğine göre en son bolu tünel çıkışı yakıt istasyonunda görülmüşüm :D Daha doğrusu telefon konum güncellemiş. 

ACtC-3cHAOCAsY2PV2RYGnpC2xmQBQnJCYFTk1Hq

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Bunun çözümü motorun yasaklanması değil, insanların eğitilmesi.

Motoru yasakladık. Sonra?

Logan palioyu sıkıştıracak, a6 loganı, suv a6yı minibüs suvu, otobüs minibüsü, kamyon otobüsü. E hepimizin kamyonla gezme şansımız da yok.

Kendimizinkinden küçük aracı sıkıştırmayı, kendimizden zayıf olanı ezmeyi milletçe çok seviyoruz, temel sorun bu. Adam karısını döverek öldürüyor mesela, niye? Çünkü gücü ona yetiyor. Aynı adam dün trafikte araba kullanıyordu, döverek karısını öldüren adamın umurunda olur muyuz sence? Temel sorunumuz bu. Milletçe bayıldık kırmızı odaya. Suspus izliyor millet. Neden? Kendimizi buluyoruz orada. 

Bir kaç yıl oldu, jandarma teğmen bir arkadaşım merak sardı motora, rica etti, motor (CBR500) almaya gittik. Şehir dışından alınacak, ben Ankara'ya getireceğim. Sonra o eğitimini falan alacak işte. Eski yolu kullanarak İstanbul'dan Ankara'ya döneceğiz. Ben motorla gideceğim, arkadaş arabası ile takip edecek. Bolu tarafında bir kamyoncu lokantasına durduk. Yemek yiyeceğiz. Kamyoncuların yemek yediği yerlerde yemekler güzel olur diye baştan konuşmuştuk. En çok kamyon neredeyse orada oturalım yiyelim diye. Neyse, malum, sigara da içiyorum, açık alana oturduk sipariş verdik. Yemek bekliyoruz, önden çay içiyoruz. 3 kişilik bir kamyoncu grubu da 2  masa ötede lak lak ediyor. Arkadaş bir telefon açıp yerimizi söyledi ve ekip istedi, sonra kalktı, kamyoncu masasına gitti, kimliğini gösterip gözaltındasınız ekip gelene kadar bekleyin dedi. Ekip geldi kamyoncuları aldı. 

Tabi motosikletin sesini dinleye dinleye benim kulaklar uğulduyor. Ben bilmiyorum ne oldu niye oldu. Oturuyorum öyle izliyorum arkadaşı. Sonra anlattı. Aralarından biri diğerlerine bilmem neredeki geçitte taksiyi nasıl sıkıştırıp yoldan çıkarttığını böbürlene böbürlene anlatıyormuş kupayı kurtardım kasayı bi gösterdim diye. Öğrendik tabi jandarma uzmanından. Araç kamyona çarpmamak için direksiyonu kırıyor, şarampole devriliyor. İçinde karı koca ve bir tane çocukları, çocuk ağır yaralı. 

Olayın adı kaza, azıcık bir ceza ile yırtacak. Ama işte, kasten öldürmeye teşebbüsten yargılanmalı. Çünkü adam bile isteye yapıyor ve övünerek anlatıyor. Tabi bunu dinleyip pis pis sırıtan ötekilerin de ceza alması gerek. Bunu dinleyip gülen adam muhakkak geçmişte kendi de benzerini yapmıştır.

Her yer kamera ile donatılmalı, her hataya ceza gelmeli, her yere mobese koyulmalı, iş öyle bir noktaya gelmeli ki sinyal vermeden şerit değiştirene ceza kesilmeli. Başka türlü bu kültür seviyesi ile bu iş çözülmez.

İyi yakalamış arkadaş gerçekten takdir ettim. İyiki böyle insanlar var ve duyarsız kalmadan aksiyon alıyorlar.  Ama bazıları var ki ağrımasın başım gelsin ay başı maaşım mantığında çalışanlar var. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

29 Ekim 2019 tarihinde Bolu gezisi yapılmıştı. Hanım beni haritadan takip edemeyince kudurmuştu. Her yere yazmış çizmiş foruma bile yazmıştı. Turuncu noktalar bulunduğum yerlerdi. Tabi internet ve baz istasyon çekmeyince anlam ifade etmiyor. Hanımın dediğine göre en son bolu tünel çıkışı yakıt istasyonunda görülmüşüm :D Daha doğrusu telefon konum güncellemiş. 

Gerçekten çok işlevsel bu şekilde kullanmak. Kaza yapıp kaza yaptığı günler sonra fark edilen o kadar çok örnek var ki... Birilerinin bilmesi iyidir. Tabi baz istasyonu çekse iyiymiş tabi :) Ama şu durumda bile en azından nerede hangi istikamette olduğunuz az çok belli. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Ali abi eskiden beni hanım iphone arkadaş bul üzerinden takip ediyordu.(haberim yok kendi kurmuş) android aldım kurtuldum. eğer bir yere gideceksem yerimi söylemem yeterli bu kadar açığa ne gerek var. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

Ali abi eskiden beni hanım iphone arkadaş bul üzerinden takip ediyordu.(haberim yok kendi kurmuş) android aldım kurtuldum. eğer bir yere gideceksem yerimi söylemem yeterli bu kadar açığa ne gerek var. 

Benim eşimdem gizli saklım olmazki, Varsın takip etsin,

Babam, Annem ve Hanım hepsi beni takip eder :D

Babam yakınında isem gel beni al der mesela .

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Benim eşimdem gizli saklım olmazki, Varsın takip etsin,

Babam, Annem ve Hanım hepsi beni takip eder :D

Babam yakınında isem gel beni al der mesela .

helal olsun abi :)  bu da iyiymiş. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kamyoncunun durduğu yerler iyi mi gerçekten, bana pek iyi gibi gelmiyor.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Çok güzel yazı. Motosiklet farkındalığının artması için motosiklet sürücülerinin şeridinde gitmesi gerekiyor. Çoğu motoru, sıyırma geçmiş bir şekilde arkadan öne geçtiğini gören vatandaşın fark edecek bir şeyi kalmıyor.

Ayrıca motosiklet kornaları çok dandik. Bence fark edilmeleri için kamyon kornası taksalar daha iyi olabilir.

Özellikle arka ışıkları olmak üzere geliştirmeler yapılabilir.  

Ankara için çok tehlikeli. Çoğu yer yokuş ve buzlu. Bulvarlarda kamyonların en sol şeritten gittiği bir yerde motosiklet sürmek ciddi tehlike. Zaten pek sürende olmuyor.

Ben çalınma tehlikesi ve trafik nedeniyle alamıyorum. Yoksa müthiş bir his motosiklet sürmek.

Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin

Yeni motor fiyatları için ne dersiniz?💀

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Evren Erakçora yazdı:

Kamyoncunun durduğu yerler iyi mi gerçekten, bana pek iyi gibi gelmiyor.

Alternatifler varsa ve x seçilmişse, genelde x iyi çıkıyor hocam. En azından yol kenarı dinlenme tesislerinden iyidir :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...