İçeriğe Yönlendir

Ön Fren Ötme Sesi

Furkan Avcı
Çözüme git Furkan Avcı tarafından,

Recommended Posts

Furkan Avcı

Merhaba,

Yaklaşık 4.000 km önce diskler azalmış (bitmemişti) ve ötme sesi yapıyor diye  4 fren diskini orjinal Mercedes ile değiştik, bu arada 4 balata da PAGID olarak değişti (daha önce C de kullanmış ve memnun kalmıştım.) sonra bir memlekete gittim geldim 2.250 km.

Özellikler 10 km altındaki durmaya yakın ve park sırasındaki manevralarda bildiğiniz kamyon freni gibi ötme yapmaya başladı, ustama söyledim, normalde balata değişmez ama konuştuk tedarikçi ile yenisini verdiler.

Taktık ses yok, 500 km kullandık yine başladı.

Bu sefer markayı değişelim dedim cebimden Textar marka olarak aldım taktım (eskileri de sakladım), bir Ankara yaptım geldim yine aynı, ben bu işin içinden çıkamadım.

Diskler orjinal MErcedes yıldızlı parça olmasa onuda değişeceğim o kadar gıcık oldum, ışıkta duruyorum milletin oha o ne biçim ses dediğini işiitoyrum :)

Var mı fikri olan, Diskin kendiside ötmeye sebep olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Disk çok sert olabilir o yüzden olma ihtimali yüksek

birde şimdi moda olan bir laf var sanayilerde balatalar da  aspets kaldırıldığı için ötme yapar dikkate alma:p:biggrin:

benim araçta var durmaya yakın sanki demir demire sürtüyor balatalar yeni değmiş usta öyle diyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Balatalara "bedding" dedikleri işlemi yapıyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Balatalara "bedding" dedikleri işlemi yapıyor musunuz?

Bunun meali nedir? Öğrenip yaptırayım hep direk taktık çünkü.

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Disk çok sert olabilir o yüzden olma ihtimali yüksek

birde şimdi moda olan bir laf var sanayilerde balatalar da  aspets kaldırıldığı için ötme yapar dikkate alma:p:biggrin:

benim araçta var durmaya yakın sanki demir demire sürtüyor balatalar yeni değmiş usta öyle diyor 

Aynı ses, diskler orjinal mercedes olunca ellememiştim.

Alpay Sumer yazdı:

Alısması lazım bu kadar sürede.. Tekrar gorus iade etmeye calis bence..

Yoksa 3 set balata da aynı olunca geri veremem artık.

Metin Akbal yazdı:

Diskleri torna ettirsene.

Sıfır disk daha bilemedim :unsure2:

Ali Darbaz yazdı:

Benim diskler ötüyordu. Torna yaptılar. Ses gitti. 

Sıfır disk olduğu için ellemedik ama.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Furkan bende yeni değiştirdim ciddi ötme vardı. Usta balatalar sertlestikce sesi kesecektir dedi. Dediği gibi oldu 1000-2000 km sonra yok denecek kadar azaldı. Hakkaten asab bozucu. Dev gibi tır ışıklarda dururken ses çıkarmıyor. Bizim arabalar yırtıyor ortalığı :)

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Abi ben de benzerini yaşadım.

İki takım balata değişti, sonra ATE balata bulup aldım, ötme sesi gitti, tutuş da ciddi farketti. Alfa'dan biliyordum ATE'yi, zaten bir çok Alman markasının kaliper vs. sistemini onlar üretiyor.

Durma anında ve kalkarken özellikle soğuk frende hafif gırç sesi ise tam geçmedi, muhtemelen araba güçlü ve dört çeker olduğu için aşırı gitme isteği oluyor D'de, balata biraz aşınınca o da geçer diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Bende de oldu hocam. Sıfır GM takıldı. Arabayı ilk aldığımda sürtünme sesi vardı takmadım ama sonradan dediğiniz gibi ötme başladı. Servis tornaladı tekrar taktı. Şu anda çok çok nadiren duyuyorum ama genel anlamda iyi oldu..

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Recep Selim Kaya yazdı:

Yağlasana :crazy:

Bu iyi fikir, hemen gres sürüyorum, bi deneme sürüşü yapayım yazarım tekrar.

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Orjinal yıldızlı da olsa, taşıma ve saklama koşulları sebebi ile problem disk kaynaklı olabilir. 

Motosiklet kullandığım dönemde motorumun ön diskini yetkili servisinde (honda) orjinali ile değiştirmiştim. Fren yaptığımda titreme yapıyordu. Sebebi de uzun bir sürüş esnasında çamura bulandığı için motora benzinlikte su tutmuştum. Tabi disk sıcak olunca (motosiklet olunca o disk genelde sıcaktır :D ) ve ben soğuk suyu basınca yamulma olmuş. Disk ve balataları yenilediler, servisten çıktım, yolda 180'e kadar çıkıp sonra fren yapınca aynı titremeyi yine hissetmiştim. Geri servise döndüğümde incelediler ve sıfır takılan diskte ufak eğrilik olduğunu tespit edip tekrar sıfırlamışlardı. Sürekli görüştüğüm servis temsilcisi (efede serviste bir kişi ile görüşüyordum her gittiğimde, böylece motora yapılanları ve yapılması gerekenleri biliyordu) muhtemelen ya taşırken ya depoda bir şekilde düşmüş, ezilmiş ve hafifte olsa eğilmiştir demişti.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Furkan bende yeni değiştirdim ciddi ötme vardı. Usta balatalar sertlestikce sesi kesecektir dedi. Dediği gibi oldu 1000-2000 km sonra yok denecek kadar azaldı. Hakkaten asab bozucu. Dev gibi tır ışıklarda dururken ses çıkarmıyor. Bizim arabalar yırtıyor ortalığı :)

Hiç sorma dönüp camdan bakıyorlar ne durdu diye :) o derece.

ilk PAGID ler ile 2.500 km uzun yol yatpım arada virajlı sert frenli kullanımda oldu geçmeyince bi kaldık.

Şimdi textar 1.000 km oldu, bakalım biraz daha gidelim o halde..

Selim Bilgin yazdı:

Abi ben de benzerini yaşadım.

İki takım balata değişti, sonra ATE balata bulup aldım, ötme sesi gitti, tutuş da ciddi farketti. Alfa'dan biliyordum ATE'yi, zaten bir çok Alman markasının kaliper vs. sistemini onlar üretiyor.

Durma anında ve kalkarken özellikle soğuk frende hafif gırç sesi ise tam geçmedi, muhtemelen araba güçlü ve dört çeker olduğu için aşırı gitme isteği oluyor D'de, balata biraz aşınınca o da geçer diye düşünüyorum.

Textar'ı biraz daha denyeceğim. Frenlemede sıkıntı yok dediğim gibi 10-15 km/s altında yavaş durmalarda ötüyor.

Recep Selim Kaya yazdı:

Yağlasana :crazy:

Hmm, bu aklıma gelmedi yahu :D 

Tayfun Aydın yazdı:

Bende de oldu hocam. Sıfır GM takıldı. Arabayı ilk aldığımda sürtünme sesi vardı takmadım ama sonradan dediğiniz gibi ötme başladı. Servis tornaladı tekrar taktı. Şu anda çok çok nadiren duyuyorum ama genel anlamda iyi oldu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Selim Bilgin yazdı:

Yazmadı... :D 

Murat Sahın yazdı:

Orjinal yıldızlı da olsa, taşıma ve saklama koşulları sebebi ile problem disk kaynaklı olabilir. 

Motosiklet kullandığım dönemde motorumun ön diskini yetkili servisinde (honda) orjinali ile değiştirmiştim. Fren yaptığımda titreme yapıyordu. Sebebi de uzun bir sürüş esnasında çamura bulandığı için motora benzinlikte su tutmuştum. Tabi disk sıcak olunca (motosiklet olunca o disk genelde sıcaktır :D ) ve ben soğuk suyu basınca yamulma olmuş. Disk ve balataları yenilediler, servisten çıktım, yolda 180'e kadar çıkıp sonra fren yapınca aynı titremeyi yine hissetmiştim. Geri servise döndüğümde incelediler ve sıfır takılan diskte ufak eğrilik olduğunu tespit edip tekrar sıfırlamışlardı. Sürekli görüştüğüm servis temsilcisi (efede serviste bir kişi ile görüşüyordum her gittiğimde, böylece motora yapılanları ve yapılması gerekenleri biliyordu) muhtemelen ya taşırken ya depoda bir şekilde düşmüş, ezilmiş ve hafifte olsa eğilmiştir demişti.

Titreme olayı yok sadece ses o da 10-15 km hızlarda... Ama kıllandım şimdi ...

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bence disk kalitesi kaynaklı. Ben fiestamda bosch disk ferodo balata şeklinde kullanıyorum(daha tık sesi duymadım) 

Ben olsam bulabiliyorsanız ferodo bulamazsanız bosch disk ile kullanın. Ben ferodo alacaktım ama fiesta için bulmak zor olanlarda 2 kat fark ediyordu fiyatta. Bosch için n11 de kampanya denk gelmişti o sebeple almıştım. Sahtesi olmasın yeterli. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eee normaldir, dönüp baksınlar tabii koskoca Merso  borumu, boru tabii o sesi çıkaracak [emoji3]:p

şaka bir yana bence arkadaşta demiş, en güzel balatalar bence ATE olanlar, yok 3 takım var yazık olmasın diyorsan diskleri ya tornalat yada sökmeden üzerine zımpara at, hatta tel fırçalı matkapla biraz ovalat, yüzeyi çizilsin, bakalım ne olacak....

bu arada tekeri sök, diske bir çivi falan sürtecek şekilde birşeyler ayarla, diski çevir bakalım diskte yamulma varmı ama çok kabaca olur, bunu ölçen bir alet vardı hani reketefecilerde olurya yüzey eğriliğine bakarlar, adını unuttum (buldum komparatör saati),bir tür mikrometre aslında bende var ama eksantrik alet stoğumda duruyor, işte bununla daha sağlıklı ölçersin....

disklerden şüphelendim ben...

209615d0557345055f3a1a60ea5cecef.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Furkan Avcı yazdı:

Titreme olayı yok sadece ses o da 10-15 km hızlarda... Ama kıllandım şimdi ...

Otomobilde bunu hissetmek çok daha zor hocam. Tasarımsal olarak o titreşimi emecek bir çok ara eleman var hele ki S serisi. Zaten çok ince bir titreşim bahsettiğim. Motosiklette arada herhangi bir eleman yok, o yüzden hissediliyor. Bu arada, yine bahsettiğim sebepler ile oluşabilecek olan ufak bir yüzeysel bozulma da ses yapabilir. Siz bence kaynağı diskte arayın :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Selim Bilgin yazdı:

Furkan Avcı yazdı:

😱

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

metal metale sürtme sesiyse balata bağlantı sacı sürtüyor olabilir mi? Kontrol edildi mi?

Benim başıma da gelmişti çözmesi uzun sürmüştü.

mercedes-sprinter-w906-vito-w639-w447-on

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Erdoğan Temur yazdı:

metal metale sürtme sesiyse balata bağlantı sacı sürtüyor olabilir mi? Kontrol edildi mi?

Benim başıma da gelmişti çözmesi uzun sürmüştü.

3 kez balata değişirken kontrol etmemiş olabilirler mi derdim ama, bu normal gidişte değil sadece fren yapınca ve durmaya yakın geliyor, sert fren yapıp durursam ses yok.

Murat Sahın yazdı:

Otomobilde bunu hissetmek çok daha zor hocam. Tasarımsal olarak o titreşimi emecek bir çok ara eleman var hele ki S serisi. Zaten çok ince bir titreşim bahsettiğim. Motosiklette arada herhangi bir eleman yok, o yüzden hissediliyor. Bu arada, yine bahsettiğim sebepler ile oluşabilecek olan ufak bir yüzeysel bozulma da ses yapabilir. Siz bence kaynağı diskte arayın :) 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Eee normaldir, dönüp baksınlar tabii koskoca Merso  borumu, boru tabii o sesi çıkaracak emoji3.png:p

şaka bir yana bence arkadaşta demiş, en güzel balatalar bence ATE olanlar, yok 3 takım var yazık olmasın diyorsan diskleri ya tornalat yada sökmeden üzerine zımpara at, hatta tel fırçalı matkapla biraz ovalat, yüzeyi çizilsin, bakalım ne olacak....

bu arada tekeri sök, diske bir çivi falan sürtecek şekilde birşeyler ayarla, diski çevir bakalım diskte yamulma varmı ama çok kabaca olur, bunu ölçen bir alet vardı hani reketefecilerde olurya yüzey eğriliğine bakarlar, adını unuttum (buldum komparatör saati),bir tür mikrometre aslında bende var ama eksantrik alet stoğumda duruyor, işte bununla daha sağlıklı ölçersin....

disklerden şüphelendim ben...

2-3.000 km daha kullanayım bakalım, geçmez ise disklere bir operasyon yaparım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Furkan Avcı yazdı:

3 kez balata değişirken kontrol etmemiş olabilirler mi derdim ama, bu normal gidişte değil sadece fren yapınca ve durmaya yakın geliyor, sert fren yapıp durursam ses yok.

normal gidişte bende de olmuyordu.

yavaşlayınca ve sağa sola dönüşte yavaşlamak için frene bastığımda başlıyordu.

onlara da baksınlar bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mert Gulkokan yazdı:

Brnim poloya taktığım mga baltalar hiç ses yapmazdı sadece duer kalk trafikte 10 km ve altı hızlarda fren yapıp durduğumda azda olsa cıyırtı ses yapardı
Pek dert etmedim açıkcası

Cıyırtı kabulüm,bu bildiği türkü söylüyor acıklı acıklı :D  

Erdoğan Temur yazdı:

normal gidişte bende de olmuyordu.

yavaşlayınca ve sağa sola dönüşte yavaşlamak için frene bastığımda başlıyordu.

onlara da baksınlar bence.

Anladım evet bi kontrol etmekte fayda var o zaman.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben de gecen sene Pagid ile degistirmistim. Bir sıkıntı yok hala.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Furkan Avcı yazdı:

Bunun meali nedir? Öğrenip yaptırayım hep direk taktık çünkü.

Aynı ses, diskler orjinal mercedes olunca ellememiştim.

Yoksa 3 set balata da aynı olunca geri veremem artık.

Sıfır disk daha bilemedim :unsure2:

Sıfır disk olduğu için ellemedik ama.

Sıfır balatalara ellemişsiniz, bir de disklere yönelin bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...